Starnutie obyvateľstva bude mať zásadný vplyv na slovenskú ekonomiku
10. 6. 2024
Výdavky citlivé na starnutie tvoria aktuálne v Únii v priemere 24 percent výkonu ekonomiky, kým na Slovensku je to zatiaľ 19 percent hrubého domáceho produktu. Starnutie obyvateľstva na Slovensku je už realitou. Počet obyvateľov krajiny klesá, najmä tých vo veku 20 až 64 rokov. Počet starších ľudí naopak rastie. Tento dlhodobý trend zmení zásadným spôsobom aj slovenskú ekonomiku, či už pôjde o verejné financie, trh práce, hypotekárny a realitný trh. Upozorňujú na to ekonomickí analytici.
Jeden z najväčších vplyvov bude mať tento vývoj na verejné financie. "So starnutím populácie sú nevyhnutne spojené náklady na dôchodky, ale aj dlhodobú starostlivosť a zdravotníctvo všeobecne, keďže najviac verejných výdavkov na zdravotnú starostlivosť sa kumuluje práve v najvyššom veku," vysvetlili ekonómovia VÚB banky Zdenko Štefanides a Michal Lehuta.
Výdavky citlivé na starnutie tvoria aktuálne v Únii v priemere 24 percent výkonu ekonomiky, kým na Slovensku je to zatiaľ 19 percent hrubého domáceho produktu. Táto relatívne dobrá situácia je ovplyvnená početne silnou generáciou ľudí narodených v 70. a 80. rokoch minulého storočia, ktorí pracujú, podnikajú, významne prispievajú do verejných financií a zároveň z nich čerpajú relatívne málo. Výhľadovo sa však táto situácia prudko zmení, varovali analytici. Namiesto generácie tzv. Husákovych detí nastupujú oveľa slabšie populačné ročníky, o tretinu až polovicu menej početné.
Na Slovensku tak bude podľa odhadov Európskej komisie počet poberateľov dôchodkov na konci roku 2030 o 194-tisíc vyšší ako v roku 2022. Naopak, počet prispievateľov do systému má byť nižší o 94-tisíc. Ich vzájomný pomer sa zníži z viac ako 1,6 na menej ako 1,4.
"S rastom počtu dôchodcov sa do roku 2030 celkové verejné náklady na starnutie u nás zvýšia o takmer 3 percentuálne body HDP v porovnaní s rokom 2022. V žiadnej inej krajine Únie neporastú náklady na starnutie v najbližších rokoch rýchlejšie ako práve na Slovensku," zdôraznili ekonómovia.
Významný bude vplyv zmeny demografie aj na realitný a hypotekárny trh. "Počet ľudí vo veku od 25 do 44 rokov, ktorí tvoria väčšinu kupcov na trhu bývania a žiadateľov o hypotéku na Slovensku, dosiahol vrchol v roku 2017. Do roku 2040 bude v tejto vekovej kategórii o 460-tisíc ľudí menej ako dnes. To je pokles o takmer 30 percent," vyčíslili analytici VÚB. Takýto vývoj podľa nich zrejme utlmí dopyt a zmierni dynamiku cien bývania. Na dlhodobý trend poklesu mladých ľudí v populácii a jeho vplyv na hypotéky upozornila aj Národná banka Slovenska. Podiel obyvateľov do 35 rokov na aktívnej populácii (20 až 64 rokov) sa za uplynulých približne 40 rokov znížil zo 44 na 29 percent. Dve tretiny tohto poklesu pritom nastali po roku 2006.
Starnutie obyvateľstva výrazne ovplyvní aj trh práce na Slovensku. Do roku 2035 sa podľa prognózy Eurostatu pracovná sila vo vekovej kategórii 18 až 64 rokov zmenší o sedem percet a počet obyvateľov starších ako 64 rokov narastie o 20 percent. "Tento vývoj je istý. Všetci ľudia, ktorí do roku 2035 vstúpia na pracovný trh, sa už narodili," vysvetlil analytik Slovenskej sporiteľne Marián Kočiš. Do roku 2050 ubudne na pracovnom trhu dokonca 19 percent pracovnej sily a počet obyvateľov nad 64 rokov vzrastie o 32 percent. Tlaky na pracovnom trhu plynúce z demografickej zmeny by podľa ekonóma mohla tlmiť vyššia participácia mladých ľudí a ľudí v post produktívnom veku.
Slovensko totiž v súčasnosti patrí ku krajinám Únie s najnižšou úrovňou zapojenia ľudí v týchto vekových kategóriách na trhu práce. "Potrebujeme preto v rozumnom horizonte podniknúť kroky, ktoré podporia efektívnejšie zapájanie (nielen) mladých či seniorov na trhu práce," zdôraznil Kočiš.
V
(Zdroj: hnonline.sk)
Trnavská automobilka PSA začne s výrobou
8. 5. 2020
Slovenská továreň francúzskej automobilky PSA v Trnave začne obnovovať výrobu, ktorú kvôli dopadom koronavírusu prerušila 19. marca. Prípravné práce začnú cez víkend, samotná produkcia odštartuje budúci týždeň v utorok vo zvarovni. Informoval o tom dnes hovorca továrne Peter Švec. PSA na Slovensku montuje Citroën C3 a Peugeot 208. Vlani závod automobilky v Trnave vyrobil rekordných 371 152 áut, čo predstavovalo medziročný nárast o 5,4 percenta.
Pre negatívny vplyv pandémie choroby Covid-19 prerušili produkciu na Slovensku závody všetkých štyroch automobiliek. Montážne linky medzitým spustili továrne kórejskej Kia Motors a nemeckého Volkswagenu. Jaguar Land Rover podľa skoršieho oznámenia plánuje obnoviť výrobu na Slovensku v druhej polovici mája. Automobilový priemysel je hlavným motorom exportne orientovanej ekonomiky Slovenska, ktoré si vlani udržalo v prepočte na obyvateľa pozíciu najväčšieho výrobcu áut na svete.
Hrozba realitnej bubliny zatlačí na zlacnenie bytov
6. 5. 2020
Súčasné ceny nehnuteľností nezodpovedajú stavu, keď stojíme pred nástupom krízy. Byty tak veľmi pravdepodobne čoskoro zamieria nadol. Cítiť to už na niektorých transakciách, keď kupujúci, ktorí sú nútení predávať, musia ponúkať zľavu.
Dopyt je totiž vlažný, keďže ľudia sa obávajú recesie. Navyše bankové domy obmedzujú úvery pre ľudí, ktorých prevádzky zasiahla koronakríza, a postupne tiež dvíhajú úroky. Zdražovanie z úvodu roka, ktoré doznieva v štatistikách, tak postupne odznie. Podľa najnovších údajov Národnej banky Slovenska sme v prvom štvrťroku zaznamenali najvyšší medzikvartálny rast cien od čias krízy, a to o 4,6 percenta.
Superlacné úvery aj na Slovensku?
4. 5. 2020
Aprílové zasadanie Rady guvernérov prinieslo úpravu technických detailov kľúčových programov na podporu ekonomiky.
Pre domácnosti a firmy v eurozóne, ktoré zápasia s najväčším útlmom hospodárskej aktivity v dejinách, má byť opäť o čosi jednoduchšie dostať sa k pôžičkám. Európska centrálna banka minulý týždeň „prisladila“ podmienky svojich veľkokapacitných úverových programov. Prezidentka ECB Christine Lagardová zároveň potvrdila, že v prípade potreby je inštitúcia pripravená aj zväčšiť stimuly v podobe nákupov cenných papierov.
Zisk bankového sektora sa výrazne prepadol
1. 5. 2020
Čistý zisk slovenského bankového sektora v prvom kvartáli tohto roka o 61 percent na úroveň 64 miliónov. Ide o najnižšiu úroveň ziskovosti za prvé tri mesiace za posledných 21 rokov a vyšší prepad ziskovosti ako v čase finančnej krízy. Upozornila na to Slovenská banková asociácia na základe zverejnených štatistík Národnou bankou Slovenska.
Pod pokles zisku sa podpísal zdvojnásobený bankový odvod. "Za prvé tri mesiace tohto roka banky na odvode uhradili viac ako 75 miliónov eur. Bez odvodu by sa ziskovosť znížila len o 24 percent," vyčíslil analytik SBA Marcel Laznia. Okrem bankového odvodu výšku zisku negatívne ovplyvnili čisté výnosy z finančných operácií a nižší čistý úrokový výnos. "Oproti nedávnej minulosti sa negatívne na vývoji zisku prejavila aj vyššia tvorba opravných položiek, čo môže byt jeden z dôsledkov koronakrízy," doplnil Laznia. Tempo rastu celkových úverov sa znížilo na šesť percent. Úvery obyvateľstva vzrástli o 7,9 percenta a firiem o 3,7 percenta. Nové úvery na bývanie stúpli v prvom kvartáli o 66 %, pričom sadzba sa mierne zvýšila na 1,095 percenta. Objem novoposkytnutých spotrebiteľských úverov, naopak, klesol medziročne o 14 percent. Nové úvery firmám za prvé tri mesiace stúpli o štyri percentá.