Zverejňovanie poradia okresov
Ministerstvo investícií bude na ročnej báze na svojom webovom sídle zverejňovať poradie okresov v zozname vybraných okresov zoradených podľa ukazovateľa...
Zákon o štátnych symboloch Slovenskej republiky
Cieľom novely zákona č. 63/1993 Z. z. o štátnych symboloch je zavedenie povinnosti označiť všetky budovy vo vlastníctve štátu štátnou vlajkou Slovenskej...
Nové členenie stavieb
Podľa novej Vyhlášky Úradu pre územné plánovanie a výstavbu Slovenskej republiky č. 59/2025 Z. z. o členení stavieb Úrad pre územné plánovanie a výstavbu...
Štruktúra a prevádzka informačného systému územného...
Vyhláška Úradu pre územné plánovanie a výstavbu Slovenskej republiky č. 60/2025 Z. z. o štruktúre a prevádzke informačného systému územného plánovania...
Linka 116117 – linka pomoci
Linka pomoci je určená na odľahčenie linky tiesňového volania 155 (ďalej len „LTV155“), ktorá často čelí preťaženiu v dôsledku vysokého počtu volaní. Novela...

Murphy radí

Firma a práca

Čím dlhšie budete rozprávať o tom, čo robíte, tým menej času vám ostane na to, aby ste to dokončili. Postupne strávite viac a viac času hovorením a čoraz menej času prácou, až kým nakoniec nebudete celý čas hovoriť o ničom.

Ak si neviete rady, pozvite si konzultanta. Ten si požičia od vás hodiny a potom vám milostivo povie, koľko je hodín.

Správa o služobnej ceste sa nepíše kvôli informovanosti šéfa, ale kvôli ochrane pisateľa.

(Murphyho zákony - úplné znenie s komentárom)
Život s Murphyho zákonmi

Neočakávajte, že tomu, čo sa dá predvídať, sa dá aj zabrániť.

Kto chce v živote prežiť, musí byť trochu cvok.

Najlepšie je nerobiť nič a pripravovať sa na to, že bude horšie.

(Murphyho Zbierka zákonov)
Otázky na rádio Jerevan

Platí aj pre podnikateľa: Kto do teba kameňom, ty doňho chlebom“? Nie, tu platí: kto do teba kameňom, ty doňho nástražným systémom.

Platí ešte: „Chudoba cti netratí“? Platí, ale všetko ostatné je za peniaze.

Ktorý je prvý známy boj o trh? Boj medzi Kainom a Ábelom o priazeň Hospodina.

(Myšlienky bez cla)
Zákony života

Na každý problém už existuje riešenie. Akurát nikto nevie, na ktorý problém patrí ktoré riešenie.

Keď ste už do toho spadli, tak sa aspoň netrepte. Nie, že by vám nehybnosť pomohla sa z toho dostať, ale aspoň to nebude tak smrdieť.

Človek problémy nemá riešiť, ale obchádzať.

(Murphyho zákonník)
Murphyho postrehy

Kde pijú, pi. Kde jedia, jedz. Kde pracujú, radšej nezavadzaj.

Svadba je cena, ktorú zaplatia muži za sex. Sex je cena, ktorou zaplatia ženy za svadbu.

V práci sa človek nemá naháňať. Veď nie je na love!

(Murphyho zrnká II)

Rada pre rozpočtovú zodpovednosť očakáva budúci rok mierne lepší deficit ako vláda

19. 11. 2024 Rozpočtová rada prezentovala v súvislosti s rozpočtom viaceré odporúčania. Deficit verejných financií SR by mal v budúcom roku dosiahnuť 4,5 % hrubého domáceho produktu (HDP). Odhaduje to Rada pre rozpočtovú zodpovednosť (RRZ) po zhodnotení vládou predloženého návrhu rozpočtu, ktorý ešte musí schváliť parlament. Kabinet v ňom očakáva schodok na úrovni 4,7 % HDP. Dosiahnutie deficitu je však podľa RRZ realistické iba vtedy, ak vláda nebude čerpať rezervu na nové výdavky.
„Avšak pre roky 2026 a 2027 už tradične chýbajú v návrhu rozpočtu opatrenia na splnenie tých cieľov, ktoré si vláda stanovila. To znamená potrebu dodatočnej konsolidácie v budúcich rokoch až niekde na úrovni 1,9 % HDP alebo takmer 3 miliardy eur,“ vyčíslil na štvrtkovej tlačovej konferencii predseda RRZ Ján Tóth. Vďaka tomu, že konsolidačný balíček súvisiaci s rozpočtom na budúci rok obsahuje zväčša trvalé opatrenia, návrh rozpočtu podľa rady zlepšuje dlhodobú udržateľnosť slovenských verejných financií o 1,4 % HDP. Ukazovateľ dlhodobej udržateľnosti sa tak zníži z pásma vysokého rizika na hornú hranicu zóny stredného rizika.
Tóth zároveň upozornil, že bez dodatočnej konsolidácie vláda nedodrží nominálny limit výdavkov, ktorý rozpočet obsahuje. „Odchýlky pre tento a budúci rok nie sú až také veľké, v tomto roku je to niečo cez 300 miliónov eur, v budúcom roku okolo 114 miliónov eur. Následne táto odchýlka vzrastie až k vyše dvom miliardám eur v rokoch 2026 a 2027, pretože tam chýbajú vyšpecifikované opatrenia,“ priblížil.
Rozpočtová rada prezentovala v súvislosti s rozpočtom viaceré odporúčania. Prvé sa týka rezervy, ktorá vznikla prijatím konsolidačných opatrení a nepoužila sa na zníženie deficitu. Vláda by podľa RRZ nemala touto rezervou financovať nové výdavky, ale len kompenzovať existujúce riziká, ktoré rada vidí v daniach a zdravotníctve. „Zároveň si myslíme, že dodatočná konsolidácia by sa nemala odkladať na volebný rok 2027, ale čo najviac ju sústrediť do roku 2026. Vzhľadom na politický cyklus, ale aj na možnosť čerpať prostriedky z plánu obnovy, ktoré sú zatiaľ dostupné len do roku 2026 a ktoré by mohli tlmiť krátkodobý negatívny dopad konsolidácie,“ vysvetlil Tóth.
S
(Zdroj: aktuality.sk)

Oživeniu ekonomík by drahá ropa uškodila

11. 8. 2009 Ak zostanú ceny ropy nad úrovňou 70 USD za barel, alebo vzrastú vyššie, pri oživení globálnej ekonomiky to bude podľa hlavného ekonóma Medzinárodnej agentúry pre energetiku robiť problémy.


Ako ďalej uviedol pre  agentúru Reuters, neželá si,  aby Organizácia krajín vyvážajúcich ropu urobila kroky na zvýšenie cien ropy na škodlivé úrovne. Najbližšia schôdzka tejto organizácie sa má uskutočniť 9. septembra.
Podľa hlavného ekonóma by rozhodnutie, ktoré prijmú, malo podporiť  skôr ekonomické zotavenie, ako by malo utlmiť nádeje na zotavenie.
Cena nad 70 dolárov by uškodila najmä krajinám, ktoré musia ropu dovážať. Cena ropy sa od začiatku roka zvýšila na dvojnásobok, najmä kvôli očakávanému oživeniu globálnej ekonomiky.
(Zdroj: PRAVDA)

Časť ekonómov očakáva, že hospodárstvo by sa mohlo začať vzmáhať

10. 8. 2009 V druhom štvrťroku zaostala slovenská ekonomika opäť za vlaňajšími výsledkami, jej výkon sa prepadol približne v rovnakej miere ako začiatkom roka.


Vyplýva to z odhadov analytikov, oslovených ČTK. Ekonomika sa  borila s negatívnymi dôsledkami svetovej hospodárskej krízy, pre ktorú napríklad výrazne klesla produkcia priemyslu a stúpla nezamestnanosť.
Podľa jedného z politológov je rast ekonomiky dlhodobý proces. Časť ekonómov očakáva, že hospodárstvo by sa mohlo v ďalšom období začať postupne vzmáhať.
V priemere analytici predpokladajú, že hrubý domáci produkt (HDP) od apríla do konca júna klesol medziročne o 5,7 percenta.  Prvý prepad HDP pritom za uplynulých deväť rokov vykázal v  prvom kvartáli, keď si pohoršil o 5,6 percenta.  V druhom štvrťroku vlani si hospodárstvo  pripísalo 7,9-percentný rast.
Údaje o HDP za druhý kvartál zverejní štatistický úrad  vo štvrtok. K dispozícii bude len rýchly odhad o vývoji ekonomiky a zamestnanosti. Detailnejšie údaje štatistici uvoľnia začiatkom septembra.
Podľa ekonómov výkonnosť hospodárstva v druhom štvrťroku ovplyvní podobne ako v predchádzajúcich mesiacoch prepad zahraničného dopytu, pokles investícií aj spotreby domácností.
(Zdroj: HNONLINE)

Ekonomické vyhliadky krajín OECD sa zlepšujú

7. 8. 2009 Ekonomické vyhliadky 30 krajín Organizácie pre hospodársku spoluprácu a rozvoj (OECD) sa v porovnaní s predchádzajúcim mesiacom v júni 2009 ďalej zlepšili. Objavujú sa tiež signály, že pád hospodárstva USA, Británie, Nemecka a Kanady už dosiahol dno.



Kľúčový ukazovatel ďalšieho vývoja tzv. composite leading indicator (CLI) sa podľa najnovšej správy organizácie so sídlom v Paríži pre celý región OECD v júni zvýšil na 95,7 bodu z májových 94,5 bodu, aj keď v medziročnom porovnaní jeho hodnota ešte klesla o 5 bodov.
 
V júni CLI eurozóny  stúpol medzimesačne o 1,5 bodu na 98,7 bodu, ale oproti predchádzajúcemu roku sa znížil o 1,6 bodu. Júnový CLI  pre sedem najbohatších ekonomík sveta (USA, Kanada, Japonsko, Británia, Nemecko, Francúzsko, Taliansko) vzrástol na 95,1 bodu z májových 93,9 bodu a medziročne klesol o 5,9 bodu.
      
Na silné známky zlepšenia ekonomických vyhliadok krajín OECD v porovnaní s predchádzajúcim mesiacom, poukazuje júnový CLI.  Z Talianska a Francúzska prichádzajú silné signály o zlepšení prichádzajú z Talianska a Francúzska,  jasnejšie z Kanady, Nemecka, Británie a USA.  V júni 2009 CLI Slovenska  vzrástol na 90,7 bodu z májových 88,7 bodu. Pred rokom však bol ešte na úrovni 105 bodov.
 
Aj hospodárstva Číny a Indie pravdepodobne  už dosiahli dno a objavili sa tiež "nebadané" náznaky, že pád ekonomík Brazílie a Ruska sa už blíži ku dnu.
 
Na svojej  internetovej stránke informovali OECD a agentúra Reuters.
(Zdroj: HNONLINE)

Šestina bývalých majiteľov vrakov nevyužila šrotovné

6. 8. 2009 Časť motoristov si nové auto stále nekúpila, hoci svoje staré vozidlo už dala zošrotovať a tak získala nárok na štátny príspevok šrotovné.


Ministerstvo hospodárstva informovalo, že do konca júla si záujemcovia neobstarali asi šestinu z celkového počtu vozidiel, na ktoré sa šrotovné vzťahovalo. Šrotovné si možno uplatniť do konca roka. Ministerstvo ľudí upozornilo, aby si nákup automobilu nenechávali na poslednú chvíľu vzhľadom na dlhšie dodacie lehoty.
Občania, ktorí svoj nárok na štátnu dotáciu doteraz neuplatnili, by si ďalšie odkladanie kúpy nového vozidla mali dôkladne zvážiť.  Úrad varoval, že nákup nového auta vrátane jeho dodávky sa musí zrealizovať do konca roka, inak nárok na dotáciu zanikne. O úhradu dotácie importér môže požiadať ministerstvo až vtedy, keď je vozidlo skutočne dodané do predajne a prevezme ho zákazník.
Šrotovné tento rok zaviedli aj ďalšie štáty EÚ. Veľký záujem o príspevok zaznamenali tiež v Spojených štátoch.  Americká vláda dokonca   uvažuje o druhom kole šrotovného. Na Slovensku sa zatiaľ ďalšie šrotovné  nechystá.
(Zdroj: PRAVDA)
máj 2025
T po ut st št pi so ne
18 28 29 30 1 2 3 4
19 5 6 7 8 9 10 11
20 12 13 14 15 16 17 18
21 19 20 21 22 23 24 25
22 26 27 28 29 30 31 1
23 2 3 4 5 6 7 8
Dnes má meniny Viliam
1
Dôležitý termín
1
Sviatok
martinus
n� partner