Zverejňovanie poradia okresov
Ministerstvo investícií bude na ročnej báze na svojom webovom sídle zverejňovať poradie okresov v zozname vybraných okresov zoradených podľa ukazovateľa...
Zákon o štátnych symboloch Slovenskej republiky
Cieľom novely zákona č. 63/1993 Z. z. o štátnych symboloch je zavedenie povinnosti označiť všetky budovy vo vlastníctve štátu štátnou vlajkou Slovenskej...
Nové členenie stavieb
Podľa novej Vyhlášky Úradu pre územné plánovanie a výstavbu Slovenskej republiky č. 59/2025 Z. z. o členení stavieb Úrad pre územné plánovanie a výstavbu...
Štruktúra a prevádzka informačného systému územného...
Vyhláška Úradu pre územné plánovanie a výstavbu Slovenskej republiky č. 60/2025 Z. z. o štruktúre a prevádzke informačného systému územného plánovania...
Linka 116117 – linka pomoci
Linka pomoci je určená na odľahčenie linky tiesňového volania 155 (ďalej len „LTV155“), ktorá často čelí preťaženiu v dôsledku vysokého počtu volaní. Novela...

Murphy radí

Murphy a šťastie

Opakovanie hlúposti nie je matkou múdrosti.

Na to, aby človek mal šťastie nestačí byť hlúpym.

To, že hlúpy má šťastie, ešte nezaručuje, že keď naňho vsadíte, budete mať šťastie.

(Murphyho Zbierka zákonov)
Ako sa správajú veci - VIII. večer

Ak sa prijaté rozhodnutie nepremietne do pracovnej náplne pracovníkov, tak zostane z neho len dobrý úmysel.

Ak vrtochy pomáhajú pracovníkovi dosahovať špičkové výkony, tak sa šéf musí vedieť s nimi vyrovnať.

Telefón zvoní práve vtedy, keď stojíš pred dverami a nevieš nájsť kľúč.

(Murphyho zákony po poslednej novele)
Človek a život

Bez ohľadu na to, čo sa kazí, vždy to na prvý pohľad bude vyzerať v poriadku.

Život má nechutný zvyk byť reálnym.

Život je veľký vtip, ibaže málokto mu rozumie.

(Murphyho zákony - úplné znenie s komentárom)
Deti naše poklady

Prvú polovicu nášho života nás ruinujú naši rodičia, druhú naše deti. (Darrow)

Katechéta na hodine náboženstva vysvetľuje deťom, že Boh je prítomný všade. Tu sa prihlási Móric: A naozaj všade? Áno všade – prízvukuje katechéta. Aj v našej pivnici? Pochopiteľne, že aj tam. Tak to klamete, my pivnicu totiž nemáme!

Učiteľka sa pýta v škole malého Móricka: - Móricko, vraj sa vám narodili dvojčatá. Je to pravda? Áno prosím, A už vieš, ako sa budú volať? Ocko povedal, že Himl a Hergot

(Zrnká úsmevu)
Prečo máme radi informáciu?

Kto chce prežiť, musí sa správať ako rímske husi – vedieť, kedy zagágať a kedy držať zobák.

Užitočné informácie treba z človeka vytĺkať, neužitočné ho utlčú.

Cena informácie sa mení podľa toho, na ktorej strane kontajnera sa nachádzate.

(Murphyho zákony – novela pre XXI. storočie)

Rast slovenskej ekonomiky tento rok zrýchli, inflácia spomalí, hovorí analytik

8. 1. 2024 Inflácia bude nižšia aj v dôsledku regulácie cien energií. Rast slovenskej ekonomiky môže v tomto roku zrýchliť na 2 % z odhadovaného 1,1 % v minulom roku. Podporený bude spotrebou domácností vďaka rastu reálnych miezd, ako aj investičnou aktivitou najmä cez Plán obnovy. V závere roka môže pomôcť aj očakávané oživenie v zahraničných ekonomikách, predpokladá analytik Slovenskej sporiteľne Matej Horňák.
„Predpokladáme, že inflácia v tomto roku výraznejšie spomalí, z dvojciferných úrovní by mohla poklesnúť až smerom k štyrom percentám," priblížil. Inflácia bude nižšia aj v dôsledku regulácie cien energií. V dôsledku toho sa podľa analytika odkladá do budúcnosti nevyhnutné dorovnanie trhovej úrovne týchto cien. Ceny komodít sa postupne upokojujú, do popredia sa naopak dostanú mzdovo-inflačné tlaky.
Trh práce ostane aj v roku 2024 napätý a miera nezamestnanosti nízka. „Zamestnávatelia budú naďalej bojovať so štrukturálnymi problémami (nedostatok kvalifikovanej pracovnej sily) a nič nenasvedčuje zlepšeniu situácie, práve naopak," konštatoval Horňák, pričom upozornil na rast odchodov do dôchodku a nízky prílev zahraničnej pracovnej sily.
Napätá situácia spojená s nedostatkom pracovníkov spolu s dlhším obdobím zvýšenej inflácie bude podľa ekonóma motivovať zamestnancov k vyšším mzdovým požiadavkám. "Predpokladáme, že nominálne mzdy môžu v priemere narásť v tomto roku o 7,5 %. Toto percento by zabezpečilo aj svižný nárast reálnych miezd o viac než tri percentá, čiastočne vykrývajúci dlhšie obdobie poklesu kúpyschopnosti," priblížil.
Vládu čaká podľa Horňáka v ekonomickej oblasti tento rok viacero výziev. Bude musieť riešiť zhoršenú udržateľnosť verejných financií, a to aj pod hrozbou procedúry nadmerného deficitu a nižších ratingov. „Okrem pokračovania v Pláne obnovy bude musieť aj naštartovať čerpanie eurofondov z nového programového obdobia 2021 - 2027, kde sme už za polovicou, no čerpanie prakticky nezačalo. V centre záujmu ostane energetika - finišovanie 4. bloku Mochoviec a potreba zintenzívnenia zelenej transformácie na Slovensku," doplnil analytik.
S
(Zdroj: aktuality.sk)

Stavebné firmy potrebujú zákazky

2. 2. 2009 Nateraz žijú z realitného boomu z predchádzajúcich rokov. No už v lete ich čakajú problémy. Aby udržali krok s doterajším vývojom, potrebujú zákazky za päť miliárd eur.
Na takýto objem je nastavená štruktúra firiem. Ak bude peňazí menej, musia znižovať počty zamestnancov alebo presúvať aktivity na východné trhy. Budú sa musieť zaujímať o každý jeden kontrakt, nielen o veľké a lukratívne zákazky. V roku 2009 bude stavebníctvo viac závislé od verejných zákaziek a aktivít, na ktoré štát prispieva z peňazí daňových poplatníkov. Diaľnice a rýchlostné cesty podržia najmä lídrov, nie menšie firmy alebo živnostníkov. Štatistiky ukazujú, že stavebné firmy majú prácu ešte na najbližšieho pol roka a žijú                 z objednávok, ktoré nazbierali ešte v čase realitného boomu. Po tomto období hrozí pokles. Chýbať budú najmä peniaze súkromných investorov. Napriek tomu podľa ministerstva sa v stavebníctve dramatického poklesu obávať netreba. Živnostníci sa okrem nedostatku práce obávajú aj novej konkurencie ľudí, ktorí sa vracajú zo zahraničia. Ak budú kvalitnejší, stavebné firmy ich začnú uprednostňovať. Konkurenciou navrátilcov sú najviac ohrození životnostníci, ktorých živila nová výstavba alebo sa zameriavali na dokončovacie práce. Teda murári, obkladači či inštalatéri. Niektorí sa možno preorientujú. Napríklad strechári na staré domy, ktoré sa po desiatkach rokov zatepľujú či rekonštruujú.
(Zdroj: SME)

Slovenské banky sú stále v dobrej kondícii

2. 2. 2009 Napriek tomu, že materské spoločnosti našich bánk bojujú s finančnou krízou, banky na Slovensku naďalej dosahujú zisky.
O štátnu pomoc sa rozhodla požiadať banka UniCredit v Poľsku a Taliansku. Na Slovensku pôsobí prostredníctvom UniCredit Bank Slovakia, ktorá vznikla zlúčením UniBanky a HVB Bank Slovakia.  Jej hovorkyňa vylúčila akékoľvek problémy. Rakúsku vládu požiadala o pomoc Raiffeisen Zentralbank, ktorá na Slovensku pôsobí prostredníctvom Tatra banky. Hovorca Tatra banky uviedol, že slovenská spoločnosť je          v dobrej kondícii. Komplikovanú situáciu hlási aj belgicko-francúzska finančná skupina Dexia. Chce ju riešiť obmedzením podnikania v niektorých štátoch a znížením počtu zamestnancov.  Dexia banka Slovensko bola však zadefinovaná ako jedno zo strategických teritórií pôsobenia skupiny a znižovanie počtu zamestnancov sa jej dotkne iba mierne. Slovenské banky teda celosvetová finančná kríza príliš nezasiahla. Národná banka Slovenska dosiahla v minulom roku čistý zisk vo výške 54,9 milióna eur (to znamená medziročný pokles o 4,5 percenta). Objem poskytnutných úverov naopak vzrástol o vyše 15 percent.
(Zdroj: HNONLINE)

Slovenské fabriky potrebujú pomocnú ruku štátu

30. 1. 2009 Potvrdzujú to ďalšie prípady prepúšťania, najmä v strojárskom priemysle. Opatrenia, ktoré navrhla Rada pre hospodársku krízu budú čo najskôr zapracované do zákonov a schválené v skrátenom legislatívnom konaní.
Očakáva sa totiž, že kríza bude na Slovensko doliehať práve  v najbližších mesiacoch. Analytici o efektívnosti niektorých opatrení pochybujú. Napríklad o platení odvodov za zamestnancov. Vláda podľa nich nebude vedieť rozlíšiť, ktorá firma sa dostala do problémov pre krízu, a ktorá by zanikla skôr či neskôr pre svoju zhoršujúcu sa konkurencieschopnosť.
(Zdroj: HNONLINE)

Mestá, obce a finančné ištitúcie sa nesmú kríze len prizerať

30. 1. 2009 Mali by sa do boja s ňou aktívne zapojiť. Objem peňazí v mestách a obciach je pomerne veľký a treba z nich prispieť na niektoré z opatrení.
 Jedným zo základných nástrojov môžu byť štátne sociálne podniky, ktoré by do konca tohto roka mali  zamestnať okolo 10-tisíc ľudí. Finančné domy by sa mali prestať obávať poskytovať úvery zdravým firmám. Preto je štát odhodlaný garantovať 55 percent výšky úverov.
(Zdroj: HNONLINE)
júl 2025
T po ut st št pi so ne
27 30 1 2 3 4 5 6
28 7 8 9 10 11 12 13
29 14 15 16 17 18 19 20
30 21 22 23 24 25 26 27
31 28 29 30 31 1 2 3
32 4 5 6 7 8 9 10
1
Dôležitý termín
1
Sviatok
martinus
n� partner