Pracovné podmienky a podmienky zamestnávania
23. 1. 2023
Zamestnávateľ je povinný poskytnúť zamestnancovi písomnú informáciu o jeho pracovných podmienkach a podmienkach zamestnávania osobitne len v prípade, ak pracovná zmluva neobsahuje údaje stanovené Zákonníkom práce.
Pre poskytnutie osobitnej písomnej informácie sú určené nasledovné lehoty:
– do siedmich dní od vzniku pracovného pomeru, ak ide o údaje, medzi ktoré patrí spôsob určovanie miesta výkonu práce alebo určenie hlavného miesta výkonu práce, ak sú v pracovnej zmluve dohodnuté viaceré miesta výkonu práce, ustanovenie týždenného pracovného času, údaj o spôsobe a pravidlách rozvrhnutia pracovného času vrátane predpokladaných pracovných dní a vyrovnávacieho obdobia podľa § 86, § 87 a 87a, rozsah a čas poskytnutia prestávky v práci, nepretržitého denného odpočinku a nepretržitého odpočinku v týždni, pravidlá práce nadčas vrátane mzdového zvýhodnenia za prácu nadčas a splatnosť mzdy a výplata mzdy vrátane výplatných termínov,
– do štyroch týždňov od vzniku pracovného pomeru, ak ide o údaje, medzi ktoré patrí výmera dovolenky alebo spôsob jej určenia, pravidlá skončenia pracovného pomeru, dĺžka výpovednej doby alebo spôsob jej určenia, ak v čase poskytnutia informácie nie je známa, lehota na podanie žaloby o určenie neplatnosti skončenia pracovného pomeru, právo na odbornú prípravu poskytovanú zamestnávateľom, ak sa poskytuje, a jej rozsah.
Ak predpokladaná dĺžka trvania pracovného pomeru je kratšia ako 7 dní alebo štyri týždne, zamestnávateľ musí poskytnúť zamestnancovi všetky vyššie uvedené informácie najneskôr do skončenia pracovného pomeru.
Zamestnávateľ môže údaje poskytnúť vo forme odkazu
– na príslušné ustanovenie Zákonníka práce,
– na príslušné ustanovenie osobitného predpisu, alebo
– na príslušné ustanovenie kolektívnej zmluvy. Ak sa pracovné podmienky a podmienky zamestnávania spravujú kolektívnou zmluvou, súčasťou písomnej informácie je aj označenie príslušnej kolektívnej zmluvy a jej zmluvných strán.
Ak je miesto výkonu práce mimo územia Slovenskej republiky, zamestnávateľ v pracovnej zmluve dohodne podľa nového ustanovenia § 44a so zamestnancom aj
a) miesto výkonu práce v štáte alebo v štátoch mimo územia Slovenskej republiky,
b) dobu výkonu práce v štáte alebo v štátoch mimo územia Slovenskej republiky.
K
Predaj áut padol takmer o polovicu
15. 4. 2020
Pre slabý dopyt po vozidlách sa opäť začína hovoriť o zavedení šrotovného. Automobilový priemysel zažíva najhoršiu ekonomickú krízu od roku 1945, výrobcovia podľa odhadov môžu prísť o viac ako sto miliárd eur.
Na celom svete sú neisté dodávky dielov pre výroby, odbyt na trhu i zdravie pracovníkov. Kombinácia týchto faktorov má na každom európskom trhu rovnaký výsledok. Prepady predajov vozidiel o desiatky percent. A Slovensko nie je výnimkou.
Naša ekonomika padla o 30 percent, hovorí Matovič
15. 4. 2020
Ako otvoríme slovenskú ekonomiku? Práve touto otázkou sa zaoberal v utorok od skorých ranných hodín tím elitných slovenských epidemiológov a infektológov, ktorí následne na poludnie spolu s premiérom Igorom Matovičom a ministrami zdravotníctva a hospodárstva predstúpili s novými informáciami o opatreniach, ktoré po veľkonočných sviatkoch pripravuje vláda.
Hoci sú však aktuálne štatistiky o šírení nákazy na Slovensku optimistické a podľa slov Matoviča by „akákoľvek európska krajina s nami vymenila miesto,“ na teraz sa uvoľňovania prísnych opatrení ľudia nedočkajú. Dôvodom sú „štyri otázniky“, alebo aj oblasti, v ktorých je naďalej hrozbou nekontrolované rozšírenie vírusu.
Ceny pohonných hmôt klesli
14. 4. 2020
Najviac zlacnelo LPG. Ceny 95-oktánového benzínu klesli o 1,73 percenta na 1,136 eura a 98- oktánového benzínu o 0,90 percenta na 1,318 eura Vývoj spotrebiteľských cien pohonných látok v 14. týždni 2020 v porovnaní s cenami v 13. týždni 2020 ovplyvnili nižšie ceny 95-oktánového a 98-oktánového benzínu, skvapalneného plynu (LPG), motorovej nafty a stlačeného plynu (CNG).
Informoval o tom Štatistický úrad (ŠÚ) SR.. V 14. týždni 2020 v porovnaní s 13. týždňom 2020 sa znížili ceny 95-oktánového benzínu o 0,020 eura alebo o 1,73 percenta na 1,136 eura. Ceny 98- oktánového benzínu klesli o 0,012 eura alebo o 0,90 percenta na 1,318 eura. LPG o 0,012 eura alebo o 2,19 percenta na 0,536 eura, motorovej nafty o 0,010 eura alebo o 0,93 percenta na 1,070 eura a CNG o 0,059 eura alebo o 4,92 percenta na 1,139 eura.
Slovensko vo februári vyviezlo tovar za viac ako šesť miliárd
14. 4. 2020
Vo februári 2020 dosiahol celkový vývoz tovaru zo SR hodnotu 6,601 miliardy eur, pri medziročnom poklese o 1,1 percenta. Celkový dovoz tovaru do SR sa zvýšil o 2,1 percenta na 6,528 miliardy eur.
Saldo zahraničného obchodu bolo aktívne v hodnote 73 miliónov eur, teda bolo o 208,6 milióna eur nižšie ako v rovnakom období minulého roku. Informoval o tom Štatistický úrad (ŠÚ) SR.
Za január a február 2020 sa v porovnaní s rovnakým obdobím minulého roku znížil celkový vývoz tovaru o 1,5 percenta na 13,204 miliardy eur a celkový dovoz sa zvýšil o 0,8 percenta na 13,078 miliardy eur. Vývoz do členských štátov EÚ v januári a februári 2020 oproti rovnakému obdobiu minulého roku klesol o 0,1 percenta.