Prezident podpísal novelu meniacu podmienky podpory vidieka z európskych peňazí
18. 7. 2024
Cieľom vládnej novely zákona je umožniť využitie finančných nástrojov financovaných z Európskeho poľnohospodárskeho fondu pre rozvoj vidieka a upraviť ich riadenie či kontrolu. Umožniť využitie finančných nástrojov financovaných z Európskeho poľnohospodárskeho fondu pre rozvoj vidieka a upraviť ich riadenie či kontrolu. To je cieľom vládnej novely zákona o finančných nástrojoch financovaných z európskych štrukturálnych a investičných fondov, ktorú podpísal prezident Peter Pellegrini. Vyplýva to z informácií zverejnených na webe Kancelárie prezidenta.
Štátu totiž podľa ministerstva financií, ktoré návrh predložilo, hrozia v prípade nevyčerpania finančných prostriedkov z Európskeho poľnohospodárskeho fondu pre rozvoj vidieka do konca tohto roka značné hospodárske škody.
"Výhodou finančných nástrojov v porovnaní s nenávratnými finančnými príspevkami je najmä ich návratný charakter, vďaka ktorému je možné takto alokované finančné prostriedky použiť opakovane, čím sa ich potenciálny účinok znásobuje. Dosahuje sa pákový efekt, ktorý umožňuje zapojenie finančných prostriedkov z ďalších zdrojov," priblížil v dôvodovej správe rezort financií.
Cieľom je tiež zaviesť flexibilnejšiu a rýchlejšiu úpravu vracania prostriedkov z finančného nástroja v prípade zistenia nezrovnalosti. Rezort financií pripomenul, že v takomto prípade bolo doteraz nutné finančné prostriedky vracať celou štruktúrou subjektov zapojených do implementácie týchto nástrojov, čo bolo neflexibilné a časovo náročné.
"Navrhovaná úprava má zaviesť možnosť na každej úrovni implementácie finančných nástrojov vrátiť finančné prostriedky, pri ktorých bola identifikovaná nezrovnalosť, o úroveň vyššie a použiť znova subjektom, ktorý túto nezrovnalosť nespôsobil," doplnil predkladateľ.
Zákon nadobudne účinnosť 1. augusta tohto roka.
S
(Zdroj: hnonline.sk)
Po prudkom poklese dohodárov znovu pribúda
10. 4. 2013
Počet ľudí pracujúcich na dohody opäť rastie.
Kým v januári klesol oproti vlaňajšiemu decembru zo 600-tisíc osôb približne na polovicu, vo februári a aj v marci ich znovu po 40-tisíc pribudlo.
Prudký úbytok dohodárov na prelome rokov sa pripisoval najmä faktu, že od januára musia aj oni platiť odvody z príjmov.
Slovensko je už svetová veľmoc vo výrobe áut
10. 4. 2013
Slovensko po roku 2012 už svetovej výrobe áut s veľkým náskokom kraľuje a malo by to tak byť aj tento rok.
Pre krajinu to prináša výhody aj riziká. V čase krízy, v ktorej je momentálne eurozóna pre vysoké dlhy, patria autá medzi prvé tovary, ktorých kúpu ľudia odložia. Najrýchlejší rast výroby automobilov až o viac ako 93 percent zaznamenalo Slovensko v roku 2007 po rozbehnutí v žilinskej Kii a trnavskom PSA Peugeot Citroën. Prvé dva mesiace roku 2013 boli o trochu slabšie ako v roku 2012. Treba veriť, že výroba automobilov bude mierne rásť aj v tomto roku a nakoniec vyrobíme za celý rok 930-tisíc automobilov.
V dôchodkových fondoch pribudlo 10,8 milióna eur
10. 4. 2013
Majetok sporiteľov v druhom dôchodkovom pilieri dosiahol k 28. marcu tohto roka 5,36 miliardy eur.
Hodnota majetku sporiteľov v porovnaní s 22. marcom vzrástla o 10,8 milióna eur.
V akciových fondoch dôchodkové správcovské spoločnosti evidovali vyše 3,24 miliardy eur, čo znamenalo nárast o 4,9 milióna eur. V zmiešaných fondoch sa nachádzalo vyše 1,35 miliardy eur.
Doplnkové dôchodkové spoločnosti spravovali vo svojich fondoch takmer 1,32 miliardy eur. V príspevkových doplnkových dôchodkových fondoch sa hodnota dôchodkových jednotiek oproti 22. marcu zmenila od záporných 0,56 % po kladných 0,77 %.
Fondy sa zmenia na želanie
18. 3. 2013
Po novom si ľudia vyberajú, koľko peňazí v ktorom fonde budú chcieť mať.
Fondov v druhom pilieri môže ubudnúť. Dôchodkové správcovské spoločnosti v nich od mája plánujú zmeny. V rozhodovaní sa, ktoré fondy zachovajú a ktoré nie, by im mali pomôcť aj návratky od sporiteľov. Tie musia DSS-kám zaslať už do konca marca.
Novinkou pre ľudí bude aj možnosť rozložiť si majetok. Kým doteraz si Slováci na dôchodok sporia len v jednom penzijnom fonde, po novom dostanú možnosť si svoje úspory rozdeliť medzi garantované a negarantované fondy. V akom pomere, bude závisieť od nich.