Priemyselná produkcia zostala vo februári na rovnakej úrovni ako minulý rok
11. 4. 2024
Spomedzi odvetví, ktoré spomaľovaním výkonu brzdili rast priemyslu, najvýznamnejší vplyv mal 9,2-percentný pokles vo výrobe strojov a zariadení. Po prepočítaní dlhodobého časového radu údajov z dôvodu prechodu na nové bázické obdobie roka 2021 tak priemyselná produkcia po šiestich mesiacoch nepretržitého rastu medziročne stagnovala. Medzimesačne po zohľadnení sezónnych vplyvov sa priemyselná produkcia zvýšila o 0,4 %. Informoval o tom Štatistický úrad (ŠÚ) SR.
Celkovo z 15 sledovaných odvetví (špeciálnych priemyselných zoskupení) zaznamenalo medziročne nižší výkon 10, medzi nimi viaceré ťažiskové odvetvia slovenského priemyslu. Napriek tomu sa výkon priemyslu udržal na porovnateľnej úrovni s vlaňajškom.
Výrazne k tomu dopomohol najmä 23,1-percentný rast v dodávke elektriny, plynu, pary a studeného vzduchu a tiež takmer 19-percentné zvýšenie vo výrobe elektrických zariadení. V plusových číslach pokračovala druhý mesiac aj výroba potravín, vo februári stúpla medziročne o 7,2 %.
Spomedzi odvetví, ktoré spomaľovaním výkonu brzdili rast priemyslu, najvýznamnejší vplyv mal 9,2-percentný pokles vo výrobe strojov a zariadení a tiež viac ako 41-percentný prepad v ťažbe a dobývaní. Dvojciferné zníženie produkcie v medziročnom porovnaní pokračovalo druhý mesiac po sebe aj v ostatnej výrobe a inštalácií strojov (16,3 %) či výrobe počítačových výrobkov (17,6 %). Nižší výkon druhýkrát v tomto roku zaznamenala aj kľúčová výroba dopravných prostriedkov, aktuálny pokles predstavoval 2,2 %.
V súhrne za prvé dva mesiace roka 2024 vzrástla priemyselná produkcia medziročne o 1,7 %. Vyšší výkon ako v rovnakom období minulého roka malo šesť z celkovo 15 sledovaných odvetví (špeciálnych priemyselných zoskupení). Najvýznamnejšie výsledok ovplyvňoval takmer štvrtinový (24,1 %) rast v dodávke elektriny a plynu a približne 7-percentné navýšenie vo výrobe kovov. Priemysel brzdila najmä výroba dopravných prostriedkov, ktorá vykázala za prvé dva mesiace 2024 medziročný pokles o 4,1 %.
S
(Zdroj: hnonline.sk)
Pomalší rast ekonomiky
26. 11. 2010
Analytici slovenských bánk v novembri mierne znížili odhady tohtoročného rastu slovenskej ekonomiky.
Predpokladajú, že hrubý domáci produkt SR by mal v závere roka vzrásť v stálych cenách o 4 %, čo je o 0,1 % menej, ako očakávali v októbri. Odhady pravidelne získava a aktualizuje Národná banka Slovenska.
Ceny plynu pre domácnosti sa v budúcom roku meniť nebudú.
26. 11. 2010
Úrad pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO) oznámil, že zamietol návrh SPP na zdraženie plynu pre domácnosti od budúceho roka o 13,4 %.
Plynárňam sa totiž nepodarilo získať súhlas štátu, ktorý je väčšinovým akcionárom spoločnosti. Okrem zdraženia plynu chcel SPP zvýšiť aj ceny plynu určeného na výrobu tepla pre domácnosti, a to o 14 %. Ani tento zámer však štát neschválil.
Rast svetového obchodu prudko spomalil
25. 11. 2010
Rast svetového obchodu v treťom štvrťroku tohto roka prudko spomalil.
Podľa údajov holandského ekonomického inštitútu CPB sa objem obchodu za tri mesiace do konca septembra zvýšil v porovnaní s predchádzajúcim štvrťrokom len o 0,9 %, čo bol najpomalší rast od druhého štvrťroku 2009. V druhom štvrťroku 2010 stúpol obchod o 3,2 %. Štvrťročný rast obchodu spomaľuje už od januára a CPB upozornil, že celkový obchod s ešte nedostal na úroveň pred krízou.
Danone sa chystá kúpiť amerického výrobcu YoCream
25. 11. 2010
Francúzska potravinárska spoločnosť Danone sa chystá kúpiť amerického výrobcu mrazených jogurtov YoCream International za 103 miliónov USD.
Danone firma, ktorá je najväčším výrobcom jogurtov na svete, ponúkla za jednu akciu YoCream podľa informácií americkej spoločnosti 39,82 USD.