Slovenská ekonomika rastie viac, NBS tohtoročný odhad zlepšila
21. 12. 2018
Rast slovenskej ekonomiky má v tomto roku dosiahnuť 4,2 percenta. Vyplýva to z najnovšej strednodobej predikcie Národnej banky Slovenska, ktorá pre rok 2018 zlepšila odhad rastu hrubého domáceho produktu (HDP) o 0,2 percentuálneho bodu oproti predchádzajúcej predikcii.
Pomôže nová automobilka. NBS pristúpila k zvýšeniu odhadu rastu ekonomiky Slovenska na 4,2 percenta v tomto roku a v roku 2019 by dynamika HDP mala kulminovať na úrovni 4,3 percenta, a to vplyvom nábehu produkcie novej automobilky. Slovenská ekonomika by sa mala aj vplyvom cyklického oslabovania spomaliť na štyri percentá v roku 2020 a 3,1 percenta v roku 2021, kedy by mali odznieť efekty vzhľadom na automobilový priemysel. "Makroekonomický vývoj Slovenskej republiky ovplyvňuje zmierňovanie zahraničného dopytu a slabší vývoj v eurozóne v treťom štvrťroku 2018," poznamenal guvernér NBS Jozef Makúch.
Prísne emisné štandardy ekonomike neškodili. Slovenská ekonomika však podľa neho profitovala z dynamického vývozu automobilov, keďže nové modely produkované na Slovensku už spĺňali prísnejšie emisné štandardy a nedošlo tak k prepadu produkcie ako vo viacerých iných európskych krajinách. Centrálna banka očakáva, že sa nárast výrobných kapacít odzrkadlí aj vo vyššom domácom dopyte, keď sa príjmový efekt premietne do zrýchlenia súkromnej spotreby.
V budúcom roku. "Slabší zahraničný dopyt sa však v horizonte prognózy prejavil v zmiernení odhadu dynamiky exportov, v dôsledku čoho sa znížil aj odhad rastu ekonomiky na rok 2019 v porovnaní s predchádzajúcou predikciou," ozrejmil Makúch. Vývoj na trhu práce naznačil podľa centrálnej banky mierne spomalenie rastu zamestnanosti, čo súvisí predovšetkým s nedostatkom pracovných síl.
Platy porastú pomalšie. "Zvyšujúci sa dopyt po pracovnej sile sa prejavuje v náraste platov, ku ktorému výrazne prispieva aj verejný sektor. Po odznení tohto vplyvu a v dôsledku zmierňovania rastu ekonomiky by sa mal rast miezd tiež postupne spomaľovať v strednodobom horizonte," skonštatoval guvernér NBS. Podobný vývoj sa pritom očakáva aj v zamestnanosti. Najmä vplyvom napätia na trhu práce a horšieho demografického vývoja sa bude podľa Makúcha v menšej miere dariť zapĺňať pracovné miesta, a to aj napriek znižovaniu miery nezamestnanosti až na úroveň 5,5 percenta v roku 2021. Inflácia by mala dosahovať úrovne v blízkosti 2,6 percenta. Pri znižujúcich sa príspevkoch cien energií by mal byť inflačný impulz v horizonte predikcie tvorený dopytovou infláciou, ktorá by mala byť podporovaná rastom disponibilného príjmu a konečnej spotreby.
(Zdroj: ekonomika.sme.sk)
Štátna poisťovňa nebude robiť pri Zväze ambulantných poskytovateľov kompromisy
21. 12. 2018
Všeobecná zdravotná poisťovňa (VšZP) nebude robiť kompromisy pri rokovaní so Zväzom ambulantných poskytovateľov (ZAP). Na tlačovej besede o tom informovala generálna riaditeľka VšZP Ľubica Hlinková. Poisťovňa odmieta finančné dorovnanie ambulanciám od 1 júla, kedy členovia ZAP-u vypovedali zmluvu. Pacient ako rukojemník. Podľa VšZP je dôsledkom krokov ZAP neodôvodnené branie pacienta za rukojemníka, šírenie poplašnej správy, poškodzovanie mena poisťovne a nekalý spôsob rokovania.
Keď teraz poisťovňa komunikuje s poskytovateľmi, tí podľa Hlinkovej zisťujú, že podmienky v zmluvách sú výhodné, vzápätí na to ZAP a Slovenská lekárska komora (SLK) oslovuje poskytovateľov s tým, aby nanovo vypovedali zmluvy.
"Nie je to už o VšZP, o podmienkach ktoré dávame," tvrdí Hlinková. ZAP podľa nej chce ukázať svojim členom, že vie dohodnúť niečo naviac, poisťovňa mu to však zákonne uhradiť nemôže. Do konca roka. Vo štvrtok bude poisťovňa so ZAP-om rokovať. Verejný prísľub uhradiť starostlivosť o pacientov lekárom, ktorí zmluvu vypovedali, bude platiť do konca roka. Hlinková podľa vlastných slov urobí všetko pre to, aby boli do konca roka podpísané zmluvy. Od januára bude VšZP platiť nezmluvného zdravotného poskytovateľa ako nezmluvného. Podľa generálnej riaditeľky bude mať pacient kam ísť, lekár má povinnosť ošetriť pacienta. Takmer tisíc preplatených bločkov. Poisťovňa bude pacientov informovať, čo robiť ďalej. Bude ich inštruovať, kam môžu ísť, na čo majú nárok, čo budú mať hradené a v akých výškach. VšZP bude komunikovať aj s vyššími územnými celkami, ktorí budú komunikovať s poskytovateľmi. Hlinková tvrdí, ze to bude pre poisťovňu veľká záťaž, predpokladá však, že budú k dispozícii na všetkých pobočkách.
"My sme presvedčení o tom, že do konca tohto roku prevažná väčšina lekárov zmluvy podpíše," uviedol podpredseda predstavenstva VšZP Milan Horváth. Podľa neho VšZP nepredpokladá, že bude verejný prísľub predlžovať.
VšZP aktuálne eviduje 923 bločkov, ktoré vypísali ambulancie ZAP na preplatenie v poisťovni.
(Zdroj: ekonomika.sme.sk)
Zamestnanci vo výkone práce vo verejnom záujme
20. 12. 2018
Príspevok na rekreáciu zamestnancov sa bude vzťahovať aj na zamestnancov pri výkone práce vo verejnom záujme podľa zákona o výkone práce vo verejnom záujme a doplnením osobitných zákonov.
Rekreácia sa bude vzťahovať na zákon č. 55/2017 Z. z. o štátnej službe, zákon č. 73/1998 Z. z. o štátnej službe príslušníkov Policajného zboru, Slovenskej informačnej služby, Zboru väzenskej a justičnej stráže a Železničnej polície, zákon č. 200/1998 Z. z. o štátnej službe colníkov, zákon č. 315/2001 Z. z. o Hasičskom a záchrannom zbore, zákon č. 281/2015 Z. z. o štátnej službe profesionálnych vojakov. Zákon sa teda bude vzťahovať aj na štátnych zamestnancov, príslušníkov Policajného zboru, príslušníkov Slovenskej informačnej služby, príslušníkov Národného bezpečnostného úradu, príslušníkov Zboru väzenskej a justičnej stráže, colníkov, príslušníkov Hasičského a záchranného zboru, príslušníkov Horskej záchrannej služby a profesionálnych vojakov.
Sociálny fond – zmeny
19. 12. 2018
Novelou zákona o podpore cestovného ruchu sa mení a dopĺňa zákon o sociálnom fonde.
Doplnením zákona č. 152/1994 Z. z. o sociálnom fonde bude umožnené použiť príspevok zo sociálneho fondu aj na rekreácie zamestnancov nad rozsah ustanovený Zákonníkom práce a inými osobitnými predpismi týkajúcimi sa tohto príspevku na rekreáciu zamestnancov.
Podpora cestovného ruchu
18. 12. 2018
Cieľom novely zákona č. 91/2010 Z. z. o podpore cestovného ruchu, ktorá nadobudne účinnosť 1. 1. 2019, je podpora domáceho cestovného ruchu prostredníctvom zavedenia nových nástrojov financovania rozvoja cestovného ruchu.
Medzi nové nástroje financovania cestovného ruchu patria rekreačný poukaz, podpora rozvoja cykloturistiky a poskytovanie investičnej pomoci pre oblasť cestovného ruchu.
Rekreačný poukaz v spojitosti so zavedením nového inštitútu do Zákonníka práce (príspevku na rekreáciu zamestnancov) vytvorí možnosť a zvýši motiváciu pre ekonomicky aktívnych obyvateľov a ich najbližších rodinných príslušníkov stráviť dovolenku v Slovenskej republike za finančne zvýhodnených podmienok. Podpora rozvoja cykloturistiky reflektuje na výrazne stúpajúci záujem o cykloturistiku v Slovenskej republike a skutočnosť, že turisti sa neraz stretávajú s chýbajúcim zázemím alebo nedostatočným či neexistujúcim značením cyklotrás. Súčasťou podpory domáceho cestovného ruchu budú aj investičné pomoci umožňujúce investície napríklad do infraštruktúry, ktorá vytvára predpoklady pre zvýšenú atraktivitu destinácií, ktoré majú stimulovať zvýšenie počtu prenocovaní na území Slovenskej republiky a rozvoj nadväzujúcich služieb.