Rada pre rozpočtovú zodpovednosť očakáva budúci rok mierne lepší deficit ako vláda
19. 11. 2024
Rozpočtová rada prezentovala v súvislosti s rozpočtom viaceré odporúčania. Deficit verejných financií SR by mal v budúcom roku dosiahnuť 4,5 % hrubého domáceho produktu (HDP). Odhaduje to Rada pre rozpočtovú zodpovednosť (RRZ) po zhodnotení vládou predloženého návrhu rozpočtu, ktorý ešte musí schváliť parlament. Kabinet v ňom očakáva schodok na úrovni 4,7 % HDP. Dosiahnutie deficitu je však podľa RRZ realistické iba vtedy, ak vláda nebude čerpať rezervu na nové výdavky.
„Avšak pre roky 2026 a 2027 už tradične chýbajú v návrhu rozpočtu opatrenia na splnenie tých cieľov, ktoré si vláda stanovila. To znamená potrebu dodatočnej konsolidácie v budúcich rokoch až niekde na úrovni 1,9 % HDP alebo takmer 3 miliardy eur,“ vyčíslil na štvrtkovej tlačovej konferencii predseda RRZ Ján Tóth. Vďaka tomu, že konsolidačný balíček súvisiaci s rozpočtom na budúci rok obsahuje zväčša trvalé opatrenia, návrh rozpočtu podľa rady zlepšuje dlhodobú udržateľnosť slovenských verejných financií o 1,4 % HDP. Ukazovateľ dlhodobej udržateľnosti sa tak zníži z pásma vysokého rizika na hornú hranicu zóny stredného rizika.
Tóth zároveň upozornil, že bez dodatočnej konsolidácie vláda nedodrží nominálny limit výdavkov, ktorý rozpočet obsahuje. „Odchýlky pre tento a budúci rok nie sú až také veľké, v tomto roku je to niečo cez 300 miliónov eur, v budúcom roku okolo 114 miliónov eur. Následne táto odchýlka vzrastie až k vyše dvom miliardám eur v rokoch 2026 a 2027, pretože tam chýbajú vyšpecifikované opatrenia,“ priblížil.
Rozpočtová rada prezentovala v súvislosti s rozpočtom viaceré odporúčania. Prvé sa týka rezervy, ktorá vznikla prijatím konsolidačných opatrení a nepoužila sa na zníženie deficitu. Vláda by podľa RRZ nemala touto rezervou financovať nové výdavky, ale len kompenzovať existujúce riziká, ktoré rada vidí v daniach a zdravotníctve. „Zároveň si myslíme, že dodatočná konsolidácia by sa nemala odkladať na volebný rok 2027, ale čo najviac ju sústrediť do roku 2026. Vzhľadom na politický cyklus, ale aj na možnosť čerpať prostriedky z plánu obnovy, ktoré sú zatiaľ dostupné len do roku 2026 a ktoré by mohli tlmiť krátkodobý negatívny dopad konsolidácie,“ vysvetlil Tóth.
S
(Zdroj: aktuality.sk)
Rast inflácie v auguste zrýchlil na 1,1 %
14. 9. 2010
Medziročné tempo rastu cien tovarov a služieb na Slovensku podľa metodiky EÚ zrýchlilo v auguste na 1,1 % z 1,0 % v júli.
Inflácia zrýchlila rast už druhý mesiac za sebou. Informoval o tom Štatistický úrad SR. Počas samotného augusta ceny medzimesačne klesli o 0,1 %. V júli rovnakým tempom rástli. V auguste rástli medziročne najviac ceny alkoholu a tabaku, a to o 7,6 %. Ceny za vzdelanie sa zvýšili o 4,5 % a v zdravotníctve o 4,2 %. Naopak najvýraznejšie klesli ceny nábytku, vybavenia domácnosti a bežnej údržby domu, a to o 3,4 %.
Automobilka Škoda Auto prijala tisíc nových zamestnancov a hľadá ďalších
7. 9. 2010
Automobilka Škoda Auto nestíha vyrábať, zháňa ďalšie stovky zamestnancov.
Za jeden mesiac, počas augusta, prijali závody automobilky Škoda v Česku takmer tisíc nových zamestnancov a stále je to málo. Záujem o vozidlá značky Škoda trvalo rastie. Za sedem mesiacov tohto roka Škodovka predala celosvetovo 437 tisíc áut, medziročne o 13,4 percenta viac. Najviac idú na odbyt modely Octavia, Superb a Yeti.
Maloobchod začal opäť klesať
6. 9. 2010
Tržby slovenských obchodníkov sa v júli, po júnovom miernom náraste opäť vrátili k poklesu, medziročne sa znížili o 1,6 %.
V šiestom mesiaci roka sa pritom tržby medziročne zvýšili o percento, pričom tento rok vykázali okrem júna rast už len v marci. Tržby v maloobchode v bežných cenách sa v júli zvýšili na 1,49 miliardy eur z júnových 1,47 mld. eur, informoval Štatistický úrad SR.
Snaha vlády znížiť deficit v budúcom roku na 4,9% HDP
3. 9. 2010
Deficit verejných financií SR by mal na budúci rok klesnúť na 4,9 % výkonu ekonomiky z tohtoročných očakávaných 7,8 %HDP.
Vyhlásil to minister financií I.Mikloš. O ďalšie percento by sa mal schodok znížiť v roku 2012, o rok neskôr má klesnúť pod trojpercentnú hranicu. Súčasná vláda chce znížiť schodok o 1,7 miliardy eur, pričom značnú časť z tejto sumy plánuje ušetriť na štátnej spotrebe. Príjmy rozpočtu by zas mali stúpnuť vďaka zmenám daňového a odvodového systému. Minister financií nevylúčil ani zvýšenie dane z pridanej hodnoty, ktorá je v súčasnosti pre väčšinu tovarov a služieb nastavená na úrovni 19 %.