Zverejňovanie poradia okresov
Ministerstvo investícií bude na ročnej báze na svojom webovom sídle zverejňovať poradie okresov v zozname vybraných okresov zoradených podľa ukazovateľa...
Zákon o štátnych symboloch Slovenskej republiky
Cieľom novely zákona č. 63/1993 Z. z. o štátnych symboloch je zavedenie povinnosti označiť všetky budovy vo vlastníctve štátu štátnou vlajkou Slovenskej...
Nové členenie stavieb
Podľa novej Vyhlášky Úradu pre územné plánovanie a výstavbu Slovenskej republiky č. 59/2025 Z. z. o členení stavieb Úrad pre územné plánovanie a výstavbu...
Štruktúra a prevádzka informačného systému územného...
Vyhláška Úradu pre územné plánovanie a výstavbu Slovenskej republiky č. 60/2025 Z. z. o štruktúre a prevádzke informačného systému územného plánovania...
Linka 116117 – linka pomoci
Linka pomoci je určená na odľahčenie linky tiesňového volania 155 (ďalej len „LTV155“), ktorá často čelí preťaženiu v dôsledku vysokého počtu volaní. Novela...

Murphy radí

Štát by mal samosprávam vyplatiť ešte v prvom polroku 220 miliónov eur

9. 4. 2024 Novela zákona o rozpočtových pravidlách, by povolila použiť rezervný fond nielen na kapitálové, ale aj bežné výdavky miest a obcí. Štát by mal slovenským samosprávam vyplatiť jednorazovo ešte v prvej polovici roka 2024 sumu približne 220 miliónov eur. Informoval o tom tlačový odbor Ministerstva financií (MF) SR. „Ministerstvo financií SR si uvedomuje zložitú situáciu najmä v menších obciach a aj z tohto dôvodu navrhne jednorazové vyplatenie podielu z dane z príjmu právnických osôb na rok 2024, podobne ako tomu bolo v roku 2023. Ministerstvo tak očakáva, že samosprávam štát vyplatí jednorazovo ešte v prvej polovici roka 2024 sumu približne 220 miliónov eur. Rezort financií SR vychádza samosprávam v ústrety aj v prípade takzvaných rezervných fondov a navrhuje zmenu zákona, ktorý umožní obciam použiť tieto zdroje aj na bežné výdavky,“ spresnil tlačový odbor MF SR.
Preklenúť kritické obdobie súvisiace s nedostatkom financií samospráv by mohla pomôcť novela zákona o rozpočtových pravidlách, ktorá by povolila použiť rezervný fond nielen na kapitálové, ale aj bežné výdavky miest a obcí. Po rokovaní Predsedníctva Združenia miest a obcí Slovenska (ZMOS) to načrtol predseda združenia Jozef Božik. Ďalšou možnosťou, o ktorej ZMOS rokuje s rezortom financií, je možnosť vyplatiť jednorazovo kompenzáciu za znížené príjmy samospráv v dôsledku prijatých legislatívnych opatrení, týka sa to alikvotnej čiastky výnosu z dane z príjmov fyzických osôb, približne 236 miliónov eur. Predseda ZMOS-u pripomenul, že k podobnej dohode s vládou došlo aj v roku 2023.
S
(Zdroj: aktuality.sk)

Elektronické schránky pre podnikateľov

25. 11. 2016 V auguste 2016 sa v SR začala, podľa zákona o e- Governmente , aktivácia elektronických schránok pre podnikateľov - právnické osoby.
Od januára 2017 bude štát komunikovať s právnickými osobami len prostredníctvom elektronických schránok. T. z., že všetky rozhodnutia, oznámenia, výzvy, platobné tituly, rozsudky, si právnická osoba nájde v elektronickej schránke. S platnosťou od 1. 8. 2016 sa začal proces aktivácie elektronických schránok len pre právnické osoby. Podnikajúcim fyzickým osobám v súčasnosti správca, ktorým je Úrad vlády SR, nebude elektronické schránky aktivovať. Elektronická schránka je dostupná prostredníctvom Ústredného portálu verejnej správy na internetovej stránke www.slovensko.sk.

Zmeny zákona o dani z pridanej hodnoty

25. 11. 2016 Na rokovaní vlády Slovenskej republiky dňa 17. augusta 2016 bol schválený vládny návrh novely zákona o DPH s účinnosťou od 1. 1. 2017.
Ide o tieto zmeny: - odpočítanie dane zahraničnou osobou - Refundácia DPH zahraničným platiteľom - vrátenie dane z osobného automobilu zahraničným diplomatom - zavedenie právnej fikcie pri prenose daňovej povinnosti pri stavebných prácach - uvádzanie faktúr s prenosom daňovej povinnosti v stavebníctve v kontrolnom výkaze - úrok z nadmerného odpočtu - uplatnenie úroku z nadmerného odpočtu na daňové kontroly neukončené do 1. 1. 2017 - samozdanenie dovozu tovaru z tretích štátov – posun účinnosti. Účinnosť ustanovení upravujúcich uplatňovanie dane pri dovoze tovaru z tretích štátov sa navrhuje tak, aby bol vytvorený dostatočný časový priestor na vykonanie všetkých potrebných legislatívnych opatrení (napr. nový vzor daňového priznania, nový vzor kontrolného výkazu) ako aj nelegislatívnych opatrení súvisiacich so zavedením nových pravidiel do praxe, najmä zmien informačných systémov, a to ako na strane podnikateľov, tak aj na strane finančnej správy. Účinnosť ustanovení upravujúcich uplatňovanie dane pri dovoze tovaru z tretích štátov sa navrhuje tak, aby bol vytvorený dostatočný časový priestor na vykonanie všetkých potrebných legislatívnych opatrení (napr. nový vzor daňového priznania, nový vzor kontrolného výkazu) ako aj nelegislatívnych opatrení súvisiacich so zavedením nových pravidiel do praxe, najmä zmien informačných systémov, a to ako na strane podnikateľov, tak aj na strane finančnej správy.

Dlh Slovenska tento rok narastie

16. 11. 2016 Hrubý dlh verejnej správy SR by mal byť v tomto roku vyšší ako vlani. Zatiaľ čo podľa októbrovej notifikácie Eurostatu hrubý dlh klesol v roku 2015 na 52,5 percent hrubého domáceho produktu (HDP), v tomto roku má podľa ministerstva financií dosiahnuť 53,1 percent HDP.
Rezort nárast zdôvodňuje potrebou zabezpečiť si hotovostnú rezervu na financovanie záväzkov štátu v budúcom roku. V nasledujúcich rokoch však už počíta so znižovaním hrubého dlhu, pričom v roku 2019 by mal klesnúť na úroveň prvého sankčného pásma. Konštatuje to v materiáli, ktorý dnes schválila vláda. Podľa ústavného zákona o rozpočtovej zodpovednosti, ak dlh dosiahne prvé pásmo tzv. dlhovej brzdy, ktoré je definované v rozpätí od 50 percent do 53 percent HDP, rezort financií má povinnosť Národnej rade (NR) SR písomne zdôvodniť výšku dlhu a predložiť opatrenia na jeho zníženie. Koncom roka 2019 by mal hrubý dlh dosiahnuť úroveň 48,7 percent HDP. Najvýznamnejšie opatrenia predstavujú schválené legislatívne zmeny týkajúce sa daňových a odvodových príjmov doplnených nedaňovými opatreniami. Na strane výdavkov má podľa MF priniesť ďalšie pozitívne efekty najmä spustený projekt Hodnota za peniaze.
zdroj: hnonline.sk

Ekonomika rástla najpomalšie za posledné dva roky

15. 11. 2016 Slovenská ekonomika spomalila v treťom štvrťroku rast oproti predchádzajúcim trom mesiacom na 0,7 percenta z tempa 0,9 percenta v druhom štvrťroku. Vyplýva to z odhadu, ktorý dnes zverejnil slovenský Štatistický úrad.
Tempo medziročného rastu hrubého domáceho produktu (HDP) Slovenska spomalilo na tri percentá oproti spresnenému rastu 3,8 percenta v druhom štvrťroku. Ekonomika tak rástla najpomalšie od posledného kvartálu 2014. Vývoj bol horší než odhady analytikov, ktorí očakávali medziročný rast HDP tempom 3,4 percenta. Slovenskí štatistici podrobnosti k vývoju HDP neuviedli. Detailnejšie údaje zverejnia na začiatku decembra. Napriek pomalšiemu rastu ekonomiky zamestnanosť v treťom štvrťroku u nás v medziročnom porovnaní o 2,4 percenta vzrástla. Znamená to mierne rýchlejšie tempo ako v predchádzajúcom období. Národná banka Slovenska očakáva, že za celý tento rok vykáže ekonomika rast o 3,5 percenta. Ešte optimistickejšie je ministerstvo financií, ktoré počíta s rastom o 3,6 percenta.
zdroj: hnonline.sk
máj 2025
T po ut st št pi so ne
18 28 29 30 1 2 3 4
19 5 6 7 8 9 10 11
20 12 13 14 15 16 17 18
21 19 20 21 22 23 24 25
22 26 27 28 29 30 31 1
23 2 3 4 5 6 7 8
Dnes má meniny Želmíra
1
Dôležitý termín
1
Sviatok
martinus
náš partner