Zverejňovanie poradia okresov
Ministerstvo investícií bude na ročnej báze na svojom webovom sídle zverejňovať poradie okresov v zozname vybraných okresov zoradených podľa ukazovateľa...
Zákon o štátnych symboloch Slovenskej republiky
Cieľom novely zákona č. 63/1993 Z. z. o štátnych symboloch je zavedenie povinnosti označiť všetky budovy vo vlastníctve štátu štátnou vlajkou Slovenskej...
Nové členenie stavieb
Podľa novej Vyhlášky Úradu pre územné plánovanie a výstavbu Slovenskej republiky č. 59/2025 Z. z. o členení stavieb Úrad pre územné plánovanie a výstavbu...
Štruktúra a prevádzka informačného systému územného...
Vyhláška Úradu pre územné plánovanie a výstavbu Slovenskej republiky č. 60/2025 Z. z. o štruktúre a prevádzke informačného systému územného plánovania...
Linka 116117 – linka pomoci
Linka pomoci je určená na odľahčenie linky tiesňového volania 155 (ďalej len „LTV155“), ktorá často čelí preťaženiu v dôsledku vysokého počtu volaní. Novela...

Murphy radí

Márnivosť môže byť nebezpečná

Dobré sa rýchlo pominie, bieda akoby nemala konca.

Klamstvo, ktoré sa nedá dokázať, má cenu pravdy.

Čím menej vie človek o probléme, tým ľahšie sa mu rieši.

(Murphyho zákony v bájkach)
Typy ľudí - VI. večer

Kto nevie a chce sa učiť, ten sa aj učí.

Ak sa dá nejaká myšlienka realizovať po tom, ako úspešne prešla cez schvaľovaciu mašinériu, potom sa ju vôbec neoplatí realizovať.

Odkladanie, ktoré vydrží dovtedy, kým sa úloha nestane nepotrebnou, môže celkom vylúčiť nutnosť pracovať.

(Murphyho zákony po poslednej novele)
Hlúposti sa medze nekladú

Je zdraviu škodlivé hovoriť iné, ako chcú počuť mocní. Kto chce byť "in" riadi sa vekmi osvedčeným pravidlom: "Kam vietor, tam plášť."

Nič tak neškodí zdraviu, ako hlúpe nápady.

Nikto nie je múdry natoľko, aby odolal lichoteniu.

(Murphyho zákony v bájkach)
O podnikateľoch

Nestačí, ak vyhráte. Ešte treba, aby ostatní prehrali.

V podnikaní nie je žiaden experiment úplne zbytočný. Vždy sa dá použiť ako negatívny príklad.

Ak ste na prvý pokus neuspeli, treba zmeniť definíciu úspechu.

(Murphyho zákonník)
Murphyho múdre pravdy

Fakty, ktoré prinesú želaný výsledok, je povolené použiť bez ohľadu na ich pravdivosť.

Proti hlúposti niet účinnej obrany – hlupáci sú vždy v ofenzíve.

Tam, kde múdry potrebuje odvahu, hlúpemu stačí šťastie.

(Murphyho Zbierka zákonov)

Rada pre rozpočtovú zodpovednosť očakáva budúci rok mierne lepší deficit ako vláda

19. 11. 2024 Rozpočtová rada prezentovala v súvislosti s rozpočtom viaceré odporúčania. Deficit verejných financií SR by mal v budúcom roku dosiahnuť 4,5 % hrubého domáceho produktu (HDP). Odhaduje to Rada pre rozpočtovú zodpovednosť (RRZ) po zhodnotení vládou predloženého návrhu rozpočtu, ktorý ešte musí schváliť parlament. Kabinet v ňom očakáva schodok na úrovni 4,7 % HDP. Dosiahnutie deficitu je však podľa RRZ realistické iba vtedy, ak vláda nebude čerpať rezervu na nové výdavky.
„Avšak pre roky 2026 a 2027 už tradične chýbajú v návrhu rozpočtu opatrenia na splnenie tých cieľov, ktoré si vláda stanovila. To znamená potrebu dodatočnej konsolidácie v budúcich rokoch až niekde na úrovni 1,9 % HDP alebo takmer 3 miliardy eur,“ vyčíslil na štvrtkovej tlačovej konferencii predseda RRZ Ján Tóth. Vďaka tomu, že konsolidačný balíček súvisiaci s rozpočtom na budúci rok obsahuje zväčša trvalé opatrenia, návrh rozpočtu podľa rady zlepšuje dlhodobú udržateľnosť slovenských verejných financií o 1,4 % HDP. Ukazovateľ dlhodobej udržateľnosti sa tak zníži z pásma vysokého rizika na hornú hranicu zóny stredného rizika.
Tóth zároveň upozornil, že bez dodatočnej konsolidácie vláda nedodrží nominálny limit výdavkov, ktorý rozpočet obsahuje. „Odchýlky pre tento a budúci rok nie sú až také veľké, v tomto roku je to niečo cez 300 miliónov eur, v budúcom roku okolo 114 miliónov eur. Následne táto odchýlka vzrastie až k vyše dvom miliardám eur v rokoch 2026 a 2027, pretože tam chýbajú vyšpecifikované opatrenia,“ priblížil.
Rozpočtová rada prezentovala v súvislosti s rozpočtom viaceré odporúčania. Prvé sa týka rezervy, ktorá vznikla prijatím konsolidačných opatrení a nepoužila sa na zníženie deficitu. Vláda by podľa RRZ nemala touto rezervou financovať nové výdavky, ale len kompenzovať existujúce riziká, ktoré rada vidí v daniach a zdravotníctve. „Zároveň si myslíme, že dodatočná konsolidácia by sa nemala odkladať na volebný rok 2027, ale čo najviac ju sústrediť do roku 2026. Vzhľadom na politický cyklus, ale aj na možnosť čerpať prostriedky z plánu obnovy, ktoré sú zatiaľ dostupné len do roku 2026 a ktoré by mohli tlmiť krátkodobý negatívny dopad konsolidácie,“ vysvetlil Tóth.
S
(Zdroj: aktuality.sk)

Zamestnávanie ľudí cez agentúry sa môže sprísniť

27. 2. 2013 Dvaja zamestnanci v jednej firme a dve rozdielne pravidlá.
Na jednej strane štandardný zamestnanec, ktorému po dvoch rokoch musela dať firma zmluvu na dobu neurčitú. Na druhej strane pracovník z personálnej agentúry, ktorému takéto pravidlá nehrozia a každý rok musí zmluvu obnovovať. Tento problém by mal čoskoro riešiť rezort práce s odborármi. Cez personálne agentúry, ktoré asociácia zastrešuje, pracuje denne približne 30-tisíc ľudí.

Zamestnanosť nepotiahnu ani automobilky

26. 2. 2013 Zamestnanosť na Slovensku tento rok nepotiahnu ani automobilky.
Zatiaľ čo vlani pre rekordné nárasty výroby prijímali stovky ľudí, tento rok sa očakáva skôr stagnácia. Od produkcie automobiliek je pritom výrazne závislá aj rozsiahla sieť subdodávateľov. Automobilky u nás tento rok podľa odhadov Zväzu automobilového priemyslu vyrobia asi 900 tis. vozidiel, čo je zhruba rovnaký počet, ako vlani. Rok 2012 bol pre ne pritom rekordný, medziročný nárast výroby sa vyšplhal až na 40,6 percenta. Automobilový priemysel u nás vlani zamestnával zhruba 74 tis. ľudí.

Slovensko môže v agrosektore stratiť desaťtisíce miest

26. 2. 2013 Na Slovensku sa bez vyriešenia problému zamestnanosti na vidieku nikdy nevyrieši fenomén nezamestnanosti.
Naopak v dôsledku pokračujúceho úpadku slovenského poľnohospodárstva, ako aj pre súčasné nedobré nastavenie rozpočtových vzťahov v agrosektore, stratí do roku 2016 priamo v prvovýrobe minimálne 10.000 až 15.000 pracovných miest. Slovensko v minulosti napríklad vyrábalo 105 % svojej potreby potravín mierneho pásma. Nemáme ropu, máme však lesy, pôdu, máme poľnohospodárske skúsenosti, ktoré boli pred 15 až 20 rokmi na špičkovej svetovej úrovni.

Podmienky ochrany zdravia pri práci sa menia

25. 2. 2013 Podmienky bezpečnosti a ochrany zdravia pri práci sa upravia.
Týka sa to rekondičných pobytov, zabezpečenie pitného režimu a doby, po ktorej môže firma či zamestnanec požiadať o opätovné vydanie oprávnenia na výchovu a vzdelávanie. Ide o zmeny podmienok pri poskytovaní rekondičných pobytov, ale aj ustanovenie profesií, pri ktorých je zdravotná spôsobilosť na prácu podmienkou na vydanie dokladu o absolvovaní výchovy a vzdelávania na obsluhu a vykonávanie niektorých činností.
máj 2025
T po ut st št pi so ne
18 28 29 30 1 2 3 4
19 5 6 7 8 9 10 11
20 12 13 14 15 16 17 18
21 19 20 21 22 23 24 25
22 26 27 28 29 30 31 1
23 2 3 4 5 6 7 8
Dnes má meniny Júlia, Juliana
1
Dôležitý termín
1
Sviatok
martinus
náš partner