Zverejňovanie poradia okresov
Ministerstvo investícií bude na ročnej báze na svojom webovom sídle zverejňovať poradie okresov v zozname vybraných okresov zoradených podľa ukazovateľa...
Zákon o štátnych symboloch Slovenskej republiky
Cieľom novely zákona č. 63/1993 Z. z. o štátnych symboloch je zavedenie povinnosti označiť všetky budovy vo vlastníctve štátu štátnou vlajkou Slovenskej...
Nové členenie stavieb
Podľa novej Vyhlášky Úradu pre územné plánovanie a výstavbu Slovenskej republiky č. 59/2025 Z. z. o členení stavieb Úrad pre územné plánovanie a výstavbu...
Štruktúra a prevádzka informačného systému územného...
Vyhláška Úradu pre územné plánovanie a výstavbu Slovenskej republiky č. 60/2025 Z. z. o štruktúre a prevádzke informačného systému územného plánovania...
Linka 116117 – linka pomoci
Linka pomoci je určená na odľahčenie linky tiesňového volania 155 (ďalej len „LTV155“), ktorá často čelí preťaženiu v dôsledku vysokého počtu volaní. Novela...

Murphy radí

Šokujúco vysoká inflácia na Slovensku má svojho vinníka

7. 7. 2023 Koncom júna Eurostat zverejnil dáta spotrebiteľskej inflácie v eurozóne. Jej hodnota klesla na 5,6 percenta, čo je najnižšia úroveň od začiatku vojny na Ukrajine. Avšak nie všetky krajiny sa môžu tešiť z jej razantného poklesu. Určite nie Slovensko. S Infláciou na úrovni 11,3 percenta ide o dvojnásobne vyššie tempo rastu spotrebiteľských cien ako v eurozóne. Zároveň, je jedinou krajinou s pretrvávajúcim dvojciferným rastom. Slovensko je inflačným rekordérom zo všetkých 20 krajín eurozóny, keď predbehlo aj všetky baltské krajiny.
Práve tie boli dlho lídrom v raste cien, no posledný mesiac ich inflácia prudko poklesla. Slovensko tento pokles nekopíruje, čo naznačuje, že s domácou infláciou niečo nie je v poriadku.
Kde leží problém, potvrdili až stredajšie dáta cien výrobcov. Kým index spotrebiteľských cien (CPI) meria ceny, za ktoré nakupujú spotrebitelia, index cien výrobcov (PPI) ukazuje ceny, za ktoré nakupujú výrobcovia. Pre pochopenie inflácie to má zásadný význam.
Firmy v eurozóne v auguste a septembri minulého roka nakupovali drahšie až o takmer 50 percent. Tie časy sú však už dávno preč. Momentálne pod vplyvom slabej domácej ekonomiky a globálneho prepadu cien komodít ceny vstupov medziročne poklesli – prvý krát od konca roka 2020.
Kým však v niektorých krajinách už firmy nakupujú lacnejšie až o desatinu, v iných krajinách ceny stagnujú, v niektorých ešte rastú, no v jednej rastú stále vysokým tempom. Slovensko je v raste cien výrobcov extrémom, keď firmy platia na vstupoch o 20 percent viac ako pred rokom.
B
(Zdroj: trend.sk)

Štát preberie väčšiu úlohu pri poskytovaní bankových úverov podnikateľskej sfére

16. 12. 2008 Ministerstvo financií v spolupráci s komerčnými bankami a so štátnymi finančnými ústavmi Eximbankou a Slovenskou záručnou bankou má pripraviť projekt, ktorý má zlepšiť dostupnosť úverov pre podnikateľskú sféru. Zvýšené riziko, ktoré už súkromná banka nebude ochotná akceptovať, tak budú kryť Eximbanka či Slovenská záručná banka. Štát, rovnako ako bankový sektor, je ochotný prebrať svoj diel zodpovednosti.

(Zdroj: AKTUALNE)

Mincové automaty a duálny obeh

15. 12. 2008 Počas 16-dňového duálneho obehu budú mincové automaty prijímať aj korunové aj eurové mince.
Podľa splnomocnenca vlády SR pre zavedenie eura Igora Baráta, mincové automaty počas 16-dňového duálneho obehu môžu  prijímať  aj korunové aj eurové mince.
Najneskôr od 17. januára musia automaty už prijímať iba eurové mince. Duálne zobrazené cenníky môžu byť umiestnené na automate alebo v jeho blízkosti. AKTUALITY
(Zdroj: AKTUALITY)

Najväčšia kríza od 2. svetovej vojny

15. 12. 2008 Globálna ekonomika i ekonomika EÚ zažíva najväčšiu krízu od 2. svetovej vojny. Informácie o vývoji sa zatiaľ zhoršujú.
Dnes nikto nedokáže odhadnúť, akým spôsobom sa kríza bude prehlbovať. Zmeny a informácie o vývoji svetovej, európskej aj slovenskej ekonomiky sú mimoriadne rýchle a zatiaľ  len zhoršujúcim sa smerom. Je pravdepodobné, že svoje odhady bude revidovať aj Národná banka Slovenska. V rozhovore pre Hospodárske noviny to povedal guvernér banky Ivan Šramko.  Rezervy vidí aj v znižovaní výdavkov a zefektívnení činnosti vlády.  Ďalšie rezervy sú  v oblastí kapitálových výdavkov, najmä vo verejnom obstarávaní. Dosahy krízy očakáva najmä v prvom a druhom štvrťroku 2009.  Guvernér predpokladá, že prijatie eura môže Slovensko čiastočne ochrániť pred vplyvom krízy, pretože naša mena je od rozhodnutia o konverznom kurze stabilná. Ďalším efektom  by malo byť zvýšenie zahraničných investícií a rast zahraničného obchodu.  Pozitívne vidí aj opatrenia prijaté Cenovou radou, vrátane monitoringu cien, ktoré môžu prispieť k tomu, aby sa zavedenie eura nestalo dôvodom na zvyšovanie cien.
(Zdroj: HNONLINE)

Záchrana amerických automobiliek nie je zatiaľ istá

15. 12. 2008 Osud amerických automobiliek General Motors, Ford a Chrysler je neistý. Zablokovali ho republikáni.
Osud amerických automobiliek General Motors, Ford a Chrysler a tým aj ich zamestnancov zostáva neistý. O tom, či sa časť z fondu určeného na záchranu finančného sektoru v objeme 700 mld USD využije na ich záchranu, sa má rozhodnúť v krátkom čase.  Plán na záchranu zablokovali minulý týždeň republikánski členovia amerického senátu.
(Zdroj: PRAVDA)
máj 2025
T po ut st št pi so ne
18 28 29 30 1 2 3 4
19 5 6 7 8 9 10 11
20 12 13 14 15 16 17 18
21 19 20 21 22 23 24 25
22 26 27 28 29 30 31 1
23 2 3 4 5 6 7 8
Dnes má meniny Svetozár
1
Dôležitý termín
1
Sviatok
martinus
náš partner