Priemyselná produkcia zostala vo februári na rovnakej úrovni ako minulý rok
11. 4. 2024
Spomedzi odvetví, ktoré spomaľovaním výkonu brzdili rast priemyslu, najvýznamnejší vplyv mal 9,2-percentný pokles vo výrobe strojov a zariadení. Po prepočítaní dlhodobého časového radu údajov z dôvodu prechodu na nové bázické obdobie roka 2021 tak priemyselná produkcia po šiestich mesiacoch nepretržitého rastu medziročne stagnovala. Medzimesačne po zohľadnení sezónnych vplyvov sa priemyselná produkcia zvýšila o 0,4 %. Informoval o tom Štatistický úrad (ŠÚ) SR.
Celkovo z 15 sledovaných odvetví (špeciálnych priemyselných zoskupení) zaznamenalo medziročne nižší výkon 10, medzi nimi viaceré ťažiskové odvetvia slovenského priemyslu. Napriek tomu sa výkon priemyslu udržal na porovnateľnej úrovni s vlaňajškom.
Výrazne k tomu dopomohol najmä 23,1-percentný rast v dodávke elektriny, plynu, pary a studeného vzduchu a tiež takmer 19-percentné zvýšenie vo výrobe elektrických zariadení. V plusových číslach pokračovala druhý mesiac aj výroba potravín, vo februári stúpla medziročne o 7,2 %.
Spomedzi odvetví, ktoré spomaľovaním výkonu brzdili rast priemyslu, najvýznamnejší vplyv mal 9,2-percentný pokles vo výrobe strojov a zariadení a tiež viac ako 41-percentný prepad v ťažbe a dobývaní. Dvojciferné zníženie produkcie v medziročnom porovnaní pokračovalo druhý mesiac po sebe aj v ostatnej výrobe a inštalácií strojov (16,3 %) či výrobe počítačových výrobkov (17,6 %). Nižší výkon druhýkrát v tomto roku zaznamenala aj kľúčová výroba dopravných prostriedkov, aktuálny pokles predstavoval 2,2 %.
V súhrne za prvé dva mesiace roka 2024 vzrástla priemyselná produkcia medziročne o 1,7 %. Vyšší výkon ako v rovnakom období minulého roka malo šesť z celkovo 15 sledovaných odvetví (špeciálnych priemyselných zoskupení). Najvýznamnejšie výsledok ovplyvňoval takmer štvrtinový (24,1 %) rast v dodávke elektriny a plynu a približne 7-percentné navýšenie vo výrobe kovov. Priemysel brzdila najmä výroba dopravných prostriedkov, ktorá vykázala za prvé dva mesiace 2024 medziročný pokles o 4,1 %.
S
(Zdroj: hnonline.sk)
Slovenské domácnosti vlani viac šetrili
17. 6. 2010
Zo správy o sociálnej situácii obyvateľstva za r.2009, ktorú zverejnil rezort práce vyplýva, že Slovenské domácnosti vlani šetrili viac ako v r. 2008.
Kým v roku 2008 každému občanovi po odpočítaní výdavkov zostalo mesačne len 27,7 eura, v minulom roku to bolo 41,9 eura. Pod tento fakt sa s veľkou pravdepodobnosťou podpísala hospodárska kríza. Čisté mesačné príjmy na jedného člena domácnosti vlani klesli v porovnaní s r. 2008 o 0,4 % na 350,26 eura. Po započítaní inflácie boli nižšie o 2 %. Čisté mesačné výdavky klesli o 5 % na 308,36 eura, reálne až o 6,5 %. Ešte v r. 2008 mesačné príjmy aj útraty rodín rástli.Slováci minulý rok najviac šetrili na oblečení a obuvi, nábytku, vybavení domu či bytu, a na rekreácii a kultúre.
Objednávky v slovenskom priemysle intenzívne rastú
16. 6. 2010
V slovenskom priemysle sa od apríla 2010, už šiesty mesiac po sebe, zvýšil dopyt po nových objednávkach.
Vyplýva to z aktuálnych údajov Štatistického úradu SR. V porovnaní s rovnakým obdobím roka 2009 sa zvýšil dopyt po objednávkach o 35,9%, keď zrýchlili tempo svojho rastu z marcových 31,9 %. Vo štvrtom mesiaci tak dosiahli celkovú hodnotu 2,78 miliardy eur.
Pod aprílový nárast sa podpísal najmä rast objednávok vo výrobe dopravných prostriedkov, spracovaní kovov a naopak záujem o výrobu odevov v apríli poklesol.
Nemecko nepomôže firme Opel.
11. 6. 2010
Berlín -Nemecko nevyhovelo žiadosti americkej automobilky General Motors (GM)o poskytnutie pomoci jej dcérskej firme Opel .
Odôvodnilo to tým, že americká spoločnosť má dosť financií na to, aby problémy Opela vyriešila sama. GM žiadal o úverové záruky v hodnote vyše 1 miliardy eur.
Odbyt nových áut na Slovensku v máji klesol
11. 6. 2010
Predaj nových osobných vozidiel na Slovensku v máji klesol medziročne o viac ako dve pätiny na 4 930 kusov.
Za prvých päť mesiacov roka predaj spadol o 30,3 percenta, do konca mája bolo zaregistrovaných 30 943 áut. Informovalo o tom Združenia automobilového priemyslu. Predpokladá sa, že nižší predaj vozidiel súvisí s prudkým nárastom dopytu z pred roka, ktorý bol spôsobený zavedením šrotovného.