Priemyselná produkcia zostala vo februári na rovnakej úrovni ako minulý rok
11. 4. 2024
Spomedzi odvetví, ktoré spomaľovaním výkonu brzdili rast priemyslu, najvýznamnejší vplyv mal 9,2-percentný pokles vo výrobe strojov a zariadení. Po prepočítaní dlhodobého časového radu údajov z dôvodu prechodu na nové bázické obdobie roka 2021 tak priemyselná produkcia po šiestich mesiacoch nepretržitého rastu medziročne stagnovala. Medzimesačne po zohľadnení sezónnych vplyvov sa priemyselná produkcia zvýšila o 0,4 %. Informoval o tom Štatistický úrad (ŠÚ) SR.
Celkovo z 15 sledovaných odvetví (špeciálnych priemyselných zoskupení) zaznamenalo medziročne nižší výkon 10, medzi nimi viaceré ťažiskové odvetvia slovenského priemyslu. Napriek tomu sa výkon priemyslu udržal na porovnateľnej úrovni s vlaňajškom.
Výrazne k tomu dopomohol najmä 23,1-percentný rast v dodávke elektriny, plynu, pary a studeného vzduchu a tiež takmer 19-percentné zvýšenie vo výrobe elektrických zariadení. V plusových číslach pokračovala druhý mesiac aj výroba potravín, vo februári stúpla medziročne o 7,2 %.
Spomedzi odvetví, ktoré spomaľovaním výkonu brzdili rast priemyslu, najvýznamnejší vplyv mal 9,2-percentný pokles vo výrobe strojov a zariadení a tiež viac ako 41-percentný prepad v ťažbe a dobývaní. Dvojciferné zníženie produkcie v medziročnom porovnaní pokračovalo druhý mesiac po sebe aj v ostatnej výrobe a inštalácií strojov (16,3 %) či výrobe počítačových výrobkov (17,6 %). Nižší výkon druhýkrát v tomto roku zaznamenala aj kľúčová výroba dopravných prostriedkov, aktuálny pokles predstavoval 2,2 %.
V súhrne za prvé dva mesiace roka 2024 vzrástla priemyselná produkcia medziročne o 1,7 %. Vyšší výkon ako v rovnakom období minulého roka malo šesť z celkovo 15 sledovaných odvetví (špeciálnych priemyselných zoskupení). Najvýznamnejšie výsledok ovplyvňoval takmer štvrtinový (24,1 %) rast v dodávke elektriny a plynu a približne 7-percentné navýšenie vo výrobe kovov. Priemysel brzdila najmä výroba dopravných prostriedkov, ktorá vykázala za prvé dva mesiace 2024 medziročný pokles o 4,1 %.
S
(Zdroj: hnonline.sk)
Slovensko z eurofondov vyčerpalo 41 percent
10. 5. 2013
Slovensko vyčerpalo z peňazí EÚ v súčasnom programovom období, v rámci rokov 2007 až 2013, ku koncu apríla 4,762 mld. eur, čo predstavuje čerpanie prostriedkov na úrovni 40,94 %.
Rezort financií zverejnil aj prognózu čerpania eurofondov na rok 2013. Podľa stanovených pravidiel bude do konca roka 2013 potrebné vyčerpať záväzky za roky 2010 a 2011. Na národnej úrovni bude ešte tento rok potrebné vyčerpať a voči EK deklarovať najmenej 1,268 mld. eur.
Priemysel v marci mierne rástol, automobilky ho ťahajú stále menej
10. 5. 2013
Automobilky pomohli rastu priemyslu z dvoch tretín, posledné mesiace ale spomaľujú.
Dynamika rastu slovenského priemyslu sa v marci tohto roka mierne zrýchlila. Zvýšenie celkovej produkcie priemyslu najviac ovplyvnil rast vo výrobe dopravných prostriedkov o 3,6 %, rast vo výrobe kovov a kovových konštrukcií okrem strojov a zariadení dosiahol 4 % a produkcia vo výrobe textilu, odevov, kože a kožených výrobkov stúpla o 21,4 %.
Obchodníkom neustále klesajú tržby
6. 5. 2013
Medziročný prepad maloobchodných tržieb sa na Slovensku nezastavil ani v marci.
Podľa údajov ŠÚ SR tržby v maloobchode v treťom mesiaci medziročne poklesli o 0,8 %. Vo februári boli nižšie dokonca až o 1,8 %.
Tržby vo veľkoobchode medziročne klesli o 2 %. Za celý prvý štvrťrok tohto roka tržby v maloobchode medziročne klesli o 1,3 %. Vo veľkoobchode sa tržby zvýšili o 0,2 %. Maloobchodníci na Slovensku evidujú medziročný pokles tržieb už štyri roky v poradí.
Eurofondy čerpáme stále pomaly
3. 5. 2013
Ani v tomto roku nedokážeme čerpať eurofondy podľa plánu.
Podľa údajov MF Slovensko za prvé štyri mesiace minulo iba desať percent peňazí z celkového balíka, ktorý máme v tomto roku prijať zo zdrojov EÚ. Vlani sme v tomto období dokázali čerpať 17 percent z naplánovaných eurofondov.