Rast slovenskej ekonomiky tento rok zrýchli, inflácia spomalí, hovorí analytik
8. 1. 2024
Inflácia bude nižšia aj v dôsledku regulácie cien energií. Rast slovenskej ekonomiky môže v tomto roku zrýchliť na 2 % z odhadovaného 1,1 % v minulom roku. Podporený bude spotrebou domácností vďaka rastu reálnych miezd, ako aj investičnou aktivitou najmä cez Plán obnovy. V závere roka môže pomôcť aj očakávané oživenie v zahraničných ekonomikách, predpokladá analytik Slovenskej sporiteľne Matej Horňák.
„Predpokladáme, že inflácia v tomto roku výraznejšie spomalí, z dvojciferných úrovní by mohla poklesnúť až smerom k štyrom percentám," priblížil. Inflácia bude nižšia aj v dôsledku regulácie cien energií. V dôsledku toho sa podľa analytika odkladá do budúcnosti nevyhnutné dorovnanie trhovej úrovne týchto cien. Ceny komodít sa postupne upokojujú, do popredia sa naopak dostanú mzdovo-inflačné tlaky.
Trh práce ostane aj v roku 2024 napätý a miera nezamestnanosti nízka. „Zamestnávatelia budú naďalej bojovať so štrukturálnymi problémami (nedostatok kvalifikovanej pracovnej sily) a nič nenasvedčuje zlepšeniu situácie, práve naopak," konštatoval Horňák, pričom upozornil na rast odchodov do dôchodku a nízky prílev zahraničnej pracovnej sily.
Napätá situácia spojená s nedostatkom pracovníkov spolu s dlhším obdobím zvýšenej inflácie bude podľa ekonóma motivovať zamestnancov k vyšším mzdovým požiadavkám. "Predpokladáme, že nominálne mzdy môžu v priemere narásť v tomto roku o 7,5 %. Toto percento by zabezpečilo aj svižný nárast reálnych miezd o viac než tri percentá, čiastočne vykrývajúci dlhšie obdobie poklesu kúpyschopnosti," priblížil.
Vládu čaká podľa Horňáka v ekonomickej oblasti tento rok viacero výziev. Bude musieť riešiť zhoršenú udržateľnosť verejných financií, a to aj pod hrozbou procedúry nadmerného deficitu a nižších ratingov. „Okrem pokračovania v Pláne obnovy bude musieť aj naštartovať čerpanie eurofondov z nového programového obdobia 2021 - 2027, kde sme už za polovicou, no čerpanie prakticky nezačalo. V centre záujmu ostane energetika - finišovanie 4. bloku Mochoviec a potreba zintenzívnenia zelenej transformácie na Slovensku," doplnil analytik.
S
(Zdroj: aktuality.sk)
Zotavenie z koronakrízy nebude také rýchle, ako očakával Heger
2. 12. 2020
Slovenská ekonomika v roku 2020 klesne o 6,3 percenta. Na budúci rok však ožije a vzrastie približne o 2,7 percenta, v roku 2022 sa tempo jej rastu zrýchli na 4,3 percenta. Uviedla to vo svojej najnovšej decembrovej prognóze Organizácia pre hospodársku spoluprácu a rozvoj (OECD) so sídlom v Paríži.
Slovensko tak čaká pomalšie zotavenie v porovnaní s tým, čo predpovedá ministerstvo financií. To síce na základe septembrovej prognózy očakáva, že slovenská ekonomika sa prepadne v tomto roku o 6,7 percenta. To je o 0,4 percentuálneho bodu viac ako podľa OECD.
Zásadný rozdiel je však v budúcom roku. Tam je rezort Eduarda Hegera podstatne optimistickejší, keď prognózuje rast HDP na úrovni 5,5 percenta. Podľa OECD sa budeme zotavovať o 1,8 percentuálneho bodu pomalším tempom.
V
O prácu mali prísť takmer všetci. Decodom sa napokon podarilo zachrániť
2. 12. 2020
Slovenský výrobca nábytku Decodom v marci ohlásil masívne prepúšťanie. O prácu malo prísť 903 zo 1 170 ľudí. Počas prvej vlny koronavírusu mal výrobca svoje predajne zatvorené sedem týždňov a po ich znovuotvorení zaznamenal prepad návštevnosti o 20 percent. Zdá sa však, že reorganizácia, štátna pomoc a vyšší online predaj situáciu zachránili. Firme sa tak podarilo udržať 800 pracovných miest.
Online predaj sa po opätovnom rozbehnutí prevádzok dokonca zdvojnásobil. V rámci tejto stratégie výrobca od novembra spustil aj predaj kuchýň na mieru cez internet.
"Na začiatku sme sa sústredili na najdôležitejšie, aby sme novú situáciu zvládli. Všetkým pracovníkom sme načas vyplatili mzdy, na základe dobrých vzťahov s dodávateľmi sme si dohodli dlhšiu dobu splatnosti, s bankami a štátom sme nastavili splátkové kalendáre a zároveň nám niektorí zahraniční odberatelia poslali úhrady v predstihu. To bol pre Decodom veľmi dobrý signál," povedal Jozef Tanzer, nový generálny riaditeľ Decodomu, ktorý do spoločnosti nastúpil ako krízový manažér.
"Následne sme pristúpili ku kompletnej reorganizácii fungovania spoločnosti na všetkých úrovniach – od manažmentu, cez výrobu až po predaj a klientský servis,“ dodal Tanzer.
„V posledných dňoch sme sfinalizovali aj dohody s viacerými financujúcimi bankami. Ozdravný proces spoločnosti je náročný a finančne nákladný, aj preto si vyžaduje špeciálny prístup, vysokú profesionalitu a flexibilitu bankových inštitúcií,“ uviedol.
V
Nový zákon o teste proporcionality v oblasti regulácie povolaní
30. 11. 2020
Zákon všeobecne upravuje jednotlivé kritériá, podľa ktorých sa majú posudzovať budúce nové regulácie povolaní, ako aj zmeny v rozsahu a obsahu regulácie doteraz regulovaných povolaní.
Hoci uvádzané kritériá posudzovania existujú aj teraz a čiastkovo sú upravené v iných právne záväzných dokumentoch, ide o prvú ucelenú právnu úpravu venovanú len zásade proporcionality. Zákon s komplexným obsahom posudzovania proporcionality v slovenskom právnom poriadku doteraz nebol. Ustanovenie podmienok upravujúcich prístup na trh, reguláciu prístupu k povolaniam a výkonu povolaní, napríklad architektov, reštaurátorov, daňových poradcov, farmaceutov, lekárov, kominárov, stavebných inžinierov, veterinárnych lekárov, sestier a ďalších povolaní (napríklad živností), je uvedené v príslušných právnych predpisoch. Zásada proporcionality je jednou zo všeobecných zásad práva Európskej únie, ktorá sa musí uplatňovať pri každom vnútroštátnom regulačnom opatrení, ktorého následkom je obmedzenie voľného výkonu povolania, voľného pohybu pracovníkov, slobody usadiť sa a slobody poskytovať služby na vnútornom trhu Európskej únie. Požiadavka na povinný test proporcionality má za cieľ odstrániť existujúce neodôvodnené alebo neprimerané prekážky pri uplatňovaní základných práv a slobôd v členských štátoch.
Regulácia povolaní v Slovenskej republike sa týka všetkých štátnych orgánov príslušných na vydávanie vnútroštátnych regulačných opatrení pre jednotlivé povolania a vnútorných predpisov právnickej osoby, v ktorej registrácia alebo členstvo je podmienkou na výkon regulovaného povolania. V rámci prípravy novej regulácie a pri posudzovaní zmien v existujúcej regulácii povolania musí každý príslušný štátny orgán zabezpečiť riadne fungovanie trhu, zaručiť transparentnosť a vysokú úroveň ochrany spotrebiteľov.
K
Uznávanie dokladov o vzdelaní a o uznávanie odborných kvalifikácií
30. 11. 2020
Zákon č. 422/2015 Z. z. o uznávaní dokladov o vzdelaní a o uznávaní odborných kvalifikácií a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov vytvoril v Slovenskej republike ucelený a prehľadný spoločný legislatívny rámec pre problematiku uznávania dokladov o vzdelaní a uznávanie odborných kvalifikácií.
Novela zákona reaguje na výzvu Európskej komisie na odstránenie niektorých nedostatkov. Ide najmä o odstránenie nesúladu, ktorý vyplynul z nesprávneho prekladu niektorých častí článkov smernice v slovenskom jazyku a iných úradných jazykoch EU, v časti týkajúcich sa nadobudnutých práv pre občanov EU pre výkon zdravotníckeho regulovaného povolania lekár, zubný lekár, sestra, farmaceut, pôrodná asistentka ako aj pre regulované povolanie architekt, v spresnení pravidiel voľného poskytovania služieb a možnosti preskúmať odbornú kvalifikáciu na účely poskytovania služieb. Slovenská republika pristúpila k spresneniu dotknutých transpozičných ustanovení v samotnom zákone ako aj v zákone č. 138/1992 Zb. o autorizovaných architektoch a autorizovaných stavebných inžinieroch v znení neskorších predpisov.
K