Zverejňovanie poradia okresov
Ministerstvo investícií bude na ročnej báze na svojom webovom sídle zverejňovať poradie okresov v zozname vybraných okresov zoradených podľa ukazovateľa...
Zákon o štátnych symboloch Slovenskej republiky
Cieľom novely zákona č. 63/1993 Z. z. o štátnych symboloch je zavedenie povinnosti označiť všetky budovy vo vlastníctve štátu štátnou vlajkou Slovenskej...
Nové členenie stavieb
Podľa novej Vyhlášky Úradu pre územné plánovanie a výstavbu Slovenskej republiky č. 59/2025 Z. z. o členení stavieb Úrad pre územné plánovanie a výstavbu...
Štruktúra a prevádzka informačného systému územného...
Vyhláška Úradu pre územné plánovanie a výstavbu Slovenskej republiky č. 60/2025 Z. z. o štruktúre a prevádzke informačného systému územného plánovania...
Linka 116117 – linka pomoci
Linka pomoci je určená na odľahčenie linky tiesňového volania 155 (ďalej len „LTV155“), ktorá často čelí preťaženiu v dôsledku vysokého počtu volaní. Novela...

Murphy radí

Veci sa kazia

Hlavný rozdiel medzi človekom a strojom je v tom, že dobre namazaný stroj nerobí taký hluk.

Manželská hádka po hodine ustane a rozhostí sa ticho. Do toho ticha manžel prehovorí: Som rád, že som ťa nakoniec presvedčil o tom, že mám pravdu. Aký koniec?! Ja len chytám druhý dych!

Nezamestnaný otec piatich detí dá posledné peniaze jasnovidke, aby mu vyveštila, aká budúcnosť ho čaká. Jasnovidka začne: Ste otcom troch detí... Nie troch, piatich – opravuje ju zákazník. To si myslíte vy.

(Murphyho zrnká II)
Bezproblémové riadenie - IV. večer

V hierarchických organizáciách je jediná užitočná vedomosť to, kto na koho čo vie.

Prvým mýtom je, že nejaké riadenie vôbec existuje.

Skomplikovať veci je jednoduché, ale zjednodušiť ich je náramne zložité.

(Murphyho zákony po poslednej novele)
Kolíska práva

Kto zlému pomáha, ten časom ľutuje.

Vytráca sa všetka spravodlivosť, ak každému nie je dovolené mať to, čo je jeho.

Nevynášaj úsudok ak neprehovorili obidve stránky.

(Myšlienky bez cla)
Murphy a byrokrati

Ľudia v akomkoľvek systéme nerobia to, čo im systém prikazuje.

Čím menší vplyv máš, tým dlhšie ťa nechajú čakať.

Základný zákon byrokracie hovorí, že: Čo nie je na papieri, to neexistuje.

(Murphyho zákony – novela pre XXI. storočie)
Ja nič, to Murphy

Keď sa konečne podarí všetko úplne popísať, objaví sa niečo, čo to všetko úplne zmení.

Maslový chlieb padne na koberec vždy natretou stranou.

To, že viete, na koho zvalíte vinu, problém nevyrieši, ale človeku to náramne pomôže.

(Murphyho zákony – novela pre XXI. storočie)

Rada pre rozpočtovú zodpovednosť očakáva budúci rok mierne lepší deficit ako vláda

19. 11. 2024 Rozpočtová rada prezentovala v súvislosti s rozpočtom viaceré odporúčania. Deficit verejných financií SR by mal v budúcom roku dosiahnuť 4,5 % hrubého domáceho produktu (HDP). Odhaduje to Rada pre rozpočtovú zodpovednosť (RRZ) po zhodnotení vládou predloženého návrhu rozpočtu, ktorý ešte musí schváliť parlament. Kabinet v ňom očakáva schodok na úrovni 4,7 % HDP. Dosiahnutie deficitu je však podľa RRZ realistické iba vtedy, ak vláda nebude čerpať rezervu na nové výdavky.
„Avšak pre roky 2026 a 2027 už tradične chýbajú v návrhu rozpočtu opatrenia na splnenie tých cieľov, ktoré si vláda stanovila. To znamená potrebu dodatočnej konsolidácie v budúcich rokoch až niekde na úrovni 1,9 % HDP alebo takmer 3 miliardy eur,“ vyčíslil na štvrtkovej tlačovej konferencii predseda RRZ Ján Tóth. Vďaka tomu, že konsolidačný balíček súvisiaci s rozpočtom na budúci rok obsahuje zväčša trvalé opatrenia, návrh rozpočtu podľa rady zlepšuje dlhodobú udržateľnosť slovenských verejných financií o 1,4 % HDP. Ukazovateľ dlhodobej udržateľnosti sa tak zníži z pásma vysokého rizika na hornú hranicu zóny stredného rizika.
Tóth zároveň upozornil, že bez dodatočnej konsolidácie vláda nedodrží nominálny limit výdavkov, ktorý rozpočet obsahuje. „Odchýlky pre tento a budúci rok nie sú až také veľké, v tomto roku je to niečo cez 300 miliónov eur, v budúcom roku okolo 114 miliónov eur. Následne táto odchýlka vzrastie až k vyše dvom miliardám eur v rokoch 2026 a 2027, pretože tam chýbajú vyšpecifikované opatrenia,“ priblížil.
Rozpočtová rada prezentovala v súvislosti s rozpočtom viaceré odporúčania. Prvé sa týka rezervy, ktorá vznikla prijatím konsolidačných opatrení a nepoužila sa na zníženie deficitu. Vláda by podľa RRZ nemala touto rezervou financovať nové výdavky, ale len kompenzovať existujúce riziká, ktoré rada vidí v daniach a zdravotníctve. „Zároveň si myslíme, že dodatočná konsolidácia by sa nemala odkladať na volebný rok 2027, ale čo najviac ju sústrediť do roku 2026. Vzhľadom na politický cyklus, ale aj na možnosť čerpať prostriedky z plánu obnovy, ktoré sú zatiaľ dostupné len do roku 2026 a ktoré by mohli tlmiť krátkodobý negatívny dopad konsolidácie,“ vysvetlil Tóth.
S
(Zdroj: aktuality.sk)

Nezamestnanosť v SR stále rastie

22. 3. 2011 Nezamestnanosť na Slovensku vo februári stúpla na šesťročné maximum 13,16 %.
Zvýšila sa oproti rovnakému obdobiu vlani aj v porovnaní so začiatkom tohto roka, kedy miera nezamestnanosti v krajine bola tesne pod hranicou 13 %. Oznámilo to dnes Ústredie práce, sociálnych vecí a rodiny. Slovensko sa v Európskej únii radí ku krajinám s najvyšším podielom ľudí bez práce. Z regionálneho porovnania vyplýva, že najväčšia nezamestnanosť zostáva na strednom a východnom Slovenskom.

Americký dlh dosiahol 14,2 bilióna USD a stále rastie

22. 3. 2011 Americký štátny dlh už dosiahol 14,2 bilióna USD (10,05 bilióna eur) a stále rastie.
Údaj obsahuje všetky záväzky štátu, ale nezapočítali sa doň dlhy, ktoré majú verejné zariadenia voči sebe navzájom. Úroveň verejného dlhu dosiahla podľa údajov Organizácie pre hospodársku spoluprácu a rozvoj (OECD) 92,8 % amerického HDP. V roku 2012 vzrastie na 101,4 %.

Záujem o byty v ČR opäť ožíva

21. 3. 2011 Český trh s bytmi znova ožíva. Svedčia o tom najnovšie údaje, ktoré ukázali, že vo februári 2011 si obyvatelia ČR vzali o polovicu viac hypoték ako pred rokom.
Banky totiž tlačia úroky k zemi a požičiavajú za rovnakých podmienok ako vo februári 2007, teda v čase najväčšieho stavebného rozmachu. Konštatuje to denník Mladá fronta Dnes.

Japonský akciový trh ukončil chaotický týždeň

21. 3. 2011 Japonský akciový trh ukončil chaotický týždeň rastom o takmer 3 % a reagoval tým na prudký pokles kurzu jenu.
Hlavný index tokijskej burzy Nikkei 225 v závere stúpol o 2,7 % na 9206,75 bodu. Za celý týždeň stratil 10,2 %, najviac od eskalácia finančnej krízy na jeseň 2008.
máj 2025
T po ut st št pi so ne
18 28 29 30 1 2 3 4
19 5 6 7 8 9 10 11
20 12 13 14 15 16 17 18
21 19 20 21 22 23 24 25
22 26 27 28 29 30 31 1
23 2 3 4 5 6 7 8
Dnes má meniny Urban, Vanesa
1
Dôležitý termín
1
Sviatok
martinus
náš partner