Slovensko vlani hospodárilo oproti odhadom lepšie
20. 10. 2021
Slovensko vlani hospodárilo oproti skorším odhadom lepšie, napriek tomu ale deficit verejných financií proti obdobiu pred vypuknutím koronavírusovej krízy výrazne vzrástol.
Oznámil to dnes Štatistický úrad. K revízii údajov prispel hlavne lepší výber dane z príjmov firiem. Deficit verejných financií Slovenska vlani dosiahol v prepočte 5,5 percenta hrubého domáceho produktu (HDP), ešte na jar krajina podľa predbežných údajov vykazovala vlaňajší schodok na úrovni 6,16 percenta výkonu ekonomiky.
Predvlani hospodárilo Slovensko s deficitom 1,33 percenta HDP. V súvislosti s pandémiou Slovensko vlani prvýkrát od roku 2009 zaznamenalo pokles ekonomiky a vyššie výdavky napríklad na kompenzácie negatívnych dopadov epidémie choroby covid-19.
Podiel verejného dlhu Slovenska na výkone ekonomiky vlani výrazne vzrástol, na rozdiel od predchádzajúcich údajov sa ale udržal pod hranicou 60 percent HDP, ako to vyžadujú pravidlá Únie, ktoré ale kvôli dopadom covidu-19 boli dočasne pozastavené.
V
(Zdroj: hnonline.sk)
Prezident podpísal novelu zákona o potravinách
27. 2. 2013
Prezident SR podpísal novelu zákona o potravinách z dielne ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka.
Výrobcovia, predajcovia a prepravcovia potravín si tak budú musieť od 1. apríla dávať väčší pozor na kvalitu a bezpečnosť potravín.
Nová legislatíva dáva viac právomocí kontrolórom a policajtom a zároveň sprísňuje sankcie za nedostatky. Pokuty pre nepoctivých obchodníkov a dopravcov sa po novom môžu vyšplhať až k sume piatich miliónov eur v prípade, že na trh opakovane umiestnia nekvalitný a zdraviu škodlivý tovar.
Prezident odobril aj novelu zákona o ochrane a využívaní poľnohospodárskej pôdy. Tá ruší značný rozsah výnimiek oslobodzujúcich od platenia odvodov za odňatie kvalitnej poľnohospodárskej pôdy na stavebné účely. Zákon nadobudne účinnosť 1. apríla tohto roku.
Zamestnávanie ľudí cez agentúry sa môže sprísniť
27. 2. 2013
Dvaja zamestnanci v jednej firme a dve rozdielne pravidlá.
Na jednej strane štandardný zamestnanec, ktorému po dvoch rokoch musela dať firma zmluvu na dobu neurčitú. Na druhej strane pracovník z personálnej agentúry, ktorému takéto pravidlá nehrozia a každý rok musí zmluvu obnovovať. Tento problém by mal čoskoro riešiť rezort práce s odborármi.
Cez personálne agentúry, ktoré asociácia zastrešuje, pracuje denne približne 30-tisíc ľudí.
Zamestnanosť nepotiahnu ani automobilky
26. 2. 2013
Zamestnanosť na Slovensku tento rok nepotiahnu ani automobilky.
Zatiaľ čo vlani pre rekordné nárasty výroby prijímali stovky ľudí, tento rok sa očakáva skôr stagnácia.
Od produkcie automobiliek je pritom výrazne závislá aj rozsiahla sieť subdodávateľov.
Automobilky u nás tento rok podľa odhadov Zväzu automobilového priemyslu vyrobia asi 900 tis. vozidiel, čo je zhruba rovnaký počet, ako vlani. Rok 2012 bol pre ne pritom rekordný, medziročný nárast výroby sa vyšplhal až na 40,6 percenta. Automobilový priemysel u nás vlani zamestnával zhruba 74 tis. ľudí.
Slovensko môže v agrosektore stratiť desaťtisíce miest
26. 2. 2013
Na Slovensku sa bez vyriešenia problému zamestnanosti na vidieku nikdy nevyrieši fenomén nezamestnanosti.
Naopak v dôsledku pokračujúceho úpadku slovenského poľnohospodárstva, ako aj pre súčasné nedobré nastavenie rozpočtových vzťahov v agrosektore, stratí do roku 2016 priamo v prvovýrobe minimálne 10.000 až 15.000 pracovných miest. Slovensko v minulosti napríklad vyrábalo 105 % svojej potreby potravín mierneho pásma. Nemáme ropu, máme však lesy, pôdu, máme poľnohospodárske skúsenosti, ktoré boli pred 15 až 20 rokmi na špičkovej svetovej úrovni.