Pracovné podmienky a podmienky zamestnávania
23. 1. 2023
Zamestnávateľ je povinný poskytnúť zamestnancovi písomnú informáciu o jeho pracovných podmienkach a podmienkach zamestnávania osobitne len v prípade, ak pracovná zmluva neobsahuje údaje stanovené Zákonníkom práce.
Pre poskytnutie osobitnej písomnej informácie sú určené nasledovné lehoty:
– do siedmich dní od vzniku pracovného pomeru, ak ide o údaje, medzi ktoré patrí spôsob určovanie miesta výkonu práce alebo určenie hlavného miesta výkonu práce, ak sú v pracovnej zmluve dohodnuté viaceré miesta výkonu práce, ustanovenie týždenného pracovného času, údaj o spôsobe a pravidlách rozvrhnutia pracovného času vrátane predpokladaných pracovných dní a vyrovnávacieho obdobia podľa § 86, § 87 a 87a, rozsah a čas poskytnutia prestávky v práci, nepretržitého denného odpočinku a nepretržitého odpočinku v týždni, pravidlá práce nadčas vrátane mzdového zvýhodnenia za prácu nadčas a splatnosť mzdy a výplata mzdy vrátane výplatných termínov,
– do štyroch týždňov od vzniku pracovného pomeru, ak ide o údaje, medzi ktoré patrí výmera dovolenky alebo spôsob jej určenia, pravidlá skončenia pracovného pomeru, dĺžka výpovednej doby alebo spôsob jej určenia, ak v čase poskytnutia informácie nie je známa, lehota na podanie žaloby o určenie neplatnosti skončenia pracovného pomeru, právo na odbornú prípravu poskytovanú zamestnávateľom, ak sa poskytuje, a jej rozsah.
Ak predpokladaná dĺžka trvania pracovného pomeru je kratšia ako 7 dní alebo štyri týždne, zamestnávateľ musí poskytnúť zamestnancovi všetky vyššie uvedené informácie najneskôr do skončenia pracovného pomeru.
Zamestnávateľ môže údaje poskytnúť vo forme odkazu
– na príslušné ustanovenie Zákonníka práce,
– na príslušné ustanovenie osobitného predpisu, alebo
– na príslušné ustanovenie kolektívnej zmluvy. Ak sa pracovné podmienky a podmienky zamestnávania spravujú kolektívnou zmluvou, súčasťou písomnej informácie je aj označenie príslušnej kolektívnej zmluvy a jej zmluvných strán.
Ak je miesto výkonu práce mimo územia Slovenskej republiky, zamestnávateľ v pracovnej zmluve dohodne podľa nového ustanovenia § 44a so zamestnancom aj
a) miesto výkonu práce v štáte alebo v štátoch mimo územia Slovenskej republiky,
b) dobu výkonu práce v štáte alebo v štátoch mimo územia Slovenskej republiky.
K
Podniky sa budú môcť uchádzať o pomoc z Eximbanky a Slovenského investičného holdingu
1. 5. 2020
Všetky typy podnikov sa budú môcť v čase koronakrízy uchádzať o finančnú pomoc z Exportno-importnej banky a Slovenského investičného holdingu. Vyplýva to z návrhu zákona o niektorých mimoriadnych opatreniach vo finančnej oblasti v súvislosti so šírením ochorenia COVID-19, ktorý schválila vo štvrtok vláda. Parlament sa má návrhom zaoberať v skrátenom legislatívnom konaní. Začať platiť má dňom vyhlásenia.
Finančná pomoc má podľa rezortu financií pomôcť zabezpečiť podnikom dostatočnú likviditu. Finančnú pomoc bude možné poskytnúť vo forme záruky za úver poskytnutý bankou alebo vo forme odpustenia poplatku za záruku za úver poskytnutý bankou. Umožňuje to dočasný rámec pre opatrenia štátnej pomoci na podporu hospodárstva v súčasnej situácii spôsobenej ochorením COVID-19, ktorý schválila Európska komisia. Poskytovateľmi takejto finančnej pomoci budú Eximbanka a fondy spravované SIH. "Finančnými sprostredkovateľmi budú banky a pobočky zahraničných bánk. Prijímateľmi tejto finančnej pomoci budú môcť byť všetky kategórie podnikov, to znamená malé podniky, stredné podniky alebo veľké podniky," uvádza rezort financií v dôvodovej správe k návrhu zákona.
Kríza udrela silnejšie, ako sa čakalo
29. 4. 2020
Z bezprecedentného šoku sa slovenské hospodárstvo bude spamätávať ešte dlho. Prognózy analytikov v slovenských komerčných bankách sa tento mesiac zhoršili. Napriek tomu, že budúci rok príde odraz od dna, výkonnosť ekonomiky či situácia na trhu práce budú dlhodobo poznačené.
Podľa aprílovej prognózy bude medziročný prepad HDP v prvom štvrťroku 2,6 percenta a nie 1,9 percenta, ako odhadovali v marci. Zhoršil sa aj výhľad pre celý aktuálny rok. Ekonomika sa zmenší o 7,7 percenta. Budúcoročné oživenie zväčší HDP o zhruba 6,7 percenta, čo je o dva percentuálne body viac ako ukazoval marcový prieskum.
Preprava tovaru do zahranicia klesla o polovicu
27. 4. 2020
V marci sa to len začalo. Uzatvorenie ekonomík pre dopravcov znamenalo, že im výrazne klesli zákazky. Dnes sa cestní dopravcovia sťažujú, že v apríli budú mať ešte väčšie škrty.
„Problém je, že popadali ceny, lebo dopyt je nízky a ponuka vysoká. Jazdíme veľmi často za symbolické ceny, aby auto nestálo,“ povedal šéf firmy Hochel Martin Hochel.
Ďalšia pomoc podnikateľom
22. 4. 2020
Ministerstvo financií spúšťa ďalšiu pomoc pre podnikateľov, ktorí boli negatívne ovplyvnení opatreniami súvisiacimi so šírením koronavírusu. Slovenská zaručná a rozvojová banka (SZRB) a Eximbanka (EXIM) plánujú malým a stredným podnikateľom a samostatne zárobkovo činný osobám poskytnúť úvery v celkovej hodnote približne 50 miliónov eur.
Na získanie úveru musia podnikatelia splniť niekoľko podmienok. "Minimálne jeden rok udržať svoju podnikateľskú činnosť, udržať zamestnanosť a na konci obdobia nesmú mať dlhy na sociálnych a zdravotných odvodoch," uviedlo ministerstvo financií. „Som rád, že sme spolu s bankami nastavili podmienky tak, aby to bola pre podnikateľov reálna pomoc. Hovoríme totiž o bezúročných úveroch, ktoré im dokážu zastabilizovať ťažkú situáciu,“ povedal štátny tajomník ministerstva financií Marcel Klimek.