Zverejňovanie poradia okresov
Ministerstvo investícií bude na ročnej báze na svojom webovom sídle zverejňovať poradie okresov v zozname vybraných okresov zoradených podľa ukazovateľa...
Zákon o štátnych symboloch Slovenskej republiky
Cieľom novely zákona č. 63/1993 Z. z. o štátnych symboloch je zavedenie povinnosti označiť všetky budovy vo vlastníctve štátu štátnou vlajkou Slovenskej...
Nové členenie stavieb
Podľa novej Vyhlášky Úradu pre územné plánovanie a výstavbu Slovenskej republiky č. 59/2025 Z. z. o členení stavieb Úrad pre územné plánovanie a výstavbu...
Štruktúra a prevádzka informačného systému územného...
Vyhláška Úradu pre územné plánovanie a výstavbu Slovenskej republiky č. 60/2025 Z. z. o štruktúre a prevádzke informačného systému územného plánovania...
Linka 116117 – linka pomoci
Linka pomoci je určená na odľahčenie linky tiesňového volania 155 (ďalej len „LTV155“), ktorá často čelí preťaženiu v dôsledku vysokého počtu volaní. Novela...

Murphy radí

Hlúposti sa medze nekladú

Nesťažuj si, že máš za šéfa poleno, mohol by si dostať workoholika.

Najľahšie sa daruje to, čo ti nepatrí. Ide o pradávnu obyčaj, ktorá dnes prežíva renesanciu, a ktorú niektorí dokonca zlepšili tak, že predávajú, čo im nepatrí.

Ak sa človek prestane mať na pozore, môže prísť nielen o živobytie, ale i o život.

(Murphyho zákony v bájkach)
Murphyho vynálezy

Predtým, ako si začnete strihať nechty, natrite ich na červeno – ľahšie ich potom nájdete na koberci.

Ak sa niekto dusí kockou ľadu, najľahšie mu pomôžete tak, že mu do hrdla nalejete vriacu vodu – ľad sa roztopí takmer okamžite.

Vodotesné čajové vrecko ušetrí nervy všetkým, ktorí prácne lovia čajové vrecko na dne čajníka.

(Murphyho zrnká II)
Murphy a šťastie

Hlúposť je nevyliečiteľná choroba.

Tam, kde je hlúposť dostatočným vysvetlením, netreba hľadať iné vysvetlenia.

Na to, aby človek mal šťastie nestačí byť hlúpym.

(Murphyho Zbierka zákonov)
Zákony života

Okolnosti sa vždy usporiadajú tak, aby privodili katastrofu.

Najjednoduchšie je to, čo vyzerá najzložitejšie.

Dajte veciam pokoj – ony samy vedia, kedy je najpríhodnejší čas na pokazenie!

(Murphyho zákonník)
Márnivosť môže byť nebezpečná

Ak si nevieš pomôcť sám, sotva ti pomôžu iní. Len blázni sa uchádzajú o pomoc u tých, ktorí dokážu len škodiť.

V prvom kole vždy vyhráva krása tela. Občas dôjde aj na druhé kolo a tam jednoznačne vyhráva krása ducha. Problém je len v tom, že dnes sa nikomu nechce čakať na druhé kolo.

Klamstvo, ktoré sa nedá dokázať, má cenu pravdy.

(Murphyho zákony v bájkach)

Saldo zahraničného obchodu Slovenska bolo mierne aktívne

7. 10. 2022 Saldo zahraničného obchodu Slovenska bolo v júli 2022 mierne aktívne, na negatívnom sedemmesačnom výsledku sa to neprejavilo. Informoval o tom Štatistický úrad Slovenskej republiky v podrobnej správe. Najvýraznejšiu pasívnu bilanciu v zahraničnom obchode za sedem mesiacov roka 2022 mala lovenská republika s Ruskou federáciou, Kórejskou republikou a s Čínou. Vývoz výrazne prevýšil dovoz v obchodovaní najmä s Nemeckom, Maďarskom a s Českom.
Na základe spresnených údajov v júli 2022 celkový vývoz tovaru medziročne vzrástol o 17 percent na 7,88 miliardy eur. Celkový dovoz sa zároveň zvýšil o 16,7 percenta na 7,86 miliardy eur. Saldo zahraničného obchodu tak bolo v júli 2022 aktívne.
Napriek tomu, že v júli vývoz mierne prevýšil dovoz, výsledok kumulovaného salda zahraničného obchodu to výraznejšie neovplyvnilo, takže za január až júl roka 2022 bolo pasívne v objeme 1,76 miliardy eur.
Najväčšie pasívne saldo mala Slovenská republika s Ruskou federáciou (4,64 miliardy eur), Kórejskou republikou (3,13 miliardy eur), Čínou (2,75 miliardy eur), Vietnamom (2,4 miliardy eur), Taiwanom (335,2 milióna eur), Malajziou (317,7 milióna eur) a Bangladéšom (241 milióna eur).
Najväčšie aktívne saldo bolo s Nemeckom (3,71 miliardy eur), Maďarskom (2,33 miliardy eur), Českom (1,89 miliardy eur), Francúzskom (1,77 miliardy eur), Rakúskom (1,69 miliardy eur), Poľskom (1,53 miliardy eur), Spojeným kráľovstvom (1,39 miliardy eur), Spojenými štátmi americkými (1,1 miliardy eur), Talianskom (1,02 miliardy eur), Rumunskom (542,2 milióna eur) a Španielskom (519,7 milióna eur).
V
(Zdroj: hnonline.sk)

Nová kríza by nás zasiahla viac

26. 9. 2019 Písal sa rok 2008. Slovenský verejný dlh nedosahoval ani 30 percent a vyhliadky boli viac než pozitívne. Spočiatku sa totiž zdalo, že ekonomika bude pokračovať v silnom raste, najmä vďaka nábehu výroby novej automobilky PSA Groupe a začiatku výroby modelu Audi Q7 v bratislavskom Volkswagene. V priebehu roka sa však situácia zmenila a v tom nasledujúcom sa hospodárstvo prepadlo. Prišla kríza, na konci ktorej sa verejný dlh zdvojnásobil a dosiahol 60 percent.
Ak by sa podobná situácia zopakovala dnes a dlh by narástol rovnako, mali by sme vážne problémy. Ako totiž upozornil viceguvernér Národnej banky Slovenska Ľudovít Ódor, presiahol by bezpečné hranice. Jeho rast by bol však zrejme ešte výraznejší ako pred dekádou.
(Zdroj: hnonline.sk)

Košická župa chce odkúpiť U. S. Steel. Ponúkla jedno euro

23. 9. 2019 ​Odvoláva sa na vyjadrenie košického župana Rastislava Trnku. „Vzhľadom na predchádzajúcu diskusiu o investičnom dlhu a ekonomických problémoch, s ktorými U. S. Steel bojuje, sme vedeniu spoločnosti ponúkli pomocnú ruku. Aby sme predišli následným problémom a uchránili zamestnanosť v kraji, zatiaľ neoficiálne sme ponúkli odkúpenie závodu U. S. Steel Košice za obdobných podmienok ako v srbskom Smeredeve, kde prešli oceliarne do rúk verejného sektora za 1 dolár,“ tvrdí Trnka.
Kraj v stanovisku tvrdí, že sa obáva o osud fabriky, ktorá je najväčším zamestnávateľom v regióne. U. S. Steel ohlásil prepustenie 2 500 zamestnancov do roku 2021. Kraj vidí problém, aj v miliardovom investičnom dlhu spoločnosti a v znižovaní konkurencieschopnosti fabriky. "Nazdávame sa, že hlavne nízka miera investícií do modernizácie a rozvoja podniku má za následok znižovanie konkurencieschopnosti U. S. Steel na trhu,“ poznamenal Trnka.
(Zdroj: hnonline.sk)

Dôchodkový automat je zrušený, odchod do penzie určí tabuľka

20. 9. 2019 Parlament normu schválil spolu s pozmeňujúcim návrhom z výborov. Určovanie dôchodkového veku na základe automatu sa zruší v dôsledku ústavného zastropovania dôchodkového veku na 64 rokov. Presne každý ročník sa dozvie svoj dôchodkový vek za výchovu dieťaťa z tabuľky, ktorá je súčasťou novely zákona o sociálnom poistení. Parlament v utorok právnu normu schválil spolu s pozmeňujúcim návrhom z výborov. Ruší sa kritérium strednej dĺžky života.
Návrh si osvojuje pripomienky ministerstva práce k tejto novele, ktoré predložilo na rokovanie vlády. Dôvodom na zadefinovanie výchovy dieťaťa, ako aj podmienok na znížený dôchodkový vek je ústavné zastropovanie dôchodkového veku na 64 rokov. Rezort práce už v júli tohto roka avizoval, že má ambíciu vyriešiť veľké skoky pri dôchodkovom veku matiek s dvoma deťmi, ktoré sa narodili v rokoch 1958, 1959 a 1960, a zohľadňovanie výchovy detí pri dotknutých ročníkoch. Po novom sa má upustiť od každoročného určovania dôchodkového veku v závislosti od strednej dĺžky života zisteného Štatistickým úradom SR. Ide o tzv. dôchodkový automat. Namiesto toho návrh hovorí o pevnom ustanovení dôchodkového veku pre všetky skupiny poistencov v členení na ročníky, pohlavie a počet vychovaných detí priamo v prílohe zákona o sociálnom poistení. Tabuľka sa má týkať mužov aj žien. Napríklad dôchodkový vek ženy narodenej v roku 1958 má byť 62 rokov a 8 mesiacov, pričom, ak vychovala jedno dieťa, má byť 62 rokov a 7 mesiacov, za výchovu päť alebo viac detí má byť 59 rokov. V prípade žien narodených v roku 1966 a viac má byť dôchodkový vek 64 rokov, za výchovu jedného dieťaťa má ísť do dôchodku v 63 rokoch a šiestich mesiacoch, za výchovu päť a viac detí má byť 62 rokov a šesť mesiacov. Definícia výchovy dieťaťa. Okrem toho sa má novelou upraviť definícia pojmu výchova dieťaťa, ako aj vznik a rozsah právnych účinkov dovŕšenia a určenia dôchodkového veku, resp. priznania dôchodku. Definícia výchovy sa má týkať vlastného, osvojeného aj zvereného dieťaťa do náhradnej starostlivosti rodičov. Jednou z podmienok výchovy je napríklad to, že sa poistenec bude musieť o dieťa starať najmenej desať rokov, kým nenadobudne plnoletosť, alebo najmenej päť rokov, ak sa o dieťa začal starať po dovŕšení ôsmich rokov dieťaťa. Započítavať sa však má aj obdobie, počas ktorého sa rodič nemohol o dieťa starať pre nepriaznivý zdravotný stav, alebo muselo byť dieťa umiestnené do ústavnej starostlivosti zdravotníckeho zariadenia. Podmienky výchovy jedného a toho istého dieťaťa môžu splniť aj dvaja poistenci, teda napríklad manželia. Rovnaké obdobie výchovy toho istého dieťaťa však má byť zohľadnené len jednému poistencovi, prednostne žene. V prípade mužov sa však má pri dôchodkovom veku prihliadať na osobitné životné situácie, ako je napríklad úmrtie matky.
(Zdroj: ekonomika.sme.sk)

Vyrovnaný rozpočet definitívne nebude, ekonomika prudko spomalila

20. 9. 2019 Rast HDP v tomto roku 2,4 HDP. "Deficit na rok 2019 bude nula, celá nula a Slovensko tak prvýkrát v histórii neminie viac ako dosiahne na svojich príjmoch," povedal ešte vlani v novembri premiér Peter Pellegrini (Smer-SD). Desať mesiacov na to jeho slová definitívne neplatia. To, o čom sa hovorilo už dlhšie, potvrdil minister financií Ladislav Kamenický. Rozpočet v tomto roku na nule neskončí. "Cieľ, bohužiaľ, nesplníme, hospodárenie skončí opäť v mínuse,“ vyhlásil minister bez toho, aby spresnil konkrétne čísla. Rada pre rozpočtovú zodpovednosť však odhaduje deficit vo výške 1,1 miliardy eur.
Jedným z dôvodov je prudké spomalenie ekonomiky Slovenska. Tá v tomto roku podľa odhadov analytikov z Inštitútu finančnej politiky pri ministerstve financií porastie len o 2,4 percenta. A ďalej má spomaľovať aj v budúcom roku. Kamenický sa snažil budúcoročnému rozpočtu pomôcť zvýšením spotrebnej dane z tabakových výrobkov, ktorá mala zdražieť cigarety. Tento krok mal do štátnej kasy priniesť navyše viac ako sto miliónov eur. Proti tomu sa výrazne ohradil šéf SNS Andrej Danko a začal poukazovať na vážne porušenie koaličnej zmluvy. Kamenický pred Dankom pravdepodobne cúvne. Najnovší odhad rastu HDP z dielne ministerstva financií nie je veľkým prekvapením. Rezort už dávnejšie pripúšťa, že ekonomika Slovenska spomaľuje. Ešte na konci minulého roka prognózoval, že bude rásť o 4,5 percenta, s čím sa počítalo aj pri zostavovaní rozpočtu na tento rok. Už vo februári prognózu rastu upravil na štyri percentá, v júni následne na 3,5 percenta. S nižším rastom rátali aj súkromné banky. V auguste odhadli, že ekonomika tento rok vzrastie len o 2,8 percenta HDP. Ešte v júni očakávali rast na úrovni 3,4 percenta. Ku korekcii pristúpili bankoví analytici po tom, čo Štatistický úrad zverejnil makroekonomické údaje za druhý štvrťrok. Podľa neho HDP za toto obdobie narástlo o dve percentá. "Spomalenie ekonomiky bude znamenať nižší rast príjmov a životnej úrovne, ako sme predpokladali pred niekoľkými mesiacmi. Preto tiež môže znamenať finančné problémy pre niektoré firmy, bežných ľudí ale i verejné financie" povedal analytik VÚB banky Michal Lehuta. Ekonomika spomaľuje najmä pre nižší zahraničný dopyt, v Nemecku a v eurozóne vidieť vplyv neistoty z odchodu Veľkej Británie z Európskej únie či obchodné vojny, vymenúva analytička Slovenskej sporiteľne Mária Valachyová. Obchodná vojna zúri najmä medzi Čínou a USA. Od začiatku septembra platia 15-percentné clá z dielne amerického prezidenta Donalda Trumpa na veľkú časť tovaru dovážaného z Číny. Obchodná vojna je jedným z dôvodov poklesu ekonomiky Nemecka, ktoré smeruje do recesie. V druhom štvrťroku HDP krajiny kleslo o 0,1 percenta. Nemecko je pritom najdôležitejším obchodným partnerom Slovenska. Firmy zo Slovenska tam za vlaňajšok vyviezli tovar za viac ako 17 miliárd eur, čo je viac ako pätina z celkového vývozu.
(Zdroj: ekonomika.sme.sk)
máj 2025
T po ut st št pi so ne
18 28 29 30 1 2 3 4
19 5 6 7 8 9 10 11
20 12 13 14 15 16 17 18
21 19 20 21 22 23 24 25
22 26 27 28 29 30 31 1
23 2 3 4 5 6 7 8
Dnes má meniny Blažena
1
Dôležitý termín
1
Sviatok
martinus
náš partner