Zverejňovanie poradia okresov
Ministerstvo investícií bude na ročnej báze na svojom webovom sídle zverejňovať poradie okresov v zozname vybraných okresov zoradených podľa ukazovateľa...
Zákon o štátnych symboloch Slovenskej republiky
Cieľom novely zákona č. 63/1993 Z. z. o štátnych symboloch je zavedenie povinnosti označiť všetky budovy vo vlastníctve štátu štátnou vlajkou Slovenskej...
Nové členenie stavieb
Podľa novej Vyhlášky Úradu pre územné plánovanie a výstavbu Slovenskej republiky č. 59/2025 Z. z. o členení stavieb Úrad pre územné plánovanie a výstavbu...
Štruktúra a prevádzka informačného systému územného...
Vyhláška Úradu pre územné plánovanie a výstavbu Slovenskej republiky č. 60/2025 Z. z. o štruktúre a prevádzke informačného systému územného plánovania...
Linka 116117 – linka pomoci
Linka pomoci je určená na odľahčenie linky tiesňového volania 155 (ďalej len „LTV155“), ktorá často čelí preťaženiu v dôsledku vysokého počtu volaní. Novela...

Murphy radí

Všeobecné ustanovenia

Matka príroda je macocha.

Proti tým, čom vám chcú dobre, niet ochrany.

Veci sa pokazia rýchlosťou blesku, náprava trvá večnosť.

(Murphyho zákonník)
Zákony života

Zdanie klame. Hlavne vtedy, keď sa zdá byť všetko v najlepšom poriadku.

Ak sa dnes už nedá spoľahnúť na veci, ako sa potom spoliehať na ľudí?!

Pred začiatkom hry sa vždy zdá, že je tu šanca na víťazstvo. Buďme radi, že je tomu tak a nie naopak.

(Murphyho zákonník)
Život je obchod

Nie každý môže byť Rockefeller, ale každý to môže aspoň skúsiť.

Kto veľa pracuje, nemá kedy zbohatnúť. (Židovské príslovie)

Podnikanie bez obrazotvornosti je nádenníčenie. Alebo inými slovami, trocha fantázie nikoho nezabije. A navyše, fantázia prospieva obchodu.

(Zrnká úsmevu)
Dobrá rada stojí groš

Za skúsenosti platíme veľmi draho, hoci opotrebované ich môžeme dostať oveľa lacnejšie. (Židovské príslovie)

Ortodoxní veriaci nachytali nového rabína, ako sa na ulici rozpráva s krásnym mladých dievčaťom: - Takého rabína, čo má pletky s dievčatami, tu nepotrebujeme! – hovoria mu pobúrene. – Ale priatelia, - tíši ich rabín. – Je predsa lepšie rozprávať sa s dievčaťom a myslieť na Všemohúceho, ako modliť sa k Všemohúcemu a myslieť pritom na dievča!

Dobrá rada stojí groš. Dve dobré rady stoja za dva groše. A tri dobré rady? Za figu borovú.

(Zrnká úsmevu)
Žiadna hlava nie je dokonalá

Ak na potvrdenie správnosti začatia akcie treba zložité výpočty, je lepšie akciu nezačínať.

Najlepšie investičné príležitosti sa objavia vždy vtedy, keď nemáte voľné peniaze.

Silní využívajú slabých, bohatí chudobných a vláda všetkých.

(Murphyho zákony – novela pre XXI. storočie)

Priemyselná produkcia zostala vo februári na rovnakej úrovni ako minulý rok

11. 4. 2024 Spomedzi odvetví, ktoré spomaľovaním výkonu brzdili rast priemyslu, najvýznamnejší vplyv mal 9,2-percentný pokles vo výrobe strojov a zariadení. Po prepočítaní dlhodobého časového radu údajov z dôvodu prechodu na nové bázické obdobie roka 2021 tak priemyselná produkcia po šiestich mesiacoch nepretržitého rastu medziročne stagnovala. Medzimesačne po zohľadnení sezónnych vplyvov sa priemyselná produkcia zvýšila o 0,4 %. Informoval o tom Štatistický úrad (ŠÚ) SR.
Celkovo z 15 sledovaných odvetví (špeciálnych priemyselných zoskupení) zaznamenalo medziročne nižší výkon 10, medzi nimi viaceré ťažiskové odvetvia slovenského priemyslu. Napriek tomu sa výkon priemyslu udržal na porovnateľnej úrovni s vlaňajškom.
Výrazne k tomu dopomohol najmä 23,1-percentný rast v dodávke elektriny, plynu, pary a studeného vzduchu a tiež takmer 19-percentné zvýšenie vo výrobe elektrických zariadení. V plusových číslach pokračovala druhý mesiac aj výroba potravín, vo februári stúpla medziročne o 7,2 %.
Spomedzi odvetví, ktoré spomaľovaním výkonu brzdili rast priemyslu, najvýznamnejší vplyv mal 9,2-percentný pokles vo výrobe strojov a zariadení a tiež viac ako 41-percentný prepad v ťažbe a dobývaní. Dvojciferné zníženie produkcie v medziročnom porovnaní pokračovalo druhý mesiac po sebe aj v ostatnej výrobe a inštalácií strojov (16,3 %) či výrobe počítačových výrobkov (17,6 %). Nižší výkon druhýkrát v tomto roku zaznamenala aj kľúčová výroba dopravných prostriedkov, aktuálny pokles predstavoval 2,2 %.
V súhrne za prvé dva mesiace roka 2024 vzrástla priemyselná produkcia medziročne o 1,7 %. Vyšší výkon ako v rovnakom období minulého roka malo šesť z celkovo 15 sledovaných odvetví (špeciálnych priemyselných zoskupení). Najvýznamnejšie výsledok ovplyvňoval takmer štvrtinový (24,1 %) rast v dodávke elektriny a plynu a približne 7-percentné navýšenie vo výrobe kovov. Priemysel brzdila najmä výroba dopravných prostriedkov, ktorá vykázala za prvé dva mesiace 2024 medziročný pokles o 4,1 %.
S
(Zdroj: hnonline.sk)

Podnikateľské prostredie na Slovensku

19. 3. 2010 Hoci rast nezamestnanosti už nie je závratný, odpovede na otázku čo bude ďalej sa rôznia. Vývoj na trhu práce je neistý, i keď sa ozývajú optimistické hlasy, ktoré hovoria o stabilizácii. Rozmenené na drobné by to znamenalo hlavne to, že pracovných miest ubúdať nebude. Stále však ostáva 350-tisícový zástup ľudí, ktorým by sa práca hodila. Ďalších takmer 50 tisíc má tú nevýhodu, že do zamestnania nemôžu nastúpiť okamžite.
Otvorená slovenská ekonomika teda bude naďalej závisieť od svojich exportných partnerov. Budúcnosť týchto partnerov ovplyvní aj ďalší osud nezamestnaných ľudí. A ak sledujeme vyhliadky tie nie sú vôbec ružové, ak si pod tým predstavíme počet ľudí, ktorí si v tomto roku nájdu novú prácu. Prognózy pre Nemecko, do ktorého putuje hlavná časť nášho exportu, zatiaľ povzbudivé nie sú. Celoročne má dosahovať medzi štvrťrokmi iba mierne prírastky HDP. Navyše aj tento motor európskej ekonomiky sa musí vyrovnať s rekordnou nezamestnanosťou. Ako nová nádej sa ukazuje Ázia, ktorá môže svojím vysokým rastom zachrániť v bahne sa boriacu Európu. Jednou z najväčších výziev pre budúcu vládu bude to, či dokáže preriediť rady nezamestnaných. Stimuly môžu síce pomôcť veľkým hráčom, kľúčoví však môžu byť hlavne malí investori. K slovu by sa už preto mali dostať plošné opatrenia. Podnikateľské prostredie totiž vie byť dokonalé iba v učebniciach.
(Zdroj: HNONLINE)

Drahé bankové služby

18. 3. 2010 Na rozdiel od iných krajín slovenský bankový sektor prešiel hospodárskou recesiou ako pomerne konsolidované odvetvie. V súčasnosti sú priemerné náklady finančných inštitúcii v SR na zavedenie nových produktov a služieb príliš vysoké. Rozhodujúci však bude ďalší vývoj globálnej ekonomiky.
Vo všetkých úverových portfóliách sa totiž kríza ešte naplno neprejavila. V segmente retailového bankovníctva sa situácia pravdepodobne ešte zhorší. Nie je však pravdepodobný návrat k prepadu ekonomík. Za aktuálnymi výkyvmi stoja jasne identifikovateľné faktory, pri ktorých sa dlhodobé pôsobenie nepredpokladá.
(Zdroj: HNONLINE)

Zmena šéfa Slovenskej sporiteľne

17. 3. 2010 Od júna tohto roku bude novým predsedom predstavenstva a generálnym riaditeľom Slovenskej sporiteľne Jozef Síkela. Vo funkcii nahradí doterajšieho šéfa Jana Rollu, ktorý viedol najväčšiu slovenskú banku od marca 2009 po odchode Reginy Ovesny-Straka.
J. Rollo odchádza mimo skupinu Erste Group, ktorá je akcionárom sporiteľne. Z tlačovej správy vyplýva, že odchod bolo Rollovo rozhodnutie. Podľa slov predsedu dozornej rady Slovenskej sporiteľne sa rozhodol pôsobiť mimo Erste Group. Do Slovenskej sporiteľne J. Síkela prichádza z pozície generálneho riaditeľa Erste Bank Ukrajina. Predtým pôsobil na manžérskych pozíciách v Českej sporiteľni. Nový riaditeľ Slovenskej sporiteľne bude v predstavenstve priamo zodpovedný za oblasť riadenia rizika. Vlani sa najväčšej slovenskej banke výrazne prepadol zisk. V čistom zarobila 11,9 milióna eur. Rok predtým mala zisk v prepočte približne 156 miliónov eur. Celej skupine Slovenskej sporiteľne minulý rok klesol konsolidovaný čistý zisk o 79 percent na 30 miliónov eur. Pokles ziskov bol zaznamenaný v celom sektore. Podľa NBS slovenské banky zarobili 279 miliónov eur, čo je o 45 percent menej ako v roku 2008. Zo ziskov im ubralo euro, z dôvodu ktorého im klesli napríklad výnosy z devízových operácií. V dôsledku krízy museli vytvárať viac opravných položiek na rizikové úvery.
(Zdroj: SME)

Každý druhý používateľ internetu nakupuje na webe

16. 3. 2010 Pravidelne si nákup na webe užíva každý druhý používateľ internetu. Až pätina pripojených Slovákov míňa na internete peniaze raz za mesiac a častejšie. Vyplynulo to z januárového prieskumu jednej z agentúr. Najčastejším motívom nákupu cez internet býva nižšia cena oproti kamenným obchodom. Minulý rok tento dôvod ešte zvýraznila finančná a hospodárska kríza, ktorá viedla spotrebiteľov k úsporným nákupom.
Podiel pravidelných zákazníkov sa oproti minulému roku zvýšil o desatinu. Prieskum navyše ukázal, že podrobné informácie o tovare, ktoré internetoví predajcovia uvádzajú na svojich stránkach, slúžia ako katalóg k ponuke kamenných obchodov. Tie takýmto spôsobom profitujú zo služieb internetu, ktoré samy nevedia poskytnúť, ako napríklad recenzie používateľov. Podľa marketingového riaditeľa firmy, ktorá stojí za slovenským predajcom elektroniky sa však nevýhoda pomaly mení na výhodu. Dôležité je, že potom už zákazníci na internete často zostávajú a sú ochotní rovno nakúpiť. Na internete sú naviac opísané výrobky s technickými parametrami. Cena je samozrejme významným faktorom. Čím drahší výrobok, tým presnejšie a podrobnejšie informácie vyžaduje. O prvom on line nákupe neraz rozhoduje konkrétna situácia, v ktorej sa spotrebiteľ ocitne. Prvým impulzom sa môže stať napríklad nedostupnosť konkrétneho tovaru v kamenných obchodoch. Potom už často závisí od toho, ako tento prvý nákup dopadne. V prípade pozitívnej skúsenosti bez komplikácií si takýto spôsob nákupu väčšinou získa dôveru spotrebiteľa, a ten sa v pomerne krátkom čase rozhodne využiť takúto možnosť opakovane.
(Zdroj: HNONLINE)
máj 2025
T po ut st št pi so ne
18 28 29 30 1 2 3 4
19 5 6 7 8 9 10 11
20 12 13 14 15 16 17 18
21 19 20 21 22 23 24 25
22 26 27 28 29 30 31 1
23 2 3 4 5 6 7 8
Dnes má meniny Blažena
1
Dôležitý termín
1
Sviatok
martinus
náš partner