Zverejňovanie poradia okresov
Ministerstvo investícií bude na ročnej báze na svojom webovom sídle zverejňovať poradie okresov v zozname vybraných okresov zoradených podľa ukazovateľa...
Zákon o štátnych symboloch Slovenskej republiky
Cieľom novely zákona č. 63/1993 Z. z. o štátnych symboloch je zavedenie povinnosti označiť všetky budovy vo vlastníctve štátu štátnou vlajkou Slovenskej...
Nové členenie stavieb
Podľa novej Vyhlášky Úradu pre územné plánovanie a výstavbu Slovenskej republiky č. 59/2025 Z. z. o členení stavieb Úrad pre územné plánovanie a výstavbu...
Štruktúra a prevádzka informačného systému územného...
Vyhláška Úradu pre územné plánovanie a výstavbu Slovenskej republiky č. 60/2025 Z. z. o štruktúre a prevádzke informačného systému územného plánovania...
Linka 116117 – linka pomoci
Linka pomoci je určená na odľahčenie linky tiesňového volania 155 (ďalej len „LTV155“), ktorá často čelí preťaženiu v dôsledku vysokého počtu volaní. Novela...

Murphy radí

Zákony života

Okolnosti sa vždy usporiadajú tak, aby privodili katastrofu.

Ak sa dnes už nedá spoľahnúť na veci, ako sa potom spoliehať na ľudí?!

Ak si budete dávať neustále pozor, bude kaše okolo vás neustále pribúdať, kým vám nebude siahať až po nos. A tomu sa, prosím pekne, hovorí demokratická voľba!

(Murphyho zákonník)
Dobrá rada stojí groš

S gordickým uzlom sa trápili mnohí – a nič. Až prišiel jeden, ktorý si nelámal hlavu hlúposťami a problém rozpletenia uzla zmietol zo sveta jednou ranou dobre nabrúseného meča. Zdá sa, že keby viacerí nasledovali jeho príklad, bol by život oveľa jednoduchší.

Pýta sa mladý študent učeného profesora Kohna na rôzne náboženské záhady a nechápe hlavne jednu vec: - Ako to, že rabín má aj deti? Veď on nerobí nič iné, len študuje, vzdeláva sa a rozjíma. – To ti môžem vysvetliť. Večer, keď študuje a je už veľmi unavený, pristúpi k nemu štyridsaťtisíc anjelov. Dvetisíc anjelov ho vezme za hlavu, dvetisíc za nohy, dvetisíc za ruky a potom ho odnesú do postele k jeho manželke. – A čo robí tých ostatných tridsaťštyritisíc anjelov? – Tí sú na to, aby ho dotiahli z postele znovu ku knihe.

Dobrá rada stojí groš. Dve dobré rady stoja za dva groše. A tri dobré rady? Za figu borovú.

(Zrnká úsmevu)
Pravda a blufovanie

Cesta k úplnej pravde vedie cez nekonečné množstvo približných právd.

Tvrdenie je pravdivé hlavne vtedy, keď preň neexistuje logické zdôvodnenie.

Všeobecné pravdy nikdy neplatia všeobecne.

(Murphyho zákony - úplné znenie s komentárom)
Parkinsonove zákony - V. večer

Informácia sa obmieňa tak, ako sa posúva nahor po byrokratoch.

Úradník chce rozširovať počet svojich podriadených a nie počet svojich konkurentov.

Práca sa roztiahne vždy tak, aby vyplnila čas, ktorý je na jej vykonanie k dispozícii.

(Murphyho zákony po poslednej novele)

Rast slovenskej ekonomiky tento rok zrýchli, inflácia spomalí, hovorí analytik

8. 1. 2024 Inflácia bude nižšia aj v dôsledku regulácie cien energií. Rast slovenskej ekonomiky môže v tomto roku zrýchliť na 2 % z odhadovaného 1,1 % v minulom roku. Podporený bude spotrebou domácností vďaka rastu reálnych miezd, ako aj investičnou aktivitou najmä cez Plán obnovy. V závere roka môže pomôcť aj očakávané oživenie v zahraničných ekonomikách, predpokladá analytik Slovenskej sporiteľne Matej Horňák.
„Predpokladáme, že inflácia v tomto roku výraznejšie spomalí, z dvojciferných úrovní by mohla poklesnúť až smerom k štyrom percentám," priblížil. Inflácia bude nižšia aj v dôsledku regulácie cien energií. V dôsledku toho sa podľa analytika odkladá do budúcnosti nevyhnutné dorovnanie trhovej úrovne týchto cien. Ceny komodít sa postupne upokojujú, do popredia sa naopak dostanú mzdovo-inflačné tlaky.
Trh práce ostane aj v roku 2024 napätý a miera nezamestnanosti nízka. „Zamestnávatelia budú naďalej bojovať so štrukturálnymi problémami (nedostatok kvalifikovanej pracovnej sily) a nič nenasvedčuje zlepšeniu situácie, práve naopak," konštatoval Horňák, pričom upozornil na rast odchodov do dôchodku a nízky prílev zahraničnej pracovnej sily.
Napätá situácia spojená s nedostatkom pracovníkov spolu s dlhším obdobím zvýšenej inflácie bude podľa ekonóma motivovať zamestnancov k vyšším mzdovým požiadavkám. "Predpokladáme, že nominálne mzdy môžu v priemere narásť v tomto roku o 7,5 %. Toto percento by zabezpečilo aj svižný nárast reálnych miezd o viac než tri percentá, čiastočne vykrývajúci dlhšie obdobie poklesu kúpyschopnosti," priblížil.
Vládu čaká podľa Horňáka v ekonomickej oblasti tento rok viacero výziev. Bude musieť riešiť zhoršenú udržateľnosť verejných financií, a to aj pod hrozbou procedúry nadmerného deficitu a nižších ratingov. „Okrem pokračovania v Pláne obnovy bude musieť aj naštartovať čerpanie eurofondov z nového programového obdobia 2021 - 2027, kde sme už za polovicou, no čerpanie prakticky nezačalo. V centre záujmu ostane energetika - finišovanie 4. bloku Mochoviec a potreba zintenzívnenia zelenej transformácie na Slovensku," doplnil analytik.
S
(Zdroj: aktuality.sk)

Podľa analytikov má euro najlepšie časy už za sebou

12. 8. 2009 Euro vraj už do konca roka nemá veľkú šancu rásť. Tvrdia to niektorí analytici, podľa ktorých má americká mena šancu získavať na úkor európskej. V prospech americkej meny hovorí možnosť rastu úrokových sadzieb, ale aj vývoj ekonomiky.
Podľa analytikov citovaných  agentúrou  Bloomberg, sa záujem investorov presunie v neprospech eura.  Podľa tejto agentúry ekonomika krajín eurozóny začína zaostávať za Spojenými štátmi.  Doteraz sa dolár oslaboval spolu s rastúcou chuťou investorov riskovať. Teraz by však mohlo dôjsť k zmene v správaní investorov.
Kým v minulosti optimistické piatkové štatistiky z amerického trhu práce viedli k výpredaju dolára a nákupu rizikovejších aktivít, v piatok to bolo naopak. Dolár sa po dobrej správe z trhu práce rozšíril.
Podľa jedného z analytikov v prospech dolára hovorí  očakávanie rýchlejšieho oživenia americkej ekonomiky oproti Európe. Vďaka  oživovaniu by americká centrálna banka mala  začať zdvíhať základné úroky skôr ako európska.  Úroky  sú v Spojených štátoch v súčasnosti blízke nule, kým Európska centrálna banka nastavila sadzby na jedno percento. Tým, že úrokové sadzby v USA nemajú kam klesať, pravdepodobne stúpnu skôr než v eurozóne. Otázkou zostáva, kedy trh začne stavať na ich rast.
(Zdroj: HNONLINE)

Oživeniu ekonomík by drahá ropa uškodila

11. 8. 2009 Ak zostanú ceny ropy nad úrovňou 70 USD za barel, alebo vzrastú vyššie, pri oživení globálnej ekonomiky to bude podľa hlavného ekonóma Medzinárodnej agentúry pre energetiku robiť problémy.


Ako ďalej uviedol pre  agentúru Reuters, neželá si,  aby Organizácia krajín vyvážajúcich ropu urobila kroky na zvýšenie cien ropy na škodlivé úrovne. Najbližšia schôdzka tejto organizácie sa má uskutočniť 9. septembra.
Podľa hlavného ekonóma by rozhodnutie, ktoré prijmú, malo podporiť  skôr ekonomické zotavenie, ako by malo utlmiť nádeje na zotavenie.
Cena nad 70 dolárov by uškodila najmä krajinám, ktoré musia ropu dovážať. Cena ropy sa od začiatku roka zvýšila na dvojnásobok, najmä kvôli očakávanému oživeniu globálnej ekonomiky.
(Zdroj: PRAVDA)

Časť ekonómov očakáva, že hospodárstvo by sa mohlo začať vzmáhať

10. 8. 2009 V druhom štvrťroku zaostala slovenská ekonomika opäť za vlaňajšími výsledkami, jej výkon sa prepadol približne v rovnakej miere ako začiatkom roka.


Vyplýva to z odhadov analytikov, oslovených ČTK. Ekonomika sa  borila s negatívnymi dôsledkami svetovej hospodárskej krízy, pre ktorú napríklad výrazne klesla produkcia priemyslu a stúpla nezamestnanosť.
Podľa jedného z politológov je rast ekonomiky dlhodobý proces. Časť ekonómov očakáva, že hospodárstvo by sa mohlo v ďalšom období začať postupne vzmáhať.
V priemere analytici predpokladajú, že hrubý domáci produkt (HDP) od apríla do konca júna klesol medziročne o 5,7 percenta.  Prvý prepad HDP pritom za uplynulých deväť rokov vykázal v  prvom kvartáli, keď si pohoršil o 5,6 percenta.  V druhom štvrťroku vlani si hospodárstvo  pripísalo 7,9-percentný rast.
Údaje o HDP za druhý kvartál zverejní štatistický úrad  vo štvrtok. K dispozícii bude len rýchly odhad o vývoji ekonomiky a zamestnanosti. Detailnejšie údaje štatistici uvoľnia začiatkom septembra.
Podľa ekonómov výkonnosť hospodárstva v druhom štvrťroku ovplyvní podobne ako v predchádzajúcich mesiacoch prepad zahraničného dopytu, pokles investícií aj spotreby domácností.
(Zdroj: HNONLINE)

Ekonomické vyhliadky krajín OECD sa zlepšujú

7. 8. 2009 Ekonomické vyhliadky 30 krajín Organizácie pre hospodársku spoluprácu a rozvoj (OECD) sa v porovnaní s predchádzajúcim mesiacom v júni 2009 ďalej zlepšili. Objavujú sa tiež signály, že pád hospodárstva USA, Británie, Nemecka a Kanady už dosiahol dno.



Kľúčový ukazovatel ďalšieho vývoja tzv. composite leading indicator (CLI) sa podľa najnovšej správy organizácie so sídlom v Paríži pre celý región OECD v júni zvýšil na 95,7 bodu z májových 94,5 bodu, aj keď v medziročnom porovnaní jeho hodnota ešte klesla o 5 bodov.
 
V júni CLI eurozóny  stúpol medzimesačne o 1,5 bodu na 98,7 bodu, ale oproti predchádzajúcemu roku sa znížil o 1,6 bodu. Júnový CLI  pre sedem najbohatších ekonomík sveta (USA, Kanada, Japonsko, Británia, Nemecko, Francúzsko, Taliansko) vzrástol na 95,1 bodu z májových 93,9 bodu a medziročne klesol o 5,9 bodu.
      
Na silné známky zlepšenia ekonomických vyhliadok krajín OECD v porovnaní s predchádzajúcim mesiacom, poukazuje júnový CLI.  Z Talianska a Francúzska prichádzajú silné signály o zlepšení prichádzajú z Talianska a Francúzska,  jasnejšie z Kanady, Nemecka, Británie a USA.  V júni 2009 CLI Slovenska  vzrástol na 90,7 bodu z májových 88,7 bodu. Pred rokom však bol ešte na úrovni 105 bodov.
 
Aj hospodárstva Číny a Indie pravdepodobne  už dosiahli dno a objavili sa tiež "nebadané" náznaky, že pád ekonomík Brazílie a Ruska sa už blíži ku dnu.
 
Na svojej  internetovej stránke informovali OECD a agentúra Reuters.
(Zdroj: HNONLINE)
máj 2025
T po ut st št pi so ne
18 28 29 30 1 2 3 4
19 5 6 7 8 9 10 11
20 12 13 14 15 16 17 18
21 19 20 21 22 23 24 25
22 26 27 28 29 30 31 1
23 2 3 4 5 6 7 8
Dnes má meniny Zina
1
Dôležitý termín
1
Sviatok
martinus
náš partner