Zverejňovanie poradia okresov
Ministerstvo investícií bude na ročnej báze na svojom webovom sídle zverejňovať poradie okresov v zozname vybraných okresov zoradených podľa ukazovateľa...
Zákon o štátnych symboloch Slovenskej republiky
Cieľom novely zákona č. 63/1993 Z. z. o štátnych symboloch je zavedenie povinnosti označiť všetky budovy vo vlastníctve štátu štátnou vlajkou Slovenskej...
Nové členenie stavieb
Podľa novej Vyhlášky Úradu pre územné plánovanie a výstavbu Slovenskej republiky č. 59/2025 Z. z. o členení stavieb Úrad pre územné plánovanie a výstavbu...
Štruktúra a prevádzka informačného systému územného...
Vyhláška Úradu pre územné plánovanie a výstavbu Slovenskej republiky č. 60/2025 Z. z. o štruktúre a prevádzke informačného systému územného plánovania...
Linka 116117 – linka pomoci
Linka pomoci je určená na odľahčenie linky tiesňového volania 155 (ďalej len „LTV155“), ktorá často čelí preťaženiu v dôsledku vysokého počtu volaní. Novela...

Murphy radí

Typy ľudí - VI. večer

Čím drahšia je realizácia plánu, tým menšia je šanca ho zastaviť - a to aj vtedy, ak dodatočne vyjde najavo, že je nepotrebný.

Odkladanie vylučuje nudu. Ten, kto všetko odkladá, nemá nikdy pocit, že nemá čo robiť.

Odkladanie, ktoré vydrží dovtedy, kým sa úloha nestane nepotrebnou, môže celkom vylúčiť nutnosť pracovať.

(Murphyho zákony po poslednej novele)
O podnikateľoch

Čakanie na šťastie sa líši od čakania na smrť len v tom, že smrti sa dočkáte skôr.

Ak ste na prvý pokus neuspeli, treba zmeniť definíciu úspechu.

K úspechu sa nedá dôjsť disciplinovaným čakaním v rade,

(Murphyho zákonník)
Človek a veci

Očakávané javy nikdy nesplnia očakávanie.

Ak má prísť niečo dobré, tak toho bude málo.

Veci sa môžu komplikovať donekonečna.

(Murphyho zákony - úplné znenie s komentárom)
Politika a politici

Ôsmy div sveta - slušný politik.

V politike prostriedy svätia prostriedky.

V politike ide väčšinou o voľbu medzi dvoma omylmi. V tých ostatných prípadoch je na výber ešte aj tretí omyl.

(Murphyho zákony - úplné znenie s komentárom)
Kde končí pozemská púť

V živote existujú len dve istoty: to, že človek raz zomrie, a to, že dokiaľ nezomrie, musí platiť dane. Aj keď o tom všetci vedia, každý sa tomu bráni – smrti aj plateniu.

Pán Winterstein stretne pohrebný sprievod. Zastane a naraz vidí, že za pohrebným vozom kráča Kohn. Nenápadne sa k nemu pridá a šeptom sa pýta: - Čože Kohn? Manželka? – Nie, svokra, - informuje Kohn. Winterstein pokýva uznanlio hlavou: - Svokra? No – tiež dobré!

Do staroby som sa staral, aby som dobre žil, v starobe o to, aby som dobre umrel.

(Zrnká úsmevu)

Starnutie obyvateľstva bude mať zásadný vplyv na slovenskú ekonomiku

10. 6. 2024 Výdavky citlivé na starnutie tvoria aktuálne v Únii v priemere 24 percent výkonu ekonomiky, kým na Slovensku je to zatiaľ 19 percent hrubého domáceho produktu. Starnutie obyvateľstva na Slovensku je už realitou. Počet obyvateľov krajiny klesá, najmä tých vo veku 20 až 64 rokov. Počet starších ľudí naopak rastie. Tento dlhodobý trend zmení zásadným spôsobom aj slovenskú ekonomiku, či už pôjde o verejné financie, trh práce, hypotekárny a realitný trh. Upozorňujú na to ekonomickí analytici.
Jeden z najväčších vplyvov bude mať tento vývoj na verejné financie. "So starnutím populácie sú nevyhnutne spojené náklady na dôchodky, ale aj dlhodobú starostlivosť a zdravotníctvo všeobecne, keďže najviac verejných výdavkov na zdravotnú starostlivosť sa kumuluje práve v najvyššom veku," vysvetlili ekonómovia VÚB banky Zdenko Štefanides a Michal Lehuta.
Výdavky citlivé na starnutie tvoria aktuálne v Únii v priemere 24 percent výkonu ekonomiky, kým na Slovensku je to zatiaľ 19 percent hrubého domáceho produktu. Táto relatívne dobrá situácia je ovplyvnená početne silnou generáciou ľudí narodených v 70. a 80. rokoch minulého storočia, ktorí pracujú, podnikajú, významne prispievajú do verejných financií a zároveň z nich čerpajú relatívne málo. Výhľadovo sa však táto situácia prudko zmení, varovali analytici. Namiesto generácie tzv. Husákovych detí nastupujú oveľa slabšie populačné ročníky, o tretinu až polovicu menej početné.
Na Slovensku tak bude podľa odhadov Európskej komisie počet poberateľov dôchodkov na konci roku 2030 o 194-tisíc vyšší ako v roku 2022. Naopak, počet prispievateľov do systému má byť nižší o 94-tisíc. Ich vzájomný pomer sa zníži z viac ako 1,6 na menej ako 1,4.
"S rastom počtu dôchodcov sa do roku 2030 celkové verejné náklady na starnutie u nás zvýšia o takmer 3 percentuálne body HDP v porovnaní s rokom 2022. V žiadnej inej krajine Únie neporastú náklady na starnutie v najbližších rokoch rýchlejšie ako práve na Slovensku," zdôraznili ekonómovia.
Významný bude vplyv zmeny demografie aj na realitný a hypotekárny trh. "Počet ľudí vo veku od 25 do 44 rokov, ktorí tvoria väčšinu kupcov na trhu bývania a žiadateľov o hypotéku na Slovensku, dosiahol vrchol v roku 2017. Do roku 2040 bude v tejto vekovej kategórii o 460-tisíc ľudí menej ako dnes. To je pokles o takmer 30 percent," vyčíslili analytici VÚB. Takýto vývoj podľa nich zrejme utlmí dopyt a zmierni dynamiku cien bývania. Na dlhodobý trend poklesu mladých ľudí v populácii a jeho vplyv na hypotéky upozornila aj Národná banka Slovenska. Podiel obyvateľov do 35 rokov na aktívnej populácii (20 až 64 rokov) sa za uplynulých približne 40 rokov znížil zo 44 na 29 percent. Dve tretiny tohto poklesu pritom nastali po roku 2006.
Starnutie obyvateľstva výrazne ovplyvní aj trh práce na Slovensku. Do roku 2035 sa podľa prognózy Eurostatu pracovná sila vo vekovej kategórii 18 až 64 rokov zmenší o sedem percet a počet obyvateľov starších ako 64 rokov narastie o 20 percent. "Tento vývoj je istý. Všetci ľudia, ktorí do roku 2035 vstúpia na pracovný trh, sa už narodili," vysvetlil analytik Slovenskej sporiteľne Marián Kočiš. Do roku 2050 ubudne na pracovnom trhu dokonca 19 percent pracovnej sily a počet obyvateľov nad 64 rokov vzrastie o 32 percent. Tlaky na pracovnom trhu plynúce z demografickej zmeny by podľa ekonóma mohla tlmiť vyššia participácia mladých ľudí a ľudí v post produktívnom veku.
Slovensko totiž v súčasnosti patrí ku krajinám Únie s najnižšou úrovňou zapojenia ľudí v týchto vekových kategóriách na trhu práce. "Potrebujeme preto v rozumnom horizonte podniknúť kroky, ktoré podporia efektívnejšie zapájanie (nielen) mladých či seniorov na trhu práce," zdôraznil Kočiš.
V
(Zdroj: hnonline.sk)

Verejné obstarávanie po novom

3. 5. 2021 Súčasná slovenská právna úprava je v niektorých aspektoch prísnejšia, a to aj v oblastiach postupov subjektov, ktorých zákazky sú spolufinancované viac ako 50 % verejným obstarávateľom alebo obstarávateľom. V súčasnosti tieto subjekty musia zabezpečiť obstaranie služieb v oblasti výskum a vývoja prísnejšími postupmi podľa zákona o VO.
Cieľom novely je odstránenie národného goldplatingu a zosúladenie národnej úpravy s európskou v oblasti služieb zameraných na výskum a vývoj. Úprava má veľký potenciál zjednodušiť najmä implementáciu projektov a zabezpečiť efektívne a včasné využitie finančných prostriedkov poskytnutých Slovenskej republike z európskych štrukturálnych a investičných fondov na podporu inovácií, rozvoj regiónov a znižovanie regionálnych rozdielov. Osobitne je takéto zosúladenie vhodné v prípade podpory výskumno-vývojových projektov, ktoré boli vyhodnotené ako vysoko kvalitné v rámci komunitárnych nástrojov podpory Európskej únie. Právna úprava približuje národnú právnu úpravu obstarávania služieb v oblasti výskumu a vývoja dotovanými subjektami so smernicou č. 2014/24/EÚ v platnom znení. Neaplikovanie zákona sa v súlade s predmetnou smernicou týka aj subjektov, ktorým na zákazku na služby vo výskume a vývoji poskytol verejný obstarávateľ viac ako polovicu finančných prostriedkov. Čiastočne sa tak odbúrava prísnejšie stanovenie podmienok v tejto oblasti na národnej úrovni oproti európskej regulácii. Rozdiel v regulácii je osobitne vypuklý v prípadoch, kedy obstarávanie sa má realizovať v rámci výskumno-vývojových projektov, ktoré boli vyhodnotené ako vysoko kvalitné v rámci komunitárnych nástrojov podpory Európskej únie, a zároveň majú byť realizované aj v národných podmienkach. V týchto prípadoch dochádza k dualite, kedy hodnotenie na európskej úrovni zohľadňuje vyňatie týchto situácií z pôsobnosti predmetnej smernice, zatiaľ čo na národnej úrovni obstarávanie podlieha postupom podľa zákona.
K

Nálada v ekonomike prekonala veľké rekordy

30. 4. 2021 Na úrade práce je momentálne viac ako 230-tisíc nezamestnaných. Časť z nich prišla o zamestnanie pre pandémiu, ktorá spustila vlnu ekonomických problémov. Medzi najviac zasiahnuté sektory však jednoznačne patrili služby.
Štát ich natvrdo zavrel, pomoc pre ne často meškala a nádej bola v nedohľadne. Až doteraz. Už v priebehu apríla sa začalo hovoriť, že reštrikcie sa zmiernia a aj tieto prevádzky budú môcť privítať prvých hostí. A to ich zjavne vzpružilo. Patrili k tým, ktorí sa v najvýraznejšej miere podieľali na tom, že Slovensko zaznamenalo dôležitý rekord. Indikátor ekonomického sentimentu, teda akýsi prieskum nálad, dosiahol najlepšie úrovne od marca 2018. Teda obdobia dávno pred koronakrízou.
V
(Zdroj: hnonline.sk)

Meď je najdrahšia za desať rokov

28. 4. 2021 Ceny medi dnes vystúpili na maximum za viac ako desať rokov. Pomohol im slabší dolár, ale aj obavy o budúce dodávky v čase, keď sa globálna ekonomika začína zotavovať, čo podľa predpokladov prinesie aj vyšší dopyt po kovoch. Cena trojmesačného kontraktu na meď na Londýnskej burze kovov (LME) sa dostala až na 9700,50 dolára za tonu, najviac od augusta 2011.
Meď je dôležitá pri súčasnej snahe prechádzať na takzvanú zelenú energiu a očakáva sa, že vďaka tomu, ako si krajiny po celom svete budú vytyčovať stále ambicióznejšie klimatické ciele, bude rast ceny pokračovať.
Na šanghajskej burze sa cena najobchodovanejšieho júnového kontraktu na meď zvýšila až na 71 130 jüanov. Bola tak najvyššie od marca 2011, uviedla agentúra Reuters.
Analytici banky Goldman Sachs Group a obchodníka Trafigura Group očakávajú, že cena by mohla prekročiť rekordných 10 190 dolárov z roku 2011 a potom bude pokračovať v raste, pretože dopyt prekoná ponuku, upozornila agentúra Bloomberg.
Obavy o plynulosť dodávok vyvoláva hrozba štrajku v Čile, ku ktorému vyzvali zamestnanci prístavov. To ohrozuje vývoz z tejto juhoamerickej krajiny, najmä do Číny. Čile sa na celosvetových dodávkach medi podieľa zhruba štvrtinou.
Čína patrí medzi najväčších spotrebiteľov kovov na svete. V prvom štvrťroku čínska ekonomika zaznamenala vysoký rast, ktorý pokračuje aj v apríli.
V
(Zdroj: hnonline.sk)

Realitný trh ožíva

26. 4. 2021 Otvorenie realitných kancelárií ide ruka v ruke s celkovým uvoľňovaním protipandemických opatrení. Vďaka tomu dôjde zrejme už počas mája k výraznému oživeniu realitného trhu a k zvýšeniu počtu realitných obchodov o desiatky percent. Uviedol to analytik Realitnej únie Vladimír Kubrický. Napriek tomu však rast podľa neho nebude taký prudký, ako pred rokom, keď sa realitný trh takmer zastavil a po zrušení opatrení začínal skoro od nuly.
Počas druhej vlny totiž k podobnému ochromeniu obchodovania nedošlo a novej situácii sa už medzičasom prispôsobili aj realitné kancelárie.
"Tohtoročný jarný reštart trhu preto prebehne plynulejšie, bez zásadných zlomov a očakávaní poklesu predajných cien," zdôraznil analytik. Pripomenul, že na rozdiel od predajných cien, naopak, počas posledného roka klesali nájmy.
Aj tu však podľa neho dôjde k oživeniu, odznievanie pandémie počas najbližších mesiacov bude znamenať hromadný návrat zamestnancov, študentov či turistov do väčších miest. "Koncom leta sa rastúci dopyt premietne aj do vyšších cien prenájmov," dodal analytik.
Na margo obchodovania s nehnuteľnosťami Kubrický dodal, že na realitnom trhu patrí jar tradične medzi najživšie obdobia roka. Popri uvoľnení opatrení je motivujúcim faktorom aj samotná pandémia ochorenia COVID-19, ktorá viedla mnoho ľudí k prehodnoteniu svojho bývania.
V
(Zdroj: hnonline.sk)
máj 2025
T po ut st št pi so ne
18 28 29 30 1 2 3 4
19 5 6 7 8 9 10 11
20 12 13 14 15 16 17 18
21 19 20 21 22 23 24 25
22 26 27 28 29 30 31 1
23 2 3 4 5 6 7 8
Dnes má meniny Bonifác
1
Dôležitý termín
1
Sviatok
martinus
náš partner