Zverejňovanie poradia okresov
Ministerstvo investícií bude na ročnej báze na svojom webovom sídle zverejňovať poradie okresov v zozname vybraných okresov zoradených podľa ukazovateľa...
Zákon o štátnych symboloch Slovenskej republiky
Cieľom novely zákona č. 63/1993 Z. z. o štátnych symboloch je zavedenie povinnosti označiť všetky budovy vo vlastníctve štátu štátnou vlajkou Slovenskej...
Nové členenie stavieb
Podľa novej Vyhlášky Úradu pre územné plánovanie a výstavbu Slovenskej republiky č. 59/2025 Z. z. o členení stavieb Úrad pre územné plánovanie a výstavbu...
Štruktúra a prevádzka informačného systému územného...
Vyhláška Úradu pre územné plánovanie a výstavbu Slovenskej republiky č. 60/2025 Z. z. o štruktúre a prevádzke informačného systému územného plánovania...
Linka 116117 – linka pomoci
Linka pomoci je určená na odľahčenie linky tiesňového volania 155 (ďalej len „LTV155“), ktorá často čelí preťaženiu v dôsledku vysokého počtu volaní. Novela...

Murphy radí

Murphyho múdre pravdy

Kto veciam nerozumie, toho je nebezpečné pustiť medzi veci.

Aj najveľavravnejšie fakty zoslabnú pôsobením tlaku zhora.

Ak veríme v absolútnu platnosť Murphyho zákonov, potom s nimi musíme počítať v každej situácii a v každom okamihu, bez ohľadu na to, či práve opravujeme práčku, alebo na zelenej lúke nadávame na šéfa, vládu či svokru.

(Murphyho Zbierka zákonov)
Opatrnosti nie je nikdy dosť

Veci nikdy nie sú také príjemné, ako sa na prvý pohľad zdajú, a tak jednoduché, ako si predstavujeme.

Lož má ešte kratšie nohy ako krtko.

Umenie nie je upútať na seba pozornosť, ale vyhnúť sa následkom.

(Murphyho zákony v bájkach)
Hlúposti sa medze nekladú

Múdry sliepku, čo znáša zlaté vajcia, kŕmi, hlupák ju zje.

Nič tak neškodí zdraviu, ako hlúpe nápady.

Nikto nie je múdry natoľko, aby odolal lichoteniu.

(Murphyho zákony v bájkach)
Žiadna hlava nie je dokonalá

Len blázni sa tlačia tam, odkiaľ blázni pred chvíľou dišli.

Vždy buď pripravený na najhoršie. Ak to príde, nájde ťa pripraveného, ak nepríde, budeš príjemne prekvapený.

Dobrý úsudok je produktom skúsenosti. Skúsenosť je produktom zlého úsudku.

(Murphyho zákony – novela pre XXI. storočie)
Nebo je v nebi

Každý má takého boha akého si zaslúži. (Troyat)

Keď si ťava rohy pýta, obyčajne príde o ucho. (Židovské príslovie)

O Bohu je známe, že je všemohúci a vševediaci. Napriek tomu sa nikdy nemieša do obchodov, ktoré robia medzi sebou smrteľníci. Zlé jazyky tvrdia, že preto, lebo raz sa už popálil.

(Zrnká úsmevu)

Starnutie obyvateľstva bude mať zásadný vplyv na slovenskú ekonomiku

10. 6. 2024 Výdavky citlivé na starnutie tvoria aktuálne v Únii v priemere 24 percent výkonu ekonomiky, kým na Slovensku je to zatiaľ 19 percent hrubého domáceho produktu. Starnutie obyvateľstva na Slovensku je už realitou. Počet obyvateľov krajiny klesá, najmä tých vo veku 20 až 64 rokov. Počet starších ľudí naopak rastie. Tento dlhodobý trend zmení zásadným spôsobom aj slovenskú ekonomiku, či už pôjde o verejné financie, trh práce, hypotekárny a realitný trh. Upozorňujú na to ekonomickí analytici.
Jeden z najväčších vplyvov bude mať tento vývoj na verejné financie. "So starnutím populácie sú nevyhnutne spojené náklady na dôchodky, ale aj dlhodobú starostlivosť a zdravotníctvo všeobecne, keďže najviac verejných výdavkov na zdravotnú starostlivosť sa kumuluje práve v najvyššom veku," vysvetlili ekonómovia VÚB banky Zdenko Štefanides a Michal Lehuta.
Výdavky citlivé na starnutie tvoria aktuálne v Únii v priemere 24 percent výkonu ekonomiky, kým na Slovensku je to zatiaľ 19 percent hrubého domáceho produktu. Táto relatívne dobrá situácia je ovplyvnená početne silnou generáciou ľudí narodených v 70. a 80. rokoch minulého storočia, ktorí pracujú, podnikajú, významne prispievajú do verejných financií a zároveň z nich čerpajú relatívne málo. Výhľadovo sa však táto situácia prudko zmení, varovali analytici. Namiesto generácie tzv. Husákovych detí nastupujú oveľa slabšie populačné ročníky, o tretinu až polovicu menej početné.
Na Slovensku tak bude podľa odhadov Európskej komisie počet poberateľov dôchodkov na konci roku 2030 o 194-tisíc vyšší ako v roku 2022. Naopak, počet prispievateľov do systému má byť nižší o 94-tisíc. Ich vzájomný pomer sa zníži z viac ako 1,6 na menej ako 1,4.
"S rastom počtu dôchodcov sa do roku 2030 celkové verejné náklady na starnutie u nás zvýšia o takmer 3 percentuálne body HDP v porovnaní s rokom 2022. V žiadnej inej krajine Únie neporastú náklady na starnutie v najbližších rokoch rýchlejšie ako práve na Slovensku," zdôraznili ekonómovia.
Významný bude vplyv zmeny demografie aj na realitný a hypotekárny trh. "Počet ľudí vo veku od 25 do 44 rokov, ktorí tvoria väčšinu kupcov na trhu bývania a žiadateľov o hypotéku na Slovensku, dosiahol vrchol v roku 2017. Do roku 2040 bude v tejto vekovej kategórii o 460-tisíc ľudí menej ako dnes. To je pokles o takmer 30 percent," vyčíslili analytici VÚB. Takýto vývoj podľa nich zrejme utlmí dopyt a zmierni dynamiku cien bývania. Na dlhodobý trend poklesu mladých ľudí v populácii a jeho vplyv na hypotéky upozornila aj Národná banka Slovenska. Podiel obyvateľov do 35 rokov na aktívnej populácii (20 až 64 rokov) sa za uplynulých približne 40 rokov znížil zo 44 na 29 percent. Dve tretiny tohto poklesu pritom nastali po roku 2006.
Starnutie obyvateľstva výrazne ovplyvní aj trh práce na Slovensku. Do roku 2035 sa podľa prognózy Eurostatu pracovná sila vo vekovej kategórii 18 až 64 rokov zmenší o sedem percet a počet obyvateľov starších ako 64 rokov narastie o 20 percent. "Tento vývoj je istý. Všetci ľudia, ktorí do roku 2035 vstúpia na pracovný trh, sa už narodili," vysvetlil analytik Slovenskej sporiteľne Marián Kočiš. Do roku 2050 ubudne na pracovnom trhu dokonca 19 percent pracovnej sily a počet obyvateľov nad 64 rokov vzrastie o 32 percent. Tlaky na pracovnom trhu plynúce z demografickej zmeny by podľa ekonóma mohla tlmiť vyššia participácia mladých ľudí a ľudí v post produktívnom veku.
Slovensko totiž v súčasnosti patrí ku krajinám Únie s najnižšou úrovňou zapojenia ľudí v týchto vekových kategóriách na trhu práce. "Potrebujeme preto v rozumnom horizonte podniknúť kroky, ktoré podporia efektívnejšie zapájanie (nielen) mladých či seniorov na trhu práce," zdôraznil Kočiš.
V
(Zdroj: hnonline.sk)

Prevádzky môžu prísť aj o terasy

25. 11. 2020 „Medziročne nám tržby poklesli o 50 percent. Nezarábame, fungujeme len preto, aby sme neprepúšťali zamestnancov a nezničili životy mnohých rodín,“ uviedla pre HN Jana Muránska, prevádzkarka reštaurácie Letná Záhradka v Krásnej nad Hornádom. Podnik pritom žije iba zo svojej terasy, keďže interiér musel zatvoriť.
​S prichádzajúcou zimou však odišlo pekné počasie. Ako mnohé ďalšie prevádzky, aj táto firma musí vynaložiť nemalé finančné prostriedky na ďalšie fungovanie. „Od známych sme si požičali PVC plachty aj ohrievače. Objednali sme aj vlastné, no vzhľadom na momentálnu nedostupnosť musíme vydržať,“ približuje Muránska. Ak by neprišla pomoc od okolia, predpokladaná investícia by predstavovala viac ako 1 500 eur. Za mesiac musí spoločnosť platiť približne 700 eur za plyn do ohrievačov.
V
(Zdroj: hnonline.sk)

Odborári sú proti dôchodkovým zmenám

25. 11. 2020 Odborový zväz KOVO zozbieral 305-tisíc podpisov proti zmene ústavného zákona o starobnom dôchodkovom systéme, ktorého návrh je momentálne v medzirezortnom pripomienkovom konaní. Informoval o tom predseda rady zväzu Emil Machyna v utorok na tlačovej konferencii. Ako dodal, odborári sú pripravení pozbierať zvyšných potrebných 45-tisíc podpisov a ísť za prezidentkou Zuzanou Čaputovou so žiadosťou o vyhlásenie referenda.
Machyna vysvetlil, že odborári chcú počkať, v akom stave pôjde návrh zákona do parlamentu. Ak ho tam však vládni predstavitelia posunú v takom znení, ako je teraz v MPK, budú žiadať o referendum a uvažovať nad generálnym štrajkom. Ten je podľa prezidenta Konfederácie odborových zväzov Mariána Magdoška tým najvážnejším protestom, aký môžu odbory zorganizovať – pôjde o ochromenie práce naprieč celým Slovenskom. OZ KOVO kritizuje rušenie stropu dôchodkového veku. "Strop je veľmi dôležitý, lebo na Slovensku sa ľudia možno dožívajú trochu dlhšieho veku, ale v oveľa horšom zdraví, ako sú ľudia v západnej Európe," dodal Machyna s tým, že Slováci odpracujú aj veľa nadčasov a nočných zmien a je tu tiež veľa nepretržitých prevádzok.
V
(Zdroj: hnonline.sk)

Nezamestnanosť klesla aj v októbri

23. 11. 2020 Druhá vlna prepúšťania je zatiaľ v nedohľadne. Aj v októbri totiž pokračoval trend znižovania nezamestnanosti. Kým v septembri bola na úrovni 7,43 percenta, minulý mesiac sa znížila na 7,35 percenta. Trhu práce sa tak posledné tri mesiace darí.
Naposledy sa čísla zhoršili v júli, kedy sa úroveň dvihla na 7,65 percenta z 7,4. „Naše opatrenia prinášajú ovocie,“ komentoval správy minister práce Milan Krajniak. „Aj keď tomu mnohí neverili, boli nastavené veľmi dobre.“ Podľa ministra tiež viacero firiem, ktoré na jar avizovali hromadné prepúšťanie, si to postupne rozmysleli.
V
(Zdroj: hnonline.sk)

Automotive sa posilní napriek korone

20. 11. 2020 Automotive segment, ktorý na našom trhu zastupujú štyria výrobcovia spolu s viac ako 300 subdodávateľmi, zamestnáva takmer tristotisíc ľudí a na celkovom HDP sa podieľa až 14 percentami. Aj keď je mnoho kritikov, ktorí tvrdia, že ťahúň našej ekonomiky je príliš silný a dominantný, má potenciál byť ešte silnejší. Dôvodov je viacero. Miliardová investícia Volkswagenu, modernizačné plány Kie, silný dopyt po vozidlách z Trnavy, ako aj rastúca produkčná krivka nitrianskeho výrobcu Jaguar Land Rover.
Pilier, na ktorom naša ekonomika stojí, však čelí aj hrozbám. Donedávna to bol kolísajúci dopyt v Číne či tlak na emisie. To však ešte nikto nemohol rátať s tým, čo prinesie tento rok. Výrobcovia sa totiž po dekáde rastu dočkali prudkého ochladenia najmä pre koronakrízu. A to sú pred dverami ďalšie problémy v podobe brexitu a tlaku na elektromobilitu, z ktorej majú výrobcovia veľké obavy.
(Zdroj: hnonline.sk)
máj 2025
T po ut st št pi so ne
18 28 29 30 1 2 3 4
19 5 6 7 8 9 10 11
20 12 13 14 15 16 17 18
21 19 20 21 22 23 24 25
22 26 27 28 29 30 31 1
23 2 3 4 5 6 7 8
Dnes má meniny Žofia
1
Dôležitý termín
1
Sviatok
martinus
náš partner