Zverejňovanie poradia okresov
Ministerstvo investícií bude na ročnej báze na svojom webovom sídle zverejňovať poradie okresov v zozname vybraných okresov zoradených podľa ukazovateľa...
Zákon o štátnych symboloch Slovenskej republiky
Cieľom novely zákona č. 63/1993 Z. z. o štátnych symboloch je zavedenie povinnosti označiť všetky budovy vo vlastníctve štátu štátnou vlajkou Slovenskej...
Nové členenie stavieb
Podľa novej Vyhlášky Úradu pre územné plánovanie a výstavbu Slovenskej republiky č. 59/2025 Z. z. o členení stavieb Úrad pre územné plánovanie a výstavbu...
Štruktúra a prevádzka informačného systému územného...
Vyhláška Úradu pre územné plánovanie a výstavbu Slovenskej republiky č. 60/2025 Z. z. o štruktúre a prevádzke informačného systému územného plánovania...
Linka 116117 – linka pomoci
Linka pomoci je určená na odľahčenie linky tiesňového volania 155 (ďalej len „LTV155“), ktorá často čelí preťaženiu v dôsledku vysokého počtu volaní. Novela...

Murphy radí

Murphyho múdre pravdy

Múdry páli mosty za sebou, hlupák pred sebou.

Usmievajte sa, zajtra bude ešte horšie a pozajtra už možno vôbec nebude.

Čas potrebný na uvedenie vecí do pôvodného stavu je nepriamo úmerný času, potrebnému na jej poškodenie.

(Murphyho Zbierka zákonov)
O manželstve a veciach s tým súvisiacich

Ak sa veci nepokazili samy a ak sa dokonca nepokazili ani vaším pričinením, nič to. Vždy sa nájde niekto, kto im s tým pomôže.

Zákon posledného slova: Žena musí mať v každej hádke posledné slovo. Ak náhodou nie, tak je to začiatok novej hádky.

Aby žena urobila manželstvo šťastným, musí mužovi rozumieť a trochu ho milovať. Aby muž urobil manželstvo šťastným, musí ženu nekonečne milovať a nepokúšať sa ju pochopiť.

(Murphyho zákonník)
Murphy a šťastie

Jeden hlupák dokáže skomplikovať veci natoľko, že si s nimi neporadí ani tisíc múdrych.

To, že hlúpy má šťastie, ešte nezaručuje, že keď naňho vsadíte, budete mať šťastie.

Múdrym sa nepodarí vytvoriť nič, na čo by boli hlupáci krátki, lebo múdri neustále podceňujú genialitu hlupákov.

(Murphyho Zbierka zákonov)
Murphy o láske

Neskoro doručená informácia môže byť príčinou rozvodu.

Nedomáhajte sa pravdivých informácií o svojom manželskom partnerovi.

Počet žien, ktoré sa mužovi páčia, rastie úmerne s jeho vekom.

(Murphyho zákony – novela pre XXI. storočie)
Murphyho zákony a komentáre

Priateľ sa pýta priateľa. „Tak ako ti dopadli skúšky v autoškole?“ „Ešte neviem. Keď ma pustili z nemocnice, policajt a inštruktor ešte neboli pri vedomí.“

Druhá najhoršia vec na svete je neistota. Tou prvou je istota.

Všade dobre, vo väzení najpohodlnejšie.

(Murphyho zrnká II)

Šokujúco vysoká inflácia na Slovensku má svojho vinníka

7. 7. 2023 Koncom júna Eurostat zverejnil dáta spotrebiteľskej inflácie v eurozóne. Jej hodnota klesla na 5,6 percenta, čo je najnižšia úroveň od začiatku vojny na Ukrajine. Avšak nie všetky krajiny sa môžu tešiť z jej razantného poklesu. Určite nie Slovensko. S Infláciou na úrovni 11,3 percenta ide o dvojnásobne vyššie tempo rastu spotrebiteľských cien ako v eurozóne. Zároveň, je jedinou krajinou s pretrvávajúcim dvojciferným rastom. Slovensko je inflačným rekordérom zo všetkých 20 krajín eurozóny, keď predbehlo aj všetky baltské krajiny.
Práve tie boli dlho lídrom v raste cien, no posledný mesiac ich inflácia prudko poklesla. Slovensko tento pokles nekopíruje, čo naznačuje, že s domácou infláciou niečo nie je v poriadku.
Kde leží problém, potvrdili až stredajšie dáta cien výrobcov. Kým index spotrebiteľských cien (CPI) meria ceny, za ktoré nakupujú spotrebitelia, index cien výrobcov (PPI) ukazuje ceny, za ktoré nakupujú výrobcovia. Pre pochopenie inflácie to má zásadný význam.
Firmy v eurozóne v auguste a septembri minulého roka nakupovali drahšie až o takmer 50 percent. Tie časy sú však už dávno preč. Momentálne pod vplyvom slabej domácej ekonomiky a globálneho prepadu cien komodít ceny vstupov medziročne poklesli – prvý krát od konca roka 2020.
Kým však v niektorých krajinách už firmy nakupujú lacnejšie až o desatinu, v iných krajinách ceny stagnujú, v niektorých ešte rastú, no v jednej rastú stále vysokým tempom. Slovensko je v raste cien výrobcov extrémom, keď firmy platia na vstupoch o 20 percent viac ako pred rokom.
B
(Zdroj: trend.sk)

Zarobí štátna kasa na dani z výkonnejších áut?

13. 11. 2012 Keď sa zaviedli vyššie registračné poplatky, výrazne poklesol záujem ľudí o kúpu nových automobilov.
Ľudia si totiž v októbri kúpili 4 796 osobných automobilov, čo bolo o 955 vozidiel menej ako mesiac predtým. V prípade pokračovania takéhoto prepadu trhu nemusí zavedenie registračných poplatkov štátnemu rozpočtu nakoniec priniesť v tomto roku plánovaných 6,2 milióna eur. V mesiaci október prišiel štát pre nižší záujem o kúpu automobilov na dani z pridanej hodnoty približne o milión eur. Na druhej strane registračné poplatky do štátnej pokladnice priniesli niečo nad 732-tisíc eur. Podľa Združenia automobilového priemyslu tak štát na daniach za prvý mesiac stratil takmer tristotisíc eur.

Život Slovákom zdražel. Ceny vzrástli o 3,8 percenta

13. 11. 2012 Spotrebiteľské ceny na Slovensku sa v októbri medziročne zvýšili o 3,8 percenta.
Najviac vzrástli ceny v sektore dopravy, a to o 7,5 percenta, nasledovalo vzdelávanie, kde stúpli o 6 percent. O 5,8 percenta sme si podľa najnovších údajov Štatistického úradu SR priplatili aj za potraviny a nealkoholické nápoje. Ceny však stúpli aj v sektore zdravia, zdraželi i alkoholické nápoje a tabak, hotely, kaviarne a reštaurácie, ale aj bývanie, voda, elektrina, plyn a iné palivá či poštové a telekomunikačné služby. Index spotrebiteľských cien sa v októbri 2012 oproti septembru zvýšil v domácnostiach zamestnancov o 0,3 percenta a v domácnostiach dôchodcov o 0,4 percenta.

Brusel preverí dotácie na červenú naftu

12. 11. 2012 Dotácie na červenú naftu sa farmárom nepozdáva.
V nevýhode sú podniky v ťažkostiach. Dotáciu od štátu dostanú len poľnohospodárske podniky. Pomôcť farmárom, ktorých postihlo sucho, chce vláda dotáciou na červenú naftu. Podmienky pomoci upravuje zákon na podporu poľnohospodárskej prvovýroby, o ktorom bude vláda rokovať. Platiť má od marca.

Kedy sa oplatí s.r.o.?

5. 11. 2012 Po zmenách, ktoré majú platiť od januára, sa výhody eseročky oproti živnosti opäť zmenšia.
O tom, či sa živnostníkovi oplatí radšej eseročka, rozhodujú jeho náklady na podnikanie aj výdavky na bežný život. Živnostníkom sa od januára zvýšia odvody, štátu budú platiť aj vyššie dane. Niektorí z nich môžu preto zvažovať, či si radšej nezaložia spoločnosť s ručením obmedzeným (s. r. o.). Vláda však nezabudla ani na firmy. Ich zisky sa majú od roku 2013 zdaňovať sadzbou 23 percent, teda vyššou ako príjmy živnostníkov. Ak si konateľ eseročky vyplatí podiel na zisku, štátu z neho zaplatí zdravotný odvod vo výške štrnásť percent namiesto dnešných desiatich percent.
máj 2025
T po ut st št pi so ne
18 28 29 30 1 2 3 4
19 5 6 7 8 9 10 11
20 12 13 14 15 16 17 18
21 19 20 21 22 23 24 25
22 26 27 28 29 30 31 1
23 2 3 4 5 6 7 8
Dnes má meniny Žofia
1
Dôležitý termín
1
Sviatok
martinus
náš partner