Zverejňovanie poradia okresov
Ministerstvo investícií bude na ročnej báze na svojom webovom sídle zverejňovať poradie okresov v zozname vybraných okresov zoradených podľa ukazovateľa...
Zákon o štátnych symboloch Slovenskej republiky
Cieľom novely zákona č. 63/1993 Z. z. o štátnych symboloch je zavedenie povinnosti označiť všetky budovy vo vlastníctve štátu štátnou vlajkou Slovenskej...
Nové členenie stavieb
Podľa novej Vyhlášky Úradu pre územné plánovanie a výstavbu Slovenskej republiky č. 59/2025 Z. z. o členení stavieb Úrad pre územné plánovanie a výstavbu...
Štruktúra a prevádzka informačného systému územného...
Vyhláška Úradu pre územné plánovanie a výstavbu Slovenskej republiky č. 60/2025 Z. z. o štruktúre a prevádzke informačného systému územného plánovania...
Linka 116117 – linka pomoci
Linka pomoci je určená na odľahčenie linky tiesňového volania 155 (ďalej len „LTV155“), ktorá často čelí preťaženiu v dôsledku vysokého počtu volaní. Novela...

Murphy radí

O podnikateľoch

V podnikaní nie je žiaden experiment úplne zbytočný. Vždy sa dá použiť ako negatívny príklad.

Návod na riešenie problémov: Len málo vašich problémov sa nedá vyriešiť dynamitom.

Nikdy nie je čas venovať sa veci poriadne, ale vždy je čas opäť a opäť sa k nej vracať.

(Murphyho zákonník)
Človek a problémy

Aj to najväčšie zlo má svoj malý začiatok, nad ktorým vždy pohŕdavo mávnete rukou.

O problémoch radšej nehovoriť, od problémov utekať!

Problém je, že nové veci so sebou prinášajú nové problémy.

(Murphyho zákony - úplné znenie s komentárom)
Dobrá rada stojí groš

Pýta sa mladý študent učeného profesora Kohna na rôzne náboženské záhady a nechápe hlavne jednu vec: - Ako to, že rabín má aj deti? Veď on nerobí nič iné, len študuje, vzdeláva sa a rozjíma. – To ti môžem vysvetliť. Večer, keď študuje a je už veľmi unavený, pristúpi k nemu štyridsaťtisíc anjelov. Dvetisíc anjelov ho vezme za hlavu, dvetisíc za nohy, dvetisíc za ruky a potom ho odnesú do postele k jeho manželke. – A čo robí tých ostatných tridsaťštyritisíc anjelov? – Tí sú na to, aby ho dotiahli z postele znovu ku knihe.

Dobrá rada stojí groš. Dve dobré rady stoja za dva groše. A tri dobré rady? Za figu borovú.

Ortodoxní veriaci nachytali nového rabína, ako sa na ulici rozpráva s krásnym mladých dievčaťom: - Takého rabína, čo má pletky s dievčatami, tu nepotrebujeme! – hovoria mu pobúrene. – Ale priatelia, - tíši ich rabín. – Je predsa lepšie rozprávať sa s dievčaťom a myslieť na Všemohúceho, ako modliť sa k Všemohúcemu a myslieť pritom na dievča!

(Zrnká úsmevu)

Rast slovenskej ekonomiky tento rok zrýchli, inflácia spomalí, hovorí analytik

8. 1. 2024 Inflácia bude nižšia aj v dôsledku regulácie cien energií. Rast slovenskej ekonomiky môže v tomto roku zrýchliť na 2 % z odhadovaného 1,1 % v minulom roku. Podporený bude spotrebou domácností vďaka rastu reálnych miezd, ako aj investičnou aktivitou najmä cez Plán obnovy. V závere roka môže pomôcť aj očakávané oživenie v zahraničných ekonomikách, predpokladá analytik Slovenskej sporiteľne Matej Horňák.
„Predpokladáme, že inflácia v tomto roku výraznejšie spomalí, z dvojciferných úrovní by mohla poklesnúť až smerom k štyrom percentám," priblížil. Inflácia bude nižšia aj v dôsledku regulácie cien energií. V dôsledku toho sa podľa analytika odkladá do budúcnosti nevyhnutné dorovnanie trhovej úrovne týchto cien. Ceny komodít sa postupne upokojujú, do popredia sa naopak dostanú mzdovo-inflačné tlaky.
Trh práce ostane aj v roku 2024 napätý a miera nezamestnanosti nízka. „Zamestnávatelia budú naďalej bojovať so štrukturálnymi problémami (nedostatok kvalifikovanej pracovnej sily) a nič nenasvedčuje zlepšeniu situácie, práve naopak," konštatoval Horňák, pričom upozornil na rast odchodov do dôchodku a nízky prílev zahraničnej pracovnej sily.
Napätá situácia spojená s nedostatkom pracovníkov spolu s dlhším obdobím zvýšenej inflácie bude podľa ekonóma motivovať zamestnancov k vyšším mzdovým požiadavkám. "Predpokladáme, že nominálne mzdy môžu v priemere narásť v tomto roku o 7,5 %. Toto percento by zabezpečilo aj svižný nárast reálnych miezd o viac než tri percentá, čiastočne vykrývajúci dlhšie obdobie poklesu kúpyschopnosti," priblížil.
Vládu čaká podľa Horňáka v ekonomickej oblasti tento rok viacero výziev. Bude musieť riešiť zhoršenú udržateľnosť verejných financií, a to aj pod hrozbou procedúry nadmerného deficitu a nižších ratingov. „Okrem pokračovania v Pláne obnovy bude musieť aj naštartovať čerpanie eurofondov z nového programového obdobia 2021 - 2027, kde sme už za polovicou, no čerpanie prakticky nezačalo. V centre záujmu ostane energetika - finišovanie 4. bloku Mochoviec a potreba zintenzívnenia zelenej transformácie na Slovensku," doplnil analytik.
S
(Zdroj: aktuality.sk)

Objednávky v slovenskom priemysle intenzívne rastú

16. 6. 2010 V slovenskom priemysle sa od apríla 2010, už šiesty mesiac po sebe, zvýšil dopyt po nových objednávkach.
Vyplýva to z aktuálnych údajov Štatistického úradu SR. V porovnaní s rovnakým obdobím roka 2009 sa zvýšil dopyt po objednávkach o 35,9%, keď zrýchlili tempo svojho rastu z marcových 31,9 %. Vo štvrtom mesiaci tak dosiahli celkovú hodnotu 2,78 miliardy eur. Pod aprílový nárast sa podpísal najmä rast objednávok vo výrobe dopravných prostriedkov, spracovaní kovov a naopak záujem o výrobu odevov v apríli poklesol.

Nemecko nepomôže firme Opel.

11. 6. 2010 Berlín -Nemecko nevyhovelo žiadosti americkej automobilky General Motors (GM)o poskytnutie pomoci jej dcérskej firme Opel .
Odôvodnilo to tým, že americká spoločnosť má dosť financií na to, aby problémy Opela vyriešila sama. GM žiadal o úverové záruky v hodnote vyše 1 miliardy eur.
(Zdroj: - )

Odbyt nových áut na Slovensku v máji klesol

11. 6. 2010 Predaj nových osobných vozidiel na Slovensku v máji klesol medziročne o viac ako dve pätiny na 4 930 kusov.
Za prvých päť mesiacov roka predaj spadol o 30,3 percenta, do konca mája bolo zaregistrovaných 30 943 áut. Informovalo o tom Združenia automobilového priemyslu. Predpokladá sa, že nižší predaj vozidiel súvisí s prudkým nárastom dopytu z pred roka, ktorý bol spôsobený zavedením šrotovného.

Svetové aerolínie opäť dosahujú zisk, európske zase stratu.

8. 6. 2010 Svetové aerolínie by sa mali vrátiť k zisku už tento rok, keď zarobia dohromady 2,5 miliardy dolárov.
Vo svojom odhade to uviedlo Medzinárodné združenie leteckých prepravcov (IATA), ktoré ešte v marci počítalo so stratou 2,8 miliardy USD. Prognózy pre Európske letecké spoločnosti však v tomto roku nie sú optimistické. Nie je to len kvôli komplikáciám spôsobeným popolom z islandskej sopky, ale aj pre časté štrajky, pričom nie je vylúčené ani ich pokračovanie počas leta.
máj 2025
T po ut st št pi so ne
18 28 29 30 1 2 3 4
19 5 6 7 8 9 10 11
20 12 13 14 15 16 17 18
21 19 20 21 22 23 24 25
22 26 27 28 29 30 31 1
23 2 3 4 5 6 7 8
Dnes má meniny Žofia
1
Dôležitý termín
1
Sviatok
martinus
náš partner