Zverejňovanie poradia okresov
Ministerstvo investícií bude na ročnej báze na svojom webovom sídle zverejňovať poradie okresov v zozname vybraných okresov zoradených podľa ukazovateľa...
Zákon o štátnych symboloch Slovenskej republiky
Cieľom novely zákona č. 63/1993 Z. z. o štátnych symboloch je zavedenie povinnosti označiť všetky budovy vo vlastníctve štátu štátnou vlajkou Slovenskej...
Nové členenie stavieb
Podľa novej Vyhlášky Úradu pre územné plánovanie a výstavbu Slovenskej republiky č. 59/2025 Z. z. o členení stavieb Úrad pre územné plánovanie a výstavbu...
Štruktúra a prevádzka informačného systému územného...
Vyhláška Úradu pre územné plánovanie a výstavbu Slovenskej republiky č. 60/2025 Z. z. o štruktúre a prevádzke informačného systému územného plánovania...
Linka 116117 – linka pomoci
Linka pomoci je určená na odľahčenie linky tiesňového volania 155 (ďalej len „LTV155“), ktorá často čelí preťaženiu v dôsledku vysokého počtu volaní. Novela...

Murphy radí

Žiadna správa nie je iba dobrá

Žiaden nápad nie je natoľko hlúpy, aby niekto nevymyslel niečo ešte hlúpejšie.

Žiadna správa nie je natoľko zlá, aby za ňou nemohla prísť ešte horšia.

Ak máte nevyvrátiteľné dôkazy o tom, že pravda je na vašej strane, tak ich vyhlásia za neuveriteľné informácie.

(Murphyho zákony – novela pre XXI. storočie)
Kolíska práva

Falošný svedok neostane bez trestu a ten, kto klame, sa nezachráni.

Mocou zákona je: rozkazovať, zakazovať, dovoľovať a trestať.

Dokazovanie prináleží tvrdiacemu, nie popierajúcemu.

(Myšlienky bez cla)
Ako bojovať s klebetou

Žiadna klebeta nie je natoľko malá, aby nedokázala zničiť veľkú lásku.

Ak ste sa stali predmetom klebety, nemôžete jednoducho vystúpiť z hry.

Veta, utrúsená v správnom čase pred správnym človekom je účinnejšia ako krabica semtexu.

(Murphyho zákony – novela pre XXI. storočie)
Rady podnikateľom

Nemá to hlavu ani pätu. Šéf firmy Achiles a spol. pri hodnotení plánu na porazenie konkurencie v Tróji.

Točí sa mi hlava. Galileo pri recepcie na počesť svojho objavu.

Lepšie byť malým pánom, ako veľkým sluhom.

(Myšlienky bez cla)
Svetlá budúcnosť

Štyria slordi pravidelne kažý štvrtok hrávajú v klube bridž. Až raz namiesto slorda Cesnacka príde jeho sluha Ďuro s odkazom: „Jeho slordstvo má dámsku návštevu. Odkazuje vám, že ak bude môcť, tak nepríde, a ak nebude môcť, tak príde.“

Slovenský slord sa rozčuľuje: „A berte na vedomie, doktorko, že len čo sa postavím na nohy, nájdem si iného osobného lekára!“ „Ale prečo, vaše slordstvo_“ „Môjmu sluhovi Ďurovi ste na angínu predpísali tie isté lieky ako mne!“

Storočného slovenského slorda sa pýtajú na jeho záľuby. „Ženy a poľovačky.“ „A na čo najradšej poľujete?“ „No predsa na ženy.“

(Myšlienky bez cla)

Slovensko vstupuje do tohto roku s rastom pod dve percentá

27. 1. 2020 Spomalenie hospodárstva sa zatiaľ výraznejšie neprejavuje na trhu práce. Slovenské hospodárstvo by v úvode tohto roka malo rásť menej ako dvojpercentným tempom. Predpokladá to Rada pre rozpočtovú zodpovednosť, podľa ktorej by mal rast hrubého domáceho produktu v prvom kvartáli dosiahnuť 1,9 percenta. Za celý predchádzajúci rok 2019 pritom podľa aktuálnych prognóz rady slovenská ekonomika rástla 2,3-percentným tempom, čo je o 0,1 percentuálneho bodu pomalší rast, ako predpokladal výbor pre makroekonomické prognózy.
"Medziročný rast hrubého domáceho produktu za posledné dva štvrťroky skončil mierne horšie, ako prognóza výboru pre makroekonomické prognózy. V dátach sa aktuálne neobjavujú výrazné signály pre zrýchlenie či spomalenie," konštatuje rozpočtová rada vo svojej januárovej krátkodobej prognóze ekonomiky. Od pôvodných predpokladov z jesene minulého roka sa však podľa nej výraznejšie odkláňa najmä vývoz, ktorý bude pravdepodobne medziročne horší aj na začiatku roka 2020.
Spomalenie hospodárstva sa však zatiaľ výraznejšie neprejavuje na trhu práce. "V decembri 2019 sa zastavil prísun cudzincov na trh práce, očakávania vývoja zamestnanosti sú zo strany domácností, ako i firiem výrazne pesimistickejšie než pred rokom, ale pokles zamestnanosti v priemysle je tlmený službami," uvádza rozpočtová rada. V raste pritom pokračujú aj mzdy a nezamestnanosť sa drží na historických minimách.
(Zdroj: ekonomika.sme.sk)

Kritériá pre zaradenie medzi univerzity splnila iba štvrtina škôl

27. 7. 2009 Akreditačná komisia posúdila zatiaľ pätnásť vysokých škôl. Všetky kritériá na zaradenie do kategórie univerzitných škôl splnila iba štvrtina z nich.
Pre agentúru SITA to povedal predseda Akreditačnej komisie. Uviedol ďalej, že medzi školami, ktoré splnili kritériá sú zastúpené aj školy s technickým zameraním aj humanité školy.
O zaradení zvyšných dvanástich vysokých škôl bude Akreditačná komisia rokovať v auguste  na trojdňovom zasadnutí v Bratislave. Po tomto stretnutí by už mali byť uzavreté hodnotenia 27 vysokých škôl. Šesť súkromných vysokých škôl  bude hodnotených v roku 2010/2011. Závery Akreditačnej komisie ešte musí potvrdiť minister školstva SR.
(Zdroj: HNONLINE)

Očakáva sa vyšší počet konkurzov slovenských firiem

24. 7. 2009 Na jeseň možno očakávať zhoršenie platobnej disciplíny slovenských podnikov. Špirála druhotnej platobnej neschopnosti pravdepodobne spôsobí, že sa tento rok skončí s vyšším počtom konkurzov slovenských firiem ako vlani.
V rámci tohto ukazovateľa je európskym lídrom Maďarsko a horšie ako Slovensko je na tom aj Česká republika, kde index v období medzi októbrom 2008 a februárom 2009 klesol o 170 %.  Slovensko kopíruje s istým oneskorením český trh. 
V oblasti platobnej disciplíny slovenské firmy zažívali napriek finančnej kríze doteraz pomerne pokojné časy. V priebehu 2. polroka však pravdepodobne začne čoraz viac firiem pociťovať problémy s hotovosťou.
(Zdroj: HNONLINE)

K oživeniu slovenskej ekonomiky by mohlo dôjsť už v budúcom roku

24. 7. 2009 Očakávania analytikov k vývoju ekonomiky pre budúci rok sú zatiaľ stabilné a Slovensku v ňom predpovedajú mierne oživenie.
Táto skutočnosť vyplýva  z najnovších makroekonomických predikcií vybraných bánk, ktoré dnes zverejnila NR SR. 
Aktuálne ekonómovia komerčných bánk  predpovedajú slovenskej ekonomike tohtoročný prepad v priemere na úrovni 5,3 %. Pred mesiacom pritom ešte očakávali medziročný pokles hrubého domáceho produktu (HDP) o 5,1 %, pred dvoma mesiacmi o 4,0 % a pred troma dokonca len o 1,8 %. Prognózy pre druhý kvartál tohto roka, ktorého výsledky budú zverejnené v polovici augusta, predpovedajú pokles na úrovni 5,9 %, čo je mierne viac ako 5,6 % v prvom štvrťroku.
Podľa analytikov zo súkromného sektora by však k oživeniu slovenskej ekonomiky malo dôjsť už v budúcom roku. Očakávaný rast HDP v roku 2010 sa už štyri mesiace pohybuje na takmer nezmenenej hodnote necelých 2 %, aktuálne na úrovni 1,8 %.
Výraznejšie sa nemenia ani predpoklady týkajúce sa rastu cien.  Inflácia meraná jednotnou európskou metodikou by podľa analytikov mala tento rok dosiahnuť hodnotu 0,9 %, čo je menej ako očakávali pred mesiacom. Pre budúci rok analytici komerčných bánk predpovedajú mierne zvýšenie harmonizovanej inflácie, a to z 2,4 na 2,5 %.
Samotná NBS vo svojej aktuálnej júnovej predikcii prognózu  prognózu spred troch mesiacov zhoršila a momentálne predpovedá Slovensku na tento rok pokles na úrovni 4,2 %. Doteraz najpesimistickejšiu prognózu prezentovalo  minulý mesiac  MF SR, podľa ktorého sa slovenské hospodárstvo v tomto roku prepadne až o 6,2 %. Obidve inštitúcie podobne  ako analytici komerčných bánk očakávajú mierne oživenie ekonomiky už v budúcom roku.
(Zdroj: HNONLINE)

Odborné vzdelávanie prejde od septembra významnými zmenami

23. 7. 2009 Zamestnávatelia sa dnes často sťažujú, že stredné odborné školy nevychovávajú dostatočne pripravených odborníkov.Preto od septembra odborné vzdelávanie prejde významnými zmenami.
Absolventi sa v praxi musia  prispôsobiť aktuálnym podmienkam a  ďalej sa  vzdelávať.

Európskou prioritou je vytvorenie otvoreného a flexibilného európskeho rámca pre kvalifikácie. Tento rámec musí byť založený  na vzájomnej dôvere medzi školami a zamestnávateľmi a na jednoznačných kompetenciách absolventov škôl. Školy u nás sa musia   usilovať aj o redukciu bariér medzi odborným a všeobecným vzdelávaním a o zvýšenie prepojenia medzi počiatočným, ďalším a vyšším odborným vzdelávaním.
V odbornom vzdelávaní a príprave dôjde od septembra k týmto novinkám:
- Po prvýkrát budú definované subjekty, ktoré sú zodpovedné za koordináciu odborného vzdelávania (ministerstvá, samosprávne kraje, zamestnávateľské zväzy a združenia a odborové zväzy)
- Vzniknú rady pre odborné vzdelávanie na centrálnej a krajskej úrovni a tieto budú pôsobiť ako poradné orgány vlády a predsedov samosprávnych krajov.
- Pre skupiny odborov vzniknú sektorové rady.
- V príslušných skupinách odborov budú celoživotné vzdelávanie a prípravu zastrešovať centrá odborného vzdelávania.
- Ako nástroj finančnej podpory odborného školstva nad rámec normatívov sa vytvára Fond odborného vzdelávania a prípravy.
Národná rada SR schválila zákon o odbornom vzdelávaní a príprave 23. apríla 2009, prezident ho podpísal 13. mája 2009. Zákon začne platiť od 1. septembra 2009.
(Zdroj: HNONLINE)
máj 2025
T po ut st št pi so ne
18 28 29 30 1 2 3 4
19 5 6 7 8 9 10 11
20 12 13 14 15 16 17 18
21 19 20 21 22 23 24 25
22 26 27 28 29 30 31 1
23 2 3 4 5 6 7 8
Dnes má meniny Blažena
1
Dôležitý termín
1
Sviatok
martinus
náš partner