Nové členenie stavieb
Podľa novej Vyhlášky Úradu pre územné plánovanie a výstavbu Slovenskej republiky č. 59/2025 Z. z. o členení stavieb Úrad pre územné plánovanie a výstavbu...
Štruktúra a prevádzka informačného systému územného...
Vyhláška Úradu pre územné plánovanie a výstavbu Slovenskej republiky č. 60/2025 Z. z. o štruktúre a prevádzke informačného systému územného plánovania...
Linka 116117 – linka pomoci
Linka pomoci je určená na odľahčenie linky tiesňového volania 155 (ďalej len „LTV155“), ktorá často čelí preťaženiu v dôsledku vysokého počtu volaní. Novela...
Záchranná zdravotná služba – nový systém
Cieľom zákona č. 579/2004 Z. z. o záchrannej zdravotnej službe a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov je zavedenie zmien...
Neskorší výjazd ambulancie záchrannej zdravotnej služby...
Po účinnosti novely zákona č. 579/2004 Z. z. o záchrannej zdravotnej službe bude mať operačné stredisko možnosť určiť neskorší výjazd ambulancie záchrannej...

Murphy radí

Márnivosť môže byť nebezpečná

Ak si nevieš pomôcť sám, sotva ti pomôžu iní. Len blázni sa uchádzajú o pomoc u tých, ktorí dokážu len škodiť.

Klamstvo, ktoré sa nedá dokázať, má cenu pravdy.

Najväčším nebezpečím pre človeka je jeho márnivosť.

(Murphyho zákony v bájkach)
Úvod k Murphyho večerom

Ak vidíte niekoho od pľúc nadávať, určite ide o jehodného z dlhého radu obdivovateľov Murphyho zákonov, ktorý si overil platnosť zákona: Ak sa niečo môže pokaziť, tak sa to pokazí.

Murphológia uči zdravému skeptimiczmu, pravda s dodatkom, že človeku aj zdravý skepticizmus bude "figu" platný - niektorý z nespočetných Murphyho zákonov ho aj tak dobehne.

Murphológia je ideológiou, ktorá si na rozdiel od pretrpených ideológie nekladie za cieľ manipulovať masy, ale jednotlivca.

(Murphyho zákony po poslednej novele)
Opatrnosti nie je nikdy dosť

Čo nebije priamo do očí, zostane nepovšimnuté.

Čím je vo väčšom bezpečí ten, kto radí, tým jeho rada za menej stojí.

Sila, ktorú nemáme pod kontrolou, začne v prvom rade pôsobiť proti nám.

(Murphyho zákony v bájkach)
Hlúposti sa medze nekladú

Spoza dostatočne veľkého oltára nevidieť somára. Preto nikdy nevieš, komu sa práve klaniaš.

Ak sa človek prestane mať na pozore, môže prísť nielen o živobytie, ale i o život.

Najľahšie sa daruje to, čo ti nepatrí. Ide o pradávnu obyčaj, ktorá dnes prežíva renesanciu, a ktorú niektorí dokonca zlepšili tak, že predávajú, čo im nepatrí.

(Murphyho zákony v bájkach)
Život treba žiť

Všetko na svete má, zrejme kvôli zachovaniu rovnováhy, svoj protiklad. Ku hmote dnes máme antihmotu, k peniazom dieru vo vrecku, k ilúziám hrču na hlave, no a k dôvtipu máme ľudskú závisť...

Zvykne sa hovoriť: „Pomôž si človeče a aj boh ti pomôže“. Tí opatrnejší ešte dodávajú „ak si to zaslúžiš“.

Aké je smutné utešovať sa myšlienkou, že iní sú na tom horšie (Wilde)

(Zrnká úsmevu)

Priemyselná produkcia medziročne poklesla o 6,4 percenta

9. 9. 2022 Priemyselná produkcia v júli 2022 medziročne poklesla o 6,4 percenta, zvýšila tak tempo poklesu zaznamenané v júni, ale udržala sa pod mierou poklesu evidovaného v jarných mesiacoch. Informoval o tom Štatistický úrad Slovenskej republiky. Slovenský priemysel v júli vyprodukoval o 2,8 percenta menšiu hodnotu ako priemerne v roku 2015. Bol to nižší výkon ako v júli v poslednom roku pred pandémiou (v júli 2019), respektíve približne taká kondícia ako v siedmom mesiaci v roku 2018.
Celkovo z 15 sledovaných odvetví priemyslu až 10 odvetví, zaznamenala medziročný pokles. Vyššiu produkciu ako pred rokom malo len 5 odvetví, rozhodujúce štruktúry slovenského priemyslu prehĺbili poklesy a dôležitá výroba dopravných prostriedkov bola len tesne nad hodnotou minulého roka.
Aktuálny výsledok odvetvia po zohľadnení rastu/poklesu v kombinácii s váhou odvetvia v štruktúre priemyslu v siedmom mesiaci najvýznamnejšie ovplyvnil pokles produkcie v dodávke elektriny, plynu, pary o 29,1 percenta (príspevok -4,01 percentuálneho bodu k celkovému výsledku odvetvia), ako aj pokles vo výrobe kovov a kovových konštrukcií o 7,5 percenta (príspevok -0,99 percentuálneho bodu).
Výrazný vplyv mali aj tretinový prepad vo výrobe počítačov a elektroniky o 31,7 percenta (príspevok -0,86 percentuálneho bodu), ako aj pokles vo výrobe z gumy a plastu o 4,8 percenta (príspevok -0,49 percentuálneho bodu), či vo výrobe potravín a nápojov o 8,5 percenta (príspevok -0,46 percentuálneho bodu). Výkon priemyslu tlmil tiež medziročný pokles vo výrobe koksu a rafinovaných ropných produktov o viac ako 12 percent (príspevok -0,36 percentuálneho bodu).
V
(Zdroj: hnonline.sk)

Obchodný deficit na Slovensku v júli klesol

9. 9. 2022 Júnové pasívne saldo zahraničného obchodu SR vzrástlo, na konci 1. polroka sa opäť šplhalo k dvom miliardám eur. Informoval o tom Štatistický rad Slovenskej republiky. Najvýraznejšiu pasívnu bilanciu v zahraničnom obchode za prvý polrok 2022 mala Slovenská republika s Ruskou federáciou, Kórejskou republikou a s Čínou. Vývoz výrazne prevýšil dovoz v obchodovaní najmä s Nemeckom, Maďarskom a Českom.
Na základe spresnených údajov v júni 2022 celkový vývoz tovaru medziročne vzrástol o 14,2 percenta na 8,82 miliardy eur a celkový dovoz sa zvýšil o 19 percent na 8,94 miliardy eur. Saldo zahraničného obchodu Slovenskej republiky tak bolo v júni pasívne v objeme 122,6 milióna eur, v rovnakom období 2021 bolo, naopak, saldo aktívne v objeme 211,1 milióna eur.
Prvých šesť mesiacov roka vývoz prevyšoval dovoz iba v máji, čo sa odrazilo na negatívnom výsledku kumulovaného salda zahraničného obchodu, ktoré bolo za 1. polrok 2022 pasívne v hodnote 1,74 miliardy eur.
Najväčšie pasívne saldo za 1. polrok 2022 mala SR s Ruskou federáciou (4,18 miliardy eur), Kórejskou republikou (2,73 miliardy eur), Čínou (2,48 miliardy eur), Vietnamom (2,15 miliardy eur), Taiwanom (292 milióna eur), Malajziou (285,6 milióna eur) a Bangladéšom (205,9 milióna eur).
Najväčšie aktívne saldo za 1. polrok 2022 mala SR s Nemeckom (3,2 miliardy eur), Maďarskom (1,96 miliardy eur), Českom (1,69 miliardy eur), Rakúskom (1,48 miliardy eur), Poľskom (1,4 miliardy eur), Francúzskom (1,39 miliardy eur), Spojeným kráľovstvom (1,23 miliardy eur), Spojenými štátmi americkými (935,8 milióna eur), Talianskom (893,6 milióna eur), Rumunskom (489,4 milióna eur) a Španielskom (465,3 milióna eur).
V
(Zdroj: hnonline.sk)

Štát ide bojovať proti drahým energiám

5. 9. 2022 Trhy hlásia, že energie nám výrazne zdražejú. Elektrina je aj po poklese z uplynulých dní na burze stále šesťnásobne vyššie, ako bola pred rokom, a zemný plyn je zas až na sedemnásobku. Navyše v pondelok by mal zareagovať na fakt, že Rusi opäť nemienia pustiť na starý kontinent surovinu cez sústavu Nord ­Strea­m 1.
V tejto situácii hľadá náš kabinet riešenie aspoň pre domácnosti. Minister financií Igor Matovič vyčíta šéfovi rezortu hospodárstva v demisii Richardovi Sulíkovi, že nesplnil, čo sľúbil.
Podľa financmajstra bude maloodber od januára platiť o 101 percent viac v prípade elektriny a pri plyne o 55 percent. „Zo zmrazených cien elektriny sú zrazu dvojnásobné,“ varoval. Štátny tajomník Sulíkovho ministerstva Karol Galek to vidí inak.
„Elektrina bude dostupná pre všetkých za dostupné ceny,“ tvrdí. Komoditu pre domácnosti za tohtoročné ceny majú dodať Slovenské elektrárne. Strop chce v tomto smere koa­lícia schváliť na septembrovej schôdzi parlamentu. Následne má štátny SPP k elektrine dokúpiť ďalšie služby, aby pri dodávke nenastal výrazný skok.
V
(Zdroj: hnonline.sk)

Márne čakanie na obrat, ceny nehnuteľností lámu rekordy

5. 9. 2022 Mnohí záujemcovia o bývanie dlhodobo očakávajú pokles cien nehnuteľností alebo aspoň ich stabilizáciu. Ich nádeji nahrávalo postupné stúpanie úrokových sadzieb. To však spôsobilo len spomalenie dopytu, byty a domy naďalej dražejú rekordným tempom.
„Realizačné ceny nehnuteľností určených na bývanie počas druhého štvrťroka 2022 boli o 16,6 percenta vyššie ako v rovnakom období pred rokom, čo bolo najviac v histórii zisťovania od roku 2010,“ píše sa v poslednom reporte Štatistického úradu. Doplňme, že ide o zrealizované obchody zapísané v katastri, a teda o ceny, za ktoré sa objekty skutočne aj predali.
V
(Zdroj: hnonline.sk)

Vyhrotená situácia s extrémnymi cenami plynu

2. 9. 2022 Ešte pred dekádou boli energie pre obchodníkov top produktom. Roky sme tu mali len tradičných dodávateľov a o konkurencii sa len hovorilo. Preto jej príchod spôsobil prelom. Práve v roku 2011 sa začal aj príbeh spoločnosti Energie2. „Za tri roky činnosti na slovenskom trhu sa stala Energie2, Bratislava jedným z popredných alternatívnych dodávateľov elektrickej energie a zemného plynu,“ pýši sa na svojom webe s tým, že k jej zákazníkom sa postupne zaradili tisícky domácností, malých, stredných i veľkých firiem, ale aj obce. Rozširovala kontaktné centrum a počty jej klientov sa niekoľkonásobne zvyšovali.
Na otázku, koľko ich už má u nás, spoločnosť pre HN neodpovedala. Na svojom portáli hovorí o 200-tisíc domácnostiach a 15-tisíc firmách v Nemecku, Poľsku, Česku, na Slovensku, v Maďarsku a Chorvátsku.
Krivka dodávateľovi stúpala a postupne sa dostala až blízko vrcholu. Po SPP je teraz považovaný za top hráča s plynom. A práve pri tejto komodite nastal aktuálne problém. Portfólio klientov, ktoré budovala, nateraz odmieta.
V
(Zdroj: hnonline.sk)
máj 2025
T po ut st št pi so ne
18 28 29 30 1 2 3 4
19 5 6 7 8 9 10 11
20 12 13 14 15 16 17 18
21 19 20 21 22 23 24 25
22 26 27 28 29 30 31 1
23 2 3 4 5 6 7 8
Dnes má meniny Florián
1
Dôležitý termín
1
Sviatok
martinus
náš partner