Zverejňovanie poradia okresov
Ministerstvo investícií bude na ročnej báze na svojom webovom sídle zverejňovať poradie okresov v zozname vybraných okresov zoradených podľa ukazovateľa...
Zákon o štátnych symboloch Slovenskej republiky
Cieľom novely zákona č. 63/1993 Z. z. o štátnych symboloch je zavedenie povinnosti označiť všetky budovy vo vlastníctve štátu štátnou vlajkou Slovenskej...
Nové členenie stavieb
Podľa novej Vyhlášky Úradu pre územné plánovanie a výstavbu Slovenskej republiky č. 59/2025 Z. z. o členení stavieb Úrad pre územné plánovanie a výstavbu...
Štruktúra a prevádzka informačného systému územného...
Vyhláška Úradu pre územné plánovanie a výstavbu Slovenskej republiky č. 60/2025 Z. z. o štruktúre a prevádzke informačného systému územného plánovania...
Linka 116117 – linka pomoci
Linka pomoci je určená na odľahčenie linky tiesňového volania 155 (ďalej len „LTV155“), ktorá často čelí preťaženiu v dôsledku vysokého počtu volaní. Novela...

Murphy radí

Človek a veci

Očakávané javy nikdy nesplnia očakávanie.

Ak má prísť niečo dobré, tak toho bude málo.

Ak sa veci nezmenia, prehráte. Ak sa veci zmenia, nachytajú vás nepripraveného.

(Murphyho zákony - úplné znenie s komentárom)
Na čo má človek rozum

Byť chudobným nie je žiadna hanba, ale to je jediná pozitívna vec, ktorá sa dá o tom povedať. (Židovské príslovie)

Aj logické uvažovanie môže byť niekedy životu nebezpečné.

Z každého pravidla existuje aspoň jedna výnimka. Platí to aj pre Kohnovo pravidlo zdravého rozumu: „Nad všetkým rozmýšľať!“ Niekedy totiž prílišné rozumovanie môže človeka pripraviť o rozum.

(Zrnká úsmevu)
Murphy a byrokrati

Aby argument mohol byť akceptovaný, musí byť vyjadrený holou vetou a už na prvý pohľad musí byť jasné, že je nevyvrátiteľný.

Tuctový človiečik si zaslúži tuctovú metódu obsluhy.

Čím menší vplyv máš, tým dlhšie ťa nechajú čakať.

(Murphyho zákony – novela pre XXI. storočie)
Márnivosť môže byť nebezpečná

Kto dokáže z vlastného nedostatku urobiť prednosť, neumrie chudobný.

Mocní si vždy nájdu dôvod, prečo treba potrestať slabšieho. Nezamieňajte si rovnosť pred zákonom s rovnosťou pred korytom.

Nakoniec aj z dobrého jedna človeka rozbolí brucho.

(Murphyho zákony v bájkach)
Murphy optimista

Ak ste klopali a nebolo vám otvorené, skúste ešte ukázať tisícku.

Ak vám ušiel vlak, nevadí. Hlavné je, že ste si stihli kúpiť lístok!

Ak myslíte, nebojte sa, z inej stránky môžete byť preto ešte celkom normálny.

(Murphyho zákonník)

Slovenský priemysel a stavebníctvo za minulý rok klesli

10. 2. 2021 Produkcia slovenského priemyslu vlani aj kvôli dopadom epidémie choroby covid-19 v porovnaní s predchádzajúcim rokom klesla, prepadlo sa aj stavebníctvo. V samotnom decembri ale oba sektory už zaznamenali rast výkonov. Informoval o tom dnes slovenský štatistický úrad.
Produkcia priemyslu v krajine vlani klesla o 9,1 percenta, v decembri ale o 6,8 percenta vzrástla.
Bol to zároveň najvýraznejší rast od marca 2019. Jedna z najdôležitejších zložiek slovenského priemyslu, a to výroba dopravných prostriedkov, vlani klesla o 16,4 percenta.
V poslednom mesiaci roka ale o 9,9 percenta vzrástla, čo bol aj najlepší výsledok od predminulej jari. Za celý rok 2019 bola produkcia slovenského priemyslu medziročne vyššia o pol percenta.
Slovenský priemysel sa prepadol najmä vlani v apríli po prepuknutí prvej vlny Covidu-19, kedy na niekoľko týždňov prerušili výrobu napríklad závody všetkých štyroch automobiliek, ktoré montujú vozidlá.
Stavebníctvo vlani zaznamenalo prepad výkonov o 11,3 percenta, v červených číslach bol sektor aj v roku predchádzajúcom. Vlani v decembri výkony v stavebníctve stúpli medziročne o 2,1 percenta, čo bol prvý rast od februára 2020.
V
(Zdroj: hnonline.sk)

Štát bude mať v zdravotníckych neziskovkách väčšinu

23. 12. 2009 Od februára budúceho roka štát bude môcť menovať nadpolovičnú väčšinu členov správnej rady vrátane predsedu neziskovej organizácie, ktorej je zriaďovateľom alebo spoluzakladateľom a v mene ktorého koná ministerstvo zdravotníctva, ak do nej pri založení vloží viac ako polovicu všetkých vkladov.
Vyplýva to z novely zákona o neziskových organizáciách ako aj zákona o poskytovateľoch zdravotnej starostlivosti. Novelu dnes podpísal prezident. Zostávajúci počet členov správnej rady na základe vzájomnej dohody vymenujú ostatní zakladatelia. Ak k dohode ostatných zakladateľov o menovaní zostávajúcich členov správnej rady nedôjde, zostávajúcich členov správnej rady vymenuje ministerstvo zdravotníctva z kandidátov navrhnutých ostatnými zakladateľmi. Podľa predkladateľov má norma zabezpečiť, aby správna rada, ktorú považujú za jeden z najdôležitejších orgánov neziskovky v zdravotníctve, mala zloženie zodpovedajúce pomeru majetku štátu vloženého do takejto organizácie. Štát bude mať tiež možnosť odvolať člena správnej rady, ktorého vymenoval. Neziskovky založené štátom budú musieť uviesť svoju činnosť do súladu s touto normou najneskôr do 1. marca budúceho roka. Doterajšie funkčné obdobie členov správnych rád neziskových organizácií založených štátom sa končí 28. februára 2010. Zakladatelia neziskoviek nových členov správnych rád týchto organizácií vymenujú tak, aby ich funkčné obdobie začalo plynúť od 1. marca 2010. Až do začiatku plynutia funkčného obdobia nových členov rád možno nakladať s majetkom neziskoviek len za účelom poskytovania zdravotnej starostlivosti.
(Zdroj: HNONLINE)

Finančná centrála Johnson Controls na Slovensku

21. 12. 2009 Podľa informácií hovorkyne spoločnosti výrobca súčiastok pre automobilový priemysel Johnson Controls presunie svoju finančnú centrálu do Bratislavy. Napísali to dnes Hospodárske noviny. V súčasnosti zamestnáva firma na Slovensku tritisíc ľudí a zriadenie centrály vytvorí približne 130 pracovných miest.
Americká spoločnosť si vybrala Slovensko vďaka prítomnosti troch automobiliek, okrem toho chce aj znížiť náklady. V súčasnosti má Johnson Controls finančnú centrálu v Mexiku, od ktorej Bratislava prevezme takmer všetky kompetencie, poznamenali HN. Hovorkyňa spoločnosti očakáva vďaka tomuto kroku zlepšenie úrovne služieb pre interných a externých zákazníkov, zvýšenie transparentnosti a zníženie nákladov. Johnson Controls má na Slovensku závody v Lozorne, Lučenci, Martine, Námestove a Žiline. V Bratislave si už dávnejšie zriadila administratívne a v Trenčíne inžinierske centrum.
(Zdroj: PRAVDA)

Slovensko čaká nových investorov

18. 12. 2009 Na Slovensko by malo prísť v dohľadnej budúcnosti desať nových investorov. Preinvestovať by mali 860 miliónov eur a vytvoriť 4 300 nových pracovných miest. V rozhovore s novinármi to včera uviedol minister hospodárstva SR.
Podľa ekonómov, aj keď ti sú v očakávaniach zdržanlivejší, novým investorom praje končiaca sa kríza a Slovensku pomáha aj euro. Noví investori by mali byť orientovaní najmä do strojárenského odvetvia. Na Slovensko by mala prísť výroba rôznych špeciálnych zliatinových komponentov. Medzi investormi by mali byť aj potravinárske spoločnosti, ktoré by mali potraviny nielen spracúvať, ale aj vyrábať. Ďalšie firmy by mali byť z odvetvia spotrebného priemyslu.
(Zdroj: HNONLINE)

Ekonóm a Vianoce

17. 12. 2009 Podľa ekonóma Tomáša Sedláčka (hlavný makroekonomický stratég ČSOB) sa na Vianoce tešia veriaci aj ateisti, pretože Vianoce sú spojené s rozprávkovou atmosférou a rozprávkovými príbehmi, ktorým sme ako deti verili. Pre ekonóma sú Vianoce zaujímavé z viacerých pohľadov.
Jednak preto, že sú charakteristické dávaním darov, čo samotné je ekonomickou anomáliou. Z ekonomického hľadiska by ľudia radšej mali prijímať peňažné dary, aby si mohli za peniaze kúpiť to, čo uznajú za vhodné. Ekonómovia hovoria o strate mŕtvej váhy: ak vám niekto daruje svoju predstavu toho, čo by vám urobilo radosť, môže sa netrafiť (napríklad vo farbe) a vzniká neefektivita. Rozdiel medzi tým, čo zaplatil darujúci a čo by zaplatil obdarovaný, sa dá merať. Niekto si dal kedysi s tým prácu a spočítal, že v USA sa v roku 2001 takto vyhodili „do vzduchu“ 4 miliardy dolárov. Navyše, podstatnou časťou darov boli „bieli sloni“, teda dary, ktoré pre nového držiteľa majú vlastne negatívnu hodnotu, ale nemôže sa ich zbaviť, pretože by to bolo neslušné. „Racionálne“ by pravdepodobne bolo, darovať si rovno peniaze. Práve tomuto sa však bránime zubami – nechtami, dokonca sa na dare nesmie obnoviť ani len náznak ceny. Ďalšou zvláštnosťou je, že práve kvôli dávaniu darčekov sa z Vianoc stal najkomerčnejší sviatok našej civilizácie. Jeden kníhkupec napríklad prehlásil, že keby sa to dalo, najradšej by mal otvorené len pred Vianocami, pretože v porovnaní s predvianočnou dobou zvyšok roka nestojí za nič. Samotný deň Vianoc je naopak z ekonomického hľadiska „najmŕtvejším“ dňom roka. Všetko akoby sa zastavilo. Zaujímavé sú aj postoje ľudí k dvojsviatku Vianoce a Nový rok. Ľudia si posielajú pohľadnice a prajú si v nich všetko dobré. Väčšina pozdravov – aj cudzím ľuďom – je pozitívna. Takmer výhradne sa zdravíme (zo slova uzdravujeme): dobrý deň, alebo nech sa darí, všetko dobré. Jednoducho, kým je to na nás (a nič to nestojí), prajeme ľuďom dobro. To je naša základná túžba, ktorú vyjadrujeme pozdravom, želaním alebo PFkom. Ukazujeme tým, že nám záleží na iných ľuďoch, že nám ich osud nie je ľahostajný, a že ak by bolo po našom, nech sa všetkým vedie dobre. Práve tým sa človek snaží dávať najavo, že mu nezáleží len na sebe, že nie je „sebec“, ale že patrí do širšieho kruhu, na ktorom je závislé jeho vlastné šťastie. Pri Vianociach demonštrujeme lojalitu k rodinnému kruhu, pri Silvestri ku kruhu priateľskému. Vianoce sú teda sviatok oslavujúci poriadok, pokoj a odpočinok. Silvester je sviatok „rarášok“, kedy sú pravidla voľnejšie. Opíjame sa, je to sviatok nepokoja (huriavk z ohňostrojov), zrodu niečoho nového (symbolizovaného novým rokom). Otázka znie, prečo hovoríme deťom príbehy, ktorým sami neveríme. Prečo si dávame dary, aj keď „hundreme“? Pretože sme ľudia a radi veríme. A radi sa obdarúvame. Prečo? Pretože to tak chceme.
(Zdroj: HNONLINE)
máj 2025
T po ut st št pi so ne
18 28 29 30 1 2 3 4
19 5 6 7 8 9 10 11
20 12 13 14 15 16 17 18
21 19 20 21 22 23 24 25
22 26 27 28 29 30 31 1
23 2 3 4 5 6 7 8
Dnes má meniny Servác
1
Dôležitý termín
1
Sviatok
martinus
náš partner