Priemysel sa vrátil k vyšším výkonom, produkcia stúpla na čele s dopravnými prostredkami
11. 6. 2024
Celkovo z 15 sledovaných odvetví zaznamenalo medziročne vyšší výkon 11, medzi nimi väčšina ťažiskových odvetví slovenského priemyslu. Priemyselná produkcia Slovenska v apríli 2024 medziročne vzrástla o 6,3 percenta. Po výraznom marcovom prepade sa priemysel vrátil k vyšším výkonom, ktoré pretrvávali od augusta minulého roka. Celkovo z 15 sledovaných odvetví zaznamenalo medziročne vyšší výkon 11, medzi nimi väčšina ťažiskových odvetví slovenského priemyslu. Medzimesačne po zohľadnení sezónnych vplyvov sa priemyselná produkcia zvýšila o 3,4 percenta. Informoval o tom Štatistický úrad.
Najvýznamnejší vplyv na priemyselnú produkciu vo štvrtom mesiaci tohto roka mal výrazný nárast vo výrobe dopravných prostriedkov. Tá vykázala vyšší medziročný výkon prvýkrát v tomto roku. Kým v marci sa prepadla až o takmer 15 percent, v apríli vďaka 15,9 percenta rastu tak najviac prispela k zvýšeniu priemyselnej produkcie. K pozitívnemu vývoju celého priemyslu prispel aj pokračujúci medziročne významne vyšší výkon v energetike, teda v dodávke elektriny, plynu, pary a studeného vzduchu. V apríli odvetvie vykázalo rast o 32,9 percenta.
O vyše pätinu vyššiu produkciu ako pred rokom vykázala tiež výroba elektrických zariadení (o 23,5 percenta) či výroba potravín (o 21,4 percenta). Do plusových čísiel sa po takmer dvoch rokoch dostala aj výroba výrobkov z gumy a plastu, medziročne stúpla o 4,4 percenta.
Najviac nadol ťahalo priemysel takmer 11 percent zníženie výkonu vo výrobe kovov. Ďalej pokračoval výrazný prepad v ťažbe a dobývaní, kde produkcia najmä v dôsledku zatvorenia baní klesla až o 39,3 percenta. Celkovú produkciu ovplyvnil aj pokles o 7,3 percenta vo výrobe strojov a zariadení.
Priemyselná produkcia v súhrne za január až apríl vzrástla medziročne o 0,5 percenta. Vyšší výkon ako v rovnakom období minulého roka malo päť z celkovo 15 sledovaných odvetví (špeciálnych priemyselných zoskupení).
Najvýznamnejšie výsledok ovplyvnil vyše štvrtinový (27,4 percenta) rast v dodávke elektriny a plynu a o viac ako 15 percent navýšenie vo výrobe elektrických zariadení. Priemysel brzdila najmä výroba dopravných prostriedkov, ktorá vykázala za prvé štyri mesiace 2024 medziročný pokles o 2,7 percenta a tiež o 40 percent nižší výkon v ťažbe spôsobený útlmom baníctva.
S
(Zdroj: hnonline.sk)
MMF odsúhlasilo úver pre Kososvo
23. 7. 2010
Dva roky potom, čo sa Kosovo oddelilo od Srbska, tým fond otvoril tejto krajine dvere ďalším pôžičkám od Európskej únie a Svetovej banky.
Medzinárodný menový fond odsúhlasil pre Kosovo program, ktorý je záložný na tvz. "stand-by" úveru na 18 mesiacov v sume 108 miliónov eur. Okamžite uvoľnil pre Kososvo približne 22 miliónov eur, pričom zvyšok peňazí bude uvoľňovaný v závislosti na štvrťročných previerkach plnenia podmienok. Cieľom programu je poskytnúť vláde fiškálne rezervy a financie pre prípad núdze o peňažnú likviditu v bankovom systéme. Kosovo podľa MMF sľúbilo, že zlepší správu daní a zdrží sa výdavkov, ktoré nie sú podložené zaistenými financiami.
Počet konkurzov na Slovensku sa stále zvyšuje
23. 7. 2010
Bratislava - Napriek istým náznakom ekonomického oživenia sa počet bankrotov a neuhradených záväzkov obchodných spoločností a podnikateľov naďalej zvyšuje.
Za prvé tri mesiace tohto roka bolo zaznamenaných celkovo 103 vyhlásených konkurzov, čo predstavuje oproti 61 vyhláseným konkurzom za rovnaké obdobie minulého roka nárast takmer o 69 %.
O falošné bankovky už nie je záujem.
22. 7. 2010
Bratislava – Záujem o falošné bankovky na Slovensku v 1. polroku tohto roku výrazne klesol.
Zachytených bolo 652 kusov v hodnote 45 800 eur. V porovnaní s minulým rokom je to o dve pätiny menej než za rovnaké obdobie minulého roku. Naopak, viac ako trojnásobne stúpol počet zistených nepravých eurových mincí.Informovala o tom Národná banka Slovenska (NBS).
Rusko zvýši daň na ťažbu plynu až o 61%
22. 7. 2010
Moskva - Ruské ministerstvo financií navrhuje zvýšiť daň na ťažbu zemného plynu od budúceho roka až o 61 percent.
Zároveň usiluje o stanovenie paušálneho cla na vývoz ropných produktov od roku 2013, ktoré má predstavovať 60 % z cla na vývoz ropy.
Zvýšenie dane z ťažby plynu by bolo prvé od roku 2005. Vyššia daň spolu s ďalšími fiškálnymi opatreniami by v budúcom roku mala priniesť rozpočtu ďalších 200 miliárd rubľov (5,12 miliardy eur ). Producenti plynu v Rusku v súčasnosti platia daň 147 rubľov (približne 30,25 eur) za tisíc metrov kubických.