Nové členenie stavieb
Podľa novej Vyhlášky Úradu pre územné plánovanie a výstavbu Slovenskej republiky č. 59/2025 Z. z. o členení stavieb Úrad pre územné plánovanie a výstavbu...
Štruktúra a prevádzka informačného systému územného...
Vyhláška Úradu pre územné plánovanie a výstavbu Slovenskej republiky č. 60/2025 Z. z. o štruktúre a prevádzke informačného systému územného plánovania...
Linka 116117 – linka pomoci
Linka pomoci je určená na odľahčenie linky tiesňového volania 155 (ďalej len „LTV155“), ktorá často čelí preťaženiu v dôsledku vysokého počtu volaní. Novela...
Záchranná zdravotná služba – nový systém
Cieľom zákona č. 579/2004 Z. z. o záchrannej zdravotnej službe a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov je zavedenie zmien...
Neskorší výjazd ambulancie záchrannej zdravotnej služby...
Po účinnosti novely zákona č. 579/2004 Z. z. o záchrannej zdravotnej službe bude mať operačné stredisko možnosť určiť neskorší výjazd ambulancie záchrannej...

Murphy radí

O podnikateľoch

Návod na riešenie problémov: Len málo vašich problémov sa nedá vyriešiť dynamitom.

Nikdy nie je čas venovať sa veci poriadne, ale vždy je čas opäť a opäť sa k nej vracať.

V podnikaní nie je žiaden experiment úplne zbytočný. Vždy sa dá použiť ako negatívny príklad.

(Murphyho zákonník)
Murphy a byrokrati

Neexistuje byrokrat, ktorý by vyvinul nejaké úsilie, aby dokázal, že sa mýli.

Ľudia v akomkoľvek systéme nerobia to, čo im systém prikazuje.

Prázdny stôl prináša pocit úľavy a tušenie, že sa blíži katastrofa.

(Murphyho zákony – novela pre XXI. storočie)
Čo bolo na počiatku?

Z malej chybičky vyrastie aj bez polievania chyba veľká. Z veľkej chyby sa zrodí chybisko.

Na počiatku som bol Nič, ale teraz som poslancom!

Na počiatku bola chyba a potom začal vývoj.

(Murphyho zákonník)
Človek očami klasikov

Nečestná korisť nevedie k dobrým výsledkom.

Nehoda ukáže, či máš skutočného priateľa a či iba meno priateľa.

Hnev bráni duchu poznať pravdu.

(Myšlienky bez cla)
Veci sa kazia

Hlavný rozdiel medzi človekom a strojom je v tom, že dobre namazaný stroj nerobí taký hluk.

Manželská hádka po hodine ustane a rozhostí sa ticho. Do toho ticha manžel prehovorí: Som rád, že som ťa nakoniec presvedčil o tom, že mám pravdu. Aký koniec?! Ja len chytám druhý dych!

Zdravím susedko, kam máte tak naponáhlo? – žoviálne sa pýta sused suseda. Ale, žena ma vydurila s deťmi púšťať šarkana. A kam sa chystáte vy? Ja idem na stanicu čakať šarkana. čakať Príde k nám svokra.

(Murphyho zrnká II)

Rada pre rozpočtovú zodpovednosť očakáva budúci rok mierne lepší deficit ako vláda

19. 11. 2024 Rozpočtová rada prezentovala v súvislosti s rozpočtom viaceré odporúčania. Deficit verejných financií SR by mal v budúcom roku dosiahnuť 4,5 % hrubého domáceho produktu (HDP). Odhaduje to Rada pre rozpočtovú zodpovednosť (RRZ) po zhodnotení vládou predloženého návrhu rozpočtu, ktorý ešte musí schváliť parlament. Kabinet v ňom očakáva schodok na úrovni 4,7 % HDP. Dosiahnutie deficitu je však podľa RRZ realistické iba vtedy, ak vláda nebude čerpať rezervu na nové výdavky.
„Avšak pre roky 2026 a 2027 už tradične chýbajú v návrhu rozpočtu opatrenia na splnenie tých cieľov, ktoré si vláda stanovila. To znamená potrebu dodatočnej konsolidácie v budúcich rokoch až niekde na úrovni 1,9 % HDP alebo takmer 3 miliardy eur,“ vyčíslil na štvrtkovej tlačovej konferencii predseda RRZ Ján Tóth. Vďaka tomu, že konsolidačný balíček súvisiaci s rozpočtom na budúci rok obsahuje zväčša trvalé opatrenia, návrh rozpočtu podľa rady zlepšuje dlhodobú udržateľnosť slovenských verejných financií o 1,4 % HDP. Ukazovateľ dlhodobej udržateľnosti sa tak zníži z pásma vysokého rizika na hornú hranicu zóny stredného rizika.
Tóth zároveň upozornil, že bez dodatočnej konsolidácie vláda nedodrží nominálny limit výdavkov, ktorý rozpočet obsahuje. „Odchýlky pre tento a budúci rok nie sú až také veľké, v tomto roku je to niečo cez 300 miliónov eur, v budúcom roku okolo 114 miliónov eur. Následne táto odchýlka vzrastie až k vyše dvom miliardám eur v rokoch 2026 a 2027, pretože tam chýbajú vyšpecifikované opatrenia,“ priblížil.
Rozpočtová rada prezentovala v súvislosti s rozpočtom viaceré odporúčania. Prvé sa týka rezervy, ktorá vznikla prijatím konsolidačných opatrení a nepoužila sa na zníženie deficitu. Vláda by podľa RRZ nemala touto rezervou financovať nové výdavky, ale len kompenzovať existujúce riziká, ktoré rada vidí v daniach a zdravotníctve. „Zároveň si myslíme, že dodatočná konsolidácia by sa nemala odkladať na volebný rok 2027, ale čo najviac ju sústrediť do roku 2026. Vzhľadom na politický cyklus, ale aj na možnosť čerpať prostriedky z plánu obnovy, ktoré sú zatiaľ dostupné len do roku 2026 a ktoré by mohli tlmiť krátkodobý negatívny dopad konsolidácie,“ vysvetlil Tóth.
S
(Zdroj: aktuality.sk)

Saldo zahraničného obchodu Slovenska bolo mierne aktívne

7. 10. 2022 Saldo zahraničného obchodu Slovenska bolo v júli 2022 mierne aktívne, na negatívnom sedemmesačnom výsledku sa to neprejavilo. Informoval o tom Štatistický úrad Slovenskej republiky v podrobnej správe. Najvýraznejšiu pasívnu bilanciu v zahraničnom obchode za sedem mesiacov roka 2022 mala lovenská republika s Ruskou federáciou, Kórejskou republikou a s Čínou. Vývoz výrazne prevýšil dovoz v obchodovaní najmä s Nemeckom, Maďarskom a s Českom.
Na základe spresnených údajov v júli 2022 celkový vývoz tovaru medziročne vzrástol o 17 percent na 7,88 miliardy eur. Celkový dovoz sa zároveň zvýšil o 16,7 percenta na 7,86 miliardy eur. Saldo zahraničného obchodu tak bolo v júli 2022 aktívne.
Napriek tomu, že v júli vývoz mierne prevýšil dovoz, výsledok kumulovaného salda zahraničného obchodu to výraznejšie neovplyvnilo, takže za január až júl roka 2022 bolo pasívne v objeme 1,76 miliardy eur.
Najväčšie pasívne saldo mala Slovenská republika s Ruskou federáciou (4,64 miliardy eur), Kórejskou republikou (3,13 miliardy eur), Čínou (2,75 miliardy eur), Vietnamom (2,4 miliardy eur), Taiwanom (335,2 milióna eur), Malajziou (317,7 milióna eur) a Bangladéšom (241 milióna eur).
Najväčšie aktívne saldo bolo s Nemeckom (3,71 miliardy eur), Maďarskom (2,33 miliardy eur), Českom (1,89 miliardy eur), Francúzskom (1,77 miliardy eur), Rakúskom (1,69 miliardy eur), Poľskom (1,53 miliardy eur), Spojeným kráľovstvom (1,39 miliardy eur), Spojenými štátmi americkými (1,1 miliardy eur), Talianskom (1,02 miliardy eur), Rumunskom (542,2 milióna eur) a Španielskom (519,7 milióna eur).
V
(Zdroj: hnonline.sk)

Ďalší nárast inflácie na Slovensku hlási aj Eurostat

3. 10. 2022 Všeobecné zdražovanie v krajinách platiacich eurom sa zrýchľuje aj naďalej. Podľa piatkového odhadu Eurostatu by medziročná inflácia v eurozóne mala v septembri dosiahnuť úroveň 10 percent, pričom v auguste to bolo 9,1 percenta. Hlavnou zložkou zvyšovania cien stále ostávajú ceny energií, ktoré by mali oproti vlaňajšku dosiahnuť nárast o 40,8 percenta.
Rozdiel v tempe nárastu cien medzi jednotlivými krajinami však ostáva stále pomerne veľký, najmä keď porovnáme východné a južné štáty so západnými či severnými.
Analytik Tatra banky Boris Fojtík v tom vidí iný spôsob regulácie energií či inak nastavené podiely výdavkov pre domácnosti na jednotlivé kategórie spotreby, al...
V
(Zdroj: hnonline.sk)

Ceny palív na Slovensku padajú

30. 9. 2022 Priemerná cena benzínu Natural 95 na čerpacích staniciach na Slovensku minulý týždeň nepatrne klesla a dosiahla najnižšiu úroveň od prelomu tohto februára a marca. Nafta zlacnela na mesačné minimum. Údaje o cenách pohonných látok dnes zverejnil slovenský štatistický úrad. Cena najžiadanejšieho benzínu Natural 95 klesla v priemere na 1,638 eura za liter z 1,642 eura o týždeň skôr. Natural 95 na Slovensku takmer nepretržite zlacňuje od prelomu júna a júla, keď jeho cena dosiahla historické maximum 1,946 eura za liter.
Priemerná cena litra motorovej nafty na Slovensku v priebehu minulého týždňa klesla o 1,84 percenta na 1,813 eura. Minulý týždeň ceny ropy v súvislosti s rastom kurzu dolára a obavami z recesie popredných svetových ekonomík klesli na najnižšiu úroveň zhruba od januára, v tomto týždni potom ropa zdražela.
Natural 95 je na Slovensku zhruba o päť percent drahší ako pred ruskou inváziou na Ukrajinu z konca februára. Oproti začiatku tohto roka je jeho cena o 12 percent vyššia. Nafta je oproti začiatku januára drahšia takmer o tretinu.
V
(Zdroj: hnonline.sk)

Slovenský priemysel zatvára brány

23. 9. 2022 Slovalco, OFZ, Fortischem a najnovšie Embraco. To sú štyri firmy, ktoré spája jediné. A to bezvýchodisková situácia pre vysoké ceny energií, ktorá sa skončila hromadným prepúšťaním stoviek ľudí. Spolu tieto štyri spoločnosti kumulatívne prepustili takmer 1 300 priamych zamestnancov a logicky budú musieť byť prepustení aj ľudia u dodávateľov, ktorí na tieto pracovné miesta nadväzujú. V prípade Slovalca, ktoré prepustilo 300 ľudí, to bola u dodávateľov až tisícka.
Lavína výpovedí naberá na sile, zatiaľ čo slovenské firmy stále volajú po opatreniach a čoraz viac z nich varuje pred katastrofálnymi dosahmi. Pomoc zo strany vlády je však v čase bezprecedentných cien energií v nedohľadne.
Nádej na zmenu cítili firmy pred stredajším zasadaním vlády. Novovymenovaný šéf rezortu hospodárstva Karel Hirman však zrejme väčšinu biznis sektora zatiaľ nepotešil. „Aktuálne má podľa našich informácií kompenzačnú schému pre firmy schválenú len Nemecko. Schémy pre naše firmy sú aktuálne rozpracované. Prvá je na ceste do Bruselu. Ďalšie sú v štádiu vysokého rozpracovania,“ uviedol minister na brífingu po rokovaní vlády s tým, že by rád predložil konkrétne riešenia už teraz, no zázraky robiť nevie.
V
(Zdroj: hnonline.sk)
máj 2025
T po ut st št pi so ne
18 28 29 30 1 2 3 4
19 5 6 7 8 9 10 11
20 12 13 14 15 16 17 18
21 19 20 21 22 23 24 25
22 26 27 28 29 30 31 1
23 2 3 4 5 6 7 8
Dnes má meniny Monika
1
Dôležitý termín
1
Sviatok
martinus
náš partner