Slovenský priemysel zaostáva. Produkcia oproti minulému roku kleskla
9. 12. 2022
Aktuálny výsledok odvetvia po zohľadnení rastu/poklesu v kombinácii s váhou odvetvia v štruktúre priemyslu najvýznamnejšie ovplyvnil pokles produkcie v dodávke elektriny, plynu a pary. Priemyselná produkcia v októbri 2022 medziročne klesla o 2,6 percenta, priemysel zvýšil svoje zaostávanie za výkonmi z minulého roka. Medzimesačne po zohľadnení sezónnych vplyvov sa priemyselná produkcia zvýšila o 1,3 percenta. Informoval o tom Štatistický úrad.
Celkovo z 15 sledovaných odvetví priemyslu (špeciálnych priemyselných zoskupení), bolo až osem v raste, napriek tomu odvetvie zostalo v poklese. Podielovo rozhodujúce odvetvia slovenského priemyslu vykazovali medziročne nižší výkon s výnimkou najvýznamnejšej výroby automobilov.
Aktuálny výsledok odvetvia po zohľadnení rastu/poklesu v kombinácii s váhou odvetvia v štruktúre priemyslu v desiatom mesiaci najvýznamnejšie ovplyvnil pokles produkcie v dodávke elektriny, plynu, pary o vyše 28 percent.
Druhý najzásadnejší vplyv mal však rast v ťažbe a dobývaní na takmer trojnásobok minuloročnej hodnoty, ktorý vylepšil októbrovú bilanciu spomaľujúceho slovenského priemyslu. Nasledoval vplyv poklesov vo výrobe z gumy a plastov o 10,6 percenta, ako aj vo výrobe kovov a kovových konštrukcií o takmer desať percent.
Výroba dopravných prostriedkov, ktorá má dlhodobo najzásadnejšie vplyv na výsledok slovenského priemyslu, bola v miernom medziročnom raste o 1,7 percenta, čo však malo v hierarchii až v poradí siedmy vplyv na celkovú októbrovú bilanciu priemyslu.
V súhrne za prvých 10 mesiacov roka 2022 priemyselná produpercent, ako aj pokles vo výrobe kovov a kovových konštrukcií o takmer štyri percentá, či pokles vo výrobe dopravných prostriedkov o 1,3 percenta. Súčasne najvýznamnejší pozitívny vplyv mal rast produkcie vo výrobe elektrických zariadení o 9,5 percenta.
V
(Zdroj: hnonline.sk)
Výrobne firmy v Česku odmietajú platiť solárnu daň
27. 9. 2010
Asi o 15 % zdražie budúci rok elektrina pre priemyselné podniky v Česku. Ak sa naplnia katastrofické scenáre o rozsahu výstavby solárnych elektrární, môže nárast prekročiť až 20 %.
Zdraženie sa najviac dotkne energeticky náročných odvetví, čo môže niektoré firmy prinútiť "utiecť" do zahraničia za lacnejšou elektrinou. To možno prinúti vládu hradiť časť nákladov na výrobu elektriny z obnoviteľných zdrojov iným spôsobom.
DPH dočasne vzrastie na 20 percent
24. 9. 2010
Vláda SR schválila od budúceho roku dočasne zvýšenie základnej sadzby dane s pridanej hodnoty (DPH) z doterajších 19 % na 20 %.
Súčasne dôjde k zrušeniu zníženej 6 %-nej sadzby na tzv. predaj potravín z dvora. Zvýšenie základnej sadzby dane o 1 % je súčasťou pripraveného balíka na ozdravenie slovenských verejných financií, ktorých deficit môže tento rok podľa ministerstva financií dosiahnuť takmer 8 % hrubého domáceho produktu (HDP). Táto zmena bude platiť od budúceho roka dovtedy, kým sa deficit verejných financií nezníži pod 3 % DPH, k čomu by malo dôjsť v roku 2013.
Schodok štátneho rozpočtu mierne stúpne
23. 9. 2010
Schodok štátneho rozpočtu Slovenska v budúcom roku stúpne na 3,84 miliardy eur z tohtoročných plánovaných 3,75 miliardy.
Výdavky aj príjmy sa majú medziročne zvýšiť asi o 4 %. Ministerstvo naplánovalo výdavky 16,94 miliardy eur, čo je o 660 miliónov viac ako tento rok. Príjmy by mali dosiahnuť 13,1 miliardy eur. Najviac peňazí včetne peňazí z rozpočtu EÚ by malo dostať budúci rok ministerstvo školstva (2,34 mld.eur).
Podielovým fondom sa minulý týždeň nedarilo
22. 9. 2010
Slovenská asociácia správcovských spoločností (SASS) informovala, že SR dosiahla v 38. týždni negatívne saldo čistých predajov.
Správcovské spoločnosti spravujúce portfóliá otvorených podielových fondov (OPF) zaevidovali v 38. kalendárnom týždni záporne saldo, ktorého hodnota bola 0,44 milióna eur. Celkové predaje predstavovali 20,52 milióna eur a spätné nákupy 20,95 milióna eur.