Zverejňovanie poradia okresov
Ministerstvo investícií bude na ročnej báze na svojom webovom sídle zverejňovať poradie okresov v zozname vybraných okresov zoradených podľa ukazovateľa...
Zákon o štátnych symboloch Slovenskej republiky
Cieľom novely zákona č. 63/1993 Z. z. o štátnych symboloch je zavedenie povinnosti označiť všetky budovy vo vlastníctve štátu štátnou vlajkou Slovenskej...
Nové členenie stavieb
Podľa novej Vyhlášky Úradu pre územné plánovanie a výstavbu Slovenskej republiky č. 59/2025 Z. z. o členení stavieb Úrad pre územné plánovanie a výstavbu...
Štruktúra a prevádzka informačného systému územného...
Vyhláška Úradu pre územné plánovanie a výstavbu Slovenskej republiky č. 60/2025 Z. z. o štruktúre a prevádzke informačného systému územného plánovania...
Linka 116117 – linka pomoci
Linka pomoci je určená na odľahčenie linky tiesňového volania 155 (ďalej len „LTV155“), ktorá často čelí preťaženiu v dôsledku vysokého počtu volaní. Novela...

Murphy radí

Márnivosť môže byť nebezpečná

Kamaráta nepodtrhni skôr, ako si sám v bezpečí.

Mocní si vždy nájdu dôvod, prečo treba potrestať slabšieho. Nezamieňajte si rovnosť pred zákonom s rovnosťou pred korytom.

Ak si nevieš pomôcť sám, sotva ti pomôžu iní. Len blázni sa uchádzajú o pomoc u tých, ktorí dokážu len škodiť.

(Murphyho zákony v bájkach)
Aj koniec má svoj čas - posledný večer

Dobré medziľudské vzťahy vo firme sú najproduktívnejšie vzťahy.

Najčastejšou príčinou zlyhania šéfa je jeho neochota, resp. neschopnosť adaptovať sa na nové podmienky.

Vyložiť na činnosť naraz menej času ako je minimum, je bohapustým mrhaním času.

(Murphyho zákony po poslednej novele)
Dobrá rada stojí groš

S gordickým uzlom sa trápili mnohí – a nič. Až prišiel jeden, ktorý si nelámal hlavu hlúposťami a problém rozpletenia uzla zmietol zo sveta jednou ranou dobre nabrúseného meča. Zdá sa, že keby viacerí nasledovali jeho príklad, bol by život oveľa jednoduchší.

Za skúsenosti platíme veľmi draho, hoci opotrebované ich môžeme dostať oveľa lacnejšie. (Židovské príslovie)

Pýta sa mladý študent učeného profesora Kohna na rôzne náboženské záhady a nechápe hlavne jednu vec: - Ako to, že rabín má aj deti? Veď on nerobí nič iné, len študuje, vzdeláva sa a rozjíma. – To ti môžem vysvetliť. Večer, keď študuje a je už veľmi unavený, pristúpi k nemu štyridsaťtisíc anjelov. Dvetisíc anjelov ho vezme za hlavu, dvetisíc za nohy, dvetisíc za ruky a potom ho odnesú do postele k jeho manželke. – A čo robí tých ostatných tridsaťštyritisíc anjelov? – Tí sú na to, aby ho dotiahli z postele znovu ku knihe.

(Zrnká úsmevu)

Priemyselná produkcia zostala vo februári na rovnakej úrovni ako minulý rok

11. 4. 2024 Spomedzi odvetví, ktoré spomaľovaním výkonu brzdili rast priemyslu, najvýznamnejší vplyv mal 9,2-percentný pokles vo výrobe strojov a zariadení. Po prepočítaní dlhodobého časového radu údajov z dôvodu prechodu na nové bázické obdobie roka 2021 tak priemyselná produkcia po šiestich mesiacoch nepretržitého rastu medziročne stagnovala. Medzimesačne po zohľadnení sezónnych vplyvov sa priemyselná produkcia zvýšila o 0,4 %. Informoval o tom Štatistický úrad (ŠÚ) SR.
Celkovo z 15 sledovaných odvetví (špeciálnych priemyselných zoskupení) zaznamenalo medziročne nižší výkon 10, medzi nimi viaceré ťažiskové odvetvia slovenského priemyslu. Napriek tomu sa výkon priemyslu udržal na porovnateľnej úrovni s vlaňajškom.
Výrazne k tomu dopomohol najmä 23,1-percentný rast v dodávke elektriny, plynu, pary a studeného vzduchu a tiež takmer 19-percentné zvýšenie vo výrobe elektrických zariadení. V plusových číslach pokračovala druhý mesiac aj výroba potravín, vo februári stúpla medziročne o 7,2 %.
Spomedzi odvetví, ktoré spomaľovaním výkonu brzdili rast priemyslu, najvýznamnejší vplyv mal 9,2-percentný pokles vo výrobe strojov a zariadení a tiež viac ako 41-percentný prepad v ťažbe a dobývaní. Dvojciferné zníženie produkcie v medziročnom porovnaní pokračovalo druhý mesiac po sebe aj v ostatnej výrobe a inštalácií strojov (16,3 %) či výrobe počítačových výrobkov (17,6 %). Nižší výkon druhýkrát v tomto roku zaznamenala aj kľúčová výroba dopravných prostriedkov, aktuálny pokles predstavoval 2,2 %.
V súhrne za prvé dva mesiace roka 2024 vzrástla priemyselná produkcia medziročne o 1,7 %. Vyšší výkon ako v rovnakom období minulého roka malo šesť z celkovo 15 sledovaných odvetví (špeciálnych priemyselných zoskupení). Najvýznamnejšie výsledok ovplyvňoval takmer štvrtinový (24,1 %) rast v dodávke elektriny a plynu a približne 7-percentné navýšenie vo výrobe kovov. Priemysel brzdila najmä výroba dopravných prostriedkov, ktorá vykázala za prvé dva mesiace 2024 medziročný pokles o 4,1 %.
S
(Zdroj: hnonline.sk)

Rusko predlžuje šrotovné do konca roka

7. 4. 2011 Ruský premiér Vladimir Putin uviedol, že jeho vláda uvoľní ďalších päť miliárd rubľov (124,49 milióna eur) na tzv. šrotovné, ktoré bude predĺžené do konca tohto roka.
Vláda v Moskve vypláca šrotovné len pri kúpe áut vyrobených, či zmontovaných v Rusku výmenou za likvidáciu vozidiel starších ako 10 rokov. Tento program vlani pomohol oživiť predaj áut v krajine.

Vysoké výdavky nedovoľujú Slovákom šetriť

7. 4. 2011 Dve tretiny domácností starostlivo sledujú, na čo míňajú a snažia sa šetriť, ale 43 % priznáva, že neušetria ani euro. Ďalších 21 % nemá o svojom hospodárení s peniazmi prehľad.
Vyplýva to z prieskumu medzi klientmi úverovej spoločnosť HCS. Výsledky poukázali na dve proti-hodné tendencie. Viac ako dve tretiny ľudí prepočítavajú každé euro, snažia sa uskromniť a nemíňať na zbytočnosti. Vyše dvom pätinám sa však nedarí usporiť nič a to hlavne kvôli vysokým cenám za bývanie, energiu, potraviny a oblečenie. Tí, ktorým sa darí ušetriť, priemerne usporia 100 eur mesačne.

Ekonomický rast v Ázii sa spomalí len mierne

7. 4. 2011 Ekonomický rast v Ázii sa síce tento rok a budúci rok mierne spomalí, región si však aj naďalej udrží vysoký rast tesne pod 8%.
Vyplýva to z odhadov, ktorý zverejnila Ázijská rozvojová banka (ADB). Banka však zároveň varovala, že inflácia zostáva pre región veľkým nebezpečenstvom a rast cien potravín by mohol uvrhnúť viac ľudí do chudoby. Vlani ekonomika Ázie stúpla o 9 %, hlavne vďaka vysokému oživenie po globálnej finančnej kríze. V tomto roku sa má rast v 45 ázijských krajinách, vrátane Japonska, mierne spomaliť na 7,8 % a v roku 2012 na 7,7 %.

Hospodársky rast G7 mierne spomalí

6. 4. 2011 Najväčšie ekonomiky vyspelého sveta spomalia v tohtoročnom druhom štvrťroku svoj rast na 2,9 % z 3,2% za prvé tri mesiace roka. Oznámila to vo svojej čiastkovej predpovedi Organizácia pre hospodársku spoluprácu a rozvoj (OECD).
OECD do odhadu nezaradila Japonsko kvôli neistému výhľadu po marcovom zemetrasení a cunami. Trom najväčším ekonomikám eurozóny, Nemecku, Francúzsku a Taliansku, organizácia predpovedá spomalenie rastu na 2,2 % z 3 % t za prvý štvrťrok. Britániu čaká spomalenie z 3 % na 1%, ale ekonomika Spojených štátov podľa OECD zrýchli rast na 3,4 % zo 3,1%.
máj 2025
T po ut st št pi so ne
18 28 29 30 1 2 3 4
19 5 6 7 8 9 10 11
20 12 13 14 15 16 17 18
21 19 20 21 22 23 24 25
22 26 27 28 29 30 31 1
23 2 3 4 5 6 7 8
Dnes má meniny Blažena
1
Dôležitý termín
1
Sviatok
martinus
náš partner