Priemyselná produkcia zostala vo februári na rovnakej úrovni ako minulý rok
11. 4. 2024
Spomedzi odvetví, ktoré spomaľovaním výkonu brzdili rast priemyslu, najvýznamnejší vplyv mal 9,2-percentný pokles vo výrobe strojov a zariadení. Po prepočítaní dlhodobého časového radu údajov z dôvodu prechodu na nové bázické obdobie roka 2021 tak priemyselná produkcia po šiestich mesiacoch nepretržitého rastu medziročne stagnovala. Medzimesačne po zohľadnení sezónnych vplyvov sa priemyselná produkcia zvýšila o 0,4 %. Informoval o tom Štatistický úrad (ŠÚ) SR.
Celkovo z 15 sledovaných odvetví (špeciálnych priemyselných zoskupení) zaznamenalo medziročne nižší výkon 10, medzi nimi viaceré ťažiskové odvetvia slovenského priemyslu. Napriek tomu sa výkon priemyslu udržal na porovnateľnej úrovni s vlaňajškom.
Výrazne k tomu dopomohol najmä 23,1-percentný rast v dodávke elektriny, plynu, pary a studeného vzduchu a tiež takmer 19-percentné zvýšenie vo výrobe elektrických zariadení. V plusových číslach pokračovala druhý mesiac aj výroba potravín, vo februári stúpla medziročne o 7,2 %.
Spomedzi odvetví, ktoré spomaľovaním výkonu brzdili rast priemyslu, najvýznamnejší vplyv mal 9,2-percentný pokles vo výrobe strojov a zariadení a tiež viac ako 41-percentný prepad v ťažbe a dobývaní. Dvojciferné zníženie produkcie v medziročnom porovnaní pokračovalo druhý mesiac po sebe aj v ostatnej výrobe a inštalácií strojov (16,3 %) či výrobe počítačových výrobkov (17,6 %). Nižší výkon druhýkrát v tomto roku zaznamenala aj kľúčová výroba dopravných prostriedkov, aktuálny pokles predstavoval 2,2 %.
V súhrne za prvé dva mesiace roka 2024 vzrástla priemyselná produkcia medziročne o 1,7 %. Vyšší výkon ako v rovnakom období minulého roka malo šesť z celkovo 15 sledovaných odvetví (špeciálnych priemyselných zoskupení). Najvýznamnejšie výsledok ovplyvňoval takmer štvrtinový (24,1 %) rast v dodávke elektriny a plynu a približne 7-percentné navýšenie vo výrobe kovov. Priemysel brzdila najmä výroba dopravných prostriedkov, ktorá vykázala za prvé dva mesiace 2024 medziročný pokles o 4,1 %.
S
(Zdroj: hnonline.sk)
Každý druhý používateľ internetu nakupuje na webe
16. 3. 2010
Pravidelne si nákup na webe užíva každý druhý používateľ internetu. Až pätina pripojených Slovákov míňa na internete peniaze raz za mesiac a častejšie. Vyplynulo to z januárového prieskumu jednej z agentúr. Najčastejším motívom nákupu cez internet býva nižšia cena oproti kamenným obchodom. Minulý rok tento dôvod ešte zvýraznila finančná a hospodárska kríza, ktorá viedla spotrebiteľov k úsporným nákupom.
Podiel pravidelných zákazníkov sa oproti minulému roku zvýšil o desatinu. Prieskum navyše ukázal, že podrobné informácie o tovare, ktoré internetoví predajcovia uvádzajú na svojich stránkach, slúžia ako katalóg k ponuke kamenných obchodov. Tie takýmto spôsobom profitujú zo služieb internetu, ktoré samy nevedia poskytnúť, ako napríklad recenzie používateľov. Podľa marketingového riaditeľa firmy, ktorá stojí za slovenským predajcom elektroniky sa však nevýhoda pomaly mení na výhodu. Dôležité je, že potom už zákazníci na internete často zostávajú a sú ochotní rovno nakúpiť. Na internete sú naviac opísané výrobky s technickými parametrami. Cena je samozrejme významným faktorom. Čím drahší výrobok, tým presnejšie a podrobnejšie informácie vyžaduje.
O prvom on line nákupe neraz rozhoduje konkrétna situácia, v ktorej sa spotrebiteľ ocitne. Prvým impulzom sa môže stať napríklad nedostupnosť konkrétneho tovaru v kamenných obchodoch. Potom už často závisí od toho, ako tento prvý nákup dopadne. V prípade pozitívnej skúsenosti bez komplikácií si takýto spôsob nákupu väčšinou získa dôveru spotrebiteľa, a ten sa v pomerne krátkom čase rozhodne využiť takúto možnosť opakovane.
Obnova železničného vozového parku
15. 3. 2010
Aj na Slovensku začnú premávať nové vlaky. Prvý už v polovici tohto roka príde na východ krajiny. Prestarnutý železničný vozový park sa snaží nákupom a rekonštrukciou niekoľko desiatok vozňov obnoviť Železničná spoločnosť Slovensko.Väčšinu vlakov zabezpečuje český holding ŠKODA.
Na Slovensko príde prvá jednotka koncom mája. Potom však musí ísť na skúšobnú prevádzku na okruh. Reálne nasadená do prevádzky bude koncom augusta až začiatkom septembra.
V obchodoch pribúda nebezpečná kozmetika
15. 3. 2010
Medzi najčastejšie nahlásenú kozmetiku, ktorá namiesto skrášlenia ublíži, patria bieliace krémy na pigmentové škvrny a laky na nechty. Ide o kozmetiku, ktorá môže spôsobiť kožné alergie, rôzne zápaly aj otravu. Používanie niektorých výrobkov môže ohrozovať zdravie.
Hygienici z Úradu verejného zdravotníctva upozornili na štyri nebezpečné výrobky – indickú a taliansku farbu na vlasy, francúzsku čistiacu vodu pre deti a nemecký gél na modelovanie nechtov. Na európskom trhu sa vlani vyskytlo 81 nebezpečných kozmetických výrobkov, tento rok zatiaľ osem.
Počet výrobkov nahlásených cez systém RAPEX každoročne stúpa. Za vyššie čísla môže aj lepšia kontrola členských krajín a dôslednejší dozor v tejto oblasti.
Kúpené výrobky, v ktorých zistia odborníci nebezpečenstvo, môže každý zákazník s bločkom vrátiť priamo v predajni. Ak si doklad neodložil, môže vrátenie peňazí žiadať priamo u výrobcu alebo dovozcu kozmetiky.
Niektoré škodlivé výrobky
Active Mask A, Active Mask B Colour Melange - Brown
- značka Hantesis, krajina pôvodu Taliansko
- ide o aktivačné masky pre trvalé a dočasné farby
- šarže: všetky
Moon Star Herbal Henna brown
- značka Moon Star, India
- farba na vlasy
- čiarový kód: 8906003771010
UV Gel Sensitive Nail Scout
- značka Nailscout, Nemecko
- gél na modelovanie nechtov
- šarže: No 09.2009
Protikrízové opatrenie roka 2009
12. 3. 2010
Spoločnosť 4Fruit zo Zlatnej na Ostrove získala absolútne ocenenie Protikrízové opatrenie roka 2009. Jej manažéri sa nebáli pokračovať vo svojich rozvojových plánoch. Kým ostatní prepúšťajú, spoločnosť vytvorila niekoľko desiatok pracovných miest a upevnila si pozíciu na trhu.
Spoločnosť 4Fruit vznikla ako obchodník s ovocím a zeleninou v roku 2003. O tri roky neskôr sa vo vedení spoločnosti rozhodli zákazníkom ponúknuť aj pridanú hodnotu a začali rozmýšľať nad vlastnou produkciou. Rozhodli sa pre pestovanie rajčín. Vhodnú lokalitu na výstavbu skleníkov našli v Zlatnej na Ostrove neďaleko Komárno. Onedlho sa tu začalo s výstavbou prvých skleníkov.
Napriek problémom s investičnými a rozvojovými aktivitami sa rozhodli v pestovaní pokračovať. Zrýchlili realizáciu investičných zámerov v oblasti využitia obnoviteľných zdrojov energie v poľnohospodárstve a preinvestovali sedem miliónov eur do pokrokových pestovateľských technológií - geotermálne vrty, využitie vlastného zemného plynu, tepelné čerpadlá, moderné skleníky.
Dnes je spoločnosť 4Fruit najväčším pestovateľom skleníkových rajčín na Slovensku, a lacné náklady na energiu im dávajú veľkú výhodu. Oproti konkurencii môžu vysádzať o vyše mesiac skôr.
Stav zamestnancov sa za posledný rok zvýšil z 80 na 105.