Šokujúco vysoká inflácia na Slovensku má svojho vinníka
7. 7. 2023
Koncom júna Eurostat zverejnil dáta spotrebiteľskej inflácie v eurozóne. Jej hodnota klesla na 5,6 percenta, čo je najnižšia úroveň od začiatku vojny na Ukrajine. Avšak nie všetky krajiny sa môžu tešiť z jej razantného poklesu. Určite nie Slovensko.
S Infláciou na úrovni 11,3 percenta ide o dvojnásobne vyššie tempo rastu spotrebiteľských cien ako v eurozóne. Zároveň, je jedinou krajinou s pretrvávajúcim dvojciferným rastom. Slovensko je inflačným rekordérom zo všetkých 20 krajín eurozóny, keď predbehlo aj všetky baltské krajiny.
Práve tie boli dlho lídrom v raste cien, no posledný mesiac ich inflácia prudko poklesla. Slovensko tento pokles nekopíruje, čo naznačuje, že s domácou infláciou niečo nie je v poriadku.
Kde leží problém, potvrdili až stredajšie dáta cien výrobcov. Kým index spotrebiteľských cien (CPI) meria ceny, za ktoré nakupujú spotrebitelia, index cien výrobcov (PPI) ukazuje ceny, za ktoré nakupujú výrobcovia. Pre pochopenie inflácie to má zásadný význam.
Firmy v eurozóne v auguste a septembri minulého roka nakupovali drahšie až o takmer 50 percent. Tie časy sú však už dávno preč. Momentálne pod vplyvom slabej domácej ekonomiky a globálneho prepadu cien komodít ceny vstupov medziročne poklesli – prvý krát od konca roka 2020.
Kým však v niektorých krajinách už firmy nakupujú lacnejšie až o desatinu, v iných krajinách ceny stagnujú, v niektorých ešte rastú, no v jednej rastú stále vysokým tempom. Slovensko je v raste cien výrobcov extrémom, keď firmy platia na vstupoch o 20 percent viac ako pred rokom.
B
(Zdroj: trend.sk)
Ukončenie štúdia a daňový bonus
29. 6. 2012
Ukončenie štúdia na stredných a vysokých školách znamená pre mnohých rodičov, ktorí si uplatňujú nárok na daňový bonus na študentov, stratu tohto nároku.
Daňový bonus možno uplatniť na vyživované dieťa len za taký počet kalendárnych mesiacov, na začiatku ktorých boli splnené podmienky na jeho uplatnenie. Pokiaľ si zamestnanec uplatňuje nárok na daňový bonus u svojho zamestnávateľa, má povinnosť ohlásiť zmeny tomuto zamestnávateľovi. V súvislosti so začatím nového školského roka má zamestnanec povinnosť preukázať trvanie nároku. V tomto príspevku sa budeme venovať riešeniu rôznych situácií v súvislosti s ukončením štúdia na stredných a vysokých školách, ako aj začatím štúdia z hľadiska uplatnenia nároku na daňový bonus.
Zriadenie Rady pre rozpočtovú zodpovednosť
24. 5. 2012
Rada pre rozpočtovú zodpovednosť sa zriaďuje ako nezávislý orgán monitorovania a hodnotenia vývoja hospodárenia SR a hodnotenia plnenia pravidiel rozpočtovej zodpovednosti.
Každý člen rady má postavenie verejného činiteľa, ktorého funkčné obdobie je sedemročné. Členstvo v rade je nezastupiteľné, tá istá osoba môže byť zvolená za člena rady len raz. Rada má troch členov. Členom rady môže byť FO s náležitými odbornými vedomosťami a skúsenosťami, ktorá má spôsobilosť na právne úkony v plnom rozsahu a je bezúhonná. Funkcia člena rady je nezlučiteľná s funkciou v politickej strane alebo politickom hnutí, s funkciou štatutárneho orgánu v obchodnej spoločnosti, s funkciou prezidenta SR, poslanca národnej rady, poslanca Európskeho parlamentu, člena vlády, člena Európskej komisie, starostu obce, primátora mesta, predsedu vyššieho územného celku, poslanca obecného zastupiteľstva a poslanca zastupiteľstva vyššieho územného celku a člena Bankovej rady Národnej banky Slovenska.
Inšpekcia práce po novom
25. 4. 2012
Dozor nad dodržiavaním pracovnoprávnych predpisov, ktoré upravujú pracovnoprávne vzťahy, poskytuje inšpekcia práce.
Účelom novely je zabezpečenie požiadavky transparentnosti výkonu inšpekcie práce. Spresňuje pojem zamestnávateľ, rozširuje právomoci generálneho riaditeľa Národného išpektorátu práce, ukladá povinnosť inšpektorátu práce pri vyšetrovaní pracovného úrazu vydať na požiadanie doklad o vyšetrovanej udalosti, spresňuje aj náležitosti protokolu a záznamu o výsledku inšpekcie práce a úpravu ukladania pokút, ako aj znižuje rozsah pokuty, ukladanej vedúcemu zamestnancovi.
Najbezpečnejšie je mať uložené peniaze v banke
5. 1. 2012
Vysoká inflácia, ohrozené pracovné miesta, neistota z ďalšieho vývoja sú niektoré javy, ktoré sprevádzajú súčasnú neľahkú situáciu obyvateľov.
Obavy z ďalšieho vývoja vyvolávajú mnohé otázky, napríklad čo s úsporami, kam investovať peniaze, aby straty boli čo najnižšie. „Odpoveď je veľmi individuálna. Záleží na tom, o aký objem úspor sa jedná, či a kedy prípadne plánuje občan na tieto úspory siahnuť. Všeobecne sa dá povedať asi len toľko, že najbezpečnejšie je mať peniaze uložené v banke. Časť úspor, ktoré majú slúžiť ako operatívna rezerva, je vhodné držať na sporiacich alebo krátkodobých termínovaných účtoch. Úspory, ktoré neplánujete použiť dlhodobejšie, je vhodnejšie uložiť na dlhodobé termínované vklady - tie v súčasnosti ponúkajú aj zaujímavé zhodnotenie. Je určite rozumné hľadať pritom produkty, ktoré vám umožnia prístup aspoň k časti úspor, aj pred uplynutím viazanosti vkladu," radí Michal Kopecký z VÚB, a.s.