Saldo zahraničného obchodu Slovenska bolo mierne aktívne
7. 10. 2022
Saldo zahraničného obchodu Slovenska bolo v júli 2022 mierne aktívne, na negatívnom sedemmesačnom výsledku sa to neprejavilo. Informoval o tom Štatistický úrad Slovenskej republiky v podrobnej správe.
Najvýraznejšiu pasívnu bilanciu v zahraničnom obchode za sedem mesiacov roka 2022 mala lovenská republika s Ruskou federáciou, Kórejskou republikou a s Čínou. Vývoz výrazne prevýšil dovoz v obchodovaní najmä s Nemeckom, Maďarskom a s Českom.
Na základe spresnených údajov v júli 2022 celkový vývoz tovaru medziročne vzrástol o 17 percent na 7,88 miliardy eur. Celkový dovoz sa zároveň zvýšil o 16,7 percenta na 7,86 miliardy eur. Saldo zahraničného obchodu tak bolo v júli 2022 aktívne.
Napriek tomu, že v júli vývoz mierne prevýšil dovoz, výsledok kumulovaného salda zahraničného obchodu to výraznejšie neovplyvnilo, takže za január až júl roka 2022 bolo pasívne v objeme 1,76 miliardy eur.
Najväčšie pasívne saldo mala Slovenská republika s Ruskou federáciou (4,64 miliardy eur), Kórejskou republikou (3,13 miliardy eur), Čínou (2,75 miliardy eur), Vietnamom (2,4 miliardy eur), Taiwanom (335,2 milióna eur), Malajziou (317,7 milióna eur) a Bangladéšom (241 milióna eur).
Najväčšie aktívne saldo bolo s Nemeckom (3,71 miliardy eur), Maďarskom (2,33 miliardy eur), Českom (1,89 miliardy eur), Francúzskom (1,77 miliardy eur), Rakúskom (1,69 miliardy eur), Poľskom (1,53 miliardy eur), Spojeným kráľovstvom (1,39 miliardy eur), Spojenými štátmi americkými (1,1 miliardy eur), Talianskom (1,02 miliardy eur), Rumunskom (542,2 milióna eur) a Španielskom (519,7 milióna eur).
V
(Zdroj: hnonline.sk)
Zodpovedné správanie odberateľov plynu je kľúčové pre udržanie plynulých dodávok
12. 1. 2009
Plynárenský systém sa zatiaľ vďaka zdrojom uloženým v podzemných zásobníkoch a pomoci zahraničných akcionárov SPP nezrútil. SPP však stále hľadá dodatočné zdroje dodávok zemného plynu.
V platnosti
zostáva obmedzujúci odberový stupeň č. 8 a základná vykurovacia krivka č. 1, to
znamená bez obmedzenia odberu plynu. Po
obnovení dodávok plynu z Ruska bude možné odberový stupeň 8 znížiť na stupeň
číslo 3, ktorý znamená, že priemyselní odberatelia sa budú môcť vrátiť k
štandardnému výrobnému režimu.
Prechod na euro pocítili aj policajti
9. 1. 2009
V súvislosti s prechodom na euro dostali policajti viac hlásení o nezvyčajných finančných operáciách ako inokedy. Povinnosť hlásiť nezvyčajné operácie majú banky zo zákona.
Čo je nezvyčajné vyhodnocujú samy
banky. Majú na to špeciálne oddelenia. Riaditeľ finančnej polície hovorí, že v
praxi sa im zatiaľ nepotvrdila hypotéza o praní špinavých peňazí. Napriek tomu
by polícia privítala zákon o
preukazovaní pôvodu majetku.
Monitorovanie tokov plynu z Ruska do Európy
9. 1. 2009
Hovorca ruského premiéra dnes potvrdil, že súhlasí s tým, aby pozorovatelia vrátane zástupcov Európskej komisie, Ruska a Ukrajiny monitorovali toky plynu z Ruska do Európy.
Tento obrat otvára cestu pre
ukončenie energetickej krízy, ktorá zasiahla Európu po zastavení dodávok
ruského plynu.
Traja najväčší výrobcovia počítačov prepúšťajú
9. 1. 2009
Hospodárska kríza sa dotkla aj troch najväčších výrobcov počítačov, Hewlett-Packard, Dell a Lenovo.
Prepúšťajú zamestnancov a výrobu
presúvajú do krajín s nižšími nákladmi. Zhodne argumentujú tým, že kroky sú
potrebné na udržanie konkurencieschopnosti. Slovenska by sa tieto opatrenia
zatiaľ dotknúť nemali.