Zverejňovanie poradia okresov
Ministerstvo investícií bude na ročnej báze na svojom webovom sídle zverejňovať poradie okresov v zozname vybraných okresov zoradených podľa ukazovateľa...
Zákon o štátnych symboloch Slovenskej republiky
Cieľom novely zákona č. 63/1993 Z. z. o štátnych symboloch je zavedenie povinnosti označiť všetky budovy vo vlastníctve štátu štátnou vlajkou Slovenskej...
Nové členenie stavieb
Podľa novej Vyhlášky Úradu pre územné plánovanie a výstavbu Slovenskej republiky č. 59/2025 Z. z. o členení stavieb Úrad pre územné plánovanie a výstavbu...
Štruktúra a prevádzka informačného systému územného...
Vyhláška Úradu pre územné plánovanie a výstavbu Slovenskej republiky č. 60/2025 Z. z. o štruktúre a prevádzke informačného systému územného plánovania...
Linka 116117 – linka pomoci
Linka pomoci je určená na odľahčenie linky tiesňového volania 155 (ďalej len „LTV155“), ktorá často čelí preťaženiu v dôsledku vysokého počtu volaní. Novela...

Murphy radí

Slovenské elektrárne a francúzska spoločnosť sa dohodli na dodávkach jadrového paliva

25. 7. 2024 Slovenské elektrárne (SE) a francúzska spoločnosť Framatome sa dohodli na dodávkach jadrového paliva pre elektrárne Bohunice a Mochovce. Prvé dodávky sa očakávajú v roku 2027. Informovali o tom SE na svojej internetovej stránke. Podpis zmluvy nadväzuje na memorandum o porozumení, ktoré spoločnosti podpísali v máji 2023 a ktoré vytvorilo základ pre ďalší rozvoj dlhodobých vzťahov v oblasti jadrovej energetiky. Cieľom je diverzifikácia dodávok jadrového paliva pre elektrárne typu VVER 440 na Slovensku.
Základom je osvedčené, spoľahlivé a účinné palivo, používané v európskych reaktoroch VVER, zdôraznili elektrárne. „Zabezpečenie zmluvy s jedným z popredných svetových dodávateľov jadrového paliva pre naše elektrárne je dôležitým krokom k posilneniu energetickej bezpečnosti Slovenska. Jadrové elektrárne sú dôležitým pilierom v energetickom mixe našej krajiny, pre ich stabilnú prevádzku preto považujem za kľúčové zabezpečiť diverzifikáciu dodávok jadrového paliva," zhodnotil predseda predstavenstva a generálny riaditeľ SE Branislav Strýček. „Táto zmluva predstavuje nový míľnik dlhoročnej a plodnej spolupráce medzi spoločnosťami Framatome a Slovenské elektrárne. Sme radi, že môžeme prispieť k diverzifikácii paliva na Slovensku a k bezpečnej, spoľahlivej a nepretržitej prevádzke jadrových elektrární Bohunice a Mochovce," doplnil výkonný viceprezident divízie palív francúzskej spoločnosti Lionel Gaiffe.
Spoločnosť Framatome navrhuje, servisuje a inštaluje komponenty, palivo a systémy kontroly riadenia pre jadrové elektrárne. Má vyše 18.000 zamestnancov a s viac ako 100 ľuďmi pôsobí aj na Slovensku, kde dodala systém kontroly riadenia pre nové jadrové bloky v Mochovciach 3 a 4.Slovenské elektrárne vyrábajú viac ako 70 % všetkej elektrickej energie na Slovensku. Vďaka piatim jadrovým blokom a 31 vodným elektrárňam a po odstavení uhoľných zariadení vyrába 100 % elektriny bez priamych emisií CO2.
S
(Zdroj: aktuality.sk)

Mesačné výpisy o stave účtov nebudú spoplatňované

2. 7. 2009 Mesačné výpisy o stave a o pohyboch na bankových účtoch budú od novembra zadarmo. Návrh zákona o platobných službách im po tomto termíne zákaže vyberať poplatky za tieto výpisy.
Výsledkom legislatívy, vychádzajúcej  z európskeho práva, môže byť zlacnenie služieb či uprednostňovanie elektronickej komunikácie pred papierovou.
Eurosmernica aj slovenský návrh zákona umožňujú bankám výpisy zasielať aj inak ako štandardnou poštou. Informácie o svojich zárobkoch a míňaní sa tak mnohí klienti po novom dozvedia len z internetu.
Zmena sa dotkne predovšetkým tých zákazníkov, ktorí si za výpisy platia nad rámec balíka služieb. Klient môže bezplatné informácie získať v papierovej podobe zasielané poštou v rámci predplateného balíka služieb, v elektronickej podobe prostredníctvom internetbankingu alebo elektronickou poštou.
Zákazníkom, ktorí nemajú papierovú poštu  predplatenú,  hrozí, že ju už dostávať nebudú. V opačnom prípade by ich totiž finančné domy museli dotovať. Ak by banky výpisy posielali aj naďalej, tento náklad by museli znášať.  Určite sa tomu  však banky nevyhnú v prípade zákazníkov, ktorí k internetovej ani mobilnej komunikácii nemajú prístup.  Aj tých totiž musia informovať každý mesiac.
Podľa Slovenskej bankovej asociácie väčšina klientov dostáva informácie na mesačnej báze v súlade s novom legislatívou už dnes.
(Zdroj: HNONLINE)

Istrobanku na slovenskom trhu nahradí ČSOB

1. 7. 2009 ČSOB sa od júla stáva právnym nástupcom Istrobanky a nová banka bude na trhu pôsobiť pod jednou značkou, a to ČSOB. Od júla dôjde aj k zmene bankového kódu Istrobanky.
Jej pôvodný kód budú môcť klienti používať pri dobiehajúcich platbách. Od 1. októbra platby smerujúci na pôvodný bankový kód nebudú spracované.
 
Z technických dôvodov sa zmenia  aj čísla bežných účtov klientov Istrobanky. Pôvodné čísla účtov Istrobanky majú totiž inú štruktúru  ako účty v ČSOB.
Zaniknú aj niektoré produkty Istrobanky. S ponukou alternatívnych produktov sú klienti oslovovaní už v tomto čase. Týka sa to najmä depozitných produktov.
Niektoré produkty Istrobanky zaniknú. Klienti sú v tomto čase už oslovovaní s ponukou alternatívnych produktov. Ako uviedol generálny riaditeľ Istrobanky Miroslav Paulen, týka sa to najmä depozitných produktov.
Fúzia bánk sa dotkne aj pracovníkov. Ich celkový stav sa zníži zhruba o 200 ľudí.
(Zdroj: PRAVDA)

Úroky a zmluvné pokuty by už nemali presiahnuť výšku úveru

1. 7. 2009 Pri úveroch a pôžičkách by spotrebitelia už nemali na úrokoch a zmluvných pokutách zaplatiť viac, ako je samotná výška úveru.
Takúto novelu Občianskeho zákonníka, ktorá by mala upraviť maximálnu hranicu sankcií pre spotrebiteľa tak, aby úroky z omeškania a zmluvné pokuty z jednej spotrebiteľskej zmluvy neprevyšovali výšku poskytnutého úveru alebo pôžičky, uložila vláda pripraviť ministerstvu spravodlivosti. Novela by mala byť vypracovaná do konca tohto roka.
Okrem tejto úlohy ministerstvo spravodlivosti v rámci vládou schválenej Koncepcie ochrany hospodárskych záujmov spotrebiteľov dostalo aj ďalších šesť úloh, ktoré majú pomôcť posilniť ich ochranu.
Cieľom koncepcie je systémové zabezpečenie ochrany spotrebiteľov pred negatívnymi dôsledkami finančnej a hospodárskej krízy ako aj menovej konverzie. Ministerstvo chce zabezpečiť aj efektívnu kontrolu možného neopodstatneného zvyšovania cien.  Dôležité je predovšetkým zabezpečenie vzdelávania a informovanosti spotrebiteľov a to najmä citlivých skupín ako sú starší ľudia, ľudia s nižším vzdelaním, s nižšími príjmami a pod. Za najproblematickejšie  z hľadiska ochrany záujmov spotrebiteľov sa podľa záverov koncepcie ukazujú napríklad tzv. rýchle pôžičky, správa bytov, fakturácia energií, zvyšovanie cien, neprijateľné podmienky v spotrebiteľských zmluvách či nekalé obchodné praktiky alebo cezhraničné nakupovanie spotrebiteľov.
V ďalšom období chce rezort hospodárstva sústrediť svoju činnosť na koordináciu výkonu trhového dozoru a na hodnotenie situácie na vnútornom trhu vrátane monitoringu cien.  Pri tejto činnosti bude úzko spolupracovať so všetkými dotknutými rezortmi a výsledné informácie spracováva v spolupráci s kompetentnými ministerstvami a orgánmi trhového dozoru.  Zistené skutočnosti chce ministerstvo následne predkladať aj na rokovanie Cenovej rady vlády, prípadne aj na samotné rokovanie kabinetu.
(Zdroj: SME, HNONLINE)

Leniency program

30. 6. 2009 Podnikatelia, ktorým hrozí sankcia za dohodu obmedzujúcu konkurenciu na trhu, môžu po priznaní získať úľavu z pokuty alebo vyviaznu bez peňažného trestu. Vyplýva to z upravených pravidiel takzvaného leniency programu. Informáciu poskytol Protimonopolný úrad (PMÚ).
Úrad z trestu bude môcť zľaviť už vtedy, ak mu účastník kartelu poskytne informáciu o tom, kde nájde rozhodujúci dôkaz o nezákonnom konaní.
O leniency na Slovensku mohli doteraz žiadať iba podnikatelia, ktorí dodali priamy dôkaz o existencii kartelovej dohody. Nové podmienky, za ktorých môžu firmy požiadať o uplatnenie programu zhovievavosti sa začali využívať tento mesiac.
Leniency program umožňuje pokutu neuložiť alebo znížiť  tým podnikateľom, ktorí spolupracujú s úradom pri odhaľovaní a dokazovaní kartelových dohôd.  Firmy doteraz  žiadosť o jeho uplatnenie podložiť priamo dôkazom, ktorý preukazuje nezákonné konanie. Po novom však PMÚ prijíma žiadosti aj v prípadoch, keď podnikateľ predloží informácie pre vykonanie takzvanej cieľovej inšpekcie. Počas tejto inšpekcie  úrad následne zabezpečí rozhodujúci dôkaz o karteli.
Ak chce podnikateľ antimonopolnému úradu napomáhať pri odhalení kartelu, musí začať spolupracovať ako prvý z jeho účastníkov. Podľa nových pravidiel leniency programu stačí úplnú žiadosť o jeho uplatnenie podať na súťažnom orgáne v jednej krajine Európskej únie. V prípade, že účasť na programe chce rozšíriť aj na ďalšie štáty, stačí mu následne predložiť iba stručnejšiu súhrnnú žiadosť v príslušnej krajine.
(Zdroj: PRAVDA)
máj 2025
T po ut st št pi so ne
18 28 29 30 1 2 3 4
19 5 6 7 8 9 10 11
20 12 13 14 15 16 17 18
21 19 20 21 22 23 24 25
22 26 27 28 29 30 31 1
23 2 3 4 5 6 7 8
Dnes má meniny Bernard
1
Dôležitý termín
1
Sviatok
martinus
náš partner