Zverejňovanie poradia okresov
Ministerstvo investícií bude na ročnej báze na svojom webovom sídle zverejňovať poradie okresov v zozname vybraných okresov zoradených podľa ukazovateľa...
Zákon o štátnych symboloch Slovenskej republiky
Cieľom novely zákona č. 63/1993 Z. z. o štátnych symboloch je zavedenie povinnosti označiť všetky budovy vo vlastníctve štátu štátnou vlajkou Slovenskej...
Nové členenie stavieb
Podľa novej Vyhlášky Úradu pre územné plánovanie a výstavbu Slovenskej republiky č. 59/2025 Z. z. o členení stavieb Úrad pre územné plánovanie a výstavbu...
Štruktúra a prevádzka informačného systému územného...
Vyhláška Úradu pre územné plánovanie a výstavbu Slovenskej republiky č. 60/2025 Z. z. o štruktúre a prevádzke informačného systému územného plánovania...
Linka 116117 – linka pomoci
Linka pomoci je určená na odľahčenie linky tiesňového volania 155 (ďalej len „LTV155“), ktorá často čelí preťaženiu v dôsledku vysokého počtu volaní. Novela...

Murphy radí

Nevytesané pravdy - I. večer

Ak zmenou môžete len získať, tiež sa nad tým netreba vzrušovať.

Nechoďte hlavou proti múru! Postavte sa vždy tak, aby si ju otrieskali iní.

Každé vyriešenie známeho problému v sebe skrýva nové problémy.

(Murphyho zákony po poslednej novele)
Život je obchod

Život obchodníka je jedným veľkým dobrodružstvom. Ak jeho tovar nejde na odbyt, je zle. Ak jeho tovar ide na odbyt, tiež to nemusí byť dobre.

Nôž najlepšie len iným nožom nabrúsiš. (Židovské príslovie)

Nie je umenie nakupovať, keď človek má peniaze. Ale kúpiť za päť prstov a šiestu dlaň dokáže len umelec.

(Zrnká úsmevu)
Opatrnosti nie je nikdy dosť

Dobrého veľa nebýva, zato zlé prichádza v húfoch.

Tí, ktorí sú prvý v rade, sú vždy aj prví na rane.

Sila, ktorú nemáme pod kontrolou, začne v prvom rade pôsobiť proti nám.

(Murphyho zákony v bájkach)
Aj koniec má svoj čas - posledný večer

Hlavným prínosom odborného pracovníka nie je produkcia hmotných vecí, ale generovanie nových myšlienok a odovzdávanie znalostí.

Transformovať krízu na rutinu sa dá tak, že krok za krokom zaznamenáme činnosť šéfa pri prekonávaní pôvodnej krízy a spracujeme ho do pracovného postupu.

Najčastejšou príčinou zlyhania šéfa je jeho neochota, resp. neschopnosť adaptovať sa na nové podmienky.

(Murphyho zákony po poslednej novele)
Mnoho je na svete mocného...

Viac nás ničí vlastné pochlebníctvo, ako cudzie. (Seneca)

Nepoctivosť nikdy nenechá oddýchnuť si toho, v koho srdci prebýva. (Cicero)

Kto chce dôjsť k cieľu, ktorý si stanovil, nech neblúdi po mnohých cestách, ale nech sleduje cestu jedinú. (Seneca)

(Myšlienky bez cla)

Priemyselná produkcia zostala vo februári na rovnakej úrovni ako minulý rok

11. 4. 2024 Spomedzi odvetví, ktoré spomaľovaním výkonu brzdili rast priemyslu, najvýznamnejší vplyv mal 9,2-percentný pokles vo výrobe strojov a zariadení. Po prepočítaní dlhodobého časového radu údajov z dôvodu prechodu na nové bázické obdobie roka 2021 tak priemyselná produkcia po šiestich mesiacoch nepretržitého rastu medziročne stagnovala. Medzimesačne po zohľadnení sezónnych vplyvov sa priemyselná produkcia zvýšila o 0,4 %. Informoval o tom Štatistický úrad (ŠÚ) SR.
Celkovo z 15 sledovaných odvetví (špeciálnych priemyselných zoskupení) zaznamenalo medziročne nižší výkon 10, medzi nimi viaceré ťažiskové odvetvia slovenského priemyslu. Napriek tomu sa výkon priemyslu udržal na porovnateľnej úrovni s vlaňajškom.
Výrazne k tomu dopomohol najmä 23,1-percentný rast v dodávke elektriny, plynu, pary a studeného vzduchu a tiež takmer 19-percentné zvýšenie vo výrobe elektrických zariadení. V plusových číslach pokračovala druhý mesiac aj výroba potravín, vo februári stúpla medziročne o 7,2 %.
Spomedzi odvetví, ktoré spomaľovaním výkonu brzdili rast priemyslu, najvýznamnejší vplyv mal 9,2-percentný pokles vo výrobe strojov a zariadení a tiež viac ako 41-percentný prepad v ťažbe a dobývaní. Dvojciferné zníženie produkcie v medziročnom porovnaní pokračovalo druhý mesiac po sebe aj v ostatnej výrobe a inštalácií strojov (16,3 %) či výrobe počítačových výrobkov (17,6 %). Nižší výkon druhýkrát v tomto roku zaznamenala aj kľúčová výroba dopravných prostriedkov, aktuálny pokles predstavoval 2,2 %.
V súhrne za prvé dva mesiace roka 2024 vzrástla priemyselná produkcia medziročne o 1,7 %. Vyšší výkon ako v rovnakom období minulého roka malo šesť z celkovo 15 sledovaných odvetví (špeciálnych priemyselných zoskupení). Najvýznamnejšie výsledok ovplyvňoval takmer štvrtinový (24,1 %) rast v dodávke elektriny a plynu a približne 7-percentné navýšenie vo výrobe kovov. Priemysel brzdila najmä výroba dopravných prostriedkov, ktorá vykázala za prvé dva mesiace 2024 medziročný pokles o 4,1 %.
S
(Zdroj: hnonline.sk)

Zmenu rozpočtu vláda odložila na september

3. 7. 2009 Doteraz nie je jasné, ako bude vyzerať. To, že prekročíme povolenú trojpercentnú hranicu deficitu je však už jasné.
Nie je to tragédia, pretože tak urobia takmer všetky krajiny únie. Analytici upozorňujú, že kým iné krajiny museli dotáciami zachraňovať aj banky, Slovensko tak robiť nemuselo. Preto porovnávať bilanciu nášho hospodárenia s ostatnými krajinami nemusí byť veľmi šťastné. Ekonómovia varujú pred zbytočným zadlžovaním krajiny, ktoré budeme v budúcnosti splácať drahšie.
(Zdroj: HNONLINE)

Oživenie ekonomiky možno očakávať na prelome rokov

3. 7. 2009 Kríza sa na Slovensku začala prejavovať už v poslednom štvrťroku minulého roka. Naplno sa však v reálnej ekonomike prejavila začiatkom roka. Znížil sa vývoj aj dovoz.
Optimistické odhady hovoria, že Európa sa bude z krízy dostávať už na prelome rokov. Na vysoké rasty však môže Slovensko nadlho zabudnúť. Ani životná úroveň nebude rásť tak rýchlo, ako v posledných rokoch.
Najpesimistickejší odhad na vývoj ekonomiky v tomto roku má zatiaľ rezort financií. Odhad predpokladá hlbokú recesiu na úrovni mínus 6,2 %. Dôvodom prepadu hospodárstva je výrazný výpadok vývozu. Slovensko exportuje do Európy takmer 95 % svojho vývozu. Najväčšími obchodnými partnermi Slovenska sú Nemecko a Česko. Vzhľadom k tomu, že kríza výrazne postihla aj tieto krajiny, neodoberajú od nás toľko, čo doteraz. K najpostihnutejším odvetviam patrí automobilový a strojársky priemysel.
Výroba dopravných prostriedkov sa oproti vlaňajšku  prepadla o viac ako polovicu. Ťahúňom ekonomiky zostáva najmä elektrotechnický priemysel, ktorý napriek kríze produkciu zvyšuje.
Podľa centrálnej banky by  nasledujúce mesiace už  nemali byť  pre slovenskú ekonomiku také zlé, ako prvý polrok. Eurozóna by sa z krízy mala začať zviechavať v priebehu prvého polroka budúceho roka.  K miernemu rastu by malo dôjsť aj na Slovensku.
(Zdroj: HNONLINE)

Insolventnými sa v tomto roku môže stať až 900 firiem

3. 7. 2009 Slovensko podľa aktualizovanej prognózy nadnárodnej poisťovacej skupiny Euler Hermes Group v tomto roku čaká 55-percentný nárast insolvenčných konaní. V tomto roku sa do insolvenčného procesu môže dostať až 900 firiem.
Ostatné krajiny z regiónu Visegrádskej štvorky sa pohybujú pod úrovňou celosvetového indexu, ktorý predpokladá priemerný nárast insolvencií na úrovni 35 %. Slovensko čaká výraznejší nárast najmä z dôvodu mierneho oneskorenia dopadov krízy, ktorá sa naplno v severnej Amerike a západnej Európe prejavovala už vlani.
Zvýšená miera rizika insolvencie a druhotnej platobnej neschopnosti vyplývajúca z hospodárskej krízy zhoršuje situáciu vo väčšine odvetví a podnikov na Slovensku. Tento vývoj sa odrazil aj  zvýšení  poistných sadzieb, v krajných prípadoch dokonca aj zrušení  poistnej zmluvy. Aj napriek krízovej situácii však u nás ešte stále poistné sadzby predstavujú menej ako jedno percento poistenej pohľadávky.
Za pozitívum možno označiť medziročný nárast počtu nahlásených reštrukturalizácií. Podľa dostupných informácií ich doteraz  súdy povolili 14 oproti desiatim za celý minulý rok. Táto forma ochrany podniku pred veriteľmi je však podmienená vypracovaním kvalitného reštrukturalizačného plánu.
Vzhľadom na platnú legislatívu, upravujúcu konkurzné a reštrukturalizačné konania, ide väčšinou o vyhlásenie konkurzu zo strany samotného dlžníka. Zákon o konkurze a reštrukturalizácii, účinný od roku 2006, totiž  postavenie veriteľa, ktorý nemôže dať dlžníka do konkurzu bez jeho notársky overeného dlhu, zhoršil.
Vlani bolo na Slovensku vyhlásených 266 konkurzov a povolených len 10 reštrukturalizácií. Ďalších 301 konkurzných konaní bolo zastavených pre nedostatok majetku. Celkový počet 582 insolvenčných konaní dopĺňa 5 oddlžených firiem.
(Zdroj: SME)

Firemné mozgy

2. 7. 2009 Najvýkonnejší ľudia vo firme by mali dostávať zodpovedné a náročné úlohy. Potrebujú sa zlepšovať a vyniknúť, preto im treba na to vytvárať podmienky. Firmy by mali využiť príležitosť a vyberať si tých najlepších.
Mnohí z  tých najlepších opúšťajú firmy preto, že tieto k nim pristupujú nevhodne. Treba si uvedomiť, že práve takíto ľudia majú zásluhu na výsledkoch a posúvajú firmu dopredu.
Talentovaní môžu pomôcť firmám nielen v súčasnom stave krízy.  Dokázateľná väzba medzi riadením talentov, výkonnosťou a produktivitou existuje dlhodobe.
Nedostatok talentovaných ľudí obmedzuje firmu v rôznych a potrebných inováciách a rýchlych reakciách na zmeny. Veľký únik mozgov špecialisti v riadení ľudských zdrojov predpovedajú zo súkromného sektora do štátnej správy, v ktorej sa plánujú veľké zákazky a projekty.
Talentovaných a úspešných ľudí je potrebné vždy oceniť. Za každých okolností a v každej situácii. Ľuďom, ktorí dosiahli úspech zväčša nechýba zdravé sebavedomie a túžba presadiť sa. Ak talentovaní ľudia od vedenia firiem nepocítia záujem a ochotu ponúkať im stále nové príležitosti, privedie ich to k osobnej stagnácii, alebo sa budú chcieť presadiť niekde inde.
Udržanie kľúčových mozgov vo firmách vyžaduje prehodnotiť súčasný systém odmeňovania, zhodnotiť, či systém riadenia pracovného výkonu má skutočne motivačný charakter pre ľudí, či manažéri dokážu správne nastaviť ciele a rovnako správne ich aj zhodnotiť.
Treba si uvedomiť, že motivácia nemusí spočívať iba vo finančnom hodnotení. Pretože talentovaní ľudia sa chcú neustále vzdelávať, treba im zabezpečiť cielené vzdelávanie a rozvojové programy.
Firmy by mali mať pripravené kariérny a rozvojové plány zamestnancov. Zamestnancom treba dávať najavo, že firma má o nich záujem aj v budúcnosti. Ľudia potrebujú mať istotu,  že sa s nimi počíta ako s aktívnymi členmi tímu. Tým sa celkovo pozdvihuje morálka vo firme.
(Zdroj: HNONLINE)
máj 2025
T po ut st št pi so ne
18 28 29 30 1 2 3 4
19 5 6 7 8 9 10 11
20 12 13 14 15 16 17 18
21 19 20 21 22 23 24 25
22 26 27 28 29 30 31 1
23 2 3 4 5 6 7 8
Dnes má meniny Bernard
1
Dôležitý termín
1
Sviatok
martinus
náš partner