Zverejňovanie poradia okresov
Ministerstvo investícií bude na ročnej báze na svojom webovom sídle zverejňovať poradie okresov v zozname vybraných okresov zoradených podľa ukazovateľa...
Zákon o štátnych symboloch Slovenskej republiky
Cieľom novely zákona č. 63/1993 Z. z. o štátnych symboloch je zavedenie povinnosti označiť všetky budovy vo vlastníctve štátu štátnou vlajkou Slovenskej...
Nové členenie stavieb
Podľa novej Vyhlášky Úradu pre územné plánovanie a výstavbu Slovenskej republiky č. 59/2025 Z. z. o členení stavieb Úrad pre územné plánovanie a výstavbu...
Štruktúra a prevádzka informačného systému územného...
Vyhláška Úradu pre územné plánovanie a výstavbu Slovenskej republiky č. 60/2025 Z. z. o štruktúre a prevádzke informačného systému územného plánovania...
Linka 116117 – linka pomoci
Linka pomoci je určená na odľahčenie linky tiesňového volania 155 (ďalej len „LTV155“), ktorá často čelí preťaženiu v dôsledku vysokého počtu volaní. Novela...

Murphy radí

Rada pre rozpočtovú zodpovednosť očakáva budúci rok mierne lepší deficit ako vláda

19. 11. 2024 Rozpočtová rada prezentovala v súvislosti s rozpočtom viaceré odporúčania. Deficit verejných financií SR by mal v budúcom roku dosiahnuť 4,5 % hrubého domáceho produktu (HDP). Odhaduje to Rada pre rozpočtovú zodpovednosť (RRZ) po zhodnotení vládou predloženého návrhu rozpočtu, ktorý ešte musí schváliť parlament. Kabinet v ňom očakáva schodok na úrovni 4,7 % HDP. Dosiahnutie deficitu je však podľa RRZ realistické iba vtedy, ak vláda nebude čerpať rezervu na nové výdavky.
„Avšak pre roky 2026 a 2027 už tradične chýbajú v návrhu rozpočtu opatrenia na splnenie tých cieľov, ktoré si vláda stanovila. To znamená potrebu dodatočnej konsolidácie v budúcich rokoch až niekde na úrovni 1,9 % HDP alebo takmer 3 miliardy eur,“ vyčíslil na štvrtkovej tlačovej konferencii predseda RRZ Ján Tóth. Vďaka tomu, že konsolidačný balíček súvisiaci s rozpočtom na budúci rok obsahuje zväčša trvalé opatrenia, návrh rozpočtu podľa rady zlepšuje dlhodobú udržateľnosť slovenských verejných financií o 1,4 % HDP. Ukazovateľ dlhodobej udržateľnosti sa tak zníži z pásma vysokého rizika na hornú hranicu zóny stredného rizika.
Tóth zároveň upozornil, že bez dodatočnej konsolidácie vláda nedodrží nominálny limit výdavkov, ktorý rozpočet obsahuje. „Odchýlky pre tento a budúci rok nie sú až také veľké, v tomto roku je to niečo cez 300 miliónov eur, v budúcom roku okolo 114 miliónov eur. Následne táto odchýlka vzrastie až k vyše dvom miliardám eur v rokoch 2026 a 2027, pretože tam chýbajú vyšpecifikované opatrenia,“ priblížil.
Rozpočtová rada prezentovala v súvislosti s rozpočtom viaceré odporúčania. Prvé sa týka rezervy, ktorá vznikla prijatím konsolidačných opatrení a nepoužila sa na zníženie deficitu. Vláda by podľa RRZ nemala touto rezervou financovať nové výdavky, ale len kompenzovať existujúce riziká, ktoré rada vidí v daniach a zdravotníctve. „Zároveň si myslíme, že dodatočná konsolidácia by sa nemala odkladať na volebný rok 2027, ale čo najviac ju sústrediť do roku 2026. Vzhľadom na politický cyklus, ale aj na možnosť čerpať prostriedky z plánu obnovy, ktoré sú zatiaľ dostupné len do roku 2026 a ktoré by mohli tlmiť krátkodobý negatívny dopad konsolidácie,“ vysvetlil Tóth.
S
(Zdroj: aktuality.sk)

Schránkové firmy musia odhaliť vlastníka

23. 9. 2016 Schránkové firmy by sa už nemali dostať k verejným peniazom. Vláda 17. 8. 2016 odobrila zákon, ktorý sprísňuje podmienky obchodu súkromných firiem so štátom. Kľúčové bude, ako bude spolupracovať slovenská polícia a finančná správa. Od novembra 2015 sa môžu súkromné firmy uchádzať o verejné peniaze, len ak sú zapísané v registri a odhalia svoje vlastnícke pozadie. Takéto podmienky však museli splniť len pri účasti na verejných obstarávaniach.
Po novom sa má zákon vzťahovať aj na firmy, ktoré sa uchádzajú o peniaze z eurofondov či štátnych akcioviek. Za pravdivosť informácií v registri o vlastníckej štruktúre spoločnosti bude ručiť banka či advokát. Ak klamú, hrozí im vysoká pokuta. Je tam rozpätie od stotisíc po jeden milión eur, ale najzásadnejšou sankciou, je odňatie hospodárskeho prospechu. Register bude viesť žilinský Okresný súd, ktorý bude môcť zápisy preskúmavať aj z vlastného podnetu. Dopátrať sa k skutočnému majiteľovi firmy nie je ľahké, čo si žiada nielen nový zákon, ale aj možnosť posilniť odborné kapacity vyšetrovateľov. Schránkové firmy, to sú zložité schémy, ktoré prechádzajú do desiatich – dvadsiatich jurisdikcií a vyžadujú naozaj talentovaných, schopných a odborne vyškolených vyšetrovateľov. Ak zákon po vláde schváli aj parlament, bude v SR platiť od januára 2017.

Zamestnanci Volkswagenu ďalší protest neplánujú

22. 9. 2016 Ďalší protest zamestnancov bratislavského závodu automobilky Volkswagen Slovakia (VW SK) v najbližšom období pravdepodobne nehrozí. Vedenie firmy totiž s odborármi o ich výhradách rokuje a strany smerujú k spoločnej dohode. Cieľom je zlepšiť vzťahy s dlhoročnými zamestnancami, ktorí pociťujú diskrimináciu.
Odbory v utorok 13. septembra protestom pred budovou závodu za účasti stoviek ľudí poukázali na nespokojnosť a zhoršenú pracovnú atmosféru medzi zamestnancami. Dôvodom sú výhody, ktoré manažment ponúka novoprijatým zamestnancom ako motiváciu v snahe doplniť stavy v závode. Noví pracovníci majú, na rozdiel od tých s niekoľkoročnou praxou, nárok na polročnú bezplatnú autobusovú dopravu či nástupný bonus vo výške 500 eur. Dlhoročným zamestnancom tiež prekáža, že zatiaľ čo oni museli čakať na vyššiu pracovnú triedu niekoľko rokov, ich novoprijatí kolegovia sú do nej zaradení hneď. Odborári to považujú za diskrimináciu. Vedenie si ju však podľa Smolinského napriek posunu v rokovaniach zatiaľ nepripúšťa. Odbory to chcú dokázať, preto sa obrátili na inštitúcie a úrady, ktoré sa touto problematikou zaoberajú, aby súčasný stav posúdili.
zdroj: hnonline.sk

Reťazenie úverov Slovákov desí centrálnu banku

20. 9. 2016 Ľudia si berú nové pôžičky bez ohľadu na to, či sú skutočne výhodné. Boom pokračoval aj v lete.
Pôžičkový boom počas tohto leta na Slovensku pokračoval. A to aj napriek tomu, že minulé roky sa v lete nárast pôžičiek prinajmenšom spomalil. Tento rok sa však klienti bánk zadlžovali aj v júli a auguste. Takisto sa zvýšila riziková úverová turistika so spotrebnými úvermi. Ľudia si požičajú peniaze v jednej banke a úver istý čas splácajú, takže získajú platobnú históriu. Na základe toho si požičajú viac v inej banke na refinancovanie starého úveru. Práve takéto reťazenie úverov desí Národnú banku Slovenska. Nové úvery majú totiž síce väčšinou nižšiu sadzbu, ale sú na dlhšie obdobie a na vyššiu sumu. Výhodné teda napokon nemusia byť. „Okrem lepšej úrokovej sadzby a nižšej splátky, ktorú môže refinancovanie priniesť, majú klienti možnosť čerpania dodatočných finančných prostriedkov, čo využívajú vo väčšej miere ako v minulosti,“ potvrdzuje Lýdia Žáčková, hovorkyňa Poštovej banky.
zdroj: hnonline.sk

V Eustreame sa bude prepúšťať

12. 9. 2016 Je to jedno zo „zlatých vajec“ nášho štátneho rozpočtu. Spoločnosť Eustream posiela štátu na daniach, odvodoch a dividendách ročne viac ako 350 miliónov eur. Čiže takmer najviac zo všetkých firiem na trhu. A práve jeden z najdôležitejších hráčov v biznise s energiami chystá prepúšťanie.
Zo 180 zamestnancov má firma zhruba polovicu prepustiť, so zvyškom by mala ukončiť pracovný pomer dohodou. Ide predovšetkým o ľudí, ktorí sú v preddôchodkovom veku. A tých nie je málo. Podľa výročnej správy za minulý rok tvorili ľudia nad 51 rokov takmer 40 percent z celkového počtu zamestnancov.
zdroj: hnonline.sk
máj 2025
T po ut st št pi so ne
18 28 29 30 1 2 3 4
19 5 6 7 8 9 10 11
20 12 13 14 15 16 17 18
21 19 20 21 22 23 24 25
22 26 27 28 29 30 31 1
23 2 3 4 5 6 7 8
Dnes má meniny Viola
1
Dôležitý termín
1
Sviatok
martinus
náš partner