Priemyselná produkcia zostala vo februári na rovnakej úrovni ako minulý rok
11. 4. 2024
Spomedzi odvetví, ktoré spomaľovaním výkonu brzdili rast priemyslu, najvýznamnejší vplyv mal 9,2-percentný pokles vo výrobe strojov a zariadení. Po prepočítaní dlhodobého časového radu údajov z dôvodu prechodu na nové bázické obdobie roka 2021 tak priemyselná produkcia po šiestich mesiacoch nepretržitého rastu medziročne stagnovala. Medzimesačne po zohľadnení sezónnych vplyvov sa priemyselná produkcia zvýšila o 0,4 %. Informoval o tom Štatistický úrad (ŠÚ) SR.
Celkovo z 15 sledovaných odvetví (špeciálnych priemyselných zoskupení) zaznamenalo medziročne nižší výkon 10, medzi nimi viaceré ťažiskové odvetvia slovenského priemyslu. Napriek tomu sa výkon priemyslu udržal na porovnateľnej úrovni s vlaňajškom.
Výrazne k tomu dopomohol najmä 23,1-percentný rast v dodávke elektriny, plynu, pary a studeného vzduchu a tiež takmer 19-percentné zvýšenie vo výrobe elektrických zariadení. V plusových číslach pokračovala druhý mesiac aj výroba potravín, vo februári stúpla medziročne o 7,2 %.
Spomedzi odvetví, ktoré spomaľovaním výkonu brzdili rast priemyslu, najvýznamnejší vplyv mal 9,2-percentný pokles vo výrobe strojov a zariadení a tiež viac ako 41-percentný prepad v ťažbe a dobývaní. Dvojciferné zníženie produkcie v medziročnom porovnaní pokračovalo druhý mesiac po sebe aj v ostatnej výrobe a inštalácií strojov (16,3 %) či výrobe počítačových výrobkov (17,6 %). Nižší výkon druhýkrát v tomto roku zaznamenala aj kľúčová výroba dopravných prostriedkov, aktuálny pokles predstavoval 2,2 %.
V súhrne za prvé dva mesiace roka 2024 vzrástla priemyselná produkcia medziročne o 1,7 %. Vyšší výkon ako v rovnakom období minulého roka malo šesť z celkovo 15 sledovaných odvetví (špeciálnych priemyselných zoskupení). Najvýznamnejšie výsledok ovplyvňoval takmer štvrtinový (24,1 %) rast v dodávke elektriny a plynu a približne 7-percentné navýšenie vo výrobe kovov. Priemysel brzdila najmä výroba dopravných prostriedkov, ktorá vykázala za prvé dva mesiace 2024 medziročný pokles o 4,1 %.
S
(Zdroj: hnonline.sk)
Pohľadávky SP narástli takmer o desatinu
11. 11. 2010
Pohľadávky Sociálnej poisťovne narástli od konca decembra minulého roka do tohtoročného októbra takmer o desatinu.
Vyplýva to z informácie o finančnom stave poisťovne za tri štvrťroky 2010. Na konci septembra dlhovali subjekty poisťovni celkovo 900,50 milióna eur. „V porovnaní so stavom k 31. decembru 2009 sa objem pohľadávok zvýšil o 74,26 milióna eur, o 9 %," konštatuje sa v materiáli. Z celkovej sumy pohľadávok sa vymáha vyše 70 %, čo je 639,58 milióna eur.
USA začali fiškálny rok s deficitom 140 MLD
11. 11. 2010
Rozpočtový deficit americkej federálnej vlády dosiahol v októbri, ktorý je prvým mesiacom nového fiškálneho roka, 140,4 miliardy USD.
Bol to za tento mesiac tretí najvyšší deficit v histórii, a však proti minuloročnému rekordnému deficitu 176,4 miliardy USD, bol o 20 % nižší. Vplýva to zo správy ministerstva financií USA.
Tempo rastu tržieb v priemysle v septembri zrýchlilo
10. 11. 2010
Tržby v slovenskom priemysle vzrástli v septembri 2010 medziročne o 16,6 % na 6,027 mld. eur .
Podľa aktuálnych údajov Štatistického úradu SR sa v porovnaní so septembrom 2009 realizovali vyššie tržby aj vo vybraných trhových službách, ako aj v doprave a skladovaní. Naopak, v informačných a komunikačných činnostiach, ale ani v stavebníctve tržby nedosiahli minuloročnú úroveň.
Export plynu z USA do Európy.
9. 11. 2010
Z USA mieri do Európy prvý tanker so skvapalneným zemným plynom (LNG), do Británie dorazí asi o 10 dní.
Ceny plynu v USA sa od začiatku roka pod tlakom prudkého vzostupu domácej ťažby z nekonvenčných horninových ložísk prepadli o viac ako 30 %. Americký dovoz LNG klesol na minimálne dohodnuté objemy a od začiatku roka Američania skvapalnený plyn neexportujú na trhy Ázie alebo Južnej Ameriky, kde sú ceny vyššie.