Zverejňovanie poradia okresov
Ministerstvo investícií bude na ročnej báze na svojom webovom sídle zverejňovať poradie okresov v zozname vybraných okresov zoradených podľa ukazovateľa...
Zákon o štátnych symboloch Slovenskej republiky
Cieľom novely zákona č. 63/1993 Z. z. o štátnych symboloch je zavedenie povinnosti označiť všetky budovy vo vlastníctve štátu štátnou vlajkou Slovenskej...
Nové členenie stavieb
Podľa novej Vyhlášky Úradu pre územné plánovanie a výstavbu Slovenskej republiky č. 59/2025 Z. z. o členení stavieb Úrad pre územné plánovanie a výstavbu...
Štruktúra a prevádzka informačného systému územného...
Vyhláška Úradu pre územné plánovanie a výstavbu Slovenskej republiky č. 60/2025 Z. z. o štruktúre a prevádzke informačného systému územného plánovania...
Linka 116117 – linka pomoci
Linka pomoci je určená na odľahčenie linky tiesňového volania 155 (ďalej len „LTV155“), ktorá často čelí preťaženiu v dôsledku vysokého počtu volaní. Novela...

Murphy radí

O podnikateľoch

Nikdy nie je čas venovať sa veci poriadne, ale vždy je čas opäť a opäť sa k nej vracať.

Čakanie na šťastie sa líši od čakania na smrť len v tom, že smrti sa dočkáte skôr.

Ak ste na prvý pokus neuspeli, treba zmeniť definíciu úspechu.

(Murphyho zákonník)
Murphyho múdre pravdy

Čas schôdzovania rastie kvadraticky s počtom zúčastnených.

Skúsenosť je čosi, čo človek získa zásadne až chvíľu po tom, ako to práve potreboval.

Najvýhodnejšia príležitosť prichádza vždy v najnevhodnejšej chvíli.

(Murphyho Zbierka zákonov)
Bezproblémové riadenie - IV. večer

Skomplikovať veci je jednoduché, ale zjednodušiť ich je náramne zložité.

Po určitom čase je každý na takom mieste, na ktoré nemá schopnosti. Na vedúce miesta sa väčšinou dostanú tí, ktorí sú na riadenie najmenej vhodní.

Absolútna prispôsobivosť v sebe obsahuje prísľub neschopnosti.

(Murphyho zákony po poslednej novele)
Murphy o láske

Neskoro doručená informácia môže byť príčinou rozvodu.

Nedomáhajte sa pravdivých informácií o svojom manželskom partnerovi.

Zbraňou mladíka je jeho mladosť, zbraňou je jeho mladosť, zbraňou starca sú jeho peniaze.

(Murphyho zákony – novela pre XXI. storočie)
Život je smiešny

Otecko, mám byť zubným, alebo očným lekárom?“ Synku, vybrať si musíš sám. Ale maj na pamäti: človek má len dve oči, ale tridsaťdva zubov!“

„Pán advokát, rozprávali ste sa mojou manželkou?“ „Áno. Všetky vaše návrhy však odmieta. Odkazuje, že ak dohodnutú čiastku do týždňa nepošlete, vráti sa späť.

Synček sa spytuje otecka: „Otec, čo je to civlizácia?“ „Keď si pustíš televízor, aby si sa dozvedel, aké je počasie, namiesto toho, aby si vybehol z chalupy pozrieť sa na oblohu.“

(Myšlienky bez cla)

Rada pre rozpočtovú zodpovednosť očakáva budúci rok mierne lepší deficit ako vláda

19. 11. 2024 Rozpočtová rada prezentovala v súvislosti s rozpočtom viaceré odporúčania. Deficit verejných financií SR by mal v budúcom roku dosiahnuť 4,5 % hrubého domáceho produktu (HDP). Odhaduje to Rada pre rozpočtovú zodpovednosť (RRZ) po zhodnotení vládou predloženého návrhu rozpočtu, ktorý ešte musí schváliť parlament. Kabinet v ňom očakáva schodok na úrovni 4,7 % HDP. Dosiahnutie deficitu je však podľa RRZ realistické iba vtedy, ak vláda nebude čerpať rezervu na nové výdavky.
„Avšak pre roky 2026 a 2027 už tradične chýbajú v návrhu rozpočtu opatrenia na splnenie tých cieľov, ktoré si vláda stanovila. To znamená potrebu dodatočnej konsolidácie v budúcich rokoch až niekde na úrovni 1,9 % HDP alebo takmer 3 miliardy eur,“ vyčíslil na štvrtkovej tlačovej konferencii predseda RRZ Ján Tóth. Vďaka tomu, že konsolidačný balíček súvisiaci s rozpočtom na budúci rok obsahuje zväčša trvalé opatrenia, návrh rozpočtu podľa rady zlepšuje dlhodobú udržateľnosť slovenských verejných financií o 1,4 % HDP. Ukazovateľ dlhodobej udržateľnosti sa tak zníži z pásma vysokého rizika na hornú hranicu zóny stredného rizika.
Tóth zároveň upozornil, že bez dodatočnej konsolidácie vláda nedodrží nominálny limit výdavkov, ktorý rozpočet obsahuje. „Odchýlky pre tento a budúci rok nie sú až také veľké, v tomto roku je to niečo cez 300 miliónov eur, v budúcom roku okolo 114 miliónov eur. Následne táto odchýlka vzrastie až k vyše dvom miliardám eur v rokoch 2026 a 2027, pretože tam chýbajú vyšpecifikované opatrenia,“ priblížil.
Rozpočtová rada prezentovala v súvislosti s rozpočtom viaceré odporúčania. Prvé sa týka rezervy, ktorá vznikla prijatím konsolidačných opatrení a nepoužila sa na zníženie deficitu. Vláda by podľa RRZ nemala touto rezervou financovať nové výdavky, ale len kompenzovať existujúce riziká, ktoré rada vidí v daniach a zdravotníctve. „Zároveň si myslíme, že dodatočná konsolidácia by sa nemala odkladať na volebný rok 2027, ale čo najviac ju sústrediť do roku 2026. Vzhľadom na politický cyklus, ale aj na možnosť čerpať prostriedky z plánu obnovy, ktoré sú zatiaľ dostupné len do roku 2026 a ktoré by mohli tlmiť krátkodobý negatívny dopad konsolidácie,“ vysvetlil Tóth.
S
(Zdroj: aktuality.sk)

Toyota obnovila výrobu vo Všetkých závodoch v Japonsku

18. 4. 2011 Toyota, najväčšia automobilka na svete, v pondelok prvýkrát od marcového zemetrasenia obnovila výrobu vo všetkých svojich závodoch v Japonsku.
Montážne linky sa znovu rozbiehajú vo všetkých 18 japonských továrňach Toyoty, hoci im stále chýba asi 150 typov súčiastok. Aj z tohto dôvodu tak bude zatiaľ vyrábať len polovičný počet vozňov. Nedostatok súčiastok tiež negatívne ovplyvnil výrobu ostatných osobných áut vo svete. Toyota kvôli prerušeniu prevádzky nemohla od 14. marca do minulého piatku vyrobiť 260 tisíc áut, nedostatok vozov, najmä menších typov tak pocítili aj trhy od Malajzie po Spojené štáty.

Inflácia na Slovenský zrýchlila

15. 4. 2011 Inflácia na Slovensku meraná národnou metodikou zrýchlila v marci už štvrtý mesiac po sebe, a to na 3,8 %.
Vo februári inflácia dosiahla 3,5 %. Informoval o tom dnes slovenský Štatistický úrad. Harmonizovanú infláciu v treťom mesiaci roka ťahali tradične potraviny a nealkoholické nápoje, ktoré medziročne zdraželi o 6,9 % v porovnaní s februárovým prírastkom o 6,5 %. Ceny v kategórii bývanie a energie stúpli o 6,2 %.

Japonsko vyzvalo G7 k intervencii

15. 4. 2011 Japonský minister financií Jošihiko Noda vyzval krajiny G7, aby pozorne sledovali vývoj na devízových trhoch a v prípade potreby intervenovali.
Krajiny podnikli spoločné intervencie kvôli prudkému rastu jenu po zemetrasení v Japonsku. Podla Noda sa krajiny zhodli, že marcová intervencia bola účinná a podarilo sa jej zmierniť prehnané pohyby devízových kurzov. O presnejších akciách na trhoch v budúcnosti zatiaľ predstavitelia skupiny nerokovali.

Rast tržieb v priemysle sa spomalil

13. 4. 2011 Rast tržieb v slovenskom priemysle sa vo februári spomalil, stále si však udržiava dvojcifernú úroveň.
Podľa údajov Štatistického úradu SR sa totiž dynamika rastu priemyselných tržieb znížila z januárových 19,5 % na 16,6 %. Vo finančnom vyjadrení dosiahli tržby v priemysle v druhom mesiaci roka 6,113 mld. Eur.
máj 2025
T po ut st št pi so ne
18 28 29 30 1 2 3 4
19 5 6 7 8 9 10 11
20 12 13 14 15 16 17 18
21 19 20 21 22 23 24 25
22 26 27 28 29 30 31 1
23 2 3 4 5 6 7 8
Dnes má meniny Júlia, Juliana
1
Dôležitý termín
1
Sviatok
martinus
náš partner