Zverejňovanie poradia okresov
Ministerstvo investícií bude na ročnej báze na svojom webovom sídle zverejňovať poradie okresov v zozname vybraných okresov zoradených podľa ukazovateľa...
Zákon o štátnych symboloch Slovenskej republiky
Cieľom novely zákona č. 63/1993 Z. z. o štátnych symboloch je zavedenie povinnosti označiť všetky budovy vo vlastníctve štátu štátnou vlajkou Slovenskej...
Nové členenie stavieb
Podľa novej Vyhlášky Úradu pre územné plánovanie a výstavbu Slovenskej republiky č. 59/2025 Z. z. o členení stavieb Úrad pre územné plánovanie a výstavbu...
Štruktúra a prevádzka informačného systému územného...
Vyhláška Úradu pre územné plánovanie a výstavbu Slovenskej republiky č. 60/2025 Z. z. o štruktúre a prevádzke informačného systému územného plánovania...
Linka 116117 – linka pomoci
Linka pomoci je určená na odľahčenie linky tiesňového volania 155 (ďalej len „LTV155“), ktorá často čelí preťaženiu v dôsledku vysokého počtu volaní. Novela...

Murphy radí

Ako si komplikovať život - II. večer

Ak by bolo lacnejšie opraviť staré zariadenie, podnik zo zásady bude kupovať nové.

Keď už všetko vysvetlíte tak, aby to všetci pochopili, nájde sa niekto, kto to chápať nebude.

Súčiastky, ktoré nie je možné namontovať opačne, sa pri kontrole ukážu byť namontované opačne.

(Murphyho zákony po poslednej novele)
Čas a história

História sa opakuje. To je jediná zlá vec na histórii.

Čas je najlepší učiteľ. Bohužial, nikto z jeho žiakov to neprežije.

Z minulosti sa nedá získať oheň, iba popol.

(Murphyho zákony - úplné znenie s komentárom)
Prečo máme radi informáciu?

Užitočné informácie treba z človeka vytĺkať, neužitočné ho utlčú.

Kto chce prežiť, musí sa správať ako rímske husi – vedieť, kedy zagágať a kedy držať zobák.

Cena informácie sa mení podľa toho, na ktorej strane kontajnera sa nachádzate.

(Murphyho zákony – novela pre XXI. storočie)
O podnikateľoch

Návod na riešenie problémov: Len málo vašich problémov sa nedá vyriešiť dynamitom.

Nestačí, ak vyhráte. Ešte treba, aby ostatní prehrali.

V podnikaní nie je žiaden experiment úplne zbytočný. Vždy sa dá použiť ako negatívny príklad.

(Murphyho zákonník)
Newtonove zákony

Vec, ktorá je v pohybe, sa určite pohybuje zlým smerom.

Keď sa pokúsite pohnúť jednou vecou, zistíte, že je viazaná na celý vesmír.

Ak na teleso nepôsobí žiadna sila, teleso v pokoji zostane v pokoji a teleso v pohybe zostane v pohybe.

(Murphyho Zbierka zákonov)

Šokujúco vysoká inflácia na Slovensku má svojho vinníka

7. 7. 2023 Koncom júna Eurostat zverejnil dáta spotrebiteľskej inflácie v eurozóne. Jej hodnota klesla na 5,6 percenta, čo je najnižšia úroveň od začiatku vojny na Ukrajine. Avšak nie všetky krajiny sa môžu tešiť z jej razantného poklesu. Určite nie Slovensko. S Infláciou na úrovni 11,3 percenta ide o dvojnásobne vyššie tempo rastu spotrebiteľských cien ako v eurozóne. Zároveň, je jedinou krajinou s pretrvávajúcim dvojciferným rastom. Slovensko je inflačným rekordérom zo všetkých 20 krajín eurozóny, keď predbehlo aj všetky baltské krajiny.
Práve tie boli dlho lídrom v raste cien, no posledný mesiac ich inflácia prudko poklesla. Slovensko tento pokles nekopíruje, čo naznačuje, že s domácou infláciou niečo nie je v poriadku.
Kde leží problém, potvrdili až stredajšie dáta cien výrobcov. Kým index spotrebiteľských cien (CPI) meria ceny, za ktoré nakupujú spotrebitelia, index cien výrobcov (PPI) ukazuje ceny, za ktoré nakupujú výrobcovia. Pre pochopenie inflácie to má zásadný význam.
Firmy v eurozóne v auguste a septembri minulého roka nakupovali drahšie až o takmer 50 percent. Tie časy sú však už dávno preč. Momentálne pod vplyvom slabej domácej ekonomiky a globálneho prepadu cien komodít ceny vstupov medziročne poklesli – prvý krát od konca roka 2020.
Kým však v niektorých krajinách už firmy nakupujú lacnejšie až o desatinu, v iných krajinách ceny stagnujú, v niektorých ešte rastú, no v jednej rastú stále vysokým tempom. Slovensko je v raste cien výrobcov extrémom, keď firmy platia na vstupoch o 20 percent viac ako pred rokom.
B
(Zdroj: trend.sk)

Produkcia českého priemyslu výrazne stúpla

7. 5. 2010 Produkcia českého priemyslu aj v marci stúpla, už štvrtý mesiac po sebe a najprudšie od októbra 2007.
Dôvodom je rast dopytu po českom exporte, najmä po autách. Podľa najnovších štatistických údajov sa priemyselná výroba v Česku v marci zvýšila medziročne o 10,2 %.
(Zdroj: TASR)

Najťažšie si nájdu prácu čerství právnici a učitelia

7. 5. 2010 Najmenšie šance uspieť na trhu práce budú mať tohtoroční absolventi právnických a pedagogických fakúlt.
Vyplýva to zo štatistík pracovného portálu Profesia, ktorý sleduje záujem zamestnávateľov o životopisy mladých ľudí podľa vyštudovaných fakúlt prípadne univerzít.
(Zdroj: hnonline)

Bankám klesali zisky

31. 3. 2010 Minulý rok akcionárov najväčších bánk na slovenskom trhu nepotešil. Zisky ich firiem vlani skresala nielen kríza ale aj príchod novej meny. Čistý zisk Slovenskej sporiteľne vlani klesol o 92 % (aj keď tento údaj je skreslený jednorazovým predajom Poisťovne SLSP), Tatra banka zaznamenala pokles o 24,5 % a VÚB len mierny nárast 1 %.
Základnými príčinami rozdielnych výsledkov bánk sú rôzna skladba úverov a odlišná štruktúra klientov. Všeobecne platí, že tie banky, v ktorých mali prevahu medzi klientmi občania, mali v roku 2009 lepšie predpoklady na priaznivý výsledok ako banky prevažne s podnikovými klientmi. Na výsledkoch finančných domov sa nepriaznivo podpísal výpadok príjmov z výmeny meny a vyššia tvorba opravných položiek na zlyhané úvery. Minulý rok všetkým trom najväčším bankám utiekli peniaze ľudí z vkladov, ktoré im zverili na konci roku 2008 pred výmenou slovenských korún na eurá. Pri úveroch vlani medziročne viac dokázala požičať len Slovenská sporiteľňa. Na úrokoch sa viac podarilo zarobiť aj VÚB banke.
(Zdroj: PRAVDA)

Strojárne pomaly zvyšujú produkciu

31. 3. 2010 Slovenské strojárstvo je závislé na automobilovom priemysle. Zvyšok Slovenska na ňom visí ako na špagátiku, pretože menšie strojárske firmy dodávajú svoje výrobky práve automobilkám. I keď sa v automobilkách prepúšťalo minimálne, práve ich subdodávatelia s minimálnou technológiou pocítili krízu najviac. Ide napríklad o pásovú montáž káblových zväzkov, kde závod je nákladovo ovplyvnený len cenou práce.
Zamestnanci v pásovej výrobe sú však často platení podpriemernou mzdou, a tak sa pri zníženom dopyte výroba sťahuje za ešte nižšími mzdovými nákladmi napríklad do Rumunska či Srbska. Výrobu tak vlani skončili najmä subdodávatelia automobilového priemyslu s nízkou pridanou hodnotou, ktorí boli napojení na špecifického výrobcu áut. Nižšiu vyťaženosť výrobných liniek niektoré automobilky využili na prechod k novým modelom áut. Trh sa tak v určitom pohľade vyčistil o výrobcov, ktorí by ho boli v nejakom časovom horizonte aj tak opustili a presunuli sa za lacnejšou pracovnou silou. Ak by uvoľnená pracovná sila našla uplatnenie vo výrobe s vyššou pridanou hodnotou, ekonomicky by to krajine v budúcnosti mohlo prospieť. Nízky dopyt po produkcii v priemysle firmy minimálne prinútil obnovovať strojový park. Aj keď strojárne ešte stále pociťujú krízu, dobrou správou je, že za posledné tri mesiace zvýšili svoju produkciu na 6 % pod predkrízovú úroveň. To sa môže prejaviť s omeškaním prejaviť v ich tržbách, v súčasnosti sú však tržby vyše 30 percent pod predkrízovou úrovňou.
(Zdroj: PRAVDA)
máj 2025
T po ut st št pi so ne
18 28 29 30 1 2 3 4
19 5 6 7 8 9 10 11
20 12 13 14 15 16 17 18
21 19 20 21 22 23 24 25
22 26 27 28 29 30 31 1
23 2 3 4 5 6 7 8
Dnes má meniny Žofia
1
Dôležitý termín
1
Sviatok
martinus
náš partner