Priemysel sa vrátil k vyšším výkonom, produkcia stúpla na čele s dopravnými prostredkami
11. 6. 2024
Celkovo z 15 sledovaných odvetví zaznamenalo medziročne vyšší výkon 11, medzi nimi väčšina ťažiskových odvetví slovenského priemyslu. Priemyselná produkcia Slovenska v apríli 2024 medziročne vzrástla o 6,3 percenta. Po výraznom marcovom prepade sa priemysel vrátil k vyšším výkonom, ktoré pretrvávali od augusta minulého roka. Celkovo z 15 sledovaných odvetví zaznamenalo medziročne vyšší výkon 11, medzi nimi väčšina ťažiskových odvetví slovenského priemyslu. Medzimesačne po zohľadnení sezónnych vplyvov sa priemyselná produkcia zvýšila o 3,4 percenta. Informoval o tom Štatistický úrad.
Najvýznamnejší vplyv na priemyselnú produkciu vo štvrtom mesiaci tohto roka mal výrazný nárast vo výrobe dopravných prostriedkov. Tá vykázala vyšší medziročný výkon prvýkrát v tomto roku. Kým v marci sa prepadla až o takmer 15 percent, v apríli vďaka 15,9 percenta rastu tak najviac prispela k zvýšeniu priemyselnej produkcie. K pozitívnemu vývoju celého priemyslu prispel aj pokračujúci medziročne významne vyšší výkon v energetike, teda v dodávke elektriny, plynu, pary a studeného vzduchu. V apríli odvetvie vykázalo rast o 32,9 percenta.
O vyše pätinu vyššiu produkciu ako pred rokom vykázala tiež výroba elektrických zariadení (o 23,5 percenta) či výroba potravín (o 21,4 percenta). Do plusových čísiel sa po takmer dvoch rokoch dostala aj výroba výrobkov z gumy a plastu, medziročne stúpla o 4,4 percenta.
Najviac nadol ťahalo priemysel takmer 11 percent zníženie výkonu vo výrobe kovov. Ďalej pokračoval výrazný prepad v ťažbe a dobývaní, kde produkcia najmä v dôsledku zatvorenia baní klesla až o 39,3 percenta. Celkovú produkciu ovplyvnil aj pokles o 7,3 percenta vo výrobe strojov a zariadení.
Priemyselná produkcia v súhrne za január až apríl vzrástla medziročne o 0,5 percenta. Vyšší výkon ako v rovnakom období minulého roka malo päť z celkovo 15 sledovaných odvetví (špeciálnych priemyselných zoskupení).
Najvýznamnejšie výsledok ovplyvnil vyše štvrtinový (27,4 percenta) rast v dodávke elektriny a plynu a o viac ako 15 percent navýšenie vo výrobe elektrických zariadení. Priemysel brzdila najmä výroba dopravných prostriedkov, ktorá vykázala za prvé štyri mesiace 2024 medziročný pokles o 2,7 percenta a tiež o 40 percent nižší výkon v ťažbe spôsobený útlmom baníctva.
S
(Zdroj: hnonline.sk)
Ceny pohonných látok majú stúpať
9. 6. 2009
Za tankovanie pohonných látok si od stredy motoristi opäť priplatia. Cena litra benzínu aj nafty má na väčšine čerpacích staníc stúpnuť, a to zhodne najviac o dva centy.
Dnes sa táto informácia
objavila na internetových portáloch natankuj.sme.sk a tankovanie.sk.
Ak sa informácie potvrdia, priemerná cena
najpoužívanejšieho 95-oktánového benzínu stúpne nad 1,130 eura (34,04 Sk) za
liter. Cena litra nafty sa zvýši na zhruba 1,100 eura (33,14 Sk).
Šetriť sa dá aj na firemných tlačivách
9. 6. 2009
Tlačené žiadosti alebo zmluvy a neskôr ich skartácia prinášajú firmám vysoké náklady na spracovanie, prepravu a archiváciu dokumentov, problémy pri vymáhaní pohľadávok z dôvodu straty a nespokojnosť zákazníkov z dôvodu zbytočného čakania pri poskytovaní služieb.
Okrem zvýšených nákladov
takýmto firmám hrozí aj strata konkurenčnej výhody alebo zákazníkov. Naopak
premyslenou modernizáciou IT systémov firma dosiahne efektívnejšie fungovanie,
nových a spokojných zákazníkov a teda aj budúci rast.
Vplyv odpočtu DPH na predaj automobilov
8. 6. 2009
Predajcovia očakávajú mierny nárast záujmu o autá s odpočtom DPH. Zároveň si však uvedomujú, že firemní zákazníci a podnikatelia kupujú nové vozidlá veľmi pragmaticky - vtedy, keď potrebujú vybudovať alebo obnoviť svoj vozový park.
Zvýšený záujem o modely, ktoré umožňujú
odpočet DPH, sa preto môže prejaviť až po uplynutí dlhšieho obdobia. Je ťažké
predpovedať, ako sa predaj týchto automobilov bude ďalej vyvíjať, pretože sa
prerušila dlhodobá kontinuita predaja. Importéri aj predajcovia sú v novej
situácii, v ktorej je ťažké robiť akékoľvek prognózy do budúcnosti.
Prečítajte
si aj:
Prezident Klaus sa obáva o kapitalizmus
5. 6. 2009
Český prezident Václav Klaus vyhlásil, že demokratický a slobodný trh v postkomunistickej strednej Európe podkopávajú v súčasnosti dva fenomény - vládne regulácie a environmentalizmus.
Obáva sa, že kapitalizmus nemusí tento
mohutný útok prežiť. Povedal to na konferencii vo Varšave. Vyjadril sa, že je
stále nervóznejší a nervóznejší a viac
ako krízy sa obáva reforiem, ktoré prinášajú stále viac pravidiel a
zvyšujú medzinárodnú reguláciu.
Český prezident sa vo svojom prejave vyjadril, že ekonomiky
postkomunistických krajín sú stabilnejšie, pevnejšie, zdravšie a odolnejšie. Povedal, že druhá postkomunistická dekáda
je dosť odlišná od tej prvej. Podľa Václava Klausa momentálne kráčame opačným
smerom - smerom nadol. Podľa českej hlavy štátu sme v súčasnosti svedkami
zmenšovania slobody, zvyšovania regulácie a manipulácie ľudí v mene všetkých
druhov politicky korektných cieľov.