Zverejňovanie poradia okresov
Ministerstvo investícií bude na ročnej báze na svojom webovom sídle zverejňovať poradie okresov v zozname vybraných okresov zoradených podľa ukazovateľa...
Zákon o štátnych symboloch Slovenskej republiky
Cieľom novely zákona č. 63/1993 Z. z. o štátnych symboloch je zavedenie povinnosti označiť všetky budovy vo vlastníctve štátu štátnou vlajkou Slovenskej...
Nové členenie stavieb
Podľa novej Vyhlášky Úradu pre územné plánovanie a výstavbu Slovenskej republiky č. 59/2025 Z. z. o členení stavieb Úrad pre územné plánovanie a výstavbu...
Štruktúra a prevádzka informačného systému územného...
Vyhláška Úradu pre územné plánovanie a výstavbu Slovenskej republiky č. 60/2025 Z. z. o štruktúre a prevádzke informačného systému územného plánovania...
Linka 116117 – linka pomoci
Linka pomoci je určená na odľahčenie linky tiesňového volania 155 (ďalej len „LTV155“), ktorá často čelí preťaženiu v dôsledku vysokého počtu volaní. Novela...

Murphy radí

Deti naše poklady

Katechéta na hodine náboženstva vysvetľuje deťom, že Boh je prítomný všade. Tu sa prihlási Móric: A naozaj všade? Áno všade – prízvukuje katechéta. Aj v našej pivnici? Pochopiteľne, že aj tam. Tak to klamete, my pivnicu totiž nemáme!

Učiteľka sa pýta v škole malého Móricka: - Móricko, vraj sa vám narodili dvojčatá. Je to pravda? Áno prosím, A už vieš, ako sa budú volať? Ocko povedal, že Himl a Hergot

Prvú polovicu nášho života nás ruinujú naši rodičia, druhú naše deti. (Darrow)

(Zrnká úsmevu)
Aj koniec má svoj čas - posledný večer

Najčastejšou príčinou zlyhania šéfa je jeho neochota, resp. neschopnosť adaptovať sa na nové podmienky.

Riadiť vlastný čas znamená snažiť sa sledovať, na čo venujete to málo času, o ktorom môžete sám rozhodovať.

Transformovať krízu na rutinu sa dá tak, že krok za krokom zaznamenáme činnosť šéfa pri prekonávaní pôvodnej krízy a spracujeme ho do pracovného postupu.

(Murphyho zákony po poslednej novele)
Človek a spoločnosť

Človek má tendenciu preceňovať realitu.

Ťažko môže byť šťastný ten, kto už chodí po tejto zemi.

Ľudská rasa doteraz nikdy nevyriešila žiaden z jej problémov - iba ich prežila.

(Murphyho zákony - úplné znenie s komentárom)
Oheň a voda

Zo štatistiky vyplýva, že najčastejšou príčinou, pre ktorú branci nemôžu ísť na vojnu, vôbec nie je náhle úmrtie dotyčného. Podľa našich zistení s takouto diagnózou ešte nikoho neodviedli. Regrúti sa, ktovie prečo, chytajú diagnóz s oveľa nižšou šancou na úspech. Takýmito sú predovšetkým slepota a hluchota. Hluchotu neodporúčame – mohli by vás odviesť k čističom prúdových motorov. Slepota je o niečo lepšia, ale tiež to nie je bohviečo...

Stretli sa dvaja židia v zákopoch a začali si rozprávať, ako sa dostali na vojnu. Vyšlo najavo, že sa obaja dali na vojnu dobrovoľne. Ja som slobodný, nikoho nemám, vojna sa mi páči... A tak som teda tu. A čo ty? – Čo ti budem rozprávať? Ja som ženatý a mám rád svätý pokoj, tak som tu.

Poznanie je poklad, ale kľúčom k nemu je prax. (Fuller)

(Zrnká úsmevu)

So zvyšovaním miezd nie sme spokojní

19. 8. 2022 Slovenská komora sestier a pôrodných asistentiek vyjadruje sklamanie nad návrhom úpravy platov sestier a pôrodných asistentiek, ktorú predstavil vo štvrtok minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský (nominant OĽANO) a minister financií Igor Matovič (OĽANO). TASR o tom informoval riaditeľ kancelárie komory Lukáš Kober.
"Ak je toto výsledok rokovaní za zatvorenými dverami a avizované skokovité zvýšenie miezd, nemôžeme vyjadriť spokojnosť s prezentovaným zvýšením hrubej mzdy sestry a pôrodnej asistentky," vyplýva z reakcie komory s tým, že očakávali akceptovanie ich návrhov na úpravu základných platov, avšak nestalo sa tak.
Pripomenuli, že vláda nenaplnila ani vlastné programové vyhlásenie, v ktorom hovorí o zvýšení miezd sestier a pôrodných asistentiek na minimálne 110 percent priemerného zárobku v národnom hospodárstve.
Cieľom návrhu komory, o ktorom rokovali s ministrom zdravotníctva doteraz, bolo stabilizovať sestry v systéme a prilákať nových ľudí - absolventov. Návrh obsahoval dva prvky, a to základnú mzdu, ktorá by sa mala zvýšiť o 40 percent, čo je 440-eurové zvýšenie. Zároveň obsahoval návrh i nový prvok, a to príplatky za odpracované roky praxe.
"Bohužiaľ, základná mzda sa podľa návrhu Matoviča zvýši iba o 11 percent, čo je zhruba 126 eur, čo nepovažujeme za kompenzačné ani motivačné. Navrhovaný nárast základnej mzdy je teda veľmi nízky a nie je konkurencieschopný k okolitým krajinám," uvádza sa v stanovisku. Podľa komory by to pomohlo pomôcť zastabilizovať sestry s praxou, avšak nie prilákať absolventov.
Na návrhu vnímajú pozitívne príplatky za odpracované roky - maximálne do výšky 20 percent, čo môže podľa SKSaPA zvýšiť mzdu o 226 až 253 eur, avšak iba u sestier služobne starších.
V
(Zdroj: hnonline.sk)

Viacero firiem plánuje prijímať ľudí, najmä v Bratislave

14. 12. 2016 Zamestnávatelia na Slovensku hlásia na prvý štvrťrok 2017 povzbudzujúce náborové plány. Nárast počtu pracovných síl očakáva 13 percent firiem, 6 percent predpovedá jeho zníženie a 77 percent nepredpokladá žiadne zmeny. Vyplýva to z výsledkov pravidelného prieskumu spoločnosti ManpowerGroup Slovensko. Čistý index trhu práce teda dosiahol hodnotu +7 percent.
Zvyšovanie pracovných síl v januári až marci budúceho roka predpovedajú zamestnávatelia v šiestich z 10 odvetví hospodárstva. Najsilnejšie náborové plány (+15 percent) hlásia firmy zo sektora financií, poistenia, nehnuteľností a ďalších služieb podnikom, ale aj z dopravy, skladovania a logistiky, veľkoobchodu a maloobchodu. Index v spracovateľskom priemysle dosahuje +14 percent. Naopak, negatívne náborové prostredie očakávajú zamestnávatelia zaoberajúci sa ťažbou nerastných surovín (-4 percent). Podobne je na tom štátna správa, zdravotníctvo, vzdelávanie, kultúra a tiež poľnohospodárstvo, poľovníctvo, lesníctvo a rybolov s indexom -1 percento. Nárast počtu pracovných síl v nasledujúcom štvrťroku avizujú zamestnávatelia vo všetkých štyroch regiónoch. Najoptimistickejší sú zamestnávatelia v Bratislave (+13 percent), stredné a západné Slovensko majú zhodne index +4 percent. Index na východnom Slovensku má hodnotu +7 percent. Z pohľadu veľkosti podnikov očakávajú aktívne náborové prostredie firmy v troch zo štyroch kategórií. Najodvážnejšie plány s čistým indexom +22 percent majú veľké podniky s viac než 250 zamestnancami – prijímať nových zamestnancov mieni 28 percent z nich.
zdroj: hnonline.sk

Zvrat v hypotékach. Voľný pád úrokov sa končí

8. 12. 2016 Po pretekoch, kto ponúkne lepší úrok, nastáva na slovenskom trhu zvrat. UniCredit Bank ako prvá pristúpi od začiatku decembra k zvyšovaniu úrokov na hypotékach pri dlhších viazanostiach nad päť rokov. Dôvodom je tlak na scvrkávajúce sa úrokové marže.
Úpravy smerom hore sú zatiaľ len kozmetické a banka aj po ich zvýšení patrí so sadzbami k tým najodvážnejším, ale je to prelom na trhu. Hypotéky sú pri súčasných ultranízkych úrokových sadzbách pre banky na hranici ziskovosti. Majú s nimi vysoké fixné náklady, ktoré neklesajú.
zdroj: hnonline.sk

Štát zmení strop na získanie hypotéky pre mladých

7. 12. 2016 Šancu získať zvýhodnenú hypotéku by malo mať od januára viac mladých ľudí. Znižuje sa totiž príjmový strop na jej získanie.
Získanie zvýhodnenej hypotéky pre mladých je podmienené výškou príjmu žiadateľa. Ten nemôže byť vyšší, ako je 1,3-násobok priemernej mzdy v hospodárstve. "Keďže v 3. štvrťroku 2016 sa priemerná mzda na Slovensku znížila z 901 eur na 889 eur, znižuje sa aj horná hranica na získanie zvýhodnenej hypotéky, a to z 1171,30 eura na 1155,70 eura," vyčíslila Jamborová. Banka pri žiadosti klienta o bonifikovanú hypotéku zohľadňuje príjem klienta za uplynulý kalendárny rok, vrátane prípadných bonusov či odmien. V prípade, ak o hypotéku žiada dvojica, posudzuje sa ich príjem spoločne. "Maximálna povolená výška ich spoločného zárobku je tak dvojnásobná, na úrovni 2311,40 eura. Keďže kľúčový je ich spoločný príjem, môže jeden zo žiadateľov zarábať aj viac, ako je maximálna výška stanovená pre jednotlivca, pokiaľ ten druhý zarába menej," doplnila hovorkyňa ČSOB.
zdroj: hnonline.sk

Málo ľudí i nízka kvalifikovanosť

5. 12. 2016 Najväčším problémom je z pohľadu slovenských firiem nízka dostupnosť pracovnej sily či nedostatočná legislatíva. Vyplýva to z výsledkov Job Market Ratingu, ktorý v 4. kvartáli 2016 spustila personálno-poradenská spoločnosť McROY Group.
Výsledná hodnota Job Market Ratingu za 4. kvartál 2016 dosiahla úroveň 46,4 bodu. "Keďže rating sa môže pohybovať v intervale 0 bodov až 100, znamená to, že kondícia trhu práce je v necelej polovici hodnotiacej škály," skonštatoval v správe pre médiá predseda predstavenstva McROY Group Luboš Sirota. Úroveň ratingu pozitívne ovplyvňovali najmä náborové plány firiem. Ostatné ukazovatele však boli negatívne, čím tlačili výšku ratingu nadol. Až 53,62 percent zo 137 respondentov prieskumu uviedlo, že plánuje zvyšovať počty zamestnancov. Prepúšťanie očakáva iba necelých sedem percent spoločností. Pozitívne náborové plány hlásia v 4. kvartáli tohto roka spoločnosti vo všetkých sledovaných segmentoch. Najväčší podiel firiem, ktoré plánujú prijímať ľudí, bol v automobilovom a strojárskom priemysle, nasledovali odvetvia IT a telekomunikácií. Najskromnejšie plány mali firmy pôsobiace v maloobchode a veľkoobchode. Aj v týchto segmentoch však iba minimum firiem plánuje svoje personálne stavy znižovať.
zdroj: hnonline.sk
máj 2025
T po ut st št pi so ne
18 28 29 30 1 2 3 4
19 5 6 7 8 9 10 11
20 12 13 14 15 16 17 18
21 19 20 21 22 23 24 25
22 26 27 28 29 30 31 1
23 2 3 4 5 6 7 8
Dnes má meniny Pankrác
1
Dôležitý termín
1
Sviatok
martinus
náš partner