Prídel do sociálneho fondu
9. 3. 2023
Podľa ustanovenia § 4 ods. 3 zákona č. 152/1994 Z. z. o sociálnom fonde a o zmene a doplnení zákona č. 286/1992 Zb. o daniach z príjmov v z.n.p. môže zamestnávateľ, ktorý vytvára zisk, prispievať k tvorbe sociálneho fondu prídelom z použiteľného zisku.
Prídel zo zisku je možný až po schválení ročnej účtovnej závierky a schválení rozdelenia zisku. Z hľadiska tvorby sociálneho fondu však ide o nepovinný prídel. Je potrebné si uvedomiť, že súbežne s tvorbou sociálneho fondu zo zisku spoločnosť vytvára povinne sociálny fond na ťarchu daňových nákladov.
K
Náš dlh rekordne rýchlo rastie
23. 4. 2013
Pred krízou sme patrili medzi vzorové krajiny, ktorým dlh klesal.
Dnes už je všetko inak – Slovensko sa vlani zaradilo medzi rekordérov v raste zadlženia.
Z pôvodných vyše 43 percent HDP sa náš dlh prehupol nad 52 percent. V praxi tak každý Slovák dlhuje veriteľom štátu 6 897 eur. Horšie sú na tom už len štáty naplno zasiahnuté krízou – Španielsko, Portugalsko, Írsko a Cyprus.
Penzisti by mohli uvoľniť miesta mladším
23. 4. 2013
Zamestnávatelia chcú, aby bolo dovŕšenie penzijného veku zákonným dôvodom na prepustenie z práce.
Asociácia zamestnávateľských zväzov a združení žiada vládu aby cez novelu ZP umožnila dať zamestnancovi výpoveď z dôvodu splnenia nároku na poberanie starobného dôchodku.
Mohli by tak uvoľniť pracovné miesta pre mladšiu generáciu.
Cena pohonných látok sa opäť zníži
19. 4. 2013
Ceny benzínov a nafty od piatku zlacnejú v priemere o dva centy za liter.
Priemerná cena jedného litra benzínu 95 Natural dosiahne po zlacnení úroveň 1,480 eura. Priemerná cena nafty klesne na 1,375 eura za liter. V porovnaní so začiatkom roka budú benzíny lacnejšie v priemere o 2,5 centu za liter, cena nafty klesne o 6,5 eura za liter.
Naposledy stál liter najpredávanejšieho benzínu 1,48 eura v priemere v januári 2012. Od tohto obdobia bol iba drahší.
Balíček na rok 2014 bude mať štvrtinovú silu
19. 4. 2013
Vláda pripravuje na budúci rok ďalší úsporný balíček.
Ten by mal priemerný Slovák pocítiť štvornásobne menej, ako je to tento rok.
Na budúci rok ide vláda uskutočniť dodatočné opatrenia v celkovej sume 566,1 milióna eur, kým na dosiahnutie tohtoročného 2,9-percentného deficitu musí získať až 2,3 miliardy eur. Je to štyrikrát menej ako teraz.
Vláda chce v budúcom roku získať na optimalizácii úradov, krátení výdavkov a daňových únikov, ale zvažuje tiež prehodnocovať vyplácanie sociálnych dávok, zefektívniť zdravotníctvo či zaviesť dane z luxusných nehnuteľností.