Zverejňovanie poradia okresov
Ministerstvo investícií bude na ročnej báze na svojom webovom sídle zverejňovať poradie okresov v zozname vybraných okresov zoradených podľa ukazovateľa...
Zákon o štátnych symboloch Slovenskej republiky
Cieľom novely zákona č. 63/1993 Z. z. o štátnych symboloch je zavedenie povinnosti označiť všetky budovy vo vlastníctve štátu štátnou vlajkou Slovenskej...
Nové členenie stavieb
Podľa novej Vyhlášky Úradu pre územné plánovanie a výstavbu Slovenskej republiky č. 59/2025 Z. z. o členení stavieb Úrad pre územné plánovanie a výstavbu...
Štruktúra a prevádzka informačného systému územného...
Vyhláška Úradu pre územné plánovanie a výstavbu Slovenskej republiky č. 60/2025 Z. z. o štruktúre a prevádzke informačného systému územného plánovania...
Linka 116117 – linka pomoci
Linka pomoci je určená na odľahčenie linky tiesňového volania 155 (ďalej len „LTV155“), ktorá často čelí preťaženiu v dôsledku vysokého počtu volaní. Novela...

Murphy radí

Murphyho postrehy

Keď sa šťastie unaví, sadne si aj na somára. Ale nie je radno sa na to spoliehať. Ukazuje sa, že šťastie má svinsky dobrú kondíciu.

V práci sa človek nemá naháňať. Veď nie je na love!

Svadba je cena, ktorú zaplatia muži za sex. Sex je cena, ktorou zaplatia ženy za svadbu.

(Murphyho zrnká II)
Dobrá rada stojí groš

Za skúsenosti platíme veľmi draho, hoci opotrebované ich môžeme dostať oveľa lacnejšie. (Židovské príslovie)

Dobrá rada stojí groš. Dve dobré rady stoja za dva groše. A tri dobré rady? Za figu borovú.

Ortodoxní veriaci nachytali nového rabína, ako sa na ulici rozpráva s krásnym mladých dievčaťom: - Takého rabína, čo má pletky s dievčatami, tu nepotrebujeme! – hovoria mu pobúrene. – Ale priatelia, - tíši ich rabín. – Je predsa lepšie rozprávať sa s dievčaťom a myslieť na Všemohúceho, ako modliť sa k Všemohúcemu a myslieť pritom na dievča!

(Zrnká úsmevu)
Murphyho zákony a komentáre

Vo všetkom treba poznať mieru. To ale neplatí, ak ide o druhých.

Druhá najhoršia vec na svete je neistota. Tou prvou je istota.

Na Slovensku nové Murphyho zákony znejú: Čo sa dá stransformovať, to sa stransformuje. Čo sa nedá stransformovať, to sa sprivatizuje. Čo sa nedá sprivatizovať, to sa vytuneluje. Čo sa nedá vytunelovať, to nestojí za reč. Čo nestojí za reč, to patrí do Fondu národného majetku.

(Murphyho zrnká II)
Človek a život

Ani tým, že sa budete brániť každej zmene, nezabránite zmene k najhoršiemu.

Život má nechutný zvyk byť reálnym.

Bez ohľadu na to, čo sa kazí, vždy to na prvý pohľad bude vyzerať v poriadku.

(Murphyho zákony - úplné znenie s komentárom)

Štát musí ušetriť viac ako 700 mil. eur, ľudí sa škrty našťastie nedotknú

11. 5. 2023 Dlhodobá udržateľnosť našich verejných financií je najhoršia v histórii Slovenska. V nasledujúcich rokoch sa nevyhneme uťahovaniu opaskov. Minulý týždeň skončila vláde výnimka z dlhovej brzdy. Štát už nebude môcť rozšafne rozhadzovať peniaze, ako to robil posledné dva roky po nástupe nového kabinetu. Aj keď bude musieť vláda šetriť, uťahovanie opaskov ľudia priamo nepocítia. „Výnimka sa týkala troch horných pásiem dlhovej brzdy. Vzhľadom na to, že od posledného schválenia programového vyhlásenia vlády uplynuli dva roky, platia aj tieto sankcie. K viazaniu 3 % výdavkov štátneho rozpočtu malo dôjsť od 6. mája 2023,“ vysvetlil hovorca Rady pre rozpočtovú zodpovednosť (RRZ) František Múčka. Ako ďalej uviedol, ústavný zákon o rozpočtovej zodpovednosti predpokladá, že v rámci viazania sa tieto zdroje nájdu vo výdavkoch, ktoré sú stanovené v schválenom štátnom rozpočte. Podľa prognózy RRZ tak vláda nebude musieť pristúpiť k reálnym škrtom, keďže sa jej vzhľadom na súčasné čerpanie už črtajú dostatočné rezervy.
To potvrdil aj rezort financií. „Dobrou správou je, že občania ani firmy toto zmrazenie zdrojov vôbec nepocítia. Ministerstvo malo v rozpočte pripravené zdroje pre štátne podniky na sanáciu dopadov energetickej krízy. Keďže energokríza výrazne oslabila, nebude táto finančná injekcia potrebná. Prostriedky v hodnote 709 miliónov eur tak môžeme v súlade s dlhovou brzdou trvalo viazať bez náhrady,“ informoval tlačový odbor rezortu. Samotné viazanie sa netýka konkrétnych štátnych podnikov. Pôjde o zdroje, ktoré mal štát pripravené pre prípad, ak by niektoré štátom spravované obchodné spoločnosti potrebovali v ťažkých časoch posilniť kapitál.
Aj keď v tomto roku Slováci si nebudú musieť veľmi uťahovať opasky kvôli dlhovej brzde, v nasledujúcich rokoch sa šetreniu nevyhneme. „Tento zákon chráni našu krajinu pred oveľa väčšími problémami, aby sa u nás nezopakoval grécky scenár,“ vysvetlil prínosy tejto legislatívy člen Rady pre rozpočtovú zodpovednosť Martin Šuster. Ako ďalej upozornil, naše verejné financie sú vo veľkom riziku. Potrebovali by zlepšiť o 6,6 miliardy eur. Ministerstvo financií sa v súčasnosti chváli oveľa lepším rozpočtom, ako pôvodne plánovalo, avšak jeho dlhodobá udržateľnosť je najhoršia v histórii Slovenska. Najviac zaťažili verejné financie sociálne balíčky Hegerovej vlády, ktoré nie sú jednorazové, ale každoročne sa budú musieť vyplácať. Ide predovšetkým o rodinný balíček, rodičovské ako aj predčasné dôchodky. Náklady na tieto sociálne dávky predstavujú viac ako miliardu eur.Aj vďaka tomu skončí štát v roku 2023 v deficite 5,8 percenta hrubého domáceho produktu.

S
(Zdroj: aktuality.sk)

Zmena rodného čísla

28. 10. 2015 Dátum svojho narodenia pozná azda každý. Stačí si zapamätať posledné štvorčíslie rodného čísla a človek sa tak môže identifikovať aj v prípade, že prišiel o všetky doklady.
To sa však už čoskoro zmení. Slováci si budú musieť precvičiť pamäť a naučiť sa nové, náhodné desaťmiestne číslo, ktoré nahradí súčasné rodné číslo. BIFO. Taký je názov identifikátora, ktorý prevezme funkciu rodného čísla. Nový, bezvýznamový, desaťmiestny kód by mal zaistiť vyššiu bezpečnosť osobných údajov. Rozhodlo sa tak na základe odporúčaní Európskej únie, ktorej prekáža, že z rodného čísla sa dá vyčítať dátum narodenia a pohlavie nositeľa. Ďalším dôvodom na zmenu je aj fakt, že rodné číslo by sme v súčasnej podobe mohli používať iba do roku 2054. Potom by sa kombinácie začali opakovať. Nahrádzanie rodných čísel bude postupné. Nebude to však zadarmo. Peniaze na projekt by sme mali získať z eurofondov. Do vrecka si pravdepodobne budú musieť siahnuť aj súkromné firmy, neziskovky a občania. Plánovaná výmena rodných čísel nakoniec nemusí znamenať pozitívny prínos. Nie je totiž vôbec isté, či prospešnosť nových identifikátorov preváži vysoké náklady a rozsiahle zmeny spojené s ich zavedením.

IOMO ušetrí občanom čas aj peniaze

28. 10. 2015 Rýchlo, jednoducho a pod jednou strechou. Tak budú po novom k dispozícii občanom elektronické služby verejnej správy.
Postupne budú dostupné po celom Slovensku na asistovaných miestach pod značkou IOMO (Integrované Obslužné Miesto Občana). IOMO je miesto, kde môžu občania vybaviť rôzne úradné záležitosti napríklad výpis alebo odpis z registra trestov, výpis z listu vlastníctva a výpis z obchodného registra. V celom procese bude občanovi na mieste IOMO k dispozícii profesionálne vyškolený pracovník. Každý musí raz za čas riešiť rôzne životné situácie, ktoré si vyžadujú návštevu viacerých úradov v jeden deň. Preto sa realizuje uvedený projekt integrovaných obslužných miest občana, ktorý ľuďom umožní vybaviť si viaceré úradné záležitosti rýchlo, pohodlne a najmä na jednom mieste, čím ušetria nielen čas, ale aj peniaze. Ministerstvo financií, ako hlavný garant projektu, vytvorí v spolupráci so Slovenskou poštou, Ministerstvom vnútra a Združením miest a obcí Slovenska sieť 1 500 integrovaných obslužných miest. V súčasnosti je v prevádzke viac ako 300 IOMO, dostupných na pracoviskách Slovenskej pošty. Ďalších 973 prevádzok bude dostupných od novembra tohto roka na matričných úradoch. Takmer 80 pracovísk IOMO bude tiež súčasťou klientskych centier ministerstva vnútra. Rozsah poskytovaných elektronických služieb sa bude rozširovať a vytvárať tak pre občanov užívateľský komfort pri využívaní služieb štátu. Projekt je súčasťou Operačného programu Informatizácia spoločnosti a je spolufinancovaný z prostriedkov Európskeho fondu regionálneho rozvoja.

Spotrebná daň z alkoholických nápojov

28. 10. 2015 Cieľom zavedenia opatrení je ochrana zdravia obyvateľov elimináciou nelegálne vyrobených liehovín a súčasne zamedzenie daňových únikov na spotrebnej dani z liehu.
S účinnosťou od 1. októbra 2014 sa zaviedol do praxe nový systém tlače a distribúcie kontrolných známok určených na označovanie spotrebiteľských balení liehu, na základe ktorého sa umožňuje tlač kontrolných známok len v štátnej tlačiarni. Východiskovým zámerom tohto systému je zvýšenie bezpečnosti tlače kontrolných známok vyhotovovaním kontrolných známok s vyššou úrovňou ochranných prvkov a následne prostredníctvom informačného systému na odber kontrolných známok a na oznamovanie údajov odberateľom kontrolných známok vytvorenie prehľadného systému poskytujúceho údaje správcovi dane o pohybe spotrebiteľských balení liehu od odberateľa kontrolných známok až po konečného spotrebiteľa. Realizácia tlače kontrolných známok v štátnej tlačiarni priniesla nové skúsenosti a poznatky, na základe ktorých bolo potrebné presnejšie vymedziť práva a povinnosti štátnej tlačiarne a Finančného riaditeľstva SR a zároveň umožniť zjednodušenie nastavených procesov a zníženie administratívnej záťaže odberateľov kontrolných známok. Tento zákon nadobúda účinnosť 1. novembra 2015.

Maximálna prémia pri stavebnom sporení na rok 2016 ostáva vo výške 66,39 eura

28. 10. 2015 Štátna prémia pri stavebnom sporení bude v roku 2016 na úrovni 5 %. Zákonom stanovená maximálna výška prémie sa nemení a ostáva vo výške 66,39 eura.
Výška percentuálneho podielu štátnej prémie podľa vzorca vychádza z referenčnej sadzby, ktorou je jednoduchý aritmetický priemer priemerných výnosov do splatnosti štátnych dlhopisov, ktoré tvoria bázu dlhopisového indexu pre štátne dlhopisy počítaného a zverejneného v obchodných dňoch za rozhodujúce obdobie. Rozhodujúcim obdobím sa rozumie obdobie od 1. júla predchádzajúceho kalendárneho roka do 30. júna aktuálneho kalendárneho roka. Po dosadení priemernej výšky referenčnej sadzby za rozhodujúce obdobie do vzorca je percentuálna výška štátnej prémie vypočítaná po zaokrúhlení na úrovni 2 %. Keďže percentuálna výška štátnej prémie z ročného vkladu vypočítaná podľa vzorca je mimo rozpätia ustanoveného zákonom, na základe tohto výpočtu sa štátna prémia na rok 2016 určuje vo výške 5 % z ročného vkladu, najviac v sume 66,39 eura. Na základe toho bude na získanie plnej výšky štátnej prémie potrebné vložiť na účet 1327,80 eura. Na štátnu prémiu v stavebnom sporení je na príslušné obdobie v rozpočte vyčlenených 33 mil. eur.
máj 2025
T po ut st št pi so ne
18 28 29 30 1 2 3 4
19 5 6 7 8 9 10 11
20 12 13 14 15 16 17 18
21 19 20 21 22 23 24 25
22 26 27 28 29 30 31 1
23 2 3 4 5 6 7 8
Dnes má meniny Blažena
1
Dôležitý termín
1
Sviatok
martinus
náš partner