Zverejňovanie poradia okresov
Ministerstvo investícií bude na ročnej báze na svojom webovom sídle zverejňovať poradie okresov v zozname vybraných okresov zoradených podľa ukazovateľa...
Zákon o štátnych symboloch Slovenskej republiky
Cieľom novely zákona č. 63/1993 Z. z. o štátnych symboloch je zavedenie povinnosti označiť všetky budovy vo vlastníctve štátu štátnou vlajkou Slovenskej...
Nové členenie stavieb
Podľa novej Vyhlášky Úradu pre územné plánovanie a výstavbu Slovenskej republiky č. 59/2025 Z. z. o členení stavieb Úrad pre územné plánovanie a výstavbu...
Štruktúra a prevádzka informačného systému územného...
Vyhláška Úradu pre územné plánovanie a výstavbu Slovenskej republiky č. 60/2025 Z. z. o štruktúre a prevádzke informačného systému územného plánovania...
Linka 116117 – linka pomoci
Linka pomoci je určená na odľahčenie linky tiesňového volania 155 (ďalej len „LTV155“), ktorá často čelí preťaženiu v dôsledku vysokého počtu volaní. Novela...

Murphy radí

Človek a problémy

Problémy prichádzajú zaradom za sebou a pri zvlášť priaznivých okolnostiach aj v dvojstupe.

To, že ste dnes na tom ešte dobre, neznamená, že zatra nebudete mať problémy.

Používať vlastný rozum na riešenie vlastných problémov si vyžaduje značnú dávku odvahy, ale aj statočnosti.

(Murphyho zákony - úplné znenie s komentárom)
Žiadna správa nie je iba dobrá

Keď už horšie správy nemôžu prísť, tak určite prídu.

Existuje značný rozdiel medzi vonkajšou formou informácie a jej zmyslom.

Žiaden nápad nie je natoľko hlúpy, aby niekto nevymyslel niečo ešte hlúpejšie.

(Murphyho zákony – novela pre XXI. storočie)
Hlúposti sa medze nekladú

Ak sa veci majú pokaziť, tak sa pokazia nezávisle od miesta, kam ich schováme.

Starého osla neprerobíš. Ani mladého somára neprerobíš. Napriek tomu sa každý každého snaží preinačiť na svoj obraz.

Nikto nemôže mať všetko odrazu - aj krásu aj rozum.

(Murphyho zákony v bájkach)
Dobrá rada stojí groš

Ortodoxní veriaci nachytali nového rabína, ako sa na ulici rozpráva s krásnym mladých dievčaťom: - Takého rabína, čo má pletky s dievčatami, tu nepotrebujeme! – hovoria mu pobúrene. – Ale priatelia, - tíši ich rabín. – Je predsa lepšie rozprávať sa s dievčaťom a myslieť na Všemohúceho, ako modliť sa k Všemohúcemu a myslieť pritom na dievča!

Dobrá rada stojí groš. Dve dobré rady stoja za dva groše. A tri dobré rady? Za figu borovú.

Za skúsenosti platíme veľmi draho, hoci opotrebované ich môžeme dostať oveľa lacnejšie. (Židovské príslovie)

(Zrnká úsmevu)
Informácie pre šéfa

Peniaze sú koreňom všetkého zla – ale človek potrebuje nejaké korene.

Po zhromaždení všetkých odstupných informácií o veci môžete urobiť akýkoľvek záver a vždy preň nájdete dosť argumentov.

Poriadny dlh je na nezaplatenie.

(Murphyho zákony – novela pre XXI. storočie)

Rast ekonomiky naštartoval aj energie

4. 6. 2021 Na podporu čistej elektriny prispievame všetci a možno si to mnohí ani neuvedomujú. V našich účtoch sa však každý mesiac nachádza jeden poplatok, takzvaná tarifa za prevádzkovanie systému. Práve tieto peniaze sa následne používajú na platenie obnoviteľných zdrojov. V apríli tohto roka sa takto vybralo viac ako 32 miliónov eur.
Zelení výrobcovia majú pritom garantovanú cenu, za ktorú sa od nich energia vykupuje. A to aj v prípade, ak je jej hodnota na trhu iná. Ak je táto reálna cena vyššia ako garantovaná, štát producentom rozdiel doplatí cez spomínanú tarifu. V minulosti ju umelo znižoval, aby spotrebitelia platili nižšie ceny. A tak vznikol deficit, ktorý treba splácať. Prvé tohtoročné mesiace však priniesli pozitívnu zmenu, na účte je zatiaľ prebytok 31,3 milióna eur.
V
(Zdroj: hnonline.sk)

Rast cien na Slovensku v úvode roka zrýchlil

26. 2. 2019 Rast cien v úvode tohto roka zrýchlil. Medziročná harmonizovaná inflácia dosiahla podľa údajov Štatistického úradu (ŠÚ) v januári 2,2 percenta, kým v decembri predstavovala 1,9 percenta. Priemerná ročná miera inflácie vyjadrená zmenou priemerného harmonizovaného indexu spotrebiteľských cien za posledných 12 mesiacov oproti priemeru predchádzajúcich 12 mesiacov dosiahla v januári 2019 hodnotu 2,5 percenta. Medzimesačne spotrebiteľské ceny podľa harmonizovaného indexu Európskej únie (HICP) v januári oproti decembru stúpli až o 1,2 percenta, kým mesiac predtým naopak mierne klesli o 0,1 percenta.
Na medziročnej báze rástli najmä ceny bývania, vody, elektriny, plynu a iných palív o 5,2 percenta. Zdraželi najmä potraviny. Medzimesačne zdraželi najmä potraviny, ktorých ceny boli oproti decembru vyššie až o tri percentá. Spotrebiteľské ceny v januári tak ťahali nahor predovšetkým ceny potravín. Podľa Vladimíra Bačišina zo spoločnosti Comenius Analytica za tým stoja najmä vianočné sviatky, ktorých obdobie je charakteristické akciovými ponukami. Následne sa podľa neho cenová hladina u frekventovaných tovarových položiek prirodzene a každoročne v januári zvyšuje. Bačišin nepredpokladá, že na januárový vývoj mohol výraznejšie vplývať osobitný odvod obchodných reťazcov. Ten by sa mohol prejaviť neskôr. "V legislatíve je jasne uvedené, že odvodovým obdobím sú tri po sebe nasledujúce kalendárne mesiace príslušného účtovného obdobia. Čiže z hľadiska toku hotovosti by sa vplyv odvodu mohol prejaviť až v druhom kvartáli tohto roku v prípade, že sa ho reťazce rozhodnú premietnuť do cien a nebudú hľadať vlastné vnútorné rezervy," uviedol. V januári 2019 boli podľa Bačišina medzimesačným tovarovým skokanom banány. "Tie sú významnou a obľúbenou položkou vianočného nákupného košíka spotrebiteľov. Cenová hladina sa medzimesačne smerom nahor upravuje aj u ďalších sviatočných položiek akými sú stolové hrozno alebo tuky na pečenie. Výnimku v cenovom raste tohto roku tvorí cibuľa, čo je však spôsobené je vysokou neúrodou v okolitých krajinách. Nedostatok cibule sa automaticky podpísal následne pod skokový nárast jej ceny aj u nás. Globálne tlaky možno pozorovať aktuálne na cenách cukru," uviedol. Najviac zaujal podľa Slovenského farmárskeho družstva (SFD) predovšetkým medzimesačný nárast cien potravín a nealkoholických nápojov na úrovni až tri percentá. Takáto úroveň nebola dosiahnutá či prekonaná za posledných 15 rokov na Slovensku ani raz. Pred 15 rokmi, v januári 2004, ceny potravín a nealko nápojov zdraželi medzimesačne o vyše štyri percentá. Na januárový údaj vývoja cien potravín a nealkoholických nápojov sa pritom podľa SFD čakalo práve aj kvôli platnosti špeciálneho odvodu pre reťazce.
(Zdroj: ekonomika.sme.sk)

Fondy dobiehajú koncoročné straty kapitálových trhov

25. 2. 2019 Hoci je kolektívne investovanie záležitosť na roky až dekády, aj zopár týždňov môže mať zásadný dosah. No nie ani tak na hodnotu portfólia, ale na unáhlené rozhodnutie investora. Predstavme si fond, ktorý verne kopíruje najznámejší akciový index S&P 500. Klient sa v koncoročnom výpise dozvie, že na účte má len 91 percent toho, čo investoval v januári. Ak neuvážene peniaze vyberie, stratu realizuje, a teda skutočne príde o časť úspor. V tomto prípade sa mu však oplatilo vydržať, strata sa rýchlo dohnala a už koncom minulého týždňa by klient mal na účte 101 percent vkladu, čo znamená aj drobné zhodnotenie navyše.
S podobnou dilemou sa u svojich klientov stretla väčšina správcovských spoločností, keďže výkonnosť za minulý rok ovplyvnil prudký pád akcií v období Vianoc, a to pre finančníkov znamenalo veľa vysvetľovania. Negatívny vývoj sa prejavil v slabom raste majetku pod správou, ktorý sa po predchádzajúcich významných rastoch medziročne zvýšil len o necelé percento. Dôvodom neboli panické výbery, ale povinnosť preceniť majetok ku koncu roka podľa zníženej trhovej hodnoty.
(Zdroj: hnonline.sk)

Podvodov s platobnými kartami stále ubúda

22. 2. 2019 Ľudia pri platení kartou už častejšie využívajú bezkontaktnú platbu než zadávanie PIN kódu. Slováci minulý rok platili kartami takmer 563 miliónov ráz. A z týchto všetkých platieb bolo až 59 percent realizovaných bezkontaktne. Tento spôsob platieb je pohodlný, no k údajom z karty sa môžu na určitú diaľku dostať aj kybernetickí zločinci. Dokonca tak, že ich obeť o tom ani netuší. Zdá sa však, že vydavatelia kariet a bankové domy prechod na bezkontaktné platby zvládli. „Rôzne podvody sa stávajú aj dnes, ale je ich rozhodne omnoho menej ako v minulosti,“ tvrdí Tomáš Kmiť z VÚB banky.
Po bezkontaktných platbách bude novým trendom platenie prostredníctvom mobilných telefónov. Takúto platbu pre smartfóny s Androidom vybavené technológiou NFC už ponúka väčšina bánk na Slovensku. Majitelia iPhonov stále takúto možnosť nemajú. To by sa však čoskoro malo zmeniť. „Predpokladám, že Apple Pay k nám príde niekedy v priebehu druhého až tretieho kvartálu. Tento rok však určite,“ prezradil Peter Géc zo Združenia pre bankové karty. Apple Pay funguje podobne ako Google Pay prostredníctvom kartových spoločností Master Card a Visa. Spoločnosť Apple im udelila mandát, aby tieto firmy zabezpečili Apple Pay z hľadiska technologickej infraštruktúry a zároveň oslovili banky, ktoré majú o túto technológiu záujem.
(Zdroj: hnonline.sk)

Slovenské elektrárne vlani znížili produkciu energie

20. 2. 2019 Najväčší producent elektrickej energie na Slovensku, spoločnosť Slovenské elektrárne (SE), vlani vyrobil najmenej elektriny za posledné roky. Vyplýva to z údajov podniku, do ktorého vlastníckej štruktúry v roku 2016 vstúpila skupina Energetický a priemyselný holding (EPH).
SE vlani vyrobili 18.638 gigawatthodín elektriny. V porovnaní s predchádzajúcim rokom to znamená pokles o 4,1 percenta a zároveň ide o najnižšiu produkciu od roku 2010. Podnik znížil výrobu vo všetkých typoch elektrární vrátane jadrových blokov, ktoré sa na celkových výkonoch firmy podieľali vlani takmer 80 percentami. Spotreba elektriny v krajine podľa SE vlani mierne klesla. Podnik sa na celkovej výrobe elektriny na Slovensku podieľa viac ako dvoma tretinami. Výkony firmy na jar roku 2015 ovplyvnilo ukončenie prenájmu najväčšej vodnej elektrárne v Gabčíkove na rieke Dunaj. Prevádzku tejto elektrárne prevzal pred štyrmi rokmi stáť po tom, čo slovenský súd dlhodobú zmluvu o prenájme elektrárne označil za neplatnú. SE dokončujú dva rozostavané bloky v jadrovej elektrárni Mochovce, kde sú už roky v prevádzke iné dva jadrové bloky. Dostavba elektrárne sa proti pôvodným odhadom oneskorí a predraží. Tretí blok elektrárne by mal byť podľa skorších informácií uvedený do prevádzky v tomto roku a štvrtý blok v budúcom roku.
(Zdroj: hnonline.sk)
máj 2025
T po ut st št pi so ne
18 28 29 30 1 2 3 4
19 5 6 7 8 9 10 11
20 12 13 14 15 16 17 18
21 19 20 21 22 23 24 25
22 26 27 28 29 30 31 1
23 2 3 4 5 6 7 8
Dnes má meniny Žofia
1
Dôležitý termín
1
Sviatok
martinus
náš partner