Slovenská ekonomika sa stáva čoraz viac závislou od pracovnej sily z cudziny
24. 3. 2023
o slovenských automobiliek sa na pracovníkov zo zahraničia najviac spoliehajú nitriansky Jaguar Land Rover a trnavský Stellantis.
Slovenské firmy sa z roka na rok stále viac spoliehajú na zamestnancov zo zahraničia. Kým v roku 2012 pracovalo u nás iba 3310 cudzincov, v minulom roku to už bolo viac ako 22-tisíc. Počet pracovníkov spoza hraníc sa tak zvýšil za posledných 11 rokov takmer sedemnásobne. Navyše prichádzajú z čoraz vzdialenejších a exotickejších krajín. Donedávna prevládali pracovníci z Balkánu, predovšetkým zo Srbska alebo zo susednej Ukrajiny.
Tí zostávajú aj naďalej najpočetnejšou skupinou, avšak rozrastajú sa aj rady zamestnancov, ktorí pochádzajú z Indie, Kirgizska, Gruzínska či Kazachstanu. Podľa sociálneho analytika dôvodov takéhoto vývoja je viacero. „Na Slovensku máme v rámci veľkých regionálnych rozdielov výrazné disparity medzi ponukou práce a voľnou pracovnou silou. Tam, kde je najviac práce, je zväčša najmenšia miera nezamestnanosti. A zároveň tu máme aj výrazné kvalifikačné disparity. Voľné miesta vyžadujú buď inú, alebo vyššiu kvalifikáciu, ako nám ponúka armáda nezamestnaných.“ Druhým problémom podľa neho je, že sme už v podstate vyčerpali možnosti v rámci vnútornej migrácie za prácou. V neposlednom rade sú príčinou aj ponúkané mzdy, ktoré mnohokrát nedokážu kompenzovať náklady na presťahovanie sa občanov Slovenska za prácou, či nekvalita pracovného prostredia.
B
(Zdroj: aktuality.sk)
Prevencia kriminality a inej protispoločenskej činnosti
26. 12. 2008
Od 1. januára začne platiť nový zákon o prevencii kriminality a inej protispoločenskej činnosti. Centrá prevencie kriminality budú pôsobiť na obvodných a krajských úradoch. Zamerané budú nielen na všeobecnú prevenciu kriminality ale aj na prevenciu drogových závislostí.
GECF - Nová organizácia krajín vyvážajúcich plyn
24. 12. 2008
Ministri ropného priemyslu 14 štátov podpísali v utorok v Moskve dohodu o vytvorení medzinárodnej organizácie krajín vyvážajúcich plyn GECF (Gaz Exporting Countries Forum).
Jej sídlom sa stáva katarská Dauha. Formálne GECF existovalo už od roku 2001,
ale až teraz dostalo pevnú organizačnú a riadiacu štruktúru.
Slovenskými euromincami sa môže platiť až od 1. januára
24. 12. 2008
Za zneužitie euromincí pred týmto dátum hrozí pokuta. Platenie euromincami, ktoré občania získali vo forme štartovacích balíčkov už v tomto období, môže byť potrestané až do výšky päťtisíc korún. Upozornenie, že uvedené mince budú zákonným platidlom až od 1. januára 2009 je na každom balíčku.
Za zneužitie štartovacích balíčkov sa považuje aj použitie
slovenských euromincí pri platbe v Rakúsku. Na túto skutočnosť boli upozornené
rakúske banky, zmenárne aj obchodníci.
Slovenské jednoeurové a dvojeurové mince zobrazujú erbové
znamenie štátneho znaku Slovenska - dvojkríž na trojvrší. Na minciach v hodnote
desať, dvadsať a päťdesiat centov je vyobrazený Bratislavský hrad. Na jedno,
dvoj a päťcentových minciach je vyobrazený
tatranský štít Kriváň.
Kia "zoštíhli" pracovný čas
23. 12. 2008
Juhokórejskú automobilku Kia a jej dcérsku spoločnosť Hyundai tiež zasiahla finančná kríza.