Zverejňovanie poradia okresov
Ministerstvo investícií bude na ročnej báze na svojom webovom sídle zverejňovať poradie okresov v zozname vybraných okresov zoradených podľa ukazovateľa...
Zákon o štátnych symboloch Slovenskej republiky
Cieľom novely zákona č. 63/1993 Z. z. o štátnych symboloch je zavedenie povinnosti označiť všetky budovy vo vlastníctve štátu štátnou vlajkou Slovenskej...
Nové členenie stavieb
Podľa novej Vyhlášky Úradu pre územné plánovanie a výstavbu Slovenskej republiky č. 59/2025 Z. z. o členení stavieb Úrad pre územné plánovanie a výstavbu...
Štruktúra a prevádzka informačného systému územného...
Vyhláška Úradu pre územné plánovanie a výstavbu Slovenskej republiky č. 60/2025 Z. z. o štruktúre a prevádzke informačného systému územného plánovania...
Linka 116117 – linka pomoci
Linka pomoci je určená na odľahčenie linky tiesňového volania 155 (ďalej len „LTV155“), ktorá často čelí preťaženiu v dôsledku vysokého počtu volaní. Novela...

Murphy radí

O podnikaní a vede - VII. večer

Ťažko je vznášať sa s orlami, ak si obklopený sliepkami.

Hranice možností sa dajú vyskúšať len tak, že sa cez ne prehupnemu do nezmyselnosti.

Ak máš iba kladivo, vo všetkom vidíš klinec.

(Murphyho zákony po poslednej novele)
Človek a úspech

Nakoniec bude úspešný ten, kto predposledný urobí chybu.

Ranné vtáča pochytá viac červíkov. Ranný červík bude zjedený.

Prakticky nikto nedokáže dopredu rozpoznať svoje budúce úspechy od svojich budúcich omylov.

(Murphyho zákony - úplné znenie s komentárom)
Život treba žiť

Pri nádhernom mauzóleu Rotschildovcov na frankfurtskom cintoríne sa zastaví chudobný Kohn. Dlho stavbu bez slova obdivuje. Potom si potichu pre seba závistlivo povzdychne: „Tí si ale žijú!“

Zvykne sa hovoriť: „Pomôž si človeče a aj boh ti pomôže“. Tí opatrnejší ešte dodávajú „ak si to zaslúžiš“.

Jestvujú tri metódy ako žiť: žobrať, kradnúť alebo niečo urobiť. (Miraeau)

(Zrnká úsmevu)
Informácie pre šéfa

Ak sa vám zdá, že dostávate od života menej, ako vám prináleží, o chvíľu zistíte, že máte viac, ako si zaslúžite.

Po zhromaždení všetkých odstupných informácií o veci môžete urobiť akýkoľvek záver a vždy preň nájdete dosť argumentov.

Peniaze sa majú získavať čestným spôsobom. Ak to nejde, tak za každú cenu.

(Murphyho zákony – novela pre XXI. storočie)
Mnoho je na svete mocného...

Nepoctivosť nikdy nenechá oddýchnuť si toho, v koho srdci prebýva. (Cicero)

Viac nás ničí vlastné pochlebníctvo, ako cudzie. (Seneca)

Kto chce dôjsť k cieľu, ktorý si stanovil, nech neblúdi po mnohých cestách, ale nech sleduje cestu jedinú. (Seneca)

(Myšlienky bez cla)

Rada pre rozpočtovú zodpovednosť očakáva budúci rok mierne lepší deficit ako vláda

19. 11. 2024 Rozpočtová rada prezentovala v súvislosti s rozpočtom viaceré odporúčania. Deficit verejných financií SR by mal v budúcom roku dosiahnuť 4,5 % hrubého domáceho produktu (HDP). Odhaduje to Rada pre rozpočtovú zodpovednosť (RRZ) po zhodnotení vládou predloženého návrhu rozpočtu, ktorý ešte musí schváliť parlament. Kabinet v ňom očakáva schodok na úrovni 4,7 % HDP. Dosiahnutie deficitu je však podľa RRZ realistické iba vtedy, ak vláda nebude čerpať rezervu na nové výdavky.
„Avšak pre roky 2026 a 2027 už tradične chýbajú v návrhu rozpočtu opatrenia na splnenie tých cieľov, ktoré si vláda stanovila. To znamená potrebu dodatočnej konsolidácie v budúcich rokoch až niekde na úrovni 1,9 % HDP alebo takmer 3 miliardy eur,“ vyčíslil na štvrtkovej tlačovej konferencii predseda RRZ Ján Tóth. Vďaka tomu, že konsolidačný balíček súvisiaci s rozpočtom na budúci rok obsahuje zväčša trvalé opatrenia, návrh rozpočtu podľa rady zlepšuje dlhodobú udržateľnosť slovenských verejných financií o 1,4 % HDP. Ukazovateľ dlhodobej udržateľnosti sa tak zníži z pásma vysokého rizika na hornú hranicu zóny stredného rizika.
Tóth zároveň upozornil, že bez dodatočnej konsolidácie vláda nedodrží nominálny limit výdavkov, ktorý rozpočet obsahuje. „Odchýlky pre tento a budúci rok nie sú až také veľké, v tomto roku je to niečo cez 300 miliónov eur, v budúcom roku okolo 114 miliónov eur. Následne táto odchýlka vzrastie až k vyše dvom miliardám eur v rokoch 2026 a 2027, pretože tam chýbajú vyšpecifikované opatrenia,“ priblížil.
Rozpočtová rada prezentovala v súvislosti s rozpočtom viaceré odporúčania. Prvé sa týka rezervy, ktorá vznikla prijatím konsolidačných opatrení a nepoužila sa na zníženie deficitu. Vláda by podľa RRZ nemala touto rezervou financovať nové výdavky, ale len kompenzovať existujúce riziká, ktoré rada vidí v daniach a zdravotníctve. „Zároveň si myslíme, že dodatočná konsolidácia by sa nemala odkladať na volebný rok 2027, ale čo najviac ju sústrediť do roku 2026. Vzhľadom na politický cyklus, ale aj na možnosť čerpať prostriedky z plánu obnovy, ktoré sú zatiaľ dostupné len do roku 2026 a ktoré by mohli tlmiť krátkodobý negatívny dopad konsolidácie,“ vysvetlil Tóth.
S
(Zdroj: aktuality.sk)

Slováci hľadajú odvahu pre akcie

11. 4. 2017 Počet sporiteľov opäť rastie, hodnota majetku dosiahla nový rekord. Najviac zarábali indexové fondy.
Odlev sporiteľov z druhého piliera sa zastavil, vlani ich podľa analýzy Národnej banky Slovenska pribudlo 33-tisíc, rok predtým pritom správcovia hlásili pokles počtu ľudí o 90-tisíc. Zmena trendu je pozitívna, keďže podľa súčasných podmienok sa zamestnanec v druhom pilieri automaticky neocitne, musí požiadať o vstup. Štátny tajomník ministerstva práce Ivan Švejna sa spolieha na to, že počet sporiteľov v druhom pilieri bude ešte rásť. Dôvodom má byť novela o programovom výbere, ktorá od budúceho februára dá až polovici dôchodcov možnosť vybrať si svoje úspory v prípade záujmu naraz.
zdroj: hnonline.sk

Menej Slovákov dosiahne na hypotéky

6. 4. 2017 Vlaňajší medziročný nárast počtu hypoték o 14 percent sa už nezopakuje. Nové pravidlá Národnej banky Slovenska (NBS) pre ich schvaľovanie spôsobia, že ich počet bude klesať. V diskusnej relácii na TABLET.TV to povedal Maroš Ovčarik z portálu Finančný kompas.
Vlani klesla priemerná sadzba úverov na bývanie na historicky najnižšiu úroveň, z 2,54 percenta na 1,86 percenta. Nižší úrok ako Slovensko zaznamenali iba štyri krajiny eurozóny - Nemecko, Fínsko, Portugalsko a Francúzsko. Sprísnenie legislatívy ešte trh nepocítil a úrokové sadzby stále smerujú nadol. Dokonca niektoré banky znížili úroky na hypotéky pod jedno percento, hoci len pri splnení niektorých podmienok. Od marca musia banky pri poskytovaní úverov na financovanie bývania viac prihliadať na to, či klient bude schopný požičané peniaze splácať. Finančné domy v prípade žiadateľov počítajú s tým, aby mali pri splácaní rezervu. ​Spotrebiteľovi by tak po znížení jeho príjmu o splátku poskytovaného úveru, životné minimum a splátky existujúcich úverov mala zostať istá časť príjmu ako rezerva pre nepredvídané skutočnosti. Rezerva sa bude postupne zvyšovať z 5 percent a od 1. júla 2018 má byť na úrovni 20 percent príjmu zníženého o životné minimum. To je v súčasnosti na úrovni 198,09 eura. Pri tom, aby bol rast úverov na Slovensku zdravý a udržateľný, banky musia prihliadať aj na tzv. parameter LTV, teda na pomer medzi výškou poskytnutej hypotéky a hodnotou zakladanej nehnuteľnosti. Poskytovanie 100-percentných hypoték je obmedzené už v súčasnosti, žiadny úver by nemal byť vyšší ako 100 percent a nad 90 percent LTV by mal byť maximálny podiel objemu nových úverov na úrovni 10 percent. Hypoték pokrývajúcich 80 percent až 100 percent hodnoty nehnuteľnosti bude môcť byť od 1. júla 2017 len 40 percent.
zdroj: hnonline.sk

Česi hospodárili v marci s prebytkom

4. 4. 2017 Štátny rozpočet Českej republiky dosiahol ku koncu marca prebytok na úrovni 4,7 miliardy korún (173,88 milióna eur). V medziročnom porovnaní to znamená výrazný pokles, keď v marci minulého roka predstavoval rekordných 43,6 miliardy korún. Uviedlo to dnes české ministerstvo financií, podľa ktorého sa pod pokles podpísal najmä nižší objem financií z Európskej únie (EÚ).
Celkové príjmy štátneho rozpočtu dosiahli ku koncu marca 307,7 miliardy korún a výdavky celkovo 303 miliárd korún. "Medziročne nižší prebytok výrazne ovplyvnili prostriedky prijaté z EÚ a finančných mechanizmov, ktoré boli za prvé tri mesiace roka 2017 nižšie o 52,7 miliardy korún," povedal hovorca ministerstva Michal Žurovec. Ministerstvo očakáva väčší výber DPH vďaka zavedeniu kontrolného hlásenia a elektronickej evidencii tržieb (EET). Do tej sa od decembra minulého roka v prvej fáze zapojili podnikatelia v oblasti stravovacích a ubytovacích služieb a v druhej fáze od 1. marca aj maloobchod a veľkoobchod.
zdroj: hnonline.sk

Slovenské firmy získajú na posilnení českej koruny

4. 4. 2017 Umelé oslabovanie českej koruny sa blíži ku koncu. Českej národnej banke sa skončil záväzok ju brániť na konci marca. Odborníci predpokladajú posilnenie českej meny na 26 korún za euro. Túto skutočnosť privítajú najmä slovenské firmy vyvážajúce tovar do Českej republiky, ktoré budú profitovať z lacnejšieho exportu. Zároveň ide o zlú správu pre bežných Slovákov, ktorí si za nákup a dovolenku u našich západných susedov zaplatia viac.
Posilnenie koruny bude mať na zahraničný obchod medzi Slovenskom a Českom dvojitý efekt. „Pre slovenských exportérov pôjde o priaznivú správu, keďže sa zlacní ich vývoz v prepočte na českú korunu. Za svoj tovar dostanú viac ako doteraz,“ vysvetľuje Tomáš Holinka, analytik Moody's. Naopak, pre českých exportérov táto situácia nebude priaznivá, keďže budú inkasovať menej, no nepôjde o žiadnu zásadnú zmenu. Najväčší rozdiel pocítia Slováci, ktorí si za nákup alebo dovolenku v Česku priplatia. Na druhej strane, Slovensko bude pre české domácnosti z hľadiska dovoleniek atraktívnejšie. Možno teda očakávať rast návštev Čechov u nás.
zdroj: hnonline.sk
máj 2025
T po ut st št pi so ne
18 28 29 30 1 2 3 4
19 5 6 7 8 9 10 11
20 12 13 14 15 16 17 18
21 19 20 21 22 23 24 25
22 26 27 28 29 30 31 1
23 2 3 4 5 6 7 8
Dnes má meniny Viola
1
Dôležitý termín
1
Sviatok
martinus
náš partner