Zverejňovanie poradia okresov
Ministerstvo investícií bude na ročnej báze na svojom webovom sídle zverejňovať poradie okresov v zozname vybraných okresov zoradených podľa ukazovateľa...
Zákon o štátnych symboloch Slovenskej republiky
Cieľom novely zákona č. 63/1993 Z. z. o štátnych symboloch je zavedenie povinnosti označiť všetky budovy vo vlastníctve štátu štátnou vlajkou Slovenskej...
Nové členenie stavieb
Podľa novej Vyhlášky Úradu pre územné plánovanie a výstavbu Slovenskej republiky č. 59/2025 Z. z. o členení stavieb Úrad pre územné plánovanie a výstavbu...
Štruktúra a prevádzka informačného systému územného...
Vyhláška Úradu pre územné plánovanie a výstavbu Slovenskej republiky č. 60/2025 Z. z. o štruktúre a prevádzke informačného systému územného plánovania...
Linka 116117 – linka pomoci
Linka pomoci je určená na odľahčenie linky tiesňového volania 155 (ďalej len „LTV155“), ktorá často čelí preťaženiu v dôsledku vysokého počtu volaní. Novela...

Murphy radí

Deti naše poklady

Móric sa vráti zo školy a chváli sa matke, že bude hrať divadlo. A akú úlohu ti pridelili? - pýta sa matka. – Budem manželom, hovorí hrdo Móric. Matke sa to však vôbec nepáči a prikazuje Móricovi: - Zajtra povedz učiteľke, aby ti dala úlohu, kde budeš aj hovoriť!

Učiteľka sa pýta v škole malého Móricka: - Móricko, vraj sa vám narodili dvojčatá. Je to pravda? Áno prosím, A už vieš, ako sa budú volať? Ocko povedal, že Himl a Hergot

Prvú polovicu nášho života nás ruinujú naši rodičia, druhú naše deti. (Darrow)

(Zrnká úsmevu)
Hlúposti sa medze nekladú

Je zdraviu škodlivé hovoriť iné, ako chcú počuť mocní. Kto chce byť "in" riadi sa vekmi osvedčeným pravidlom: "Kam vietor, tam plášť."

Keď nemáš nič, zle je, keď máš priveľa, je ešte horšie.

Aj malá vec môže byť príčinou veľkej katastrofy. Opatrnosti preto nikdy nie je nazvyš - hlavne vtedy nie, ak má človek dobré miesto.

(Murphyho zákony v bájkach)
Všetko má svoj koniec

Život je najrozšírenejšia a najchytľavejšia pohlavná choroba, ktorá sa v sto percentách prípadov končí smrťou.

Všetko má svoj koniec, iba veci sa kazia bez konca.

Ak máš pochybnosti o budúcom vývoji, predpokladaj, že zlý trend bude pokračovať.

(Murphyho Zbierka zákonov)
Bezproblémové riadenie - IV. večer

Prvým mýtom je, že nejaké riadenie vôbec existuje.

Pod tlakom vonkajších okolností sa môže aj zo všeobecne neschopnej osoby stať osoba schopná.

Dokonalý vedúci vie, čo si počať aj s dokonalým nedostatkom údajov.

(Murphyho zákony po poslednej novele)
Život je smiešny

„Pán advokát, rozprávali ste sa mojou manželkou?“ „Áno. Všetky vaše návrhy však odmieta. Odkazuje, že ak dohodnutú čiastku do týždňa nepošlete, vráti sa späť.

Do očnej optiky vošiel zákazník. „Potrebujete okuliare s deviatimi dioptriami,“ povie optik. „Ako viete, že som krátkozraký?“ „Vošli ste cez výklad, nie cez dvere!“

Prosím ťa, ako to chodíš? Zarábaš ohromné peniaze a nosíš takéto ohromné peniaze a nosíš takéto hrozné nohavice.“ Taktika, taktika, priateľko! Žena mi povedala, že ak si tie nohavice oblečiem, nikam so mnou nepôjde!“

(Myšlienky bez cla)

Štát by mal samosprávam vyplatiť ešte v prvom polroku 220 miliónov eur

9. 4. 2024 Novela zákona o rozpočtových pravidlách, by povolila použiť rezervný fond nielen na kapitálové, ale aj bežné výdavky miest a obcí. Štát by mal slovenským samosprávam vyplatiť jednorazovo ešte v prvej polovici roka 2024 sumu približne 220 miliónov eur. Informoval o tom tlačový odbor Ministerstva financií (MF) SR. „Ministerstvo financií SR si uvedomuje zložitú situáciu najmä v menších obciach a aj z tohto dôvodu navrhne jednorazové vyplatenie podielu z dane z príjmu právnických osôb na rok 2024, podobne ako tomu bolo v roku 2023. Ministerstvo tak očakáva, že samosprávam štát vyplatí jednorazovo ešte v prvej polovici roka 2024 sumu približne 220 miliónov eur. Rezort financií SR vychádza samosprávam v ústrety aj v prípade takzvaných rezervných fondov a navrhuje zmenu zákona, ktorý umožní obciam použiť tieto zdroje aj na bežné výdavky,“ spresnil tlačový odbor MF SR.
Preklenúť kritické obdobie súvisiace s nedostatkom financií samospráv by mohla pomôcť novela zákona o rozpočtových pravidlách, ktorá by povolila použiť rezervný fond nielen na kapitálové, ale aj bežné výdavky miest a obcí. Po rokovaní Predsedníctva Združenia miest a obcí Slovenska (ZMOS) to načrtol predseda združenia Jozef Božik. Ďalšou možnosťou, o ktorej ZMOS rokuje s rezortom financií, je možnosť vyplatiť jednorazovo kompenzáciu za znížené príjmy samospráv v dôsledku prijatých legislatívnych opatrení, týka sa to alikvotnej čiastky výnosu z dane z príjmov fyzických osôb, približne 236 miliónov eur. Predseda ZMOS-u pripomenul, že k podobnej dohode s vládou došlo aj v roku 2023.
S
(Zdroj: aktuality.sk)

Zastúpenie žien v biznise rastie

17. 6. 2019 Zastúpenie žien v biznise vo svete rastie. Až 87 percent firiem má vo svojom senior manažmente aspoň jednu ženu, čo v porovnaní s rokom 2012 predstavuje nárast o 21 percent. Slovensko je súčasťou tohto pozitívneho trendu a predbehlo okolité štáty okrem Rakúska. Vyplýva to zo štúdie poradenskej spoločnosti Grant Thornton.
Počas posledných piatich rokov sa zvýšil počet spoločností, ktoré majú v senior manažmente aspoň jednu ženu o 20. Tempo sa zrýchlilo najmä v poslednom roku, keď počet týchto firiem narástol o 12 percentuálnych bodov. O niečo menej optimizmu ukazuje pomer žien a mužov v seniorských pozíciách, v ktorých majú ženy celosvetovo iba 29 percent zastúpenie. Najnovšie dáta štatistického úradu EÚ (Eurostat) o zastúpení žien v biznise potvrdzujú dobrú pozíciu Slovenska. V rámci Európy patrí Slovensko medzi krajiny s vyšším podielom žien v seniorských pozíciách (24,1 percenta).
(Zdroj: hnonline.sk)

Elektrina pre domácnosti by mala významne zdražieť

14. 6. 2019 Cena jednej megawatthodiny by mohla stúpnuť o približne desať eur. Regulované ceny elektriny pre domácnosti a malé podniky by v budúcom roku mali významne zdražieť. Cena jednej megawatthodiny (MWh) by mohla stúpnuť o približne desať eur.
O pätinu drahšia elektrina."V porovnaní s dneškom by tak elektrina medziročne zdražela o asi 20 %," povedal Martin Semrič, portfólio manažér spoločnosti Magna Energia. Dôvodom je aktuálne platný regulačný vzorec, ktorý počíta s cenami elektriny obchodovanej na komoditnej burze v Prahe. Pre výpočet regulovaných cien je rozhodujúci vývoj za prvých šesť mesiacov predchádzajúceho roka. Cena elektriny pre domácnosti v roku 2020 preto bude vychádzať z obdobia medzi 1. januárom až 30. júnom 2019. "Priemer cien, ktoré vstupujú do výpočtu, je v období do 31. mája 2019 na úrovni 51,84 eur/MWh. Regulované ceny pre rok 2018 vychádzali z hodnoty 40,49 eur/MWh. Aj keby burza v priebehu júna klesla o 5 až 6 eur za MWh, stále bude priemerná cena pre ďalší rok asi o 10 eur za MWh vyššia," upozornil Semrič. Elektrina na burzách rastie. Domácnosti by sa preto mali pripraviť na to, že elektrina ako komodita výrazne zdražie. Celkový nárast však bude ovplyvnený aj vývojom ostatných položiek, ktoré vstupujú do koncovej ceny pre odberateľa. Silová elektrina sa totiž na Slovensku na koncovej cene podieľa iba približne tretinou. Ostatok tvoria distribučné poplatky či tarifa za prevádzku systému (TPS), v ktorej sú zahrnuté aj dotácie hnedouhoľných daní či obnoviteľných zdrojov energie."Ak regulačný úrad dokáže tieto položky skresať, môže byť zdraženie miernejšie. Ak sa mu to nepodarí, domácnosti by mali počítať s tým, že elektrina ich bude po započítaní všetkých poplatkov stáť o približne 7 % viac než v tomto roku," dodal Semrič. "Pravda je, že cena silovej elektriny na burzách dlhodobo rastie, čo môže mať vplyv na koncovú cenu elektriny pre slovenské domácnosti. Úrad však nikdy vopred nekomentuje výsledok cenových konaní, a to ani v hypotetickej rovine. Isté je, že úrad v maximálnej miere využije všetky svoje regulačné nástroje, aby ochránil záujmy zraniteľných odberateľov, samozrejme, s ohľadom na oprávnené požiadavky všetkých účastníkov trhu v zmysle zákona," uviedol pre TASR v reakcii na Magna Energia hovorca Úradu pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO) Radoslav Igaz.
(Zdroj: ekonomika.sme.sk)

NBS reaguje na rast úverov, banky budú musieť držať viac kapitálu

14. 6. 2019 Finančné domy na Slovensku budú musieť držať viac kapitálu. Národná banka Slovenska (NBS) sa totiž rozhodla zvýšiť tzv. proticyklický kapitálový vankúš od augusta budúceho roka na 2 percentá.Ten je v súčasnosti na úrovni 1,25 percenta a od augusta tohto roka sa zvýši na 1,5 percenta.„ Hlavný zámer tohto rozhodnutia je posilniť odolnosť našich bánk a ich schopnosť zvládať krízové situácie a turbulencie, ktoré môžu nastať,“ povedal na utorňajšej tlačovej konferencii guvernér NBS Peter Kažimír.
Úvery domácností rastú. Centrálna banka týmto opatrením reaguje predovšetkým na stále silný rast úverov, keď predovšetkým úvery domácnostiam medziročne stúpli o takmer desatinu. Hoci celkový rast úverov podľa člena bankovej rady NBS Vladimíra Dvořáčka o niečo spomalil, stále je nadmerný. Ako dodal, rozhodnutie bankovej rady o zvýšení kapitálového vankúša ešte prehodnotí Európska centrálna banka, ktorá však v konečnom dôsledku môže požadovať iba ešte jeho prísnejšie nastavenie. V konečnom dôsledku tak banky na Slovensku budú musieť povinne držať viac kapitálu, ako to je v súčasnosti. Keďže ide o vlastné zdroje bánk, menej budú môcť napríklad poslať svojim akcionárom na dividendách. Banky dostanú čas. Dvořáček však zároveň dodáva, že finančné domy na Slovensku sú už v súčasnosti kapitálovo solídne vybavené a ani zvýšenie kapitálového vankúša na 2 percentá by pre nich nemal byť žiaden problém. Navyše budú mať na prípravu dostatok času. Účinnosť tohto opatrenia bude až od 1. 8. 2020. Znamená to, že banky budú mať dostatočný čas na to, aby sa prispôsobili tejto novej úrovni požadovaného kapitálu. Dnes väčšina bánk už tento kapitál drží,“ uviedol v utorok Dvořáček. Proticyklický kapitálový vankúš je prudenciálnym nástrojom, ktorý sa zaviedol v dohode Bazilej III na odvrátenie účinkov hospodárskeho cyklu na úverovú činnosť bánk. V čase prosperity, keď dochádza k vysokému úverovému rastu, sa na jeho základe od bánk vyžaduje, aby mali dodatočný kapitál.V prípade, že sa hospodársky cyklus otočí a hospodárska činnosť spomalí alebo dokonca zaznamená pokles, sa tento vankúš môže uvoľniť, čím sa banke umožní naďalej úverovať reálnu ekonomiku.
(Zdroj: ekonomika.sme.sk)

Podiel slovenských výrobkov v obchodoch rastie

13. 6. 2019 Už druhý rok po sebe mierne rastie podiel slovenských výrobkov v predajniach. V súčasnosti tak nájdete v obchodoch 38,6 % domácich produktov. V porovnaní s rokom 2018 ide o nárast o 0,9 percentuálneho bodu.
Slovensko sa tým vrátilo na úroveň roku 2016. Najviac slovenských výrobkov ponúkajú reťazce Coop Jednota a CBA. Podiel slovenských výrobkov v obchodoch priebežne klesal od roku 2011 z hodnoty 50 % na najnižšiu úroveň 37,2 % v roku 2017. Najvyššie zastúpenie lokálnych produktov malo mlieko so 70 %, voda a minerálne vody s 58 % a pivo s vínom po 51 %.
(Zdroj: aktuality.sk)
máj 2025
T po ut st št pi so ne
18 28 29 30 1 2 3 4
19 5 6 7 8 9 10 11
20 12 13 14 15 16 17 18
21 19 20 21 22 23 24 25
22 26 27 28 29 30 31 1
23 2 3 4 5 6 7 8
Dnes má meniny Pankrác
1
Dôležitý termín
1
Sviatok
martinus
náš partner