Rada pre rozpočtovú zodpovednosť očakáva budúci rok mierne lepší deficit ako vláda
19. 11. 2024
Rozpočtová rada prezentovala v súvislosti s rozpočtom viaceré odporúčania. Deficit verejných financií SR by mal v budúcom roku dosiahnuť 4,5 % hrubého domáceho produktu (HDP). Odhaduje to Rada pre rozpočtovú zodpovednosť (RRZ) po zhodnotení vládou predloženého návrhu rozpočtu, ktorý ešte musí schváliť parlament. Kabinet v ňom očakáva schodok na úrovni 4,7 % HDP. Dosiahnutie deficitu je však podľa RRZ realistické iba vtedy, ak vláda nebude čerpať rezervu na nové výdavky.
„Avšak pre roky 2026 a 2027 už tradične chýbajú v návrhu rozpočtu opatrenia na splnenie tých cieľov, ktoré si vláda stanovila. To znamená potrebu dodatočnej konsolidácie v budúcich rokoch až niekde na úrovni 1,9 % HDP alebo takmer 3 miliardy eur,“ vyčíslil na štvrtkovej tlačovej konferencii predseda RRZ Ján Tóth. Vďaka tomu, že konsolidačný balíček súvisiaci s rozpočtom na budúci rok obsahuje zväčša trvalé opatrenia, návrh rozpočtu podľa rady zlepšuje dlhodobú udržateľnosť slovenských verejných financií o 1,4 % HDP. Ukazovateľ dlhodobej udržateľnosti sa tak zníži z pásma vysokého rizika na hornú hranicu zóny stredného rizika.
Tóth zároveň upozornil, že bez dodatočnej konsolidácie vláda nedodrží nominálny limit výdavkov, ktorý rozpočet obsahuje. „Odchýlky pre tento a budúci rok nie sú až také veľké, v tomto roku je to niečo cez 300 miliónov eur, v budúcom roku okolo 114 miliónov eur. Následne táto odchýlka vzrastie až k vyše dvom miliardám eur v rokoch 2026 a 2027, pretože tam chýbajú vyšpecifikované opatrenia,“ priblížil.
Rozpočtová rada prezentovala v súvislosti s rozpočtom viaceré odporúčania. Prvé sa týka rezervy, ktorá vznikla prijatím konsolidačných opatrení a nepoužila sa na zníženie deficitu. Vláda by podľa RRZ nemala touto rezervou financovať nové výdavky, ale len kompenzovať existujúce riziká, ktoré rada vidí v daniach a zdravotníctve. „Zároveň si myslíme, že dodatočná konsolidácia by sa nemala odkladať na volebný rok 2027, ale čo najviac ju sústrediť do roku 2026. Vzhľadom na politický cyklus, ale aj na možnosť čerpať prostriedky z plánu obnovy, ktoré sú zatiaľ dostupné len do roku 2026 a ktoré by mohli tlmiť krátkodobý negatívny dopad konsolidácie,“ vysvetlil Tóth.
S
(Zdroj: aktuality.sk)
Analytici odhadujú rýchlejší rast spotrebiteľských cien
27. 4. 2011
Ako vyplýva z aprílového kola pravidelného prieskumu Národnej banky Slovenska medzi bankovými analytikmi, slovenské hospodárstvo podľa odhadov bánk v prvom štvrťroku tohto roka vzrástlo medziročne o 3,3 %.
Oproti odhadom z marca je odhad nižší o 0,1 percentuálneho bodu. Prognózy vývoja hospodárstva za celý rok však analytici ponechávajú bez zmien pre tento rok na úrovni 3,6 %.
Švédsko zvýšilo základnú sadzbu
20. 4. 2011
Švédska centrálna banka v súlade s očakávaniami zvýšila o štvrť percentuálneho bodu svoju základnú úrokovú sadzbu. Hlavný úrok sa tak dostal na 1,75 percenta.
Stredajšie zdvihnutie sadzby je už šieste v poradí, keďže Riksbank sa snaží zabrzdiť infláciu vyplývajúcu z rýchleho ekonomického rastu. Centrálna banka chce zabrániť nerovnováhe, ktorú by mohla spôsobiť kombinácia rýchleho hospodárskeho rastu a nízkych sadzieb.
Oberbank sa na Slovensku rozrastá
20. 4. 2011
Pobočka rakúskej banky Oberbank, ktorá začala na Slovensku aktívnu činnosť začiatkom apríla 2009, pokračuje v plánovanom rozširovaní pobočkovej siete v regiónoch Slovenska.
Okrem bratislavskej pobočky otvorila v máji 2010 svoje zastúpenie aj v Nitre a začiatkom novembra v Žiline. V apríli 2011 otvorila nové zastúpenie v Banskej Bystrici a na október je naplánované zastúpenie v Trenčíne.
Ceny obilnín by podľa KBB mali klesnúť
20. 4. 2011
Ceny obilnín by mali v nasledujúcich troch mesiacoch, hlavne dôsledku blížiacej sa žatvy, prevažne klesať. Vyplýva to z predpokladov cenového burzového výboru Komoditnej burzy Bratislava(KBB).
Počas samotnej žatvy sa však ich cena odhaduje na ďaleko vyššej úrovni, ako to bolo vlani. Olejniny sú cenovo stabilizované. Aktuálna cena potravinárskej pšenice triedy A pre západné Slovensko je 243,33 eur/tonu.