Splátky hypoték stúpnu
31. 3. 2023
Rekordné tempo všeobecného rastu cien nás sprevádza už viac ako rok. Návrat na hodnoty spred štartu vojny na Ukrajine je zároveň v nedohľadne. Na Slovensku sa vo februári rýchlosť medziročnej inflácie dokonca vrátila na rekordnú úroveň 15,4 percenta. V eurozóne zdražovanie síce spomalilo už štvrtýkrát za sebou na 8,5 percenta, to však neodradilo Európsku centrálnu banku od ďalšieho dvíhania úrokovej sadzby o 50 bázických bodov na súčasných 3,50 percenta.
Jedna zo sfér, ktorá to pocítila, je bývanie. Nový makroekonomický výhľad Národnej banky Slovenska upozornil na to, že bývanie sa stáva vplyvom zvyšujúcich sa úrokových sadzieb čoraz nedostupnejšie a ani pokles cien nehnuteľností v spojení s rastom miezd nedokázal tento efekt vykompenzovať. „Zvyšovanie úrokových sadzieb priamo ovplyvnilo dopyt po nehnuteľnostiach, predchádzalo mu však obdobie nadmerného tlaku na realitnom trhu, snaha kupujúcich využiť nízke úrokové sadzby a snaha o refinancovanie hypoték. Preto je aj prepad aktivity na finančnom trhu v prípade hypoték taký výrazný,“ priblížil analytik Národnej asociácie realitných kancelárií Slovenska Martin Lazík....
J
(Zdroj: hnonline.sk)
Rast spotrebiteľských cien sa zrýchlil
16. 2. 2018
Slovenské domácnosti čelia najprudšiemu zdražovaniu tovarov a služieb za ostatných päť rokov.
Medziročné tempo rastu indexu spotrebiteľských cien v januári dosiahlo 2,4 percenta, informoval Štatistický úrad. Slovensko naposledy zažívalo podobne prudkú infláciu na začiatku roku 2013. Vlani v priemere ceny narástli o miernejšieho 1,3 percenta. V predošlých rokoch bola cenová hladina stabilná.
Slovenská ekonomika sa s krízou vyrovnala, stavebníctvo však stále bojuje
14. 2. 2018
Finančnú krízu, ktorá začala okolo roku 2008, nasledovala kríza v stavebnom odvetví v rokoch 2009 až 2012. Slovenské stavebníctvo sa s jej následkami stále vyrovnáva. Pre TASR to uviedol prezident Zväzu stavebných podnikateľov Slovenska (ZSPS) Pavol Kováčik.
Stavebníctvo stále zápasí s dramatickým poklesom stavebných kapacít z rokov krízy napriek tomu, že slovenskej ekonomike sa darí, priblížil. "Kým hrubý domáci produkt Slovenska v roku 2016 stúpol o 3,5 percenta a v roku 2017 o 2,5 percenta, stavebníctvo sa v roku 2016 prepadlo o 10 percent a v roku 2017 dosiahlo medziročný rast niečo vyše 1 percento. Podiel stavebníctva v ekonomike SR sa podľa neho znížil z 8,2 percenta z roku 2012 na približne 7,4 percenta v roku 2017, čo nepovažuje za pozitívne, pretože odvetvie prináša so sebou silný multiplikačný efekt.
Prírastky v stavebníctve sa pozitívne prejavujú aj v dodávateľských odvetviach a službách, so stabilizačným efektom pre zamestnanosť a verejné financie, podotkol prezident ZSPS. Stavebníctvu by pomohol jasný plán infraštruktúrnych projektov zo strany verejných objednávateľov, výstavba nájomných bytov, moderný stavebný zákon a tzv. viackriteriálne verejné obstarávanie, ktoré kladie dôraz na posúdenie kvality ponuky z pohľadu celoživotných nákladov a kvality dodávateľa, uzavrel Kováčik.
Cukor je najlacnejší za tri roky, na cenách sa to však neprejaví
13. 2. 2018
Výrobcovia cukroviniek či sladkých nápojov by mali zhruba v týchto týždňoch začať pociťovať nižšie náklady. To sa však zatiaľ, minimálne u žiadneho z väčších výrobcov, na cenách neprejaví. Často totiž argumentujú rastom ostatných nákladov. Zatiaľ tak ušetria len tí, ktorí si sladkosti pripravujú sami.
„Zmena by sa mala prejaviť zhruba v prvom štvrťroku, ale tým myslím zmenu v našich nákladoch, nie na regáloch,“ vysvetľuje jeden z výrobcov. A dodáva, že reťazce o nižších cenách budú chcieť v každom prípade rokovať. Sám potvrdzuje, že za ním dorazil „s kalkulačkou v ruke“ ako prvý nákupca z Kauflandu, a to už vlani na jeseň. Sladké malinovky sú jedny z prvých na rane, pretože tie plnotučné spravidla obsahujú vyše desať gramov cukru na sto mililitrov. Zlacnenie cukru o päť českých korún na kilogram by sa tak u nich prejavilo zhruba korunou na liter.
Banky majú strach o peniaze. Zakázali nákup kryptomien
9. 2. 2018
Bitcoin krváca. Nielenže stratil takmer 60 percent svojej hodnoty oproti minulému decembru, neveria mu už ani niektoré banky.
Viaceré z nich totiž v Spojených štátoch zakázali svojim klientom nakupovať kryptomeny cez kreditné karty. Bank of America, JP Morgan Chase a Citigroup odôvodňujú tento krok vysokou mierou rizika pri používaní virtuálnej meny, ako aj jej znepokojivým vývojom. „Vzhľadom na to, že v Spojených štátoch sa začal trend zobrať si hypotéku, ktorú následne ľudia investovali do bitcoinu, je tento trend len pozitívny,“ hodnotí analytik Capital Markets Lukáš Lipovský. Podľa neho totiž banky ako inštitúcie pracujúce s rizikom vedia vyhodnotiť, aký dosah by to malo na ich hospodárenie.